Přihlásit
: [1]
   |   
: Encrypted?  ( 5378 )
vallonew
Hero Member

: 801

« : October 30, 2009, 22:38:00 »

Ahojky.
Chci se zeptat, jak přesně funguje nastavení oddílu home, pokud dám v expertním nastavení encrypted? Jedná se o to, že si představuji, že se přihlásím pod nějakým heslem k účtu a tím se mi otevře zakryptovaný souborový systém home. Pokud by mi teoreticky připojil můj HDD na jiný PC, tak by to samozřejmě neotevřel, jen pokud by to byla Mandriva (nebo jiný Linux?) a k tomu moje heslo. Co se ale stane, pokud si přeinstaluji např. na novější verzi Mandrivy? Otevřu i poté tento oddíl home? Nemůže se stát, že ty data v novější verzi neotevřu? Dále bych potřeboval vědět jestli se mi změní nějak nastavení uživatelů a nebo nějaký uživatel přibyde? Někde tady na fóru se psalo právě něco se změnou nastavení uživatele, ale už jsem přesně tohle nenašel. Díky  
« : October 31, 2009, 16:09:04 vallonew »
vallonew
Hero Member

« #1 : November 13, 2009, 21:19:25 »

Dobrý den.
Tak jsem tu znova. Moc prosím o radu. Po prvním dotazu mi nikdo neporadil a tak jsem si Mandrivu 2010 nainstaloval do virtualboxu, abych si ošahal jak se to chová. No instalace v pohodě spustilo se to normálně a tak jsem si vytvořil a smazal uživatele (abych odstranil chybu, kterou Mandriva 2010 má, nebudu to tu rozebírat). Dále jsem si najel do drakdisk a tam si zatrhl Encrypted u oddílu domů. Zadal heslo a udělal restart. Po restartu se už nemohu k oddílu domů=home přihlásit. Hodí mi to  hlášku, která je na foto. Nevím co dál. Chci se s tím seznámit, jestli je to použitelné např. v notebooku. Při krádeži by se cryptování mohlo hodit.

* snímek1.jpeg (38.5 , 806x677 - 528 .)
Hobil
Hero Member

: 4 006

« #2 : November 13, 2009, 21:25:55 »

Smysl hlášky:
"Nemohu vstoupit do domovského adresáře. Použiji adresář root (/)."
Takže předpokládám, že se systém spustí. Pak můžeš v drakdisku šifrovaný oddíl připojit, možná jako root.

S šifrováním oddílů jsem si nikdy nezahrával, na to mám svá data příliš rád 
Pokud chci něco zašifrovat, pak to řeším na úrovni adresáře, případně souboru.
H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
vallonew
Hero Member

« #3 : November 13, 2009, 21:37:37 »

Smysl hlášky:
"Nemohu vstoupit do domovského adresáře. Použiji adresář root (/)."
Takže předpokládám, že se systém spustí. Pak můžeš v drakdisku šifrovaný oddíl připojit, možná jako root.

S šifrováním oddílů jsem si nikdy nezahrával, na to mám svá data příliš rád  
Pokud chci něco zašifrovat, pak to řeším na úrovni adresáře, případně souboru.
H.
OK, asi to nebude to pravé ořechové, co jsem si představoval. Jde to i jinak a s tímto končím. Myslel jsem si, že se prostě přihlásím jako uživatel a pak mě to vyzve k tomu heslu co jsem dal na řetězec kryptování. Moc díky, truecrypt funguje lépe.  
petr.grr
Newbie
*

: 6

« #4 : November 13, 2009, 22:36:05 »

no já měl s encrypted do nedávna dobré zkušenosti, jen jsem to necpal na oddíl s home, ale do zvláštního oddílu, tam jsem to musel pravda o něco málo složitěji připojit než ty tady píšeš že bys chtěl, ale v podstatě to šlo jen s dalším klikáním a zadáním hesla (tedy do doby, než mi to win program nepo... něco v zaheslovaném oddílu) :-( pochopitelně mám i starší zálohu dat, tj. taky mám své data rád :-)
Andrej Hrubša
Newbie
*

: 37

« #5 : June 01, 2011, 20:51:27 »

Trošku staršia téma, ale aspoň uvidíme ako nám Mandriva v tejto oblasti dozrela.

Chcel by som mať zabezpečený disk podobne ako vallonew v prvom dotaze. Už to funguje?

Skúsil som si vytvoriť takúto jednu partíciu (nie home) a keď naštartujem cez Live CD, tak sa k oblasti nedostanem kým nezadám heslo ako pri voľbe Encrypted. Tŕňom v päte pri 2010.2 je zadávanie tohto hesla pri normálnom štarte pred nabehnutím prihlasovacej obrazovky kde zadávam zasa ďalšie heslo užívateľa.

Je funkcia Encrypted vhodná na oddiel home?
vallonew
Hero Member

« #6 : June 04, 2011, 21:11:49 »

Trošku staršia téma, ale aspoň uvidíme ako nám Mandriva v tejto oblasti dozrela.

Chcel by som mať zabezpečený disk podobne ako vallonew v prvom dotaze. Už to funguje?

Skúsil som si vytvoriť takúto jednu partíciu (nie home) a keď naštartujem cez Live CD, tak sa k oblasti nedostanem kým nezadám heslo ako pri voľbe Encrypted. Tŕňom v päte pri 2010.2 je zadávanie tohto hesla pri normálnom štarte pred nabehnutím prihlasovacej obrazovky kde zadávam zasa ďalšie heslo užívateľa.

Je funkcia Encrypted vhodná na oddiel home?

No staré téma to sice je, ale na notebooku je tato funkce myslím si potřeba. Používám jinou distribuci a na notebooku to funguje tak jak má. Tzn. přihlásím se pod heslem usera do systému a automaticky to najede. Ani o tom člověk neví. Zpomalení jsem si taky nevšiml. U Mandrivy bych si to raději předem vyzkoušel, ovšem předpokládám, že takovéto chyby už budou vyřešeny. Zakryptovaný mám celý domovský adresář.
« : June 04, 2011, 22:37:36 vallonew »
Andrej Hrubša
Newbie
*

: 37

« #7 : June 04, 2011, 22:30:05 »

Tak uvidíme čo to povie. Záloha na druhý disk, nový instal a dám vedieť.
: [1]
   |   

: