Přihlásit
  
: [1] 2
1  Systém a serverové služby / Bezpečnost / Re: Realcrypt - běžný uživatel : October 21, 2009, 22:03:27
Tak zatím první nepřekonatelný problém - jak pracovat s editorem visudo. Manuál mi v tomto neporadil, nejspíš se jak ovládání, tak i ukládání dělá nějakou zkratkovou klávesou - jakou? Poradíte, prosím?
2  Systém a serverové služby / Připojení k LAN / Re: Sdílení souborů a složek mezi MDV2009 a WinXP : October 21, 2009, 21:30:52
Tady je přiložen...
3  Systém a serverové služby / Bezpečnost / Re: Realcrypt - běžný uživatel : October 19, 2009, 20:48:27
Děkuji za tip, prostuduji a pak dám vědět, jak jsem pochodil.
4  Systém a serverové služby / Připojení k LAN / Re: Sdílení souborů a složek mezi MDV2009 a WinXP : October 19, 2009, 20:46:30
Souhlas, obcházím to také tak.
Na stroji s WinXP je složka pro sdílení i zápis a holt se to přehazování souborů musí provádět takto oklikou.

Je to ale "workaround", není to čisté vyřešení problému.
5  Systém a serverové služby / Bezpečnost / Re: Realcrypt - běžný uživatel : October 18, 2009, 21:46:17
Místo abych zakládal nové vlákno s podobným dotazem jako FrantaJ, tak se s dovolením vecpu do tohohle.

Řeším obdobnou obtíž, kdy mám TrueCryptem pod WinXP zašifrovaný celý 500GB HDD připojovaný přes USB, ten pod Mandrivou přes RealCrypt úspěšně namountuji (lze provést teprve po zadání hesla roota), ale na samotný obsah disku se již nedostanu. Teprve po spuštění konzole, přihlášení se jako root a spuštění MidnightCommandera můžu se zašifrovanými soubory pracovat. Je to takhle ale dost nepohodlné, kostrbaté, třeba mi někdo poradíte, jak to uživatelsky zpříjemnit.

Děkuji.

PS: Odpověď Hobila se cení, chtěl pomoci, ale došlo k nedorozumění/nepochopení, o co se nám jedná. Tak snad jsem to svým dodatečným dotazem napomohl upřesnit...
6  Systém a serverové služby / Připojení k LAN / Sdílení souborů a složek mezi MDV2009 a WinXP : October 18, 2009, 21:30:15
Zdravím všechny,

mám na vás dotazy ohledně sdílení souborů a složek mezi MDV2009 a WinXP. Spojeno přes drátovou LAN, IP adresu každému PC přiděluje router (Zyxel P334), sdílení nastaveno přes Sambu.

Dotaz č. 1) Nasdílené adresáře na stroji s WinXP jdou pod MDV2009 otevřít, číst i měnit, vše v pořádku. Drobná chybka se občas objeví a sice, že nejde do stroje s Mandrivou nakopírovat některý ze souborů (naposledy to byly torrenty) - objeví se hláška:
"Error while copying "Ubuntu.torrent".
There was an error copying the file into /home/ak/Desktop.
Show more details -- Přístup odmítnut" - nevíte někdo, čím by to mohlo být? Jiné soubory se kopírují normálně, bez potíží...

Dotaz č. 2) Nasdílené složky na PC s Mandrivou nejdou vidět na stroji s WinXP. Sice mi to zobrazuje skupinu MDKGROUP, ta ale rozkliknout už nejde. Pod WinXP se ukáže chybová hláška:
"Položka Mdkgroup není přístupná. Zřejmě nemáte dostatečná oprávnění pro přístup k této položce. Obraťte se na správce serveru a ověřte oprávnění.
Cesta v sítí nebyla nalezena."
Pod Mandirvou, když jsem do MDKGROUP lezl přes Smb4K to hodí hlášku:
"The list of servers could not be retrieved.
Read the error message under "Details" to find out more.
Detaily:
Could not connect to server LOCALHOST
Connection failed: NT_STATUS_BAD_NETWORK_NAME"
Jak se to dá spravit? Co dělám špatně?
Sdílení jsem nastavoval přes toho blbuvzdorného Sambího průvodce, tak tam snad nic špatně nebude...

Poraďte, prosím.
7  Hardware v Mandriva Linuxu / Grafické a televizní karty / Re: Chybí proprietární ovladač nvidia-71xx (Mandriva 2009.1) : June 05, 2009, 23:41:46
.......nicméně jsem na linuxquestions.org našel odkaz na zajímavou stránku: http://slackbuilds.org/repository/12.2/system/nvidia-legacy71-driver....

Tohle nám nepomůže. Slackware tam má repozitáře s balíčky, ale má je tam proto, že můžou fungovat, protože Slackware 12.2 používá ještě Xorg ver. 1.42 (kdo nevěří, ať tam běží - http://distrowatch.com/table.php?distribution=slackware - dole poslední řádek tabulky). Tedy, je to obdobná situace jako u Mandrivy 2009.

Když si na tom distrowatch.com projedete ty známější distribuce, tak uvidíte, že Ubunťáci s 71.xx legacy železem tento problém mají už od podzimu 2008 (od verze 8.10), SUSáci jakbysmet (osobně jsem zkoušel verzi 11.1) a Mandriva je jednou z posledních aktuálních distribucí zasažených tímto problémem. Proto bych se verze 2009 držel jako klíště, nic jiného, novějšího a zároveň fungujícího s 3D není....
8  Hardware v Mandriva Linuxu / Grafické a televizní karty / Re: Chybí proprietární ovladač nvidia-71xx (Mandriva 2009.1) : May 14, 2009, 00:33:17
Tohle jsem psal hned ve svém prvním příspěvku, viz odkaz.

Vás samozřejmě počítám do té menšiny, co není vedle Vy jste skrze své knihy o Mandrivě ke mně promlouval jakožto Linux guru alias Velký učitel  ; první rozumy ohledně Mandrivy jsem čerpal od Vás.

Vzít SRPMS ze staré verze, překompilovat a zkusit nasadit na novou verzi. Podle mně to ale nepůjde a pokud ano, tak jen velmi ztuha.

To máte bohužel nejspíš pravdu, v podobném duchu se vyjadřovali lidi i v jiných fórech - prý by tam kolidoval Xorg nižší verze s aktuálními prostředími (KDE 4.2.něco, Gnome 2.6), které nejspíš budou "napasované" právě na novější verzi Xorgu. Nicméně nenarazil jsem tam na nikoho, kdo by vyloženě řekl: "Jo, zkusil jsem to a rozbil jsem si pusu". Vše se to neslo spíš v rovině: "Domnívám se, že..."; žádné poznání vykoupené bolestnou vlastní zkušeností. Proto jsem ten dotaz vznesl také tady, jestli si s tím někdo nehrál, neexperimentoval a nemá náhodou čerstvou osobní zkušenost.
Já sám si na ten experiment netroufnu, protože jsem v Linuxu (věčný) začátečník a jsem zatím rád, když zvládnu nVidiácké ovladače a vše ostatní z balíčků.
9  Hardware v Mandriva Linuxu / Grafické a televizní karty / Re: Chybí proprietární ovladač nvidia-71xx (Mandriva 2009.1) : May 13, 2009, 21:13:31
Pánové, většina z vás je vedle jak ta jedle, nakonec na to Lunruj kápnul sám (pomož si a Bůh ti pomůže ). Problem je v Xorgu od verze 1.5 výš, pro který nVidia neupravila 71xx legacy ovladače. V MDV 2009 je Xorg ver. 1.42, v MDV 2009.1 je to už ver. 1.6.
Člověk se musí prokousat takovými těmi "radami" - jako že taková stará karta by to už stejně nezvládla a že si máš koupit novější kartu, vždyť je to za pár šupů apod. - to jsou kecy od lidí, co neví, řešení nedodají, rozumně neporadí, ale protože "taky k tomu mají co říct" nebo "mají názor", tak dávají takovéhle hraběcí rady a zbytečně zaplevelují vlákno nesmyslama.
MDV 2009 je poslední z nedávných a čerstvých distribucí, které jsou použitelné pro karty z rodiny legacy 71xx (TNT, TNT2, GeForce2 GTS, Pro, Ultra) - proto jsem přešel na zápas s Mandrivou ohledně internetového připojení (modří ze zdejšího Anydata CDMA vlákna už vědí), které krásně běhalo v openSUSE a Ubuntu, ale kvůli Xorgu (přibližně od léta 2008) jsem v openSUSE a Ubuntu s 3D nehrozil.
I poslední verze ovladačů 71.86.09 s novým Xorgem nejede (staženo, zkompilováno, + ohlasy na fóru), kdo ví, zda nebude použitelný otevřený ovladač "nouveau" dříve než nVidia dá do pořádku proprietární ovladač pro nás se starou grafikou.

Odkud tohle všechno, co tu píšu, odkud to vím? Ptal jsem se na ústředním Mandriva fóru. Vizte zde:
http://forum.mandriva.com/viewtopic.php?p=675163#675163
obdobné info jsem dostal i ve francouzské sekci.

Na závěr mám na vás znalé zvídavý dotaz - ostatně zopakuji jej z hlavního Mandriva fóra:
Tušíte někdo, zda je možné provést "downgrade" Xorgu v MDV 2009.1 zpět na nějakou verzi nižší než 1.5? Šlo by takto obejít a tím pádem vyřešit náš problém? Nějaké zkušenosti?
10  Hardware v Mandriva Linuxu / Připojení k síti / Re: CDMA AnyDATA : May 12, 2009, 23:33:12
Takže chlapáci! Jsem tu zas, už ne jako poražená troska, ale jako hrdý vítěz!! A abych se pochlubil, že jsem konečně ten zlobivý systém rozjel.
Po původní frustraci nad neúspěchem a mým hozením flinty do žita mi to nakonec nedalo, znovu jsem hledal, četl a zkoušel a přišel na následující:
Všechno jsem nahodil odznovu, čímž jsem se zase dostal do stavu, kdy spojení přes kppp bylo navázáno, nicméně internet "něco škrtí", takže ve výsledku nic - nemlich stejná situace, jakou jsem tu popisoval v únoru.
Pak jsem vyčmuchal na internetu jakousi zmínku o tom, že Mandriva - a teď neuměle reprodukuji vlastními slovy - stanoví jakýsi default pro připojení k internetu z těch připojení, co jsou k dispozici. Konkrétně v mém případě mi hned od instalace jelo v pohodě připojení na LAN eth0. Pokud tedy toto bylo nastaveno jako default pro přístup na internet, pak kppp s mým CDMA modemem může nacvičovat, co chce, ale Firefox a ostatní internetové aplikace se stejně budou snažit "prorazit ven" skrz tu eth0 LAN namísto toho kppp.
Vytvořil jsem v MCC nový sí'tový profil, v něm jsem odebral eth0, takže zbylo jen ppp0, spustil kppp, připojil, spustil Firefox a ONO TO KONEČNĚ JELO!!! Hned taky vyskočil červený vykřičník s aktualizacemi a novou verzí (už je 2009.1, já kvůli své GeForce 2 musel zůstat u verze 2009 - ve verzi 2009.1 je už verze Xorgu > 1.5 a to nejde s nvidia 71xx legacy ovladačema dohromady). Potom připojení na internet nevadilo opětovné přidání eth0 LAN. Víte někdo, jak se ten default pro přístup na internet dá změnit inteligentněji, než odebráním a následným znovupřidáním ostatních připojení?

Takže rekapitulace pro ostatní podobně tragédy jako jsem já, kteří se s tím mořili / moří. Přes kppp to jede (dle návodu pana Bíbra), ppp0 musí být jako jediné připojení, ostatní dočasně odebrat. Připojit se na internet přes kppp, vyzkoušet funkčnost připojení CDMA (Firefox, aktualizace, zdroje RPM apod.). Teprve poté je možné ostatní druhy připojení znovu přidat. Hotovo, problem solved.
11  Hardware v Mandriva Linuxu / Připojení k síti / Re: CDMA AnyDATA : February 24, 2009, 21:52:09
Takže jsem zkoušel vše možné dle vašich rad, ale rozchodit se mi to nepodařilo...
Nejnovější NetworkManager jsem si z Contrib/Updates nainstaloval, opět samotný nešel spustit, musel jsem k tomu doinstalovat Knetworkmanager, aby se pak něco dalo spustit. Problém mi to nevyřešilo...
Pak jsem nasadil tvrdý kalibr podle tohoto návodu:
http://hodza.net/2007/02/04/instalace-cdma-modemu-anydata/
Nejen, že jsem CDMA nerozchodil, ale ještě jsem po...vil cosi v instalovaném systému, že od té doby kppp házelo jednu chybovou hlášku za druhou. A aby toho nebylo málo, tak jsem nainstaloval updaty a následně se vysypal i celý systém, padá, nedá se do něj přihlásit, takže mi nezbyde než pěkně format a reinstal od podlahy.

Chlapi, díky moc všem za snahu pomoci mi, ale já to vzdávám. Strávil jsem nad tím hafo nocí, manželka naštvaná, výsledek žádný. Takhle to dál nejde, je čas přiznat si porážku, mašina zvítězila....
12  Hardware v Mandriva Linuxu / Připojení k síti / Re: CDMA AnyDATA : February 11, 2009, 12:23:50
Kdepak, pánové. Vietcong se neozývá, protože byl služebně na cestách...
Kdyby se mi to mezitím podařilo rozchodit, tak bych se pochlubil a hlavně poděkoval všem za snahu mi pomoci.
Koncem týdne zase budu mít nějaký čas, takže se do toho CDMA pekla znovu ponořím a vyzkouším vše, co se tu mezitím sešlo za rady.
Takže zatím - díky všem.
13  Hardware v Mandriva Linuxu / Připojení k síti / Re: CDMA AnyDATA : February 08, 2009, 02:30:22
Děkuji za další odkaz, bylo to zajímavé počtení.
Ve svých stažených RPM zdrojích nemám ani ppp-config ani kinternet, kdepak by se daly sehnat?
Ten ppp-config se zdá být primitivnější formou toho, co nabízí kppp.
Článek zaměřující se na připojení pro SUSE již je passé, protože současné SUSE 11.1 spojí CDMA přes zabudovaný NetworkManager; dokonce dává na výběr přímo CDMA od O2 (možná další verze Mandrivy by mohla nahradit kppp NetworkManagerem?). Klik klik cvak a už to jelo, dokonce rychleji, než pod WinXP s origoš AnyDATA ovladačem. Akorát jsem tam měl problém s legacy ovladačema nVidia (71.86.xx), takže jsem na doporučení přešel na Mandrivu, kde mi 3d funguje.  O prográmku "kinternet" jsem četl poprvé.
V obou těch vláknech řeší, kterak přes tyto prográmky připojit ten USB modem, tedy to, co jsem provedl již skrze kppp; žádné "O2-specific" info, které by mě posunulo dál, jsem tam neviděl.

Domnívám se, že připojení jakési mám, ale je něčím zaškrcené. Když jsem to připojené nechal delší dobu, tak jednotlivých bytů a paketů tam naběhlo víc. Vizte přiložený screenshot. Co myslíte? Co a kde by to mohlo takhle zaškrtit?
14  Hardware v Mandriva Linuxu / Připojení k síti / Re: CDMA AnyDATA : February 07, 2009, 16:11:52
Malé amendum:

Aby se mi ppp0 objevilo v nastavení firewallu, tak nejdřív musím spustit kppp a dát connect.
15  Hardware v Mandriva Linuxu / Připojení k síti / Re: CDMA AnyDATA : February 07, 2009, 15:46:33
alda81:

Už včera v noci jsem měl cukání, že aktivně výpis z dmesg pošlu. Takže jsem ho vyrobil až ráno a tady je - přiložený soubor dmesg_vypis.txt (přišlo mi divný, že kwrite tam nedal koncovku, tak to txt je dodáno ručně).
Ten dmesg výpis je při každém připojení CDMA modemu jiný - před 3mi dny to AnyDATA přiřadilo k /dev/ttyUSB0, podle kterého jsem to narval do nastavení v kppp.
Taky je vtipný, že předtím při proklikávání firewallu (aby si modem osahal) mi to nabízelo k ochraně jak eth0 tak i ppp0, zatímco včera a dnes už ne....
Jo a mimochodem, podařilo se mi nainstalovat gnome-ppp (předtím to instalaci odmítalo, nechápu proč) a v něm jsem dal detekovat modem - hlásí, že v systému nebyl nalezen žádný modem.
Přes kppp mi jde connect spustit, běží a tváří se, že se připojil a nějaké informace si s O2 serverem vyměnil.

Pepep:

Obdobný výpis, obdobná hláška o neexistujícím zařízení, jako u mě...
PIN to chce, pokud kliknu na Správu sítí (ikona v Gnome liště) anebo se tam snažím procpat přes Nastavení počítače (po zadání root hesla). Ten softík by mohl umožňovat pokračovat dál v nastavení i bez zadání PINu a ne to stavět jako podmínku nutnou, přes kterou se dál člověk nedostane.
Na internetu s PINem nikdo moc problém nemá, protože ty pozdější modely CDMA AnyDATA nejspíš nějakou SIMku obsahují a tedy i ten PIN. Na jednom ruském fóru si kluci radili, kterak PIN vypnout u nějakého posledního modelu AnyDATA... ...což se nás netýká, protože kde nic fyzicky není, tak se to nedá vypnout.
: [1] 2