Přihlásit
  
: [1] 2 3 ... 14
1  Různé / Vše možné i nemožné / Re: Používá ještě někdo Mandrivu 2008 Kde 3.5 ? : January 31, 2011, 16:41:41
Celý (odkazovaný) článek je snůška ptákovin plynoucích z nulové znalosti počítačů, Linuxu a vůbec... tento stav dokazuje mimo jiné z dalších článků na "papirech":
 http://www.abclinuxu.cz/blog/papiry/2009/6/co-bych-v-linuxu-vylepsil
http://www.abclinuxu.cz/blog/papiry/2008/10/nenavidim-aktivaci
http://www.abclinuxu.cz/blog/papiry/2010/6/staticke-linkovani-baliku
Říkáte, že můj článek KDE se nám pokazilo je snůška nesmyslů, z kterých jsou vidět moje nulové znalosti Linuxu a počítačů vůbec. A dokonce že ty moje nulové znalosti dokazují taky další články z mého blogu na "papirech". Je možné, že některé moje články za nic nestojí, ale tahat do toho můj článek Nenávidím aktivaci a tvrdit, že taky z něj jsou vidět mé nulové znalosti počítačů, jste opravdu nemuseli. Chcete snad říct, že kdo nesnáší, když software vyžaduje aktivaci nebo něco podobného, tak to bude tím, že má mizerné počítačové znalosti? Nechápu, co je nesmyslného na tom, když někdo nesnáší, když software vyžaduje aktivaci. Máte snad rádi, když je software zmzačený, požadavkem aktivovat a podobnými věcmi? Vám se takové znehodnocené produkty líbí? Já bych takové svinstvo v  softwaru nesnesl. To jsem si nemyslel, že takové svinstvo v softwaru máte rádi. To můžete potom zrovna používat Windows nebo-li shnilé okna! Já vím, že se aktivaci různého komerčního softwaru výrobce  chrání proti nelegálnímu šíření, ale na druhou stranu, tato ochrana se neobejde bez vedlejšího účinku a tím jsou zkriplené produkty pro uživatele. Proč jsem asi začal používat Linux a další svobodné softwary? Abych se vyhnul riziku, že narazím na zkriplený software. Co máte, krucinál, proti článku Nenávidím aktivaci? Za tím článkem si stojím a nikdo mě nepřesvědčí o opaku. A vůbec, co má článek Nenávidím aktivaci společného s tím, jestli má někdo mizerné znalosti počítačů a softwaru? To přece nemá nic společného s žádnými znalostmi, ale s názorem. Mimochodem. Článek Nenávidím aktivaci je můj první článek, je to pro mě důležitý článek, jenom kvůli němu jsem tenkrát zakládal blog, nebýt toho článku, tak bych se ani nenamáhal ten blog zakládat. Nedávno jsem ten článek přepsal a vylepšil.
2  Různé / Vše možné i nemožné / Re: Používá ještě někdo Mandrivu 2008 Kde 3.5 ? : January 31, 2011, 14:42:00
DWD/sešit/DVD (stále tentýž)
DWD na abclinuxu a jeho blog papíry, to jsem zakládal já. Ale co mám společného s uživatelem sešit.
Celý (odkazovaný) článek je snůška ptákovin plynoucích z nulové znalosti počítačů, Linuxu a vůbec... DWD/sešit/DVD (stále tentýž) tento stav dokazuje mimo jiné z dalších článků na "papirech":
 http://www.abclinuxu.cz/blog/papiry/2009/6/co-bych-v-linuxu-vylepsil
http://www.abclinuxu.cz/blog/papiry/2008/10/nenavidim-aktivaci
http://www.abclinuxu.cz/blog/papiry/2010/6/staticke-linkovani-baliku
Říkáte, že můj článek KDE se nám pokazilo je snůška nesmyslů, z kterých jsou vidět moje nulové znalosti Linuxu a počítačů vůbec. A dokonce že ty moje nulové znalosti dokazují taky další články z mého blogu na "papirech". No výborně. Takže jsem akorát za blbce. Kdybych to věděl hned, že budu za blbce, tak se tady vyseru něco psát.
--Co se týká diskuze Skener. Nakonec jsem si pořídil místo skeneru digitální foťák a ukázalo se, že mi opravdu stačí. Nakonec žádný skener nebylo potřeba shánět a ušetřil jsem.
3  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: MD5SUM blbě funguje : December 26, 2010, 20:15:28
U vypáleného media u kterého vypálení i kontrola v K3b dopadla dobře a u uloženého ISO obrazu jsem si prohlédl vlastnosti a počet bajtů se tam liší. Obrázky v příloze.
4  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: MD5SUM blbě funguje : December 26, 2010, 18:42:41
Celý problém s kontrolou řetězů jsem ještě řešil ještě na http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/323436 , kde mi napsali, že háček je v tom, jak se data z vypáleného media načtou, jestli se načte celý blok i s prázdným místem, nebo jenom konec dat. Nevím ale, jak to můžu ovlivnit.
5  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: MD5SUM blbě funguje : December 26, 2010, 18:25:18
A ještě jsem zapoměl říct, že od doby, kdy mi kontrola řetězů fungovala dobře, až do teď, jsem neměnil operační systém, mám stále Mandriva Linux 2008.0, a ani jsem nic neaktualizoval. Takže problém nemohly způsobit ani aktualizace, ani změna operačního systému.
6  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: MD5SUM blbě funguje : December 23, 2010, 18:08:34
---Někdy mi nezbyde nic jiného, než vypálené CD, DVD, zkontrolovat dodatečně, mimo vypalovací program, protože: Občas zapomenu při vypalování dát ověřit, a jindy mi zase při kontrole vypalovací program někdy odmítne medium zkontrolovat a nahlásí chybu. Například jsem někdy vypaloval DVD s ověřením a vypalovací program nejdříve hlásil úspěch při vypálení ale dále mi odmítl kontrolovat a napsal mi "chyba, no track to verify found". Vypálil jsem několik stejných kopii a u těch dalších se to už dobře skontrolovalo a napsalo úspěch při vypalování i úspěch při kontrole. Potom jsem všechny ty DVD, i to, co se nechtělo v K3b zkontrolovat, dal spočítat pomoci md5sum a úplně všechny DVD, včetně toho, co se v K3b nechtělo zkontrolovat, měly řetězy navzájem stejné.
---Jinak, nevím, v čem je chyba, že teď mi už md5sum blbě ukazuje (dříve ukazovalo dobře, ikdyž postupuji pořád stejně), dokonce to md5sum jsem schválně začal zkoušet i u těch CD, DVD, které vypálím v K3b s ověřením, a u kterých vypálení a ověření v K3b dopadlo dobře. Přesto, že ve vypalovacím programu dopadlo dobře i vypálení, i kontrola, tak podle md5sum vychází, že dopadla blbě. A u několika vypálených stejných kopií md5sum dokonce "tvrdí", že jsou vypálené stejně blbě - řetězy jednotlivých kopií se navzájem shodují, ale od ISO obrazu se liší. To už je divné.
7  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: MD5SUM blbě funguje : December 22, 2010, 18:13:14
Mechanika mi nemůže blbě číst, protože jsem to DVD zkontroloval potom ještě v druhé mechanice - mám dvě. A zase se součet lišil od součtu na uloženém ISO. A obě mechaniky dávaly stejné součty. To by musely číst obě blbě a ještě stejně blbě a to by musela být náhoda. A to, že bych při kontrolování popletl DVD nebo ISO obraz nebo kontrolní součty, není možné, protože jsem celou zkoušku opakoval několikrát a výsledky pořád stejné.
8  Systém a serverové služby / Instalace Mandriva Linuxu / Re: Rozdělení disku v MDV 2010.1 : December 22, 2010, 17:04:35
Jak jsem kopíroval DVD do počítače: Kopíroval jsem obyčejně, jako data: DVD otevřel v novém okně, zobrazí se složka se všemi soubory a složky, co mám na DVD, na tu celou složku kliknu pravým tlačítkem myši a zvolím Kopírovat do ... a vyberu.
9  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: MD5SUM blbě funguje : December 21, 2010, 14:28:04
To se mi píše:
[david@localhost ~]$  dmesg | grep -i cd | grep -i rom
hda: HL-DT-STDVD-RAM GH22NP20, ATAPI CD/DVD-ROM drive
hdb: HL-DT-STDVD-ROM GDR8164B, ATAPI CD/DVD-ROM drive
hda: ATAPI 48X DVD-ROM DVD-R-RAM CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(66)
Uniform CD-ROM driver Revision: 3.20
[david@localhost ~]$
10  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / Re: MD5SUM blbě funguje : December 20, 2010, 19:20:44
Podle těch článků na Wiki se řídím už od samého začátku. Příkazem
:
md5sum /dev/hdb
nepočítám kontrolní součet harddisku, ale opravdu tím kontroluji medium. Kontroluji to jak v článku, akorát nemůžu používat v příkazech /dev/sr0, ani dev/sr1, protože to mi příkaz odpoví, že takové zařízení nebo adresa neexistuje. Místo /dev/sr* musím napsat /dev/hda (pro vypalovačku) a /dev/hdb/ (pro druhou mechaniku), protože to odpovídá uzlu připojení, který jsem vyčetl z kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu strčeného media v Konqueroru a položky vlastnosti. Dříve se mi u správně vypálených CD, DVD, oba řetězy (řetěz od vypáleného media proti řetězu uloženého ISO obrazu na pevném disku, ze kterého pálil) opravdu shodovaly, a teď se neshodují ani při správně vypáleném mediu. Teď jsem si všiml, že dokonce i příkaz,
:
dd if=/dev/hdb | md5sum
se mi chová stejně. Taky se jeho vypsaný řetěz liší od řetězu
:
  md5sum uložený_obraz_ze_kterého_pálil
, ikdyž je CD, DVD, správně vypálené, zatímco dříve se shodoval, pokud bylo vypálené správně.
V článku na Wiki se sice píše
Jsou-li všechna čísla z daného výstupu shodná s MD5 kontrolním součtem uvedeným v souboru s koncovkou .md5, tak máte jistotu, že vypalování proběhlo opravdu korektně.
Soubor s koncovkou .md5 je vlastně textový soubor, který si stáhuji na internetu někde vedle toho ISO obrazu, který stahuji,  a v tom souboru s koncovkou .md5 je vypsaný řetěz, který bych měl porovnat s vypsaným řetězem od příkazu
:
md5sum uložený_obraz_který_jsem_stáhnul
. Ani když řetěz
:
md5sum /dev/hdb
porovnám s tím souborem s koncovkou .md5, tak se to i u správně vypáleného media liší. A vlastně je jedno, jestli to porovnávám s řetězem obsaženým v souboru *.md5 nebo s řetězem vypsaným příkazem
:
ze md5sum uložený_obraz_ze_kterého_pálil
, protože oba by měly být (pokud dobře stahoval) stejné.
11  Hardware v Mandriva Linuxu / Disky, řadiče, CD a DVD / MD5SUM blbě funguje : December 20, 2010, 16:44:01
Když vypálím ISO obraz na CD nebo DVD, zkontroluji ho příkazem
:
md5sum /dev/hdb
, vypsaná řetěz si zapíšu, potom zadám příkaz
:
md5sum uložený_obraz_ze_kterého_pálil
a vypsaný řetěz si zapíšu. Oba řetězy potom porovnám a jestli jsou stejné, mám to vypálené dobře. Vždycky mi to tak fungovalo. Jenomže teď se mi ty řetězy liší, ikdyž to mám vypálené dobře, to znamená i u těch CD, DVD, u kterých K3b hlásilo, že jsou vypálené dobře a že i kontrola je v pořádku. Jakto? Abych se přesvědčil, že jsou opravdu vypálené dobře, dal jsem v K3b vypálit několik kopií a ještě k tomu ověřit zapsané data. Hlásilo se, že vypálení i kontrola je v pořádku. Když jsem potom udělal kontrolu pomoci md5sum, tak řetězy všech pálených DVD se lišily od uloženého ISO, ze kterého pálil, ale řetězy jednotlivých DVD se mezi sebou shodovaly. Přitom dříve, jak jsem pálil z ISO obrazu, a potom použil md5sum, tak se mi shodoval řetěz páleného taky s řetězem toho uloženého ISO, ze kterého jsem pálil.
12  Systém a serverové služby / Instalace Mandriva Linuxu / Re: Rozdělení disku v MDV 2010.1 : December 19, 2010, 13:13:03
-- Při instalaci MDV 2010.1 jsem si vytvořil uživatele david bez hesla. Když jsem se potom po spuštění počítače přihlašoval, vyplnil jsem david, bez hesla, a místo, aby bylo KDE spuštěno, tak se mi navrchu vlevo objevilo menší okno s hlášení error, ale celý text si nepamatuji. Jenom pod xguestem se mi povedlo přihlásit, což je mi k ničemu, když se prý po odhlášení všechno maže a má to asi i omezení ukládání dat.
-- Jinak mě napadá, proč asi při přeinstalaci Linuxu mi automatické rozdělení disku navrhovalo neobvyklé dělení disku - na celkem 6 oddílů, z toho dva swapy. Asi to bude tím, že při te druhé instalaci se to snažilo zachovat už existující oddíly z předchozí instalace Linuxu, při čemž by nakonec byly nainstalované dva Linuxy na jednom disku, ikdyž by se jednalo o úplně stejné dva Linuxy. Jinak si to neumím vysvětlit. Je to pravda? Pokud chci mít na disku jenom jeden operační systém, můžu stále používat svůj oblíbený způsob rozdělení disku, jak dříve?
13  Systém a serverové služby / Instalace Mandriva Linuxu / Rozdělení disku v MDV 2010.1 : December 19, 2010, 12:19:15
Instaloval jsem Mandriva Linux 2010.1. Při rozdělování disku jsem postupoval stejně, jak jsem zvyklý v MDV 2008.0 a jak mám ověřené, že to vyhovuje: Disk jsem rozděloval ručně a udělal jsem tři oddíly:
- První oddíl s připojným bodem /, připojený, naformátovaný, ext 3, 50 GB.
- Odkládací oddíl, připojený, naformátovaný, swap, 10 BG.
- Oddíl pro uživatelské data, připojný bod /home, připojený, naformátovaný, ext 3, více než 100 GB.
Pokračoval jsem v instalaci operačního systému, až jsem to dokončil.
Potom jsem pustil počítač, a začal do něj ukládat data z DVD. Ukládal jsem do /home/uživatel/novaslozka. Uložil jsem 4 GB dat. Vzal jsem další DVD, abych uložil dalších asi 4 GB dat, jenomže vtom se mi kopírování zaseklo už při zhruba 200 MB dat. Kopírování selhalo, začalo to po mě řvát, že nemůže pokračovat v kopírování, protože je disk plný. To není možné, že už je disk nebo uživatelský oddíl disku plný. Podíval jsem se do správy diskových oddílů a vidím, že na oddílu /home mám volného místa vpysk, minimálně ještě 80 GB. Nevím potom, proč to při ukládání dat tak blbne. Něco podobného se mi v MDV 2008.0 nestalo. Můžu mít vůbec takové rozdělení disku, jak jsem výše posal?
Potom jsem zkusil MDV 2010.1 přeinstalovat znovu úplně od začátku. Tentokrát jsem místo ručního rozdělení disku použil automatické rozdělení. S tím ale nejsem spokojený, protože jsem neměl disk rozdělený podle svých představ, jak jsem zvyklý. Navíc nechápu, proč mi vzniklo takové divné rozdělení: Oddílů vzniklo šest, z toho ne jeden, ale dva swapy. Opravdu je takové rozdělení nutné?
Když si to shrneme, nechápu dvě věci: To, že se mi hlásilo to nesmyslné přeplnění disku, a to, že asi nemůžu mít disk rozdělený na ty tři oddíly, jak jsem byl zvyklý.
K tomu nesmyslnému přeplnění disku. Napadá mě, jestli to nemůže souviset s tím, že se mi nedařilo přihlásit do systému svým vytvořeným uživatelem, ale jenom xguestem. Že by xguest měl omezené ukládání dat? Ikdyž jsem se díval, že ukládám data i přesto do oddílu /home, ikdyž to šlo do /home/xguest/novaslozka.
14  Uživatelské aplikace / Zpracování zvuku / Re: Nefunguje Jack v MDV 2010.Spring : December 17, 2010, 17:36:48
Potom nemůžu pochopit, jaktože novější verze 2010.Spring mi funguje hůř, než 2008.0. Stahoval jsem ze http://torrent.mandriva.com/public/2010.1/ tu možnost -    mandriva-linux-free-2010-spring-i586.torrent. Nestáhnul jsem si něco problémového?
15  Uživatelské aplikace / Zpracování zvuku / Re: Nefunguje Jack v MDV 2010.Spring : December 17, 2010, 17:00:38
Neumím si to jinak vysvětlit, možná bude něco v nepořádku v te verzi operačního systému. Protože takové problémy jsem v Mandriva Linux 2008.0 neměl, ani v Ubuntu Studio 10.04. V obou systémech mi všechno s Jackem fungovalo. Je nějaký rozdíl mezi Mandriva Linux 2010.1 a Mandriva Linux 2010.Spring? Že by Spring bylo něco jako beta a 2010.1 plná verze. Pokud ano, můžu vyzkoušet 2010.1.
: [1] 2 3 ... 14