Přihlásit
: [1]
   |   
: Překlad zdrojových kódů  ( 7119 )
debil DVD
Full Member

: 198

_________

« : June 13, 2009, 10:55:41 »

Je vůbec možné ze zdrojových kódů, ať už jakéhokoliv programu, vyrábět v Mandriva Linuxu binární soubory a to nejen balíky RPM, ale i balíky RUN, soubory exe a jiné? Co k tomu potřebuji a čím ovlivním, jestli mi vznikne RPM, RUN, EXE nebo jiný binární soubor? Zdrojové kódy, které bych překládal, by byly napsané v jazyku C, C++, a jiných.

Jsem kretén, který má nulové znalosti o Linuchu a počítačích vůbec.
debil DVD
Full Member

_________

« #1 : June 17, 2009, 17:27:55 »

S tím, jak v Linuxu kompilovat zdrojové kódy, i s tím, jak v Linuxu vyrábět RPM ze zdrojových kódů, bych problém neměl mít. Na Mandriva wiki nebo na abclinuxu se o tom články dají najít. Ale problém mám, když potřebuji zjistit, jak ze zdrojového kódu můžu vyrobit balík RUN, nebo EXE (ty se mi hodí při používání programů ve Wine, nebo instalování programu v operačním systému ReactOS, nebo kdybych program chtěl donest někomu, kdo má Windows), nebo jiné druhy binárních souborů. Tady nejsem schopný nic zjistit. Navíc ty soubory RUN, EXE a jiné, bych vyráběl v Linuxu, který používám.

Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #2 : June 17, 2009, 18:05:27 »

Ale problém mám, když potřebuji zjistit, jak ze zdrojového kódu můžu vyrobit balík RUN, nebo EXE (ty se mi hodí při používání programů ve Wine, nebo instalování programu v operačním systému ReactOS, nebo kdybych program chtěl donest někomu, kdo má Windows), nebo jiné druhy binárních souborů. Tady nejsem schopný nic zjistit. Navíc ty soubory RUN, EXE a jiné, bych vyráběl v Linuxu, který používám.

Nechci vám brát iluze ani elán, ale celá ta věc není zdaleka tak jednoduchá a pokud nerozumíte programování, tak s ní nehnete. Ne každý zdrojový kód lze jen tak vzít a zkompilovat pro jinou platformu (a už vůbec ne na jiné platformě). Že to funguje mezi distribucemi Linuxu je jedna věc, ty mají stejný základ, ovšem s jinými systémy je to úplně jinak. Představa, že vezmete libovolný linuxový zdroják, napíšete "make" a on "sám udělá" .exe je naprosto lichá.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Překladač
http://www.abclinuxu.cz/clanky/programovani/jazyky-a-prekladace-1-uvod

debil DVD
Full Member

_________

« #3 : June 17, 2009, 20:15:13 »

Když se vyrábí binární soubor pro jiný operační systém, než na kterém se vyrábí, je to křížová kompilace. Mělo by to existovat. Jinak - pod Wine bych nevyrobil EXE?
---Na programování zatím sice nemám (což mě štve), ale uvažuji o tom, že se to začnu učit. Proto si už dopředu snažím zjistit základní věci, než se do toho programování pustím. A jako jednu z nejdůležitějších věcí považuji překlady zdrojových kódů a všechno kolem toho; dokud to neznám, nemůžu se pouštět dále, protože až si jednou vyrobím nebo upravím zdrojový kód něčeho, bude mi to na nic, protože z toho nebudu umět vyrobit spustitelný soubor, aby se ten program dal použít.

Hobil
Hero Member

: 4 006

« #4 : June 17, 2009, 21:09:31 »

Existuji programovaci IDE, ktere "umi" udelat kod tak, aby ho bylo mozne zkompilovat pro ruzne platformy. Pokud zdrojak neni udelany timto zpusobem, z linuchu do woken ani obracene to nepujde - tedy ne bez zasadnich uprav zdrojaku.
H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

« #5 : June 17, 2009, 23:52:06 »

Když se vyrábí binární soubor pro jiný operační systém, než na kterém se vyrábí, je to křížová kompilace. Mělo by to existovat.

Existuje to, ale není to triviální, viz můj předešlý post. Z odkazů, které tam máte, je lze doklikat téměř ke všemu. Howgh.

debil DVD
Full Member

_________

« #6 : June 18, 2009, 15:47:40 »

Některé programy, například Audacity, Mozilla Firefox, Gimp, Open Office a některé další, jsou dělané pro více operačních systémů. Jejich zdrojové kódy se nemusí předělávat, když to budeme chtít překládat pro různé operační systémy. Nebo se pletu?
Jinak - myslím si, že když si do Wine nainstaluji Windowsový překládač, můžu vyrábět EXE i pod Linuxem.

Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

« #7 : June 18, 2009, 16:06:24 »

Některé programy, například Audacity, Mozilla Firefox, Gimp, Open Office a některé další, jsou dělané pro více operačních systémů. Jejich zdrojové kódy se nemusí předělávat, když to budeme chtít překládat pro různé operační systémy. Nebo se pletu?

Takové programy mají windows build dostupný - z výše zmíněných všechny - a řekl bych, že to platí v 99 % případů. Začíná mi unikat smysl debaty.

David Šindelář
Full Member

: 155

316500139
« #8 : August 27, 2009, 14:47:44 »

Zdravíčko, můžu se do toho vložit?
Pro tazatele: experti možná ohrnou nos, ale zkuste prostředí Lazarus. Laicky je to IDE pro Free Pascal a ten frčí na Linuxu, Windows, Mac-OS atd. Protože Free Pascal i Lazarus mají svoje vlastní knihovny přeložené pro všechny platformy, můžete i Vy překládat Váš jediný zdrojový kód na jakékoliv platformě.

http://freepascal.org/ - oficiální web Free Pascalu
http://lazarus.freepascal.org/ - doporučuji stáhnout poslední verzi pomocí odkazu "daily snapshots", pro Mandriva Linux budete potřebovat fpc, fpc-src a lazarus (ono by Vás ani závislosti nepustily dál), také ze zdrojů MDV nainstalovat balíčky make a gcc, případně další *-devel balíčky, které budou potřeba. Než se budete ptát, doporučuji přečíst wiki jak Lazaru, tak Free Pascalu.

: [1]
   |   

: