Přihlásit
  
: [1] 2 3
1  Systém a serverové služby / Instalace Mandriva Linuxu / Re: Grub - nespustí správně druhý linux systém : June 18, 2012, 13:56:45
Tak po dalším experimentování jsem to vyřešil problém ale v rubu Lubuntu2. Ručně jsem zeditoval v soubor v boot/grub/grub.cfg , ač zde není editace doporučována!!!
Jde o to že vývojáři si nevšimli, že se v poslední řádce daneho spouštěcího příkazu vloudila chyba.
Já tam mělo toto:
1řádek    Linux (on /dev/sda6) -- ...... (myslí se tím Mageia nebo Mandriva - on to nepozná)
4řádek     set root=(hdo,msdos6)
7řádek     intrid (hdo,5)/boot/intrid.img

No a v tom posledním řádku je chyba musí tam být (hd0,6)  nikoliv 5 no a pak vše nastartuje jak má, jen mě zaráží že je to taková banalita a neopraví se to.
2  Systém a serverové služby / Instalace Mandriva Linuxu / Re: Grub - nespustí správně druhý linux systém : June 15, 2012, 21:12:29
Moc děkuji za radu, na vikend jsem mimo PC, kde to instaluji, ale hned jak se vratím tuto radu vyzkouším a dám vědět.
3  Systém a serverové služby / Instalace Mandriva Linuxu / Grub - nespustí správně druhý linux systém : June 15, 2012, 07:20:25
Dobrý den
Mám problém s grubem. Měl jsem na disku funkční distro Lubuntu a rozhodl jsem se dát si na disk ještě Mandrivu. Při instalaci ale nebyl nalezen další systém automaticky tak jako se to stává třeba s Windows. Proto jsem ho tam musel přidat, naštěstí mi roletky nabízely možnosti. Po restartu se jsem chtěl přejít z grubu mandrivy do lubuntu a zde je problém, Lubuntu sice nastartovalo ale nefunguje u něj myš ani klávesnice přičmž před instalací mandrivy vše fungovalo. Předpokládám že nebyly dodorženy všechny parametry spouštění a lubuntu se spustilo nekorektně.

Zkusil jsem i opačný postup tedy přeinstalovat Lubuntu na funkční mandrivu. Zde je to ještě horší zatím co mandriva nabízí alespoň částečnou konfiguraci zavaděče, ubuntu obecně má s tímto neskonalé problémy a editovat nový grub2 se mi zatím nedaří. Tento pokus skončil tím, že se mi Mandriva vubec nerozjede. Nevím jaký má mandriva v grubu mít připojovací parametry aby se rozjela.
Pokud by jste někdo měl nápad prosím sděltel mi ho děkuji.
4  Uživatelské aplikace / Grafická prostředí / Re: Neprobuzení gnome ze spořiče : January 06, 2012, 07:46:29
Dobrý den
Tak zatím mám vyzkušené, že když nedám žádný spořič tak to jede celý den bez problémů. U jiných spořičů se to po čase opět sekne. Jednoduch spořič jsem v nabídce nenašel měl jste na mysli nějaký konkrétní?  Jinak hledal jsem možnost jak uspat obrazovku jen tak bez spořiče a nějak se mi nedaří to nastavení najít.
Díky za rady 
5  Uživatelské aplikace / Grafická prostředí / Re: Neprobuzení gnome ze spořiče : January 02, 2012, 22:46:39
Ahoj
Ano je to stará deska QDI s intelovskou grafikou 82845G. Ale dříve jsem na ní bez problémů provozoval kde3.5 i s berylem. No ted mi kde nenajede vůbec a gnome má tyto potíže. Zajímavé je že když je černá obrazovka a zmáčknu ctrl+alt+backspace tak se objeví šipka myši, ozve se zvuk startu sezení a to je vše. Někdy se stane že spořič zůstane na jednom obrázku a jakoby zamrzne. Pokud ale PC nejde do spořiče, jede vše celkem obstojně i když při spouštění např flešových videí je vidět že je to spíš rychlé promítání snímků než plynulý film.
No plánoval jsem to na ftp server ale chtěl jsem si tuto verzi mandrivy nejprve odzkoušet.
6  Uživatelské aplikace / Grafická prostředí / Neprobuzení gnome ze spořiče : January 02, 2012, 21:32:23
Dobrý den
Mám nainstalovanou Mandrivu linux 2010.2 s prostředím gnome. Když přejde do spořiče a vypne se obrazovka, zpravidla vždy se grafické prostředí již neprobudí. Je fakt, že mám desku s integrovanou grafikou a jen 8Mb grafickou pamětí. Předpokládám ale že by to mělo gnome zvládnout. Otázkou tedy je zda lze systém doladit aby se grafické prostředí podařilo vzbudit.
Když se dostanu do konzole jaký příkaz mám použít pro restart grafického prostředí či celého sezení a tedy opět i grafického prostředí?
7  Systém a serverové služby / Nastavení systému / Re: Časté parkování hlaviček : January 03, 2011, 08:25:00
Zdravím všechny v Novém roce
Jen jsem Vás chtěl informovat o parkování hlaviček na mém disku. Stav je stále stejný, zatím žádný pokus situaci změnit nepomohl, pouze se mi podařilo to někdy zhoršit. Jediné k čemu jsem se zatím neodhodlal je změna biosu disku a výměna disku, zatím nemám náhradu. Kdyby ještě někoho něco napadlo, rozhodně to zkusím. Díky
8  Systém a serverové služby / Nastavení systému / Re: Časté parkování hlaviček : December 15, 2010, 11:39:13
Tak  ted jsem přišel na zajímavou věc, myslel jsem si že se vypíná i motor disku při zaparkování hlaviček, ale na ten skutečně funguje hdparm -B
když jsem zadal hodnotu 1 tak jsem si všiml, že notebook ještě vice ztichnul (před tím jsem to neslyšel) a skutečně, při zadání nízkých hodnot se začne vypínat s parkováním hlaviček i motor disku pokud zadám vysoké hodnoty motor zůstane běžet (disk je celkem tichý a motor lze lehce přeslechnout). Bohužel na frekvenci parkování hlaviček doposud žádný příkaz nezabral. 
9  Systém a serverové služby / Nastavení systému / Re: Časté parkování hlaviček : December 15, 2010, 10:24:43
Zdravím všechny
Tak prozatím jsem neměl s tím parkováním větší úspěch. Disk Hitachi má zřejmě velmi tvrdohlavý firmware.
Již jsem vyzkoušel řadu parametrů Hdparm, ale bez jakékoliv odezvy.
V dokumentaci jsem se dočetl, že s parametrem -M, hodnotou od 0-128 lze zpomalit parkování aby hlavičky nedělali takový hluk. Zatím jsem nezaznamenal  rozdíl ve vypnutí řízení rycholsí hlav tj při 0 tíchém 128 nebo rychlém 254.
Rovněž jsem neměl úspěch s parametrem -B.
Ale zkusím ještě nějaké pokusy. Je však možné, že disk zkrátka tyto příkazy nepodporuje, a proto abych ho nezničil ho budu muset používat pouze na windows, což je docela škoda. 
Jedná se o disk Travelstar HITACHI DK23FB-40.
Omlouvám se na začátku jsem omylem uvedl že je 20Gb a on je 40Gb.
10  Systém a serverové služby / Nastavení systému / Re: Časté parkování hlaviček : December 09, 2010, 16:35:38
Zdravím všechny
tak skutečně mám namountované sda1 a sda5 čili disk je sda.
Zkusím tedy v tom rc.local i jiné hodnoty, zajímavé ale je, že když jsem tento parametr (hdparm) zadal do rc.local, začala mi Mandriva nabíhat tím způsobem, že se vždy nejprve zkontroluje při náběhu souborový systém a teprve po novém restartu se spustí. Před uplatněním tohoto prametru to nedělalo. Jinak disk mám Hitachi 20Gb. Ta kontrola souborů v začátku náběhu systému je trochu nepříjemná a neumím si vysvětlit s čím vlastně souvisí. Disk je OK, tedy alespoň dle dostupných utilit.

V tom rc. local má přesně zadáno  hdparm -q -B 255 /dev/sda   to jsem našel na internetu.
Ještěbych se chtěl zeptat, kdy vlastně se změněná hodnota uplatní, zda ihned po uložení do rc.local nebo až po restartu. Díky za názory.
11  Systém a serverové služby / Nastavení systému / Re: Časté parkování hlaviček : December 09, 2010, 08:03:15
Dobrý den
Tak v ETC/laptop-mode/laptop-mode.conf   mám napsané to samé co mi poslal pan Bíbr. Zkoušel jsem měnit časy v LM_bat_hd_idle_tomeout_seconds v rozsahu 20 -300 ale nic. Zajímavé je že to parkuje nezávisle na provozu z baterií či sítě. Prostě pokud je systém v klidu tak si to parkuje zhruba jednou za 10 sec a to tak na 4 sec.
Jinak to HDparm mi při zapsání do konzole psalo, že nesouhlasí parametr asi tam nebude moci být hodnota 255 ale pouze hodnota 0 nebo 1. Nicméně se mi nepovedlo nastavení při kterém by to přestalo. Prosím můžete mi ještě upřesnit ten příkaz HDPARM    děkuji.
Pokud bych mohl ještě něco vyzkoušet sem s tím.         
12  Systém a serverové služby / Nastavení systému / Časté parkování hlaviček : December 08, 2010, 08:14:46
Dobrý den
Mám na notebooku Toshiba Portege M100 nainstalovaný systém Mandriva xfce. Všiml jsem si, že se disk při nečinnosti systému často vypíná. Nemluvím teď o nečinnosti na několik minut, ale v rámci desítek vteřin. Parkuje třeba i 6x za minutu a to je opravdu hodně. Zkoušel jsem příkaz   hdparm -s 255 /dev/sda  , který jsem zadal do @rc.local ale nějak to nefunguje. V biosu tento notebok žádné nastavení pro disk nemá. Proto jsem se chtěl zeptat, zda se s tím již někdo setkal a jak tento problém komplexně řešit.Děkuji za názory.
13  Systém a serverové služby / Síťové servery / Re: nefunkční ftp server : November 22, 2010, 23:50:13
Zkusím se zeptat ještě jinak, ve dvou vláknech jsem zde četl návody a různé názory na zabezpečení ftp serveru. Jestli jsem tomu dobře porozuměl pak je důležité vytvořit si vlastního uživatele, kde budou adresáře pro dané ftp a pro zabezpečení se použije název a heslo toho vytvořeného uživatele (důležité je aby patřil do skupiny ftp). Komunikace je nešifrovaná, ale protože jsem za routrem, tak mne to tolik netrápí. Co ale nevím je jak učinit, aby byly viditelné jen adresáře které chci, například vytvořením uživatele se vytvoří i adresář TMP a spousta menších souborů. Ty jsou po otevření stránky s ftp vidět, lze nějak nastavit, aby vidět nebyly? Nebo je jednodušší zaadresovat do předem vytvořeného stromu adresářů, který by byl až za těmito nutnými soubory?
Dále jak docílit aby bylo možno mazat a vkládat soubory z PC uživatelů. Pokud je to tak, že se toto řídí poze právy na daném adresáři pak to znmená, že uživatelé jsou si mezi sebou rovni a mohou do všech adresářů rovnoměrně. Ty práva se mají nastavovat pouze na koncovém adresáři, nebo už na kořenovém?
Mělo by po tomto nastavení být ftp přístupné bez nutnosti další konfigurace proftpd.conf?

Děkuji za názory.
14  Systém a serverové služby / Síťové servery / Re: nefunkční ftp server : November 22, 2010, 14:25:53
Tak jsem zjistil, že instalace upravené Mandrivy.DE  MUD neumí ftp server. Prostě se na tom nedá rozběhnout ani po stažení všech balíčků. Dělá to problémy i po aktualizaci originální Mandrivou. Proto doporučuji na server instalovat pouze originál, třeba s prostředím Lxde, zde ftp chodí bez problémů.
Mám ale ještě jeden dotaz, kde nebo spíše co je třeba nastavit, aby se mohlo na ftp uploudovat i stahovat z jiných PC? Server mi chodí ale toto se mi nastavit zatím nepodařilo. Děkuji za názory. Adresář jsem povolil pro čtení i zápis všem a stejně nic.
15  Systém a serverové služby / Instalace Mandriva Linuxu / Re: Compaq nelze nainstalovat 2010.1 : November 22, 2010, 14:13:50
Díky za rady pomohla textová instalace, sice jsem ji ještě nikdy nedělal ale není to nijak obtížné a stroj chodí v pořádku. Ještě jednou dík aldo 
: [1] 2 3