Mandriva Fórum

Systém a serverové služby => Instalace Mandriva Linuxu => : danielle November 26, 2010, 13:34:42: Čím odstranit prosáklé lepidlo z dvd?
: danielle November 26, 2010, 13:34:42
Dobrý den,
prosím o radu, čím odstraním prosáklé lepidlo z dvd. U dvd přilepených ke knize mandriva 2010 lepidlo prosáklo přes papírový obal na dvd.
Děkuji


: Re: Čím odstranit prosáklé lepidlo z dvd?
: Paur November 26, 2010, 14:18:06
1. Nejlepší je reklamovat - je to vada výrobku.
2. Pokud nechceš reklamovat a jedná se o základní instalační DVD 32 nebo 64 bit (tedy extra DVD jsou nepoškozené), můžeš si stáhnout obrazy z netu a vypálit - jsou totožné.
3. Jestli to odneslo některé extra DVD, záleží na druhu lepidla - nic nezkazíš pár kapkami vody nebo ještě lépe Okeny, nechat chvíli působit a pak zkusit opatrně odstranit prstem nebo hadříkem. Pokud je to nějaké syntetické lepidlo, asi nic nepomůže, protože může naleptat povrch. 


: Re: Čím odstranit prosáklé lepidlo z dvd?
: Peťoš November 26, 2010, 14:23:24
Reklamuj. Nic víc se na to říci nedá.


: Re: Čím odstranit prosáklé lepidlo z dvd?
: danielle November 26, 2010, 14:33:09
Byly to obě,
u instalačního jsem použila jar a vlažnou vodu. Po přepálení jsem jeden počítač přeinstalovala.
Je to bohužel i extra dvd. Potřebovala bych dneska instalovat, ne čekat na reklamaci.
Nejdřív použiju ten jar a teplou vodu. Mám jít i do té okeny? Tu jsem ještě nezkoušela. Navíc mají různá složení. Doma mám clin a ještě něco, čemu bych moc nevěřila. Reklamace by znamenala především podporu české pošty a do té se moc nehrnu.
Zatím zkouším simulovat vypalování a kdyžtak to zkusím taky přepálit. Možná bude dvouvrstvé dvd citlivější, uvidím
Děkuji


: Re: Čím odstranit prosáklé lepidlo z dvd?
: Paur November 26, 2010, 16:47:48
Klasická Okena (Iron...) rozhodně neublíží (je to voda a líh, není agresivní na plasty). Použít by se dal jakýkoliv alkohol bez příměsí (vodka, ale ne broskvová  ;D), čistič na optiku nebo na displaye. Saponát je taky v pohodě. Clinu bych se radši vyhnul.

Hlavní zásada je - nikdy nečistit hrubé nečistoty "nasucho" a nepoužívat organická rozpouštědla (aceton, benzín, ředidla). Pokud by se povedlo odstranit lepidlo za cenu lehkého poškrábání, mám v záloze jeden malý osvědčený fígl.

Simulace vypalování je dobrý postup, na zkoušku se dá použít i prosté překopírování na disk.


: Re: Čím odstranit prosáklé lepidlo z dvd?
: danielle November 26, 2010, 17:37:29
Tak jar, samozřejmě bez příměsí tentokrát nestačil. Sekla jsem se na 86%. S ředěným clinem to snad vyšlo. Vypaluju to na úplně nové vypalovačce, zatím si na poškrábání nestěžovala. S čistým alkoholem jsme natom doma bídně, tudy cesta nevede. Ten fígl na poškrábaná dvd by mě zajímal. Simulaci jsem zkusila, protože byla v nabídce, ale stejně to budu chtít vypálit. Jenom jsem tím ztratila čas. Ale přišla jsem na jiný problém. Při instalaci budu muset sama dělit disk, protože při automatickém rozdělení disku si "Kořen systému souborů" stěžoval na nedostatek místa. Budu ho muset udělat v nové instalaci větší. K čemu je ta simulace vypalování dobrá?
Optiku i displeje stačí vlhký hadřík od jarové vody, takže podobné přípravky nevlastníme.


: Re: Čím odstranit prosáklé lepidlo z dvd?
: Pierun2 November 26, 2010, 20:34:16
Clean to jde jen já ho neředím a vypalovačky neprotestuji ;D.
Při nedostatku alkoholu lze s úspěchem použít i pánské vody po holení. Mírně poškrábaná CD se dají poopravit pastou na zuby hodit na něco rovného malilinko pasty a vody a pak jen leštit a leštit a ... . Chvíli to trvá, ale fungujete to. Ale rád se nechám poučit pokud je ještě nějaký jiný trik.


: Re: Čím odstranit prosáklé lepidlo z dvd?
: danielle November 26, 2010, 22:54:46
Tak se mi podařilo i to dvouvrstvé dvd přepálit. Na originále jsou ještě nějaké fleky od lepidla a mírné škrábance, ale vypalovačka to zvládla. Teď jsem si ho přetáhla na plochu, tak už to dále bude bez manipulace s dvd. Do druhého počítače, který má hodně starou mechaniku, která dvd často buď nevidí nebo ho hlásí jako prázdné, ho pošlu přes externí disk. Jsem moc ráda, že se to obešlo bez reklamace. A vyzkoušela jsem zase nové postupy. Příště možná vyzkouším i tu pastu na zuby.  :D
Moc všem děkuji za pomoc a nové postupy při řešení problémů.


: Re: Čím odstranit prosáklé lepidlo z dvd?
: Paur November 27, 2010, 14:37:40
Mírně poškrábaná CD se dají poopravit pastou na zuby hodit na něco rovného malilinko pasty a vody a pak jen leštit a leštit a ... . Chvíli to trvá, ale fungujete to. Ale rád se nechám poučit pokud je ještě nějaký jiný trik.

To je přesně ono, co jsem myslel, dá se tím hóóóódně zachránit!  ;D Já používám přímo prst a je potřeba hlídat, aby pasta nevyschnula - občas trochu přidat, nebo kápnout vodu.