Mandriva Fórum

Hardware v Mandriva Linuxu => Disky, řadiče, CD a DVD => : Iberion March 12, 2012, 12:17:16: USB flash Kingstone 16GB a SDHC Verbatim 4GB
: Iberion March 12, 2012, 12:17:16
Zdravím, tak jsem si myslel, že už se nebudu muset blbě ptát, ale opak je pravdou. Než koupím švagrovi novou usb flasku, tak to zkusím ještě tady.
Začnu uplně od začátku, aby bylo jasné, co jsem prováděl: Prvotní problém byl v tom, že si systém často žádal instalační dvd na instalaci chybějících balíčků. Protože dvd mechanika hučí, tak jsem se rozhodl vytvořit pomocí mandriva seed usb instalační medium. Největší medium, co mám, je SDHC 4 GB karta z foťáku, takže jsem ve winXP vytvořil usb. Vše proběhlo ok, ale v ten moment hlásili XP, že tento disk existuje, ale není naformátovaný, což jsem považoval za logické. Přepnul jsem na MDV, dolphin to našel, ale jako prázdné medium. Jako amatér jsem se  samozřejmě dál nehnul, když bylo potřeba doinstalovat balíčky, tak jsem stejně musel dát dvd. Protože iso obraz má skoro 4gb a karta po formátu taky, tak jsem usoudil, že bude lepší vzít větší kapacitu. Půjčil jsme si tedy od švagra usb kingstone 16 gb. Opět seed, a nic, znova seed a nic. Tak jsem mu to vrátil, a za chvíli přišel, že dokážu pokazit uplně vše, co chytnu do ruky a že v jeho win7 to registruje jenom 1 gb volného místa a že to nejde přeformátovat. Tak jsem to ve správě disků naformátoval na ntfs. Ted přišel s tím, že na to nemůže nic zapsat, že nejdřív to hlásí enormně rychlý zápis, pak to při 99% zamrzne a nic. Než mu koupím novou, poraďte, co s tím. A co se týká té SDHC, tu nemohu najít ve správě disků, když připojím další flasku, tak to vynechá označení sdb a označí ji jako sdc. V dolphinu je vidět, pomocí df taky, ale jinak nic. Je připojena pomocí externí čtečky all in one. Díky.


: Re: USB flash Kingstone 16GB a SDHC Verbatim 4GB
: Peťoš March 12, 2012, 12:20:48
Vyresime pricinu toho, abys flashku mohl pouzivat jako flasku > zrusime ten request na vlozeni DVD:
otevri si drakrpm-edit-media (je to budto prikaz a nebo MCC>Sprava zdroju nebo tak nejak). Jako prvni polozka je DVD. V levem sloupci je "zatrzitko". Zrus jej > OK. Hotovo.


: Re: USB flash Kingstone 16GB a SDHC Verbatim 4GB
: Peťoš March 12, 2012, 12:27:04
Jinak duvod toho, ze to vidis jako prazdne medium, je prosty -- neni to naformatovane. Je to jako CD/DVD, ale pritom to je flaska. Neboli -- naformatuj to ve widlich a pak to bude OK.


: Re: USB flash Kingstone 16GB a SDHC Verbatim 4GB
: Iberion March 12, 2012, 16:24:41
Díky za reakci, Kingstone Datatraveler 16 GB mě na počítači funguje po přeformátování,  v XP ukládá videosoubor 1.9 GB ve formátu .mp4 v totalcommanderu rychlostí cca 8 MB/s, ten samý soubor v MDV 10 MB/s. Celkem jsem zkušebně uložil 14 GB různých souborů asi za 28 minut.  Neumím posoudit, zda je to normální rychlost, či je to pomalé. Tak uvidím, co to švagrovi bude říkat ve W7.

Kartu SDHC jsem naformátoval znovu na NTFS, pak i na FAT16, přesto se v MDV ve Správě disků nezobrazuje. Ale jde na něj normálně ukládat, mazat, takže to asi nechám tak. Asi zase řeším, co nemusím, ale je to divné. No a budu raději používat DVD, holt kravál mechaniky budu muset vydržet ;)


: Re: USB flash Kingstone 16GB a SDHC Verbatim 4GB
: alda81 March 12, 2012, 17:37:28
No a budu raději používat DVD, holt kravál mechaniky budu muset vydržet ;)

pokud uděláš to, co ti radil Peťoš
> zrusime ten request na vlozeni DVD:
otevri si drakrpm-edit-media (je to budto prikaz a nebo MCC>Sprava zdroju nebo tak nejak). Jako prvni polozka je DVD. V levem sloupci je "zatrzitko". Zrus jej > OK. Hotovo.

tak ti žádná mechanika při instalaci dalších balíčků hučet nebude


: Re: USB flash Kingstone 16GB a SDHC Verbatim 4GB
: Iberion March 12, 2012, 17:46:52
Jj, to jsem sice udělal, ale mám pocit, že někdy starší verze z DVD je lepší, než novinka z vnějších zdrojů, ale je to jen pocit.

Každopádně přišel švagr a říká, že usb 2.0. má zapisovat kolem 20 Mb/s, na webu píšou dokonce vyšší hodnoty. Taky mám pocit, že to bývalo rychlejší, no tak asi něco není v pořádku, budu to muset dát někomu, kdo tomu rozumí na opravu.


: Re: USB flash Kingstone 16GB a SDHC Verbatim 4GB
: alda81 March 12, 2012, 20:53:04
máš-li přidány správně zdroje a instaluješ nějaký program (balíček), tak IMHO se ti instaluje vždy ta nejnovější verze balíčku, kterou máš ve všech tvých povolených zdrojích (v internetových zdrojích, na DVD)

tím, že máš DVD na první pozici ve zdrojích, tak ušetříš maximálně nějaký kB, protože se ti nebude balíček stahovat z netu, pokud se ale na netu najde novější verze balíčku, tak se stáhne automaticky z netu a né z DVD i když je DVD na první pozici

tím, že máš v mechanice DVD si proto nezaručíš instalaci starších verzí programů ... musel by jsi mít ve zdrojích povolené pouze to jedno DVD, což zřejmě nemáš

jediná "oprava" flashky je v jejím naformátování ... rychlost zápisu na flash disk je ovlivněna i velikostí kopírovaných souborů, na to nezapomínej


: Re: USB flash Kingstone 16GB a SDHC Verbatim 4GB
: Iberion March 12, 2012, 21:34:37
ok, díky za rady, když se mu bude pořád chovat divně, koupím mu novou, mě ta jeho funguje standartně.