Přihlásit
: [1]
   |   
: Vista vs Linux  ( 4043 )
Azalix

« : November 06, 2009, 23:43:01 »

Dobry den,
naistaloval som novu Mandrivu 10 na NB s Vistami. Vsetko prebehlo OK, ale pri restarte NB mi nabiehaju iba samotne Visty bez moznosti vyberu op. systemu.

Vie mi niekto poradit ako riesit tento problem. Ujo googgle mi moc neporadil, na forach som nic k tomuto nenasiel.
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #1 : November 06, 2009, 23:44:38 »

Dáš instalační DVD do mechaniky, zvolíš Rescue režim. Nabootuješ a zvolis 'Restore GRUB' Pokud to proběhne bez problémů, máš vyhráno.

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Azalix

« #2 : November 06, 2009, 23:51:46 »

no hej, ale ako zvolim ten rescue rezim, lebo sa mi to akosi nedari. Mam instalacne cd nie dvd (ak je v tom rozdiel).
Lunruj
Jr. Member
**

: 66

« #3 : November 07, 2009, 00:17:43 »

pokud máš one verzi, tak je to dost rozdíl, pokud bys měl mini-cd (dual) verzi, tak to nevím
u té live verze by možná šlo nabootovat live systém a nastavit zavaděč přes ovládací centrum, ale opravdu si tím nejsem jistý

Jsem jen trochu pokročilejší linuxová lamka, takže si radši zkontrolujte správnost mých rad. ;-)
Můžete mi tykat.
Kontakt - jabber (xmpp): lunruj@jabber.cz (přidejte kolonku do profilu)
Azalix

« #4 : November 07, 2009, 00:52:12 »

vyskusane cez live verziu, ale nefunguje. Nic skusim to zajtra asi preinstalovat este raz. Spytam sa, je problem ked som mal pri instalacii pripojeny k NB externy HDD? A este takto: disk co mam v NB je 250GB, pre Linux som vyclenil 40GB a ostatne nechal na automatike. Pri vytvarani grubu sa ma pytalo z ktoreho disku mam bootovat a bolo na vyber:
/dev/sda (externy HDD)
/dev/sda (ATA St....)
/dev/sda5
/dev/sda6
/devsda7
ja som volil /dev/sda5 v domneni ze ide o hlavny sektor Linuxu. Chyba je v tomto bode? Popr. co mam zvolit, aby som predosiel problemom?
Hubenak
« #5 : November 07, 2009, 12:32:45 »

Chyba je v tomto bode? Popr. co mam zvolit, aby som predosiel problemom?
I já jsem zvědavý na zasvěcenou odpověď.
jentzek
Sr. Member

: 305

« #6 : November 07, 2009, 13:40:00 »

ja som volil /dev/sda5 v domneni ze ide o hlavny sektor Linuxu.
Ano, ale pri bootovani systemu je nahlizeno na MBR (hlavni zavadeci zaznam), ktery je na zacatku disku, tj. /dev/sda. Tam maji Visty zavadec, proto to vidi jen je. Samozrejme je moznost "dostat" zaznam z /dev/sda5 do Vist, ale jednodussi bude, kdyz zaznam pro linux das do mbr na /dev/sda. Cili, z mojeho pohledu bude nejjednodussi Mandrivu znovu nainstalovat, coz zabere tak 10 min z live cd, a zavadec dat na /dev/sda. Kdyz se mrknes pozorne, mel bys tam videt i ty Visty.
EDIT: Za predpokladu, ze /dev/sda je ten interni hadr.
alda81
Hero Member

: 2 621

alda81@jabber.cz

« #7 : November 07, 2009, 13:42:51 »

Spytam sa, je problem ked som mal pri instalacii pripojeny k NB externy HDD? A este takto: disk co mam v NB je 250GB, pre Linux som vyclenil 40GB a ostatne nechal na automatike. Pri vytvarani grubu sa ma pytalo z ktoreho disku mam bootovat a bolo na vyber:
/dev/sda (externy HDD)
/dev/sda (ATA St....)
/dev/sda5
/dev/sda6
/devsda7
ja som volil /dev/sda5 v domneni ze ide o hlavny sektor Linuxu. Chyba je v tomto bode? Popr. co mam zvolit, aby som predosiel problemom?
pokud chcete používat linuxový zavaděč, tak je třeba jej nainstalovat do MBR - více viz. wiki http://wiki.mandrivalinux.cz/instalace-mandriva-linuxu-20091-z-livecd (postup je pro M2010 samozřejmě stejný, pro M2010 zatím nemám čas stejný návod dotvořit)

externí disk dát pryč, protože se tím může přemapovat označení disku a zavaděč pak nebude fungovat, pokud se externí disk nepřipojí - ještě jednou externí disk dát při instalaci pryč

PS: označení sda pro klasický disk a zároveň připojený externí disk je blbost, když už tak sda a sdb nebo hda a sda

edit: byl jsem s odpovědí předběhnut

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
Azalix

« #8 : November 07, 2009, 20:32:03 »

Vsetko vyriesila preinstalacia systemu a v grube zvolenie sda, potom vsetko nabehlo tak ako ma. Dakujem
: [1]
   |   

: