Přihlásit
  
: [1] 2 3 ... 146
1  Systém a serverové služby / Systém - ostatní / Re: Mandriva 2012 : May 08, 2012, 09:35:44
No s Mandrivou to není moc dobré - nemají prachy a neví, co/jak dál. Cooker není moc použitelný, komunita jim mezitím utíká, distro upadá v zapomnění - no, nevypadá to dobře.

Loni jsem si myslel, že pomohou ruské peníze, ale vypadá to, že problémy jsou hlubšího rázu než jen financování. Mandrivě držím palce, ovšem osobně však od února frčím na Cauldronu, ze kterého bude za týden Mageia 2. Už mě to prostě nebavilo...
2  Systém a serverové služby / Bezpečnost / Re: Zabezpečení USB a slotu na paměťové karty proti vynesení dat : January 27, 2012, 14:44:24
Stačí jen jedno, ten blacklist je dost drakonický ale podle mne nejjednodušší. V MDV by mělo stačit toto:

echo "blacklist usb_storage" > /etc/modprobe.conf

a reboot. Nemám to vyzkoušeno, nutno zkusit a po rebootu ověřit, jestli tam ten modul je nebo není (lsmod |grep usb_storage).

Když to bude potřebovat root, musí si zavést modul (insmod usb_storage) a po skončení práce ho zase odstranit (rmmod usb_storage).


3  Systém a serverové služby / Bezpečnost / Re: Logování navštívených stránek : January 26, 2012, 17:45:30
Na jiných systémech mají problémy jiná řešení - ve Windows to možná šlo díky provázanosti IE na celý systém. Já jiné řešení než proxy momentálně nevidím.
4  Systém a serverové služby / Bezpečnost / Re: Zabezpečení USB a slotu na paměťové karty proti vynesení dat : January 26, 2012, 17:22:19
No není to tak jednoduché, protože automount se již delší dobu nepoužívá - Peťoš zase mlží .

Automatické připojení mají ve skutečnosti na starosti tři komponenty - udev (udělá zařízení v /dev/), dbus (pošle zprávu na sběrnici) a pak nějaká automount-démon daného prostředí (zachytí zprávu a nabídne nějaké akce). Podívejte se sem, kde jsou nástiny dvou zajímavých řešení:

http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=252453

- jednak dát na blasklist modul usb-storage a pak upravit nastavení PolicyKity, který je právě pro toto určen. To první je mnohem jednodušší a dá se s tím žít. Mrkněte tam, je to zřejmé na první pohled.
5  Systém a serverové služby / Systém - ostatní / Re: Mandriva vs. Mageia : January 26, 2012, 16:00:17
Ono je to všechno složitější, můj pohled na věc je následující:

Mandriva:
 • Dlouhodobě nefunkční business model, nedaří se jim prodávat "masově". Ve speciálních nasazeních nebo zakázkách to celkem jde (Brazilíe, Afrika atd), ale jinak nic moc. Oproti zavedeným značkám RedHat a SUSE mají velmi těžkou pozici.
 • Vztahy s komunitou - problémové jsou podle toho, jaká je finanční situace a kdo tomu šéfuje. Podle bordelu, který mívali občas ve Francii bych řekl, že pravá ruka velmi často neví co dělá levá. V globálních firmách po celém světě obvyklý problém.
 • ROSA - mnozí prskají, podle mne přinesli zajímavé nápady a hlavně peníze + ruský trh. Navíc ukazují, že chtějí jít jinou cestou. To vše považuji za nesmírně důležité, především pak peníze + ten trh . "Zubuntění" bych se nebál, komunita si v Contribu může dělat jako vždy co chce a ROSA panel se dá odstranit několika kliknutími.
 • Současné finanční  problémy mají na svědomí spekulanti, kteří koupili menšinový podíl. Zájmem takových lidí je jen a pouze vydělat peníze, Podle mne usoudili, že teď přišel správný čas a dělají problémy (blokují rozhodnutí) především proto, aby od nich ROSA koupila jejich akcie. Nic jiného nedává smysl.
 • S 2011 jsem nebyl moc spokojen - dementní instalátor, chyby, pomalost. Nyní mám nasazen Cooker a také nejsem příliš spokojen (jako rolling update distro je to dost nepoužitelné). Nicméně je to pořád klasická Mandriva - dost softu v repozitářích a taky spousta nedodělávek.

Mageia:

 • Komunitní distro se všemi výhodami i nevýhodami - otázka je, koho zaujme, když jsou tady dlouhodobě zavedená komunitní distra. Nemá totiž žádnou "killer feature". Bez aktivní komunity tohle distro žít nebude a nebudou-li přibývat noví lidé dostatečným tempem, bude se vývojářská základna zmenšovat. O tomto trendu zatím nic nevím, možná doplní Peťoš.
 • Je fajn mít výhody typu "nezávislost na firmě", ale co to přináší v praxi? Možnost dělat si věci tak, jak chce většina (čili průměrně) a rozhodovat o tom nechat většinu (opět průměr). Neříkám, že je to špatně, je to tak.
 • Hlavní nevýhoda komunitního distra je tvorba release plánu. V praxi jsou totiž možné jen dva způsoby plánování. Když se distro vydává až je odladěné nebo "až je čas", tak je obvykle staré a spoustě lidí nevyhovuje nebo jej nemohou provozovat (nový hardware). Viz staré release cykly Debianu. No a když máme release termín a nemáme peníze, tak se může stát, že se chyby neopraví nebo se release posune. Firma může víc zaplatit a přitlačit, u dobrovolníků to jde jen velmi ztuha - prakticky jen v případě, kdy se s Mageiou zcela "ztotožní" a budou mít čas. Stačí se podívat, jak to funguje jinde. Mezi těmito krajními polohami se laborovat dá, ovšem výsledek je podle mne +/- stejný.
 • Téměř nulová přidaná hodnota oproti Mandrivě (platí i naopak). Distra si zatím výrazně konkurují.
 • Značná závislost na Mandrivě - nevím, jak je to teď, ale v době Mageia 1 to bylo viditelné. Pokud se položí Mandriva a s ní i její repozitáře, bude to dost velký problém - stačí se podívat, jak (dlouho) tohle řešili okolo PCLinuxOS.
 • Zkoušel jsem Mageia 1 a byla to dost nuda (starý soft, předělaná stará Mandriva). Zkoušel jsem i Mageia 2 v Alpha verzi - to už bylo lepší, ale jako rolling update opět nepoužitelné, zdechlo to po nějakém updatu. Alpha 3 se ani nenainstaluje.

Osobně zatím čekám, jak se vyvrbí situace okolo Mandrivy a testuji nové verze, co je lepší. Jasný výherce zatím neexistuje, proto zůstávám tam, kde jsem byl deset let - u Mandrivy.

Tož tolik, jestli chcete, tak diskutujte ...
6  Systém a serverové služby / Bezpečnost / Re: Logování navštívených stránek : January 26, 2012, 01:59:16
Napadá mne jedině zakázat přístup na HTTP+HTTPS a všechny požadavky browseru hnát přes proxy server, který logování určitě má. Ale to bude dost složité a na jedné stanici se to nevyplatí.
7  Systém a serverové služby / Nastavení systému / Re: které služby přístupné z Internetu chcete povolit? Všechno (bez firewallu) : January 16, 2012, 11:30:35
Tak to bych se ještě podíval, jestli je nainstalován shorewal..
8  Systém a serverové služby / Nastavení systému / Re: které služby přístupné z Internetu chcete povolit? Všechno (bez firewallu) : January 10, 2012, 11:44:42
Tady je každá rada drahá, může to být buď:

a) chyba softwaru - aktualizujte balíčky.

b) nějaké jiné nastavení, napadá mne že by to mohl dělat např. msec při příliš vysokém stupni zabezpečení - viz http://www.mandrivalinux.cz/pravidelne-kontroly-systemu-mandriva-linux-draksec/.
9  Uživatelské aplikace / Grafická prostředí / Re: Neprobuzení gnome ze spořiče : January 03, 2012, 15:36:38
Moderní spořiče chtějí obvykle nějaké ty 3D funkce (akceleraci) - a to by mohl být problém v Intel ovladači, protože tyhle staré grafiky už nejsou moc dobře podporované (o když jsou funkční)-

Zkuste vypnout spořič nebo nechat černou obrazovku (blank screen) nebo použít nějaký jiný jednoduchý spořič. A taky zkuste, jestli to opravdu dělá spořič a nedělá to náhodou uspávání obrazovky...
10  Systém a serverové služby / Bezpečnost / Re: Bezpečnost distribucí a lidí kolem : January 02, 2012, 13:20:48
Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Existuje spousta distribucí, jako Mandriva, Debian, Ubuntu, Fedora..... některé více známé, některé méně známé. Zajímalo by mě, jak je to s bezpečností operačních systémů, co se týká vývojových týmů.

Otázka je velmi obecná a není v mých časových možnostech zde vše popsat, proto jen stručné odpovědi, možná se někdo k diskusi připojí.

Dá se zjistit, co za lidi za těmito distribucemi stojí? Co je to za společnosti a lidi, kterým uživatelé svěřují svá data. Člověk stáhne z internetu ISO, nainstaluje systém... v lepším případě ověří el. podpisy balíčků...

Špatná otázka - tyto systémy jsou otevřené pro vývoj i komunitním přispěvatelům, nezáleží tedy jen a pouze na společnostech (a jejich zaměstnancích).

Kde má člověk jistotu, že se systémem nenainstaloval škodlivý software. Že v balíčcích před kompilací nebylo něco upraveno a pozměněno. Vím, open source - původní zdrojové kody jsou volně přístupné a zkontrolovatelné. Ne každý je programátor.

Většina dister i jednotlivých projektů má nějaké SVN, kde se píše, kdo tam kdy a co posílal a tak se dá zjistit, kdo je za co zodpovědný - opět v obecném slova smyslu, jakou zodpovědnost má např. člověk pracující na projektu zadarmo a pro potěšení?

U Windowsu mě zaujalo, že bez vědomí uživatele odesílal do Microsoftu údaje o hardware v rámci ověřování pravosti MS Windowsu (WGA). Mobilní operátoři si nechali u výrobců nainstalovat Carrier IQ....  Apple shromažďoval v přístrojích (iPad) data o pohybu uživatele (relativně neškodné)

Osobně pevně věřím, že z toho není dána snahou "špehovat" uživatele a jeho data, obvykle jde o nedomyšlenou snahu něco zlepšit - což beze zbytku platí i pro uvedené hardwarové "špehování" MS atd.

Možná jako laik do problematiky nevidím, ale právě jako běžnému uživateli mi přijde, že tu u Linuxu panuje až přílišná naivita a důvěřivost a nekritické přijímání dogmat o jeho bezpečnosti.

Tomu rozumím, ale řečeno na rovinu, naivita a důvěřivost je společná všem laikům bez ohledu na používaný hardware a software, stačí se podívat na zcela nekritické a důvěřivé "fanoušky" Apple.

Co se fakt o bezpečnosti týče, zkuste se podívat na nějaké studie. Osobně si myslím, že právě otevřené zdrojáky jsou největší výhodou - umožňují totiž nezávislou kontrolu. Tohle u closed source není a uživatel je zcela odkázán na to, co si koupí nebo dostane. Oproti otevřeným zdrojákům je to ta horší možnost, protože někteří uživatelé jsou zároveň i programátoři.

Např. včera Mandrivu vlastnil někdo, dnes patří zase někomu jinému.... Je to jistě běžná situace u programů, že se mění majitel nebo akcionáři. Tady jde ale o celý instalovaný systém. Stalo se někdy v historii, že by byla distribuce někdy napadena nebo zneužita zevnitř firmy?

Špatná otázka - ten "celý systém" systém je z 99.9 % stejně tvořen aplikacemi a komponentami jiných tvůrců, čili není to o vlastníkovi Mandrivy. Myslím že nějaké podvrhy už tady byly, hledejte.

(asi nejjistější by bylo všechny balíčky si kompilovat sám, neumím si to ale představit v praxi)

LFS, ale ani to vám nedává jistotu - podvrhnout lze totiž všechno, tedy i zdrojový kód, že ano.

Většina otázek, které kladete platí pro jakéhokoliv výrobce softwaru bez rozdílu na Linux/neLinux a podobně. Otevřený zdrojový kód dává však dává jednoznačnou výhodu, protože si můžete zkontrolovat všechno, co v používaném softwaru je. U uzavřeného dodavatele nezbývá než mu věřit. Tolik ve stručnosti.
11  Systém a serverové služby / Aktualizace systému / Re: Automount - nefunkční po aktualizaci : January 02, 2012, 12:54:17
To je divné - ručně připojit jdou nebo nejdou?

A ještě - co to znamená "automaticky připojovat"? Ne mne v MDV obvykle vyskočí box, co chci udělat, nikoliv zda se má DVD připojit. Zkuste popsat co by to mělo dělat, případně se podívat do nastavení prostředí - KDE/GNOME, to zde taky není napsané.
12  Systém a serverové služby / Instalace softwaru / Špatné podpisy balíčků v 2011 - ŘEŠENÍ : December 08, 2011, 02:47:20
Zdravím,

pokud někoho stejně jako mne iritují hlášení o špatných podpisech balíčků v Mandriva Linuxu 2011, nechť provede jako root toto:

:
rpm --import ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2011/i586/media/media_info/pubkey_contrib                                                         
rpm --import ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/official/2011/i586/media/media_info/pubkey_main     
             

Mandriva opět "čaruje" s klíči.  Musím říci, že tento evergreen přežívající snad všechny změny majitelů a vývojářů mě už vážně s*re.
13  Hardware v Mandriva Linuxu / Tiskárny a skenery / Re: Tvorba síťové tiskárny : December 02, 2011, 09:04:42
Kup si HP OfficeJet - barevná inkoustová tiskárna s kopírkou, když to má v názvu "n" tak to má integrovanou síťovku, je s tím méně práce. Podpora v Linuxu OK (jestli máš starší MDV vybírej starší model). Najdeš i bezdrátové, ale s těmi nemám zkušenosti:

http://interlink.tsbohemia.cz/periferie-tiskarny-inkoustove-multifunkcni_c6051.html?stishowtype=1&scaid=562#cls=spresenttrees&strid=6051&sps_v_1123=LAN&scaid=562
14  Hardware v Mandriva Linuxu / Tiskárny a skenery / Re: Tvorba síťové tiskárny : November 27, 2011, 20:20:17
Čau Pepe, dělá se to takto:

1 - V nastavení routeru zjistíš, jakou adresu dostal ten printserver, který většinou použije DHCP (*). Bývá to někde v nastavení DHCP, kde jsou vidět hosti, a poznáš ho na první pohled - např. moje printservery v tiskárnách se hlásí jako HPxxx. Když ne, použij vylučovací metodu (zap/vyp).

2 - Až najdeš prinserver, tak tam bude někde "make static" nebo něco takového. Tím zajistíš, aby MAC adresa printserveru dostala vždy pevnou IP adresu, kterou tam nastavíš.

Víc už ti pomůže manuál k routeru .

(*) Jestli printserver neumí DHCP, bude to možná větší problém a budeš potřebovat i manuál printserveru.
15  Různé / Vše možné i nemožné / Samolepky s Mandriva Linuxem! : November 10, 2011, 12:44:46
Zdravím,

chcete na počítač samolepku s Mandriva Linuxem? Podívejte se do objednávky na webu Filipa Pokorného, který připravuje hromadnou objednávku samolepek pro komunitu, včetně těch s Mandriva Linuxem (prý bude i Mageia). Možná si vyberete i něco jiného – přívěšek či velké samolepky s tučňákem. Více najdete na poky.name:

http://poky.name/obchod.php

Já už jsem objednal
: [1] 2 3 ... 146