Přihlásit
: 1 [2] 3 4
   |   
: Mandriva 2009 a priucka  ( 24411 )
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #15 : March 26, 2009, 18:07:46 »

Upřímně, kolik z nováčků si tu knihu koupí? Podle mě moc ne.
Tak prvně: knihu si kupuji vic novacci nez Linuxove zdatni. Uz proto, ze tam jsou rady a podobne.

Ja si knihu kupuju uz peknych par let a moc me mrzi, ze ted ji mit proste nebudu. Pro me to je uz tradice-tesit se na novou verzi knizky, ktera voni stejne krasne, jako vsechny nove knizky. Ale i tak je knizka spise pro zacatecniky, protoze se jim tam vysvetli, kde maji hledat C:\ a kde je floppy. Co to je terminal a proc nepusti exe soubory.

Mandriva 2009.0 je vyborna a ja s ni nemam problem. Nejsem si jist, jestli ty nizke prodeje jsou kvuli KDE4. Spis se nestihly vanoce (kniha se 4 DVD je super darek!).

Vzdělávat se čtením není dnes zrovna obvyklé. Když něco nevím, tak se zeptám ..., třeba na tomto fóru.
Promin, ale za tohle bych Te nejradeji... Kdyz neco nevim, tak prvne hledam!!! Hledam, hledam a trikrat hledam, nez se zeptam! S Tebou je to v pohode, ale co kdyz si tento nazor precte nekdo, kdo fakt nevi absolutne nic o Linuxu a bude mit pocit, ze je normalni se hned ptat? Podivej se treba na toto:
http://www.mandrivalinux.cz/diskuse/diskuze-ke-clankum/gnome-2-26-pro-mandriva-linux#post11863
Ten clovek NEcetl knihu. Kdyby ano, tak by vedel, kde najde toho roota, do ktereho to ma napsat. Ten clovek ani nezkousel hledat, jinak by nasel ty odkazy. Pak se tohle forum meni na poradnu, kdy juzri misto toho, aby se pokusili neco najit sami, tak se zeptaji, i kdyz odpoved je na prvnim radku na googlu. Kdyz to nemuzu najit, pak neni problem se zeptat, ale prvne hledat. A ta knizka je proste podle meho zaklad linuxovych znalosti...

Neber to prosim Te zle a jako utok na Tebe. Je to spis marny vykrik do tmy a napsal jsi tu osudnou vetu, tak jsi to schytal...
« : March 26, 2009, 18:55:03 Peťoš »

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Jakub Šenk
Hero Member

: 1 254

« #16 : March 26, 2009, 18:18:38 »

"Přeskakuje" vás příliš velké množství... ;-) Už je to poznat... ;-)

Když už jsme u toho přeskakování, tak já "do toho šel", nic jsem nepřeskočil a dneska spokojeně používám M2009.0. Ano, bylo poměrně hodně problémů, ale všechny jsem si vyřešil sám nebo mi tady poradila komunita.

Tak jak jsem zpočátku kritizoval KDE 4.1.3, které přišlo s M2009.0, tak dneska směle říkám, že hoši a děvčata z KDE.org šli do sebe a provedli hodně práce od té doby, protože od verze 4.2 jde vidět, že je to opět použitelné prostředí a těch několik much, co zbyly opravily v 4.2.1. Tím ale neříkám, že KDE 4.2.1 je dokonalé, to ani náhodou, je ještě potřeba HODNĚ zapracovat na Dolphinovy, ten je alespoň u mě nepoužitelný, protože:

1) Pomalu se inicializuje
2) Složku, ve které se musí "rolovat" , zobrazuje při "rolování" velmi sekaně.
3) Taky jsou problémy při kopírování dat z disku na disk, ještě sem tam to klesá skoro ke stovkám kB/s, což je málo. Ale 4.2.1 tímto trpí velmi málo.

Jsem rád, že jde pěkně přepnou na Thunrara či PCMana, kteří jsou rychlí

Čili suma sumárum musím říct, že M2009 je u mě použitelná do stejné míry jako každá jiná předchozí Mandriva. Ano, byly problémy, jak jsem psal výše, ale vše vyřešeno bez jediného formátu.

Něco jiného mě ale zaráží, už jsem na to upozornoval, tak ještě jednou, nedá se to přehlédnout, zvláště v kontextu tohoto topicu.

Vím, že Mandriva není rolling distro, nebo jak se to nazývá, ale v případě jáder a právě KDE a GNOME by měla dělat vyjímky, protože to jsou stěžejní věci celého GNU/Linuxu a nedělá si dobrou reklamu, když oficiálně podporuje jen KDE 4.1.3, ač je HODNĚ staré či jádra řady 2.27.x, ač jsou venku jádra 2.29.x...je to hodně, hodně škoda

PS: Možnost "Cooker" neberu v potaz z pochopitelných důvodů
« : March 26, 2009, 18:22:20 Jakub Šenk »

PC: AMD AthlonXP 2000+, 1,5 GB RAM, GF 4 MMX 64 MB VRAM.

WWW: http://senkjakub.blogspot.com
b3da
Sr. Member

: 385

« #17 : March 26, 2009, 18:42:25 »

Peťoši,
mě to také mrzí, ale stejně jako Ivan se na to snažím dívat z druhé strany. Sám mám všechny knihy i když jsou v podstatě totožné. Beru to jako podporu Mandrivě potažmo Linuxu. Ale pokud si na sebe kniha nevydělá tak to nemůže fungovat.
Souhlasím, že nasazení Kde4 prodeje asi moc neovlivnilo.
Co se týče nováčků, jsou to většinou mladší ročníky a ti určitě nečtou. Sám si tak trochu protiřečíš ...
Tak prvně: knihu si kupuji vic novacci nez Linuxove zdatni.
Ten clovek NEcetl knihu. Kdyby ano, tak by vedel, kde najde toho roota,
"Vzdělávat se čtením není dnes zrovna obvyklé. Když něco nevím, tak se zeptám ..., třeba na tomto fóru." Není to můj názor. Je to to co vidím kolem sebe. Nejen na tomto fóru, nejen kolem Linuxu. Ale všeobecně. Může se nám to nelíbit, ale nemůžeme to změnit.
Osobně to neberu  
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

« #18 : March 26, 2009, 19:01:40 »

Oponoval jsem Ti pouze v tom, ze si vetsinou knizku kupuji prave novacci v Linuxu. To, co se tykalo meho osobniho pristupu je uz neco jineho a chapu to stejne jako Ty.
To s tim odkazem mela byt ukazka odstrasujiciho pripadu, kam se bojim, ze toto smeruje. Nevadi mi radit a psat tu na forum - ba naopak tu jsem celkem dost. A prave tak, jak Ty, tak vidim stejny trend. Nepochopil jsem to s tim
Když něco nevím, tak se zeptám ..., třeba na tomto fóru.
pochopil jsem to presne obracene, nez jsi to myslel:
"Vzdělávat se čtením není dnes zrovna obvyklé. Když něco nevím, tak se zeptám ..., třeba na tomto fóru." Není to můj názor. Je to to co vidím kolem sebe. Nejen na tomto fóru, nejen kolem Linuxu. Ale všeobecně. Může se nám to nelíbit, ale nemůžeme to změnit.

:-)

Daniel Jan
Full Member

: 145

daniel_j@njs.netlab.cz

242962207
« #19 : March 31, 2009, 10:19:35 »

popravdě jsem zklamaný jestli opravdu nevyjde kniha :-(
Zatím mám dvě a vždy se tam našlo něco podnětného.
Kniha v tomto případě dle mého je celkem důležitá neb málo kdo z laiků má okolo sebe v bezprostřední blízkosti někoho kdo může adekvátně poradit.
Ale na druhou stranu vidím, že vydávání každých 1/2 roku novou verzi asi není až tak šťastné řešení. Ne každý chce hned to nové - neb ne vždy to běží hned tak stabilně jako to co maže.
Martin S.
Full Member

: 239

« #20 : March 31, 2009, 15:24:56 »

Tiež som si chcel kúpiť MDV 2009.1, ale v MDV 2009 sa mi ani po opakovanej inštalácii nepodarilo rozbehať tlačiareň HP LaserJet 1020, a ako som sa dozvedel pri googlovaní, je to veľmi častý problém. Či by fungovala v 2009.1, to je tiež otázne. Takže nemal som inú možnosť ako vrátiť sa k MDV 2008, tá sa mi zdá ako najmenej problémová, lepšia ako 2008.1, aj tej som sa musel vzdať kvôli padaniu niektorých aplikácií. Škoda, tiež kúpu beriem ako istý druh podpory a nemal by som nič ani proti PP (možno pri 2010), hoci Cedegu a podobný balast (pre niekoho životne dôležitý, samozrejme )) nepotrebujem.

M$ ako výlučne platený "produkt" bez Free-verzie s týmto problémy zjavne nemá, ale prechod na jeho obchodný model by asi mnohých linuxákov odradil alebo nasmeroval inde.

Ak sa niekto pustí do riešenia úlohy, jeho snaženie rozvráti iný nevedomý zásah, pochádzajúci zo živého alebo neživého. Niektoré úlohy sa dajú uskutočniť len preto, lebo zasahujúci tiež plní úlohu, ktorá je, samozrejme, tiež vystavená úsiliu o rozvrat.
Soddov prvý zákon, Murphyho zákony
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #21 : March 31, 2009, 17:42:06 »

Oponoval jsem Ti pouze v tom, ze si vetsinou knizku kupuji prave novacci v Linuxu.

Není to tak úplně pravda, podíl komunity na prodejích odhaduji na 40-50 %.

... Sám mám všechny knihy i když jsou v podstatě totožné...

Jen pro informaci - práce na nové verzi knihy zabere obvykle tak 2-3 člověkoměsíce. Ono se to možná nezdá, ale ověřit to množství informací, případně ho upravit na novou verzi, vyzkoušet to všechno a předělat do aktuálního stavu dá docela zabrat. Přesto tam občas nějaké staré seky zůstanou - odhaduji, že kdyby to mělo být na 100 %, tak se ten potřebný čas zdvojnásobí.

Tolik připomínka k "totožným" knihám. Neberte to jako výčitku, jde jen o uvedení do reality .
« : March 31, 2009, 17:45:31 Ivan Bibr »

b3da
Sr. Member

: 385

« #22 : March 31, 2009, 21:03:33 »

V tomto vlákně se nějak blbě vyjadřuji ... 
Myslel jsem to takto. Změny v jednotlivých verzích jsou naprosto minimální. A těch pár rozdílů mám z webu nastudováno dávno před tím, než vyjde kniha. Knihu si prolistuji, ale nepřinese mi a ani nemůže přinést odpovídající hodnotu. Proč si knihu pravidelně kupuji jsem napsal v předchozím příspěvku.
Z příspěvků na fóru usuzuji, že podobně uvažuje většina aktivní komunity. Pokud k tomu přidáte zcela rozdílné chování nováčků, (většinou mladých lidí) kteří mají velký problém číst knihy a nemají tu výdrž a zaujatost řešit nastalé problémy, je výsledek to co jsem řešil s Peťošem výše.
To že je Mandriva v ČR tak oblíbená je zásluha právě knihy a neuvěřitelné práce Ivana, který správně odhadl potenciál knihy a nenechal se odradit počátečními neúspěchy. Smekám klobouk! Ale není čas se přizpůsobit změnám kolem nás ..? Proto se mi líbí Ivanův pozitivní přístup. 
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

« #23 : March 31, 2009, 21:12:17 »

Kniha si na sebe zase vydela. Tentokrat se stihnou Vánoce

Paur
Hero Member

: 1 416

http://pavel-linux.blogspot.com/

312891810
« #24 : March 31, 2009, 22:24:49 »

Škoda, pro další verzi manuálu je položený výborný základ v podobě popisu KDE4. Slibuju, že příští vydání si určitě koupím!

NTB: Acer Extensa 5220 (Celeron 1,73 GHz,2GB), Mageia 2 32bit KDE 4.8.2)
PC: Intel C2D E4300,2GB,NVidiaGF7600GS,Mageia 2 32 bit KDE 4.8.2, WinXP Pro
Tablety: SmartQ V5-II (ARM 720 MHz, 256 MB, 2 GB, Android 2.1, Ubuntu 9.10 LXDE), Archos 101G9 (OMAP 2x1 GHz , 512 MB, Android 4)
Pavol
Full Member

: 161

« #25 : April 01, 2009, 06:02:16 »

A kurňa ... to si budem musieť knihu 2009 kúpiť! Chcel som 2009 preskočiť a počkať si na 2009.1 so stabilnejším KDE, ale takto ... to by mi chýbali návody a tak.
Inak, ja mám opačný názor čo sa týka prečo sa 2009 nepredáva tak ako iné - Vianoce možno, ale v prvom rade si myslím, že je to novým KDE. Nech sa nikto nehnevá, ale aj linuxový začiatočník si o linuxe najprv niečo zistí - najpravdepodobnejšie na fórach - a keď tam zistí, že nové prostredie nie je celkom stabilné a veľa ľudí naňho nadáva (a nechce používať Gnome, lebo KDE je podobnejšie Windowsu, čo mal predtým), a zistí, že v 2009.1 bude KDE stabilnejšie, tak jednoducho preskočí jednu generáciu ...

P.S. Ja som si najprv, po prečítaní článku na mandrivalinux.cz, myslel, že jako apríl, ale takto .. :-(
« : April 01, 2009, 06:10:34 Pavol »

CPU: Intel Pentium Dual Core E 2180, Doska Intel DG31, Grafika NVidia GF 9500 GT, MDV 2009.1
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #26 : April 02, 2009, 12:25:23 »

.
Inak, ja mám opačný názor čo sa týka prečo sa 2009 nepredáva tak ako iné - Vianoce možno, ale v prvom rade si myslím, že je to novým KDE. Nech sa nikto nehnevá, ale aj linuxový začiatočník si o linuxe najprv niečo zistí - najpravdepodobnejšie na fórach - a keď tam zistí, že nové prostredie nie je celkom stabilné a veľa ľudí naňho nadáva (a nechce používať Gnome, lebo KDE je podobnejšie Windowsu, čo mal predtým), a zistí, že v 2009.1 bude KDE stabilnejšie, tak jednoducho preskočí jednu generáciu ...

To je přesně důvod, proč jsem se navážel do místních, kteří řvali "KDE4 fůůůj" a neměli k tomu žádný důvod kromě toho, že se jim nelíbí, nebo jim nesedlo. Půlka z nich jen nepochopila, že se to ovládá jinak, to je všechno. Druhá půlka měla reálné problémy, z nichž první dvě vlny updatů (jsou i v CZ verzi) vyřešily tak 95 %. Byl a je problém v 64bitech - ovšem s jednoduchým a známým řešením. Pak je pár jedinců se starým kompem, kde je problém s výkonem - co tak tak stačilo na KDE 3.5, už nestačí na KDE4. To se týká počítačů jako je například moje testovací PIII@1GHz, čili osm let staré mašiny. Cokoliv novější než r. v. 2005 s tím problémy mít nemůže. Někdy mně tyhle kecy štvou, fakt mně štvou...

Neříkám, že KDE 4.1 bylo v době vydání ideální - nebylo. Chyběla tam spousta věcí, které umělo KDE 3.5. Ale tohle je normálním lidem zcela jedno, ti 99 % vlastností vůbec nevyužívají. A v době vydání to bylo dostatečně stabilní na normální práci, pracoval jsem na tom dost dlouho. Mně 4.1 stačila a to se považuji za hodně náročného uživatele, proto si myslím, že mohla stačit o ostatním. Jenom jsem se musel naučit s tím pracovat, nic víc... Mimochodem jediný reálný problém, na kterým jsem u BFU narazil, byla absence vyskakovacího okna po vložení média do mechaniky (čili syndrom "dám tam CD a nic to nedělá"). Nic jiného jsem nikde na strojích s KDE 4 neřešil. Jo a horší překlady (ale na tom se už od nového roku pracuje).

Nechci flamovat, ale toto je můj pohled na věc. Nelíbí se mi, když lidi něco odsuzují a jsou líní si o tom něco zjistit nebo to pořádně vyzkoušet. A přesně toto se podle mně stalo a stojí to za celou zdejší vlnou "KDE4 fůůůj". Když se mluví v historických pojmech, označuje se podobné chování jako tmářství....

Přeberte si to jak chcete, já jdu pro změnu dělat něco užitečného.
« : April 02, 2009, 12:27:55 Ivan Bibr »

Hobil
Hero Member

: 4 006

« #27 : April 02, 2009, 23:46:34 »

... místní řvali "KDE4 fůůůj" a neměli k tomu žádný důvod...

...se to ovládá jinak...
...půlka měla reálné problémy... vlny updatů...
...Byl a je problém v 64bitech...
...pár jedinců se starým kompem, kde je problém s výkonem...
...co tak tak stačilo na KDE 3.5, už nestačí na KDE4....
...Chyběla tam spousta věcí, které umělo KDE 3.5...
...jediný reálný problém, na kterým jsem u BFU narazil, byla absence vyskakovacího okna po vložení média do mechaniky (čili syndrom "dám tam CD a nic to nedělá")...
... Jo a horší překlady...

Líp bych to nenapsal

H. Tmář
« : April 02, 2009, 23:48:10 Hobil »

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Vlastimil Ott
Administrator
Full Member

: 102

šéfredaktor webů Liberixu

« #28 : April 03, 2009, 12:25:30 »

Tohle jsou předsudky.

KDE4 používám produkčně od října a problémy byly tak maximálně do prosince. Od té doby mi Plasma nepadá, prostředí funguje a má obrovské možnosti, které KDE3 nemělo. Píšu o tom seriál, doufám, že ho čtete:

http://www.linuxexpres.cz/software/kde4

Měl by z něho vyplynout, že vývoj skáče dopředu obrovskými skoky a že to prostředí neuvěřitelně rychle dospívá. Celý koncept je prostě dobře vymyšlený a vývojáři už využívají výhod, které si připravili před rokem a více. Naprosto perfektní věci jsou:

* tagování souborů napříč aplikacemi (zatím využitelné v Gwenview)
 * aktivity Plasmy (to v seriálu není)
 * KRunner (bude)
 * některé plasmoidy jsou prostě perfektní (ano, jiné zbytečné)
 * nový software nebo nové vlastnosti přepisovaného softwaru
 * vypadá to moc dobře: http://www.linuxexpres.cz/album/moje-kde4

Proto si myslím, že je averze vůči KDE4 nespravedlivá, protože jedna zkušenost z listopadu 2008 dnes nemá žádnou hodnotu. Všechno se změnilo k lepšímu.

redakce portálu
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

« #29 : April 03, 2009, 12:47:30 »

To, co vypíchnul Hobil z Ivanova textu bohuzel byla pravda v dobe, kdy vysla Mandriva Linux 2009 (a NEmyslim tim CZ). V dobe, kdy vyšla původní 2009 (budu oznacovat jako Free) to bohuzel byl holy fakt, nikoli tmarstvi. Pokud si nekdo projde ty diskuse zpet, tak zjisti, ze uz tehda jsme (mluvim za sebe i za Hobila) oba rikali, ze KDE4 MA potencial byt skvelym prostredim (coz se ukazuje ted, ze je fakt dobre), ale ze vydani FREE s KDE4.1 prostě Mandrivě neudělalo dobrou reklamu > bylo nutné čekat na opravy > v době vydání CZ verze to už asi bylo stabilní, jak píše Ivan, o tom se nikdo nehada. Jen proste do te doby spousta lidi na KDE4 zanevrela nebo si našla jiné alternativní prostředí. Dneska uz myslim nejsou lide, kteri krici KDE4 fůj. Dokonce i drive velice ostře vyhraněný Mirek Cyroň připouští, že KDE4 možná nasadí (v diskusi k nejakemu clanku, hledat to nebudu).

Sam jsem zkousel KDE4.2 (a snazil se jeho pověsti pomoct minimalne tim, že jsem byl sveho casu jediny, kdo jej dělal do balicku-- viz moje repo s KDE4.2 RC a KDE4.2.0 [a nebylo to jen přebalení věcí z cookeru... zdaleka ne] !!!). To, ze mi vic vyhovuje Xfce s tim nema vubec nic co delat.

: 1 [2] 3 4
   |   

: