Přihlásit
  
: 1 2 [3] 4 5 ... 146
31  Rady a návody / Další tipy a triky / Re: NEJDE NAČÍST LINUX HELP : August 20, 2011, 13:35:26
Prostuduj si, co to je netiketa a jeji zneni.

Než poučovat, raději odkazovat - http://cs.wikipedia.org/wiki/Netiketa.

Mimochodem prostuduj si bod č. 5 
32  Systém a serverové služby / Instalace Mandriva Linuxu / Re: Zklamání : August 20, 2011, 13:30:50
Škoda, myslel jsem že tu budou profíci co rozumí chybovým hláškám.

Nějací takoví tady asi budou, ale řekl bych, že samotné chybové hlášky nestačí. Chybí třeba přesný popis konfigurace a provedený postup.

dd jsem taky zkoušel použít a právě že odborníci na linux mi to vyvrátili, že použít dd při discích s odlišnou geometrií, je největší pitomost, co člověk může udělat.

No, dd je sice lowlevel nástroj, ovšem že by závisel na geometrii disku, to se mi opravdu nezdá. To může ovlivňovat tak ovladač v jádře, nic víc. Problém s dd je, že pro rozumnou funkci potřebuje totožný disk (alespoň velikostně), jinak vyrobí paskvil, který je nutné ručně opravit. Záleží navíc na způsobu použití, něco jiného je dd na disk a něco jiného je dd na oddíly. Zkrátka dd bych se také vyhnul, ale ne kvůli geometrii disku, která s tím podle mne nemá nic společného.

Jak už bylo psáno, je totální blbost kopírovat kompletní disk včetně /proc a /dev - to prostě fungovat nemůže...

Blbost to není a celkem fo funguje (/proc a /dev je podle mne pseudo-filesystem). Myslím ,že na to stačí i cp -avr nebo rsync, kdysi jsem to i dělal. Problém je, že se pak musí upravit položky ve fstabu (přiřadit správné oddíly) a asi i znovu zapsat grub. Je to dávno, už si to moc nepamatuju...

Tak proč se neobracíš s tímto problémem na ty "jiné odborníky", když ti tak dobře poradili?

S tím nezbývá než souhlasit - vzhledem k tomu že nikdo z nás nezná okolnosti zmíněného "přenosu disku", je nejlepší rada obrátit se tam, kde byl daný postup doporučen s kde znají detaily.
33  Různé / Vše možné i nemožné / Re: Mandriva 2011 RC2 názory : August 08, 2011, 11:05:26
K dispozícií je po ťažkej výmene názorov pre a proti Mandriva 2011 RC2 s jadrom radu 3.0.
Obraz je k dispozícií na
http://downloads.rosalab.ru/iso/ROSA.Desktop/Mandriva.RC2.kernel3.0.test/

Hmm, tak tohle asi zkusím
34  Různé / Vše možné i nemožné / Re: Mandriva 2011 RC2 názory : July 29, 2011, 14:15:27
To je pravda, na druhou stranu ale Mandriva velmi pravděpodobně příjde o uživatele kteří KDE nechtějí, a nejsem si jistá jestli se jim to vyplatí.

Proč by musela? Komunita má dost sil na to, aby zvládla GNOME vydání stejně jako to dělala s XFCE. Akorát to nebude "oficiálně podporované", nic víc. Když to bude dobré, proč ne?
35  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: Tip na NAS server? : June 30, 2011, 18:12:26
NAS - je network attached storage - http://en.wikipedia.org/wiki/Network-attached_storage.

Nicméně některé menší NASy umí USB - projdi si třeba nabídky Synology, ti něco takového myslím měli. Teoreticky ti ale stačí nějaký 2.5" disk, třeba Seagate děla externí s kapacitou 1GB, případně vzít notebookový disk s malou spotřebou a narvat je do malého externího šuplíku. Např. notebookové disky Seagate 7200.4 mají v klidu pod jeden watt, při zátěži max 2.5 W.
36  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: SSD disk, Linux a TRIM : June 12, 2011, 11:34:59
No ted jsem trochu zmaten.
Pokud jsem spravne informovan, tak radic Marwel (pouzit v mem ssd disku Crucial M4) dela nativne TRIM sam o sobe, bez ohledu na OS. Takze me spise jde o to, aby linux naopak TRIM vypnul/neaktivoval.
O TRIM by se mel starat radic Marwell v disku. Radice SandForce TRIM nativne nepodporuji, tak pak chapu, ze je potreba zprovoznit TRIM na urovni OS.
Rozumim tomu spravne?

Ne.

TRIM je technologie, jejímž smyslem je mazání volných bloků na SSD hned po smazání souboru, nikoliv před zápisem dalšího souboru. SSD tohle kdysi neměl jak rozeznat a proto byl zápis pomalý - bloky se nejdřív musely smazat (což je právě pomalé) a teprve potom zapsat. Klasické disky tohle neřeší, protože tam lze data jednoduše přepsat (starý záznam se nemusí mazat).

S TRIMEM se bloky na SSD začnou mazat ihned po smazání souboru na souborovém systému aby byly co nejrychleji připraveny k dalšímu použití. Které bloky jsou určeny ke smazání, to musí disku říct operační systém. Disk to neumí poznat - musel by rozumět všem souborovým systémům, všech operačních systémů a to zcela jistě nerozumí.

Uvedeným "nativním TRIMem" je v nějakém PR-speaku myšleno zřejmě to, že disk TRIM podporuje a protože ho podporují i majoritní operační systémy, dělá se "sám". U starších SSD byla podpora TRIMu různá - často to nešlo, nebo se to dělalo manuálně nějakým softwarovým nástrojem. Dneska se snad SSD bez TRIMu už ani neprodávají, ale přesto se tohle dementní vyjádření o "nativní podpoře" objevuje...

Více informací je v odkazovaném článku.
37  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: SSD disk, Linux a TRIM : June 10, 2011, 10:25:56
... myslis, ze tam mam doplnit parametr discard?. ...

Zcela jistě. http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/
38  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: Nový disk : June 10, 2011, 08:15:03
Zdravím,
mám problémy s diskem (pravděpodobně).
Mám acer aspire 5920G. Původní disk WB3200BEVT-22ZCT0 odešel do věčných lovišť (current pending sector), tak jsem koupil nový WD5000BUDT-63G8FY0. Po výměně jsem tam hodil opět MDV a přidal Win7. Při práci se oba systémy zasekávají... zejména při více procesech (např. virtualizace není skoro možná), ale stačí prosté přehrávání videa (hlavně na win). Video či jiný program se sekne... lze pohybovat kurzorem, částečně i přepínat mezi okny, ale tím to končí. Během toho dioda disku svítí. Po několika vteřinách (10 – 30 s) dioda přestane svítit, vrátí se zpět k standardnímu problikávání a vše zase běží. Na live distribucích jsem sekání nepozoroval.
Nemáte někdo tušení v čem by mohl být problém? Momentálně jedu na Mageia a problémy přetrvávají.

Toto vypadá na hardwarový problém, zvlášť pokud to dělá více systémů. Zkontroluj kabeláž uvnitř, zkus jiný SATA port, update BIOSu nebo nastavení nějakého kompatibilního režimu v něm. Případně zkus nějaký diskový nástroj, který umí provést SMART testy disku (např. Palimpsest).
39  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: SSD disk, Linux a TRIM : June 10, 2011, 08:12:15
TRIM je záležitost spolupráce jádra + OS, pokud se nemýlím. OS musí podle mne říct "tyto bloky již nepotřebuji, smaž je" - to ví jen on, protože to záleží na struktuře souborového systému..

Pro ext4 oddíly na SSD disku je proto nutné přidat v /etc/fstab parametr discard, já to mám takto:

:
UUID=098ae51b-a913-4f67-8519-6c92d85eddd1     /         ext4    noatime,discard,defaults     1 1
UUID=20e5c93e-57b9-4dac-9cc6-3dc6fb78ec41     /home     ext4    noatime,discard,defaults     1 2

Jak to dělají jiné souborové systémy, to zatím nevím.
40  Systém a serverové služby / Systém - ostatní / Re: Neočekávaný pád systému - zčerná mi obrazovka : May 24, 2011, 07:51:01
http://imageshack.us/m/804/3452/20520110015.jpg
Připomíná mi to trochu děsivou BSOD z windows, ale nikdy sem se s tím u linuxu nesetkal a tak se ptám, co to doopravdy znamená, snad žádnou chybu na hardwaru, přeju si  
Začlo se to po nějaký době stávat pravidelně, několik dnů mi to v pohodě běželo a pak se začlo stávat toto, obvykle z ničeho nic. Předem děkuji za reakce.
(Mandriva 2010.2 Free)

Také bych zkusil nějaké hardwarové testy (třeba memstest či test disku). Stáhni si třeba toto:http://www.ultimatebootcd.com/.
41  Systém a serverové služby / Instalace softwaru / Re: Instalace skype : May 24, 2011, 07:48:52
...  Koupila jsem si CD s knihou za 700,-Kč a jsou to vyhozené peníze. ...

Je-li tím myšlena kniha s Mandrivou, tak ta obsahuje kapitolu "Co byste měli udělat po instalaci". Jejím obsahem je zhruba toto: vlož extra DVD a klikni na tyto tři soubory. Uvedený postup správně nastaví repozitáře a mimo jiné nainstaluje počeštěný Skype.

... Nechci nic zlehčovat, ale člověk má mít úctu i před nevědomostí a naivitou....

To sice ano, ale není možné učit všechny uživatele číst, viz výše ...
42  Hardware v Mandriva Linuxu / Připojení k síti / Re: huawei e1750 : May 05, 2011, 23:29:12
Mozna by stalo za to vyzkouset v mdv Xfce ci Gnome, zda se to nechytne (je-li na vine opravdu KDE). Nejsem si ale jist, zda to pomuze, pokud KDE zustane nainstalovane, i kdyz nebude spustene. Knihovny v systemu uz budou...
H.

Neblbni, odkdy má grafické prostředí nebo jeho knihovny vliv na funkci hardwaru?

Možná by stálo za to se podívat, jak to v tom Ubuntu funguje (tzn. jaký ovladač/modul a co to píše v logu). Jestli to jede v CZ verzi, vypadá to na chybějící firmware, který je v CZ verzi nainstalován. Ve standardním KUbuntu či MDV pak není - stačí ho najít (viz logy) a nainstalovat.
43  Hardware v Mandriva Linuxu / Tiskárny a skenery / Re: Nastavení práv síťové tiskárny(+skeneru) : May 04, 2011, 19:16:18
O tomhle slyším poprvé - musí to být nějakým lokálním nastavením nebo úpravami.

Zkusil bych přidat uživatele do skupiny "lp".
44  Systém a serverové služby / Síťové servery / Re: FTP adresář na serveru připojit uživatelům jako další "disk"(adresář) : May 03, 2011, 18:19:24
.... Při restartu se to udělá samo. Rozhodně ne do bashrc, jinak se to připojí a poté ihned odpojí

Nutno dodat, že existuje .bash_logout - jen nevím, bude-li pro toto použitelný.
45  Různé / Vše možné i nemožné / Re: Licence GNU GPL : April 28, 2011, 16:09:11
... moji povinnosti je zverejnit zdrojove kody ...

Mam v tom zmatek diky

Zmatek v tom máš - tohle není pravda, protože tvoje povinnost není zveřejnění zdrojového kódu

pokud máš SW, který využívá kód pod GPL a nemůže bez něj fungovat, tak jej musíš mít taky pod GPL.

Toto pravda je.

Stručně:
  • Svému zákazníkovi můžeš prodat program, který používá něco z GPL.
  • Tvůj program musí být pod GPL (viz Peťoš).
  • Svému zákazníkovi musíš dodat zdrojáky, když o ně požádá, a to za cenu (zhruba) dodání.
  • Nikomu jinému nemusíš dávat nic.

Jasné?
: 1 2 [3] 4 5 ... 146