Přihlásit
  
: 1 [2] 3 4 ... 146
16  Rady a návody / HOWTO - software / Jak rychle udělat z Mandriva Linuxu 2011.0 použitelný systém : October 12, 2011, 12:57:42
Zdravím,

Martin Fiala, balič českých DVD, mi poslal odkaz na svůj celkem zajímavý článek - návod na "zpoužitelnění" Mandriva Linuxu 2011. Komu chybí "Mandriva Linux 2011 CZ DVD", měl by se na něj pořádně podívat - návod totiž obsahuje úpravy, které jsme na českých DVDčkách dělali:

http://digiweb.ok.cvut.cz/linux/jak-rychle-ud%C4%9Blat-z-mandriva-20110-pou%C5%BEiteln%C3%BD-syst%C3%A9m

Martinovi samozřejmě děkuji za skvělou práci!
17  Systém a serverové služby / Systém - ostatní / Re: cerna obrazovka s kurzorem : October 06, 2011, 11:13:46
Dobrá rada - zanes to k někomu, kdo rozumí Linuxu. Návody na opravu LILA, práci s vimem atd., jsou ti naprosto k ničemu, pokud dál nebudeš vědět, co s tím udělat. Což evidentně nevíš.

To "spadnutí" jen tak pro nic za nic nevěstí nic dobrého. Jestli je to normální počítač, zkusil bych na něm pustit nějaké hardwarové testy. Může být prostě pokažený, nic víc. 
18  Hardware v Mandriva Linuxu / Tiskárny a skenery / Re: HP LaserJet 1020 štrajkuje : October 06, 2011, 11:03:59
Já bych zkusil:

 * Odebrat tiskárnu v MCC.
 * Nainstalovat ji znovu pomocí hplip-gui (hlavní nabídka: Nástroje->Systémové nástroje->HP device manager).

Takhle jsem to dělal dvakrát, když byly problémy s tiskem/skenováním. Ten HP nástroj to udělá jinak a měl by to udělat dobře (včetně např. stažení firmwaru). Oba nástroje konfigurují CUPS, čili výsledek je pro celý systém stejný. Obvykle pak ještě smažu tiskárnu "HP XXX fax", protože nikam nefaxuju a při větším množství různých tiskáren mne to otravuje.
19  Uživatelské aplikace / Software - ostatní / Re: prevod formatu pdf : September 20, 2011, 23:24:36
Pokud neni pdf soubor pripraveny a ulozeny jako editovatelny, pak je to fakt jen obrazek, ktery by jsi musel prohnat nejakym OCR programem (fine reader, recognita, vse pro win, v linuxu zatim bida).

Ale no tak... PDF není obrázek, to ani náhodou, a možnost editace(*) na to samozřejmě nemá žádný vliv. V důsledku toho existují nástroje jako pdftotext (konzolový příkaz), který je celkem schopný. Tabulky apod. se mu obvykle  moc nepodaří, ale holý text bývá celkem v pořádku.

(*) Zřejmě jsi myslel možnosti PDF jako zákaz tisku apod. Nevím, jestli je tam i zákaz editace, každopádně na extrakci textu z PDF nic takového nepotřebuješ.

TIP: na převod dokumentů z/do různých formátů existuje celkem dobrý soft Calibre: http://www.linuxexpres.cz/software/calibre-spravce-elektronickych-knih.
20  Uživatelské aplikace / Foto a video / Re: Titulky a přehrávače : September 16, 2011, 13:51:52
Zkus ještě recode -f utf8..1250 titulky.srt, ale na ty původní, ne na ty zmršené samozřejmě. Balíček recode.

Cstocs je podle mne trochu zastaralé (ani nevím, jestli se to vyvíjí).
21  Uživatelské aplikace / Foto a video / Re: Titulky a přehrávače : September 16, 2011, 08:37:14
Zajímavý film Pepe, už jsem ho viděl a máš pravdu, nějaký problém s titulky si vybavuji .

tedy nainstalujes perl-Cstools.

Ehm, a nešlo to napsat hned (když není v default instalaci)?
22  Uživatelské aplikace / Foto a video / Re: Titulky a přehrávače : September 15, 2011, 11:32:24
Ještě bych si Pepe zkontroloval, zda jsou titulky v pořádku - Vzhledem k tomu, kolik jsi zkoušel programů a kódování. Nebo si stáhni jiné...
23  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: vypnutí interních disku po určité době nečinnosti : September 09, 2011, 09:06:12
Řekl bych že toto se děje automaticky, nicméně můžete zkusit hdparm -B 254 /dev/zarizeni-disku, který zapne maximální šetřící režim disku (pokud ho podporuje).

Alternativou jsou parametry -S, -y a -Y, které umožňují ručně říct disku aby šel do úsporného režimu. Více viz man hdparm.
24  Uživatelské aplikace / Software - ostatní / Re: wine64 : September 05, 2011, 00:22:16
Místo urpme zkus rpm -e - mohlo by to vypsat více (hlavě na čem to visí).

Budeš-li pak vědět, že to je OK, zkus urpme s parametrem --allow-nodeps. Jestli ne, tak to zase hoď sem, možná poradíme.
25  Uživatelské aplikace / Softwarové novinky / Re: Nová Mandriva 2011 : August 28, 2011, 10:32:01
1: Našel někdo chyby v BETE?

Někdo ano. Na co se ptáte?

2. Jak se chová?

Celkem to jde. Na co se ptáte?

3. Budu si moci koupit "krabicovou" verzi i s učebnicí?

Zatím to vypadá, že ne. Je jasné, že zvýšení sazba DPH bude mít smrtící dopad na knihy, které vychází +/- na nulu. Tam bohužel Mandriva (i Ubuntu) patří - projevilo se to už při minulém zvýšení DPH z  5 % na 9 %. Navíc stále platí toto a tak se nějakými kalkulacemi nebo návrhem nezabývám. Pokud bychom 2011 vydali, tak v nějaké jiné a hodně inovované formě.

4. Můžu se nějak podílet na vývoji? U verze 2010 nebyla vůbec zmíněna chyba "Aplikace npviewer ohlásila pád" Dost dlouho mě to trápilo. Chtěl bych, aby Czech Mandriva 2011 byla pořádně odladěná. Že bych ji doma otestoval a chyby nahlásil předem. Nebo jsou DVD media už ve výrobě?  

Chyba "Aplikace npviewer ohlásila pád" nebyla naše, ale mandrivácká a její řešení se tady objevilo. Nic víc se pro to bohužel nedá udělat - nemůžeme opravovat všechny mandrivácké chyby, to bychom nikdy nic nevydali... Nějaké veřejné testování bohužel není realizovatelné.

Všiml jsem si, že co se nových uživatelských příruček týče, získává převahu Ubuntu. Ví někdo, jaký je v ČR poměr uživatelů Mandrivy / Ubundu?

Poměr uživatelů neznám, co se knih týče, tak Ubuntu má v knižním týmu daleko více lidí a momentálně se o trochu lépe prodává - proto vychází častěji.

Při té příležitosti jsem včera testnul Easy Peasy 1.6 ze srpnového vydání časopisu CHIP. Byl jsem velmi mile překvapen, jak to dobře funguje. Měl jsem dojem, že je ta distribuce je mnohem „funkčnější“ než Mandriva.  Easy Peasy 1.6 vychází z Ubuntu. Znamená to tedy, že Ubuntu je oproti Mandrivě propracovanější, lépe otestovaná atd? Nebo je to tím, že Mandriva se snaží být více „FREE“ a  komerční soft u ní prostě nenajdeme? Je pravda, že se ten Skype u toho  Easy Peasy 1.6 doinstaloval z internetu až po instalaci systému ale!!!!!!!!!! Nainstalovala si ho má máma   a to jsem tedy čuměl.

Mandriva Linux ani Ubuntu nepovažuji ve výchozím stavu za "okamžitě použitelné" distribuce. Vždycky to chce doplnit repa, nainstalovat další balíčky, vypnout nějaké blbiny, doladit nastavení a podobně. Proto vydáváme k českým knihám MDV/Ubuntu silně upravená DVD, kde tohle všechno nějak zajistíme. Ubuntu je na tom dle mého soudu o trochu lépe, ale to nic neznamená.

Easy Peasy je zřejmě nějaký klon Ubuntu, který má část těch věcí už provedeno - nic jiného bych v tom nehledal...
26  Různé / Vše možné i nemožné / Re: Jak přejít z RC2 na finální verzi? : August 24, 2011, 12:44:33
Všechny mají jako URL: $MIRRORLIST, což je asi nějaká automaticky vyplňovaná proměnná, nevím kde bych zjistil, co je jejím obsahem.

No řekl bych že právě tato proměnná zajistí, že se zdroje automaticky přenastaví na 2011 po vydání ostré verze.

Stručně řešeno - asi není třeba dělat nic. Nemám to však ověřeno.
27  Uživatelské aplikace / Software - ostatní / Re: Hledám aplikaci pro spouštění PC v zadaném čase. Poradí někdo? : August 20, 2011, 14:15:39
Ja viem, že tie hodiny tam sú. Ale počítač ako taký sa vypne. Napr. niektorí to vyťahujú aj zo zásuvky. A aj vtedy hodiny bežia - na to stačí energia z maličkej baterky. Tá udržiava aj BIOS "pri živote". Ale nie celý počítač.
Je len otázka, či je na doske systém, ktorý dokáže pri tak malom množstve energie, akú poskytuje baterka dosky, udržiavať systém, ktorý by dokázal naštartovať celý počítač.
Zariadenia typu rekordér, stále bežia - nie sú vypnuté, iba v režime spánku (alebo minimálnej spotreby energie). Keď sa vypnú, vtedy nie je možné, že by sa samé zapli a vykonávali svoje úlohy.
Preto som písal, že podľa mňa, ak to je možné, tak iba tak, že počítač je uspaný do RAM - teda v podstate BEŽÍ, ale pri minimálnej spotrebe energie. Avšak potrebný program "bdie" na to, aby ho v potrebnej chvíli spustil.

Ináč si to neviem vysvetliť mojím  laickým rozumom.

Rekordér rozhodně neběží pořád a rozhodně není v režimu spánku, stejně tak počítač se nevypne úplně. Oba dnes používají při "vypnutí" stejného principu - zařízení se vypne, ale malá část v něm běží stále (hodiny) čeká na podněty zvenčí (ovladač či hodiny - rekordér, WOL  - počítač). Stačí si změřit odběr vypnutého počítače - pár W tam vždycky je, dokud ho nevypneš natvrdo vypínačem na zdroji, je to zhruba ekvivalentní tomu rekordéru. Můžeš tomu říkat uspání, ale to se v pc-kontextu používá jako něco jiného.

Zdá se ale, že pokud to počítač (BIOS/základní deska) umí, lze nastavit alarm, který probudí počítač ze spánku (sleep režimu, nikoliv vypnutí). Nikdy jsem to nedělal, podle všeho stačí zapsat příkazem správný čas někam do /sys/, nějaké informace jsou třeba zde:

http://www.abclinuxu.cz/blog/johny/2009/1/acpi-wakeup
http://www.mythtv.org/wiki/ACPI_Wakeup

Nutné bude potom ještě zařídit, aby se po probuzení spustilo nahrávání (cron/at), pak se počítač zase uspal a zase vzbudil (v případě vícenásobného nahrávání). Nevím, jestli to bude úplně triviální a asi by se na to vyplatil nějaký lepší skript. Případně bych se podíval po netu, jestli to už někdo neřešil.

Jestli to BIOS/deska neumí, tak to je špatné - možností je WOL (to musí umět síťovka a chce to jiný počítač na síti) a nebo nějaký programovatelný vypínač proudu (spolu s nastavením v BIOSu, aby se se po vypnutí proudu počítač opět zapnul). A samozřejmě opět plánování nahrávání pomocí at...
28  Uživatelské aplikace / Software - ostatní / Re: instalace tématu do kate : August 20, 2011, 13:43:44
Nevíte jak nainstalovat téma do Kate? Do jaké složky nakopírovat soubory s tématem kate nebo v jaké složce tyto soubory najít? Předpokládám, že by se to mělo nějak nakopírovat a pak se to schéma v nastavení kate už objeví samo.

Informace o tom co kam nakopírovat by měly být součástí toho tématu (hledej readme/install). Jinak schémata pro Kate jsou ve složce /usr/share/apps/katepart.
29  Uživatelské aplikace / Síť a Internet / Re: problem s pripojeni pres ssh : August 20, 2011, 13:41:36
A potřebuješ to vyřešit - jaký je s tím problém?
30  Různé / Vše možné i nemožné / Re: Mandriva 2011 RC2 názory : August 20, 2011, 13:39:03
Hmm, tak tohle asi zkusím

Není to dobrý nápad - Mandriva s kernelem 3 se mi nainstaluje, ale nebootuje (Thinkpad T61).

Jen se od nich nesmí stahovat moc rychle, jinak to stahování utnou. Srazil jsem stahování na 1Mbps a zatím jede.

edit: tak ani při rychlosti 1Mbps to nejde stahnout. Stahl jsem sice dvojnásobek (127MB) než na plnou rychlost, ale to je dost málo když DVD má 1,9GB

To bych netvrdil, spíš budeš mít nějaký lokální problém (moje ISO bylo staženo rychlostí 10Mb/s).
: 1 [2] 3 4 ... 146