Mandriva Fórum

Systém a serverové služby => Instalace Mandriva Linuxu => : Josef Halada May 23, 2009, 16:40:12: 2009.1 free-zklamání
: Josef Halada May 23, 2009, 16:40:12
Nikam moc nepíšu,ale dnes se svámi podělím o první dojmy po instalaci mandrivy 2009.1.Rozhodně nejsem linuxový guru,ale mandrivu používám čtvrtým rokem tak si myslím,že pár základních úkonů zvládnu.Moje poslední distro bylo 2008.1 a využíval sem jí k plné spokojenosti.Na pár věcí ,ale vzpomenu.Problémy se zvukovou kartou (ATI Technologies Inc|RV610 audio device [Radeon HD 2400 PRO) byli dílem nedokonalého ovladače,špatné zobrazování stavu baterie nebo připojení wifi,kterou jsem musel rozchodit přes ndiswrapper.No prostě drobnosti.Takže sem se pochopitelně těšil na novou verzi a namlsanej z 2008.1 sem si to maloval až moc růžově.On i ten začátek byl supr.Instalace bez problémů.Wifi sem okamžitě rozchodil ,z easy urpmi sem si nastavil zdroje,zaktualizoval sem systém a moje blaho stoupalo pomalu nahoru.Po prvním pořádném přihlášení,a vnoření do KDE4 jsem trochu pohasl protože ono je to opravdu něco nového a chápu ,že to nemusí každého hned oslnit.Pravda je že to není chyba systému,ale jen změna a člověk si musí zvyknout.Jaké bylo moje překvapení když jsem spustil Amarok popisovat nebudu,ale kaffeine mě totálně odrovnal.Nainstaloval se bez ikony(drobnost),chybí funkce ripování cd,nepřehraje ani dvd z časopisu a vizáš? hrůzaNež jsem přišel na to ,že cd lze ripovat v Dolphinu stáhnul jsem  Sound Juicer ,ale ten ani nenajel,zkusil jsem ripovat pomocí k3b-padalo to, až nějaký Grip makal.Další věc kterou sem zkusil bylo přehrávání originálního dvd-bohužel ani v jednom z přehrávačů se nechytil-Mplayer,Kaffeine,Dragon ani Totem.Video v divx přehraju.Zkusil jsem program pro zprávu fotek digiKam a zůstal viset na najíždějící obrazovce.Musel jsem ho odinstalovat a znovu  nainstalovat.Nepodařilo se mi rozchodit 3D akceleraci,přitom na stejnym stroji mandriva 2008.1 v pohodě.Je pravda že karta mobility radeon hd 2400 není asi zrovna moc podporovaná.Ale je pravda,že na minulim systému sem hrál mafii atd.Dneska du od toho protože se znechucenej ale je potřeba vyzkoušet ještě Avidemux kterej používám prakticky denně a mám úplně hrůzu z toho až připojim videokameru.Já vim vyzkoušel sem toho málo,ale myslim si ,že to jsou programy který používá většina uživatelů a bejt úplnej začátečník tak se asi rozbrečim a buďto to  vyhodim nebo budu furt otravovat na fórech.Jinak se s tim samozřejmě ještě pomazlim a zkusim to dát do kupy  ;D ,ale rozčarování tady je protože první  dojem je dost důležitej a ten se Mandrivě 2009.1 aspoň u mně moc nepovedl.Komu z vás to maká v pohodě tak vám to samozřejmě přeju a hned se na mě nezlobte,že to tady hanim když jí mám ještě takovou syrovou.Je to takovej první dojem,za tejden bych to možná už nenapsal.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Peťoš May 23, 2009, 16:48:55
Amarok je hrůza, proto pořád doporučujeme instalovat starý amarok-kde3. Kaffeine jakbysmet. digiKam jsme tu mám takový pocit taky řešili. K3B není portované do QT4.5, na kterém jede KDE4, takže zlobí. Bohužel, tohle všechno víme, psali jsme to tu na forum uz nekolikrat (mockrat)...
Nerikam, ze to je spravne, nahodit do distra K3B, ktere jeste nefunguje spravne (na druhou stranu Mandriva plati vyvojare pro port K3B do nove QT knihovny). Obejit nefunkcni programy a nahradit je za jine neni problem (Amarok2>Amarok1 | K3B > Brasero ci xfburn | kaffeine > SMPlayer ), horis by to bylo s nefunkcnim HW...
Hlavu vzhuru, vsechno bude :) Udrzuji repozitar pro KDE 4.3 (ted v Beta verzi) a vypada fakt DOST slusne... (a to bacha, jsem Xfce-ař a tmář ;) )


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Josef Halada May 23, 2009, 17:44:00
 ;) Samozřejmě,že to nevzdám,ale myslim si,že by možná mandrivě prospělo kdyby se doba mezi vydávánim verzí protáhla.Nemusí tu přece vybíhat  verze jak na běžícim pásu,ale jednou za rok za dva pustit produkt kterej  by svojí funkčností,stabilitou a jednoduchostí potěšil nejen nás,ale i lidi který maj nutkání opustit widle.Vim že i za programem kterej moc nefunguje je spousta práce kterou obdivuju a sám něco takovýho neumim ,vim že se ti lidi co na tom makaj snažej a že nemůže bejt vždycky všechno in,ale lidi sou dneska pohodlný a nechtěj mít problémy.Na druhou stranu vim od kolegů,že i ta vista má svoje mouchy. ;D


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Paur May 23, 2009, 18:14:07
Mám opačné zkušenosti - mdv2008.1 po instalaci hrůza, v 3D trojúhelníky přes půl displaye, kanály zvuku si dělaly, co chtěly, nefunkční klávesa del atd. atd. Po aktualizacích a mých úpravách nakonec šlapalo vše kromě suspend-to RAM k mé spokojenosti, takže jsem tuto verzi používal až do tohoto týdne.
Teď jsem přešel na mdv2009.1, a žádné podstatné problémy nenastaly. Zvykám si na KDE4, HW funguje, wifi klasicky přes ndiswrapper. Asi třikrát se mi restartoval x-server (zatím jsem nevysledoval, čím by to mohlo být), a při spouštění programů přes horké klávesy se občas spustí asi milión kopií. Zatím jsem nekoukal, jestli je něco k tomu v bugzille, kdyžtak to nahlásím. Kaffeine jsem samorřejmě nainstaloval verzi pro KDE3. Zařazování nějakých pre-alfa verzí tedy taky opravdu nechápu, nedělá to linuxu dobrou službu.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Petra May 23, 2009, 18:36:03


Je to velký zážitek ta Free Mandriva Spring 2009 když se mi povedlo otevřít Catalyst zase nemůžu spustit efekty jak je zapnu začne obraz tancovat na monitoru a není k zastavení musí restartovat a vypnout efekty. .Po aktualizacích se mi vypíná samo od sebe připojení na net trvá to asi 3 minuty než se to zase spojí.Mám grafickou kartu ATiRadeon 2600XT je to žůžo a ani AverTv nejde zprovoznit??Takže linux není pro ATIRadeony2600XT vyrobce těch to grafických karet je moc nepodporuje tedy k mé smůle.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Peťoš May 23, 2009, 18:41:18
Takže linux není pro ATIRadeony2600XT vyrobce těch to grafických karet je moc nepodporuje tedy k mé smůle.
Je to právě naopak. Linux nemá s těmito kartami problém. Problém mají tyto karty s linuxem: ATI je vůbec asi nejméně linux-friendly na poli výrobců grafických karet. Jejich ovladače mají uzavřený kód a navíc jsou napsány v některých chvílích tak nešťastně, že nefungují a kvůli uzavřenému kódu to nikdo neopraví...
AverTV je totéž v bledě modrém. Někdy to jede, někdy ne. Záleží na chipsetu, který tam vrazí...


: Re: 2009.1 free-zklamání
: exotek May 23, 2009, 18:50:14
ATI je vůbec asi nejméně linux-friendly na poli výrobců grafických karet.

Asi jsem vyjímka:) Mám taky ATi a fajčí mi to dobře. Na druhou stranu jsem kamarádovi instalovala Mandrivu - má Nvidii a systém se hned po nainstlování zhroutil. Běhaly tam různy proužky a kdo ví co všechno... Po restartu se radši vůbec   nenastartoval:) Nedivila sem se mu chudákovi  :D


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Peťoš May 23, 2009, 18:52:33
Ted je trochu zmena, protoze je nasazena úplně nová verze Xů (X.org serveru). Bohužel ovladače dodané nVidií v době vydání nejedou. Stačí nastavit non-free repozitář, aktualizovat a pojede to.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: exotek May 23, 2009, 19:00:51
No zkusím ho když tak ještě přemluvit. Po té zkušenosti, už prý nechce linux ani vidět:-)


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Peťoš May 23, 2009, 19:02:52
At nastartuje s ovladači VESA, pak nastavi repozitare, aktualizuje.
Dale nastaveni driveru nvidia (viz. wiki.mandrivalinux.cz). Restart. Melo by se to chytit...


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Ivan Bibr May 23, 2009, 19:19:38
;) Samozřejmě,že to nevzdám,ale myslim si,že by možná mandrivě prospělo kdyby se doba mezi vydávánim verzí protáhla.Nemusí tu přece vybíhat  verze jak na běžícim pásu,ale jednou za rok za dva pustit produkt kterej  by svojí funkčností,stabilitou a jednoduchostí potěšil nejen nás,ale i lidi který maj nutkání opustit widle.

Tohle už jsme zkoušeli a nefunguje to, lidi chtějí nejnovější aplikace. Viz verze 2005 s 2006.

Vim že i za programem kterej moc nefunguje je spousta práce kterou obdivuju a sám něco takovýho neumim ,vim že se ti lidi co na tom makaj snažej a že nemůže bejt vždycky všechno in,ale lidi sou dneska pohodlný a nechtěj mít problémy.

Tak to stačí nainstalovat něco, co funguje, třebza nějakou starší verzi.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Josef Halada May 23, 2009, 20:21:30
Zůstat u nějaké starší verze dnes docela dobře nejde ,si myslím,protože s tim jak jde hardware dopředu a jak je dostupnej a člověk ho chce maximálně využít když si něco koupí tak musí taky měnit software.Samozřejmě ,že se mohu vrátit k 2008.1 a libovat si,ale co třeba za tři roky až si koupim novej počítač  :D(samozřejmě čistě hypoteticky).


: Re: 2009.1 free-zklamání
: modraczech May 23, 2009, 22:28:03
;) Samozřejmě,že to nevzdám,ale myslim si,že by možná mandrivě prospělo kdyby se doba mezi vydávánim verzí protáhla.Nemusí tu přece vybíhat  verze jak na běžícim pásu,ale jednou za rok za dva pustit produkt kterej  by svojí funkčností,stabilitou a jednoduchostí potěšil nejen nás,ale i lidi který maj nutkání opustit widle.
Tohle už jsme zkoušeli a nefunguje to, lidi chtějí nejnovější aplikace. Viz verze 2005 s 2006.

No, me by take vyhovoval odladenejsi system a vydavany treba 1x do roka, 2009.0 se mi osobne zda kvalitnejsi nez 2009.1, na druhou stranu, kdo me nuti stahovat a instalovat kazdou verzi, ze ;).
Celkove vzato ale kvalita jde nahoru. Treba kdyz vzpomenu na sve zacatky pred par lety, kdy rozchozeni wifi ci grafiky bylo oproti dnesku utrpenim....


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Martin Podhorský May 23, 2009, 23:15:26
2009.1 se krute nepovedla. Zacalo to live cedeckem, ktery mi na kompu neslo spustit. Dalsi chyba byla pri instalaci, kdyz instalator nedokazal stahnout aktualizace a po instalaci zase zacalo blaznit KDE.
Tapeta se na plose zobrazila cela jen kdyz se ji zachtelo, ale to se zahadne spravilo po nekolika vypnuti a zapnuti kompu. RSS plasmoid mi vytezuje procesor na maximum, a emailovy plasmoid zase schodi celou plasmu pri pokusu ho nastavit. A vubec, cely KDE 4.2.2 neni zdaleka, tak stabilni jako 4.1.3 v 2009. Navic mi jeste kazdou chvili neco vytizi procesor natolik, ze nezbyde nic jinyho nez natvrdo restartovat. Krome toho vytizeni procesoru, mam obdobny problemy i na netbooku, a jeste k tomu nejde zapinat/vypinat wifi, coz v 2009 fungovalo bez problemu. Zajimavi, ale je, ze po probuzeni z hibernace ji muzu zapinat a vypinat jak chci. Alespon, ze ta hibernace funguje. Ale samozrejme jen na notasu, pocitac se mi neprobudi. Ja bych taky uvital delsi vyvojovy cyklus. Ani by nemuseli vydavat hned novou verzi, klidne by mi stacilo neco jako servispacky ve windows. Nejlepsi na tom je, ze kazdy vydani mandrivy zacne bejt dobre pouzitelny az pul roku po vydani, protoze za tu dobu se opravi spousta chyb. Ale to zase vyjde nova verze, a vsichni na ni zacnou migrovat, takze to je k nicemu. Tentokrat si pockam do vydani 2010.1 a pak nainstaluju 2010, a kazdej pul rok nainstaluju o jedno vydani starsi verzi. Jasne, dostavam ten system zadarmo a nemusim pro to nic delat, ale je treba si uvedomit, ze timhle neposkozuji jen koncove uzivatele ale i dobre jmeno firmy a GNU/Linux jako takovy. Navic novy uzivatele musi takovyhle veci totalne rozhodit! To se pak nedivim, ze se rozcilujou, protoze jim nefungujou ani zakladni veci a vsude kolem, vykrikujou ze Linux je shit!


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Paur May 24, 2009, 11:20:36
Omlouvam se za ty duplicitni prispevky, ale forum mi porad hlasilo ze mi vyprselo sezeni a at zadam prispevek znova. Muzete to nekdo smazat?

Jsi registrovaný a přihlášený, takže bys měl u svých příspěvků mít možnost "Odstranit" (vedle nabídek "Změnit" a "Citace").


: Re: 2009.1 free-zklamání
: petrherynk May 24, 2009, 12:19:36
Já musím říci, že mi 2009.1 pracuje celkem v pohodě. Mám KDE 4., KDE 3.5., Gnome, XFCE a občas zazlobí zvuk do USB repráků, stačí najet do XFCE, pustit USB a pak zvuk pracuje všude. Aktualizací moc není ale když to pracuje. Video taky hraje, stačí nainstalovat kodeky. Nejde Skype ale to pustím v Ubuntu.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: franta851 May 24, 2009, 13:08:45
No, mě taky chodí 2009.1 a Kde4.3 bez problémů. Jen to Kde trošku zlobí, ale to jen proto, že jsem si dobrovolně vybral BETU. Skype? No problemo. Funguje.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Hobil May 24, 2009, 13:50:53
no ja jsem s 2009 v podstate plne spokojeny.
Mozna je to tim, ze (jak znamo) KDE nepouzivam.
S XFCE4 nejsou problemy, XFCE4+Compiz funguje taky dobre..

H.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: franta851 May 24, 2009, 13:53:25
XFCE4 si chci do MVD taky dát. zatím ho mám na druhý mašině v Samovi.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Hobil May 24, 2009, 16:35:53
Vymazat tema je neco jineho, nez vymazat jeden vlastni prispevek.
To by melo fungovat.
H.

EDIT:
Prave jsem to vyzkousel a funguje to.
H.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Peťoš May 24, 2009, 19:58:15
To jsem zkousel, ale nejde to. Forum mi napise tohle:
Lituji, ale nemáš právo na vymazání žádného tématu.
Už jsme to odmazali...


: Re: 2009.1 free-zklamání
: petrherynk May 24, 2009, 20:11:26
Já mám 64, tak proto.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Martin Podhorský May 24, 2009, 21:34:33
Jsi registrovaný a přihlášený, takže bys měl u svých příspěvků mít možnost "Odstranit" (vedle nabídek "Změnit" a "Citace").

No jo, samozrejme ze jsem kliknul na  "smazat", hned vedle "zmenit" a "citace". Jiny "smazat" tady nikde nevidim. Problem je, ale v tom, ze kdyz dam "smazat", tak mi to oznami ze nejsem opravnen mazat zadna temata, ale akci forum provede. To stejne se deje, kdyz chci zadat novy prispevek - forum mi oznami, ze moje session vyprsela, ale prispevek se stejne odesle. A uz vim, cim to je - dela to akregator. V opere to jde bez problemu.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Jakub Šenk May 25, 2009, 15:10:25
...Nejde Skype ale to pustím v Ubuntu.

U mě je Skype na denním pořádku a hovory fungují poměrně OK, samozřejmě nemůžeme čekat kvalitu Windows verze, na Linuxovou verzi se poměrně kašle :(

Osobně bych řekl, že kvalita hovoru přes Windows verzi je o 30 % lepší, než přes Linuxovou :( , ale stále je dobře použitelný Skype :)

Jinak bych si dovolil ještě pár svých poznámek k Mandrivě 2009.1:

1) U mě osobně se aktualizace z M 2009.0 příliš nepovedla, hodnotím ji jako zatím nejhorší, více o mé aktualizaci si případně mohou zájemci přečíst na mém blogu.

2) Díky podpory od Peťoše se mi však povedlo vše podstatné opravit a až na malé vyjímky, které zmínim níže (ale nejsou příliš zásadní až na jednu) jsem spokojen nakonec s M2009.1. A obešel jsem se i bez reinstalace.

Co mě v M 2009.1 tedy trápí:

1) Nefunguje mi ALT-CTRL-Backspace a to ani po ruční konfiguraci xorg.conf, po tomto ručním zásahu mi dokonce nenávratně zamrzá klávesnice i myš po zobrazení KDM. Zvláštní je, že u kernelu 2.6.28.8 a Xorgu 1.6.0 fungovala po editaci toho souboru. Po aktualizaci na Xorg 1.6.1 již nefunguje a jádro není prakticky funknční, protože nepřipojí klávesnici ani myš (PS2 obojí)

Co jsem zatím vypozoroval, jedná se asi o nějaký konflikt mezi ovládači GK NVidia a upraveným xorg.conf, protože bez proprietárního ovládače vše funguje, leč bez něj to není ono.

2) Až do kernelu 2.6.29.2 včetně mi nefungovala jádra Mandrivy resp. nepřipojovali klávesnici ani myš po zobrazení KDM s načteným proprietárním ovládačem, viz výše, jiné jádra řady 2.6.29.x jsem nezkoušel (MiB, Linus) a až donedávna jsem jel na 2.6.28.8, leč to jsem si lidově řečeno "odpálil" výše uvedenou editací xorg.conf, čili dnes funguju na stařičkém 2.6.27.18 a čekám, až se stabilní 2.6.29.4 dostane do repozitářů Mandrivy.

3) Obligátní problém s PulseAudiem, ale už jen nepatrné v podobě trhaného zvuku přihlašovací melodie.

Snad jsem na nic nezapoměl. Čili abych to shrnul, s M2009.1 jsem spokojen, ale musím si hold zvykat, že mi ALT-CTRL-Backspace hold nefunguje.

Osobně nechápu, proč tu dokonalou klávesovou zkratku vůbec blokuje X.org, opravdu si to nedovedu vysvětlit.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Peťoš May 25, 2009, 15:17:01
Osobně nechápu, proč tu dokonalou klávesovou zkratku vůbec blokuje X.org, opravdu si to nedovedu vysvětlit.
O blokaci [Ctrl+Alt+BS] se na konferenci Xorg vedl dlouhy boj. Bylo to na zaklade stiznosti, ze si cas od casu nekdo shodil Xy a podobne. Zkratka se da obecne zapnout (mi funguje), nejspise jen s nekterymi kombinacemi HW/driveru to nejede na 100 %. Doporucuji počkat, az nVidia zareaguje a vydá nové drivery pro své karty...
Psal jsem Hajmovi feature request na GUI klikátko do XFDraka, aby to povolil/zakazal. Bohuzel az ted o vikendu jsem se dozvedel, ze mail, který jsem pouzil, Hajmovi asi nefungoval, dneska jsem mu napsal na jiny.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Jakub Šenk May 25, 2009, 15:27:57
O blokaci [Ctrl+Alt+BS] se na konferenci Xorg vedl dlouhy boj. Bylo to na zaklade stiznosti, ze si cas od casu nekdo shodil Xy a podobne.

Aha. Měli to udělat naopak, blokace na požádání, čili změnou obsahu souboru. Podle mě to je škoda, no. Tohla zkratka mi hodně pomáhala v začátcích, kdybych začínal teď, ani bych nevěděl, že funguje, a tudíž bych ji ani nezapínal a nezbývalo by mi nic jiného než natvrdo restartovat.

Zachvilku zablokují i CTRL-ALT-DEL, protože to hodně lidí nechtěně mačká...a pak...a pak...

Doporucuji počkat, az nVidia zareaguje a vydá nové drivery pro své karty...

To už se nestane :D NVidia na můj archívní kousek už kašle :D


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Peťoš May 25, 2009, 15:29:50
To už se nestane :D NVidia na můj archívní kousek už kašle :D
Věnovat museu a provést upgrade HW... Nic jiného se na to říct nedá...
A vůbec, nevykecávej se tu, napiš sem (http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=10700.0) a překládej. KDE 4.3 to potřebuje!


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Josef Halada May 25, 2009, 18:35:13
Pro Peťoše:
Díky za tip.Ten SMPlayer funguje perfektně ,ostatní vyzkouším později ,ale třeba základní funkce v K3b fungují také tak ho budu používat.Přetrvává problém se zvukovkou-při sluchátkách hrají i reproduktory a ve směšovači to nelze nastavit.Možná je to  ale technický problem v noťasu  :D.Na KDE4 už si pomalu zvykám a začíná se mi líbit.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Peťoš May 25, 2009, 18:43:31
SMPlayer je super, kdybych nepouzival MPlayer, tak budu pouzivat SMPlayer :) Na problem se sluchatky x sluchatky prosim zaloz zvlastni vlakno, mrknem na to... Nebo jsme to tu uz resili?


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Josef Halada May 25, 2009, 18:49:10
Ne ještě sem to nikam nepsal ,ale dík hodim to sem v nejbližší době


: Re: 2009.1 free-zklamání
: David Šindelář May 26, 2009, 07:21:49
Na problem se sluchatky x sluchatky prosim zaloz zvlastni vlakno, mrknem na to... Nebo jsme to tu uz resili?
Řešili ;)
http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=10501.0 (http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=10501.0)


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Jiří Doskočil May 26, 2009, 16:54:32


1) U mě osobně se aktualizace z M 2009.0 příliš nepovedla, hodnotím ji jako zatím nejhorší, více o mé aktualizaci si případně mohou zájemci přečíst na mém blogu.


Tak to já jsem asi políbenej štěstěnou, či co. A nebo to bude asi perfektně odvededenou prací Ivana Bíbra a jeho kolektivu na Mandrivě 2009.0 64 b. CZ. Z ní jsem totiž povyšoval na M 2009.1 a nemám ten nejmenší problém.
  Povyšování jsem prováděl tak, že jsem první aktualizoval stávající M 2009.0 CZ a teprve poté potvrdil nabídku na povýšení distribuce.Vše proběhlo bez nejmenších problémů, žádný balíček se mi neodinstaloval, všechny přidané bonusy z Extra CZ fungují.
  Ba co víc, v původní verzi jsem při přehrávání videa musel vypnout rozšíření komposite a po povýšení už se mi video přehrává bez trhání i při zapnutém 3D desktopu. Samotný 3D desktop frčí bez problémů a to všechno na GK Ati Radeon 3850. (A prý že ati karty jsou problém).
  Zamrznutí systému mě taky potkává, ale jenom v aplikaci SMplayer při přechodu na fullscreen, jiné přehrávače tím netrpí, takže to vlastně problém není. Prostě ho nepoužívám.
  K Problému ctrl+alt+back, cituji: "Velmi další podstatnou změnou je výchozí deaktivace klávesové zkratky pro restart X serveru - [Ctrl-Alt-BackSpace]. Je možné ji opět aktivovat přidáním řádku Option "DontZap" false do části ServerFlags v souboru /etc/X11/xorg.conf."
Tahle citace je z Peťošovi recenze na M2009.1, tak tahle varianta nefunguje. Aspoň mě nefungovala. Zabralo tohle: Option "DontZap""false"


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Peťoš May 26, 2009, 17:03:52
 K Problému ctrl+alt+back, cituji: "Velmi další podstatnou změnou je výchozí deaktivace klávesové zkratky pro restart X serveru - [Ctrl-Alt-BackSpace]. Je možné ji opět aktivovat přidáním řádku Option "DontZap" false do části ServerFlags v souboru /etc/X11/xorg.conf."
Tahle citace je z Peťošovi recenze na M2009.1, tak tahle varianta nefunguje. Aspoň mě nefungovala. Zabralo tohle: Option "DontZap""false"
už jsem psal feature request na Mandrivu, aby dodelali klikatko do XFDraka: chci/nechci zapnout [Ctrl+Alt+BS], uvidíme, zda-li zareaguji... Zatim nic
V clanku to je opraveno.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Ivan Bibr May 26, 2009, 22:53:08
už jsem psal feature request na Mandrivu, aby dodelali klikatko do XFDraka: chci/nechci zapnout [Ctrl+Alt+BS],

Výborně! Taky mně to napadlo, ale zapomněl jsem...


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Josef Halada May 28, 2009, 10:44:53
Takže pánové další poznatek a to pozitivní.Zvuk maká a to hlavní multifunkční zařízení HP Deskjet 2100 series máká úplně nádherně sken,kopírka,tiskárna + k tomu krásnej a přehlednej správce.Nainstalovalo se samo po připojení.Už mě začíná mrzet že sem se na začátku tak durdil.


: Re: 2009.1 free-zklamání
: Peťoš May 28, 2009, 12:23:34
už jsem psal feature request na Mandrivu, aby dodelali klikatko do XFDraka: chci/nechci zapnout [Ctrl+Alt+BS], uvidíme, zda-li zareaguji... Zatim nic
V clanku to je opraveno.
Už je to dávno v pohybu.
https://qa.mandriva.com/show_bug.cgi?id=47462
Kdo má účet na BugZille, nechť se přidá a zaprudí :)
https://qa.mandriva.com/show_bug.cgi?id=47462#c4
Už teď je to bug s 22hlasy a to je, dle Hajmy, vzácnost :)
edit: přidal jsem se a zaprudil; už má 23 :)