Přihlásit
: [1]
   |   
: GRUB - problém  ( 1467 )
Vašekcz

« : July 16, 2009, 09:30:48 »

Zdravím, mam menší problémek :-) - odstranil jsem složku /boot/grub a teď bych chtěl dostat grub zpět, ale nevím jak na to - do linuxu se nedostanu, rescue režim (reload boot loader) nepomáhá a "Aktualizace instalace" z inst. DVD také ne. Je nějaká možnost jak vrátit GRUBa zpět včetně původních spouštěcích možností (různé verze jader) ? Díky moc! ;-)
Hobil
Hero Member

: 4 006

« #1 : July 16, 2009, 16:50:58 »

Moznosti je vice.

Nejjednodussi a nejrychlejsi je z instalacniho dvd spustit zachranny rezim a tam vybrat Reinstall Boot Loader - obnovi zavadec (grub)

nebo

provest novou instalaci, v prislusnem kroku nevybirat instalaci, ale aktualizaci. Prakticky nic se neinstaluje, je to cele hotove za par minut ale co chybi se doplni.

H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Jakub Šenk
Hero Member

: 1 254

« #2 : July 16, 2009, 17:51:23 »

Snad nebude vadit, když si udělám malou "reklamu" na svůj blog, ale o reinstalaci GRUBu tam mám článek:

http://senkjakub.blogspot.com/2009/02/jak-obnovit-zavadec.html

Je doplněn fotkami (screenshoty), které zobrazují krok za krokem celý proces. V případě nepřesností rád článek doplním.
« : July 16, 2009, 17:54:14 Jakub Šenk »

PC: AMD AthlonXP 2000+, 1,5 GB RAM, GF 4 MMX 64 MB VRAM.

WWW: http://senkjakub.blogspot.com
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #3 : July 16, 2009, 23:02:26 »

Zdravím, mam menší problémek :-) - odstranil jsem složku /boot/grub a teď bych chtěl dostat grub zpět, ale nevím jak na to - do linuxu se nedostanu, rescue režim (reload boot loader) nepomáhá a "Aktualizace instalace" z inst. DVD také ne. Je nějaká možnost jak vrátit GRUBa zpět včetně původních spouštěcích možností (různé verze jader) ? Díky moc! ;-)

No, reload boot loader nepomáhá proto, že tam žádný není, to dá rozum, že ano... Napadá mně asi toto, ale není to nic pro lamy:

* Stáhnout RPM s GRUBem na nějaké přenosné médium - flashku.
 * Nabootovat rescue režim.
 * Chrootnout se do systémového disku - je tam na to položka.
 * Připojit médium pomocí mount - něco jako mount /dev/sdc1 /media/disk, bohužel přesnou syntaxi NENÍ MOŽNÉ napsat, protože závisí na mnoha věcech.
 * Odstranit GRUB z databáze RPM: rpm -e --nodeps --justdb grub.
 * Nainstalovat balíček znovu z toho média: urpmi /media/disk/grub*.rpm.

Podobné věci občas provádím a fungují, bohužel vyžadují netriviální znalosti systému (práci v příkazové řádce). Z hlavy si např. nepamatuji, jestli je nutný nejdříve mount a teprve potom chroot (kvůli /dev). U toho stroje bych to za chvíli dal dohromady, z hlavy to bohužel nejde tak lehce.

Jestli nerozumíte tomu, co píšu, tak to přeinstalujte. Zachovejte /home/, jestli ho máte separátně, jestli ne, tak zálohujte data a celé to přemažte. A někam nad počítač si velkým zapište: NEBUDU PRACOVAT JAKO ROOT A NEBUDU MAZAT VĚCI, KTERÝM NEROZUMÍM. Přečtěte si volně dostupnou dokumentaci: http://www.mandrivalinux.cz/dokumentace.

: [1]
   |   

: