Přihlásit
: [1] 2
   |   
: USB nelze připojit externi disk  ( 16987 )
skhoty
Newbie
*

: 6

« : December 06, 2009, 21:32:24 »

Zdravím mám problém s připojením externího disku a foťáku.Po připojení zařízení a otevření např. v Dolphinu dostanu hlášku nastala chyba při přístupu k  'Volume (vfat)',systém odpověděl: org.freedesktop.Hal.Device.Volume.UnknownFailure: IsCallerPrivileged() failed.
Ivko
Sr. Member

: 290

« #1 : December 07, 2009, 23:04:32 »

Ja mám to isté. Teda s foťákom nemám problém, ale USB disk. Riešením môže byť:
Ísť na Ovládacie centrum - správa diskov a tam jednoducho kliknúť na daný disk (teda zvykne byť sdb alebo sdc - záleží koľko máš diskov) a dať pripojiť. Ešte zadať bod pripojenia a je to hotové.
Potom znova vybrať USB a vložiť a malo by to ísť. Aspoň mne to tak funguje. A keď nepripájam potom nijaký iný USB disk alebo flash disk, tak to je tak, ako som nastavil. Ak pripojím, je to rôzne. Neviem vysvetliť to jeho správanie - podľa čoho to raz pamätá a podľa čoho nie, ale je to tak.

Hodne zdaru
skhoty
Newbie
*

« #2 : December 08, 2009, 00:40:30 »

Díky za radu zkoušel jsem postupovat podle tvého návodu a připojil jsem takto svůj foťák, disk momentálně nemám u sebe.Řekl bych ale že je to jen poloviční řešení.Foťák můžu odpojit zase jen v ovládacím centru jinak mi to hlásí zařízení nelze odpojit že je stále používáno jinou aplikaci a po odpojení to zase nefunguje.
Ivko
Sr. Member

: 290

« #3 : December 08, 2009, 10:27:34 »

No, asi som zabudol dodať, že ja to potom odpájam v Dolphine - úplne naľavo (v MIESTAch) si kliknem na toto zariadenie pravým a dám BEZPEČNE ODSTRÁNIŤ. Po "odstránení" - teda odpojení sa väčšinou pripojí potom normálne - teda samo.
jentzek
Sr. Member

: 305

« #4 : December 08, 2009, 15:36:53 »

...  Foťák můžu odpojit zase jen v ovládacím centru jinak mi to hlásí zařízení nelze odpojit že je stále používáno jinou aplikaci a po odpojení to zase nefunguje.
Podivej se ovladacim centru jako ktere zarizeni se hlasi tvuj fotak (napr. /dev/sdd1), potom pod rootem zjisti, ktera aplikace fotak stale pouziva:
:
  lsof /dev/sdd1
Samozrejme misto sdd1 dopln spravne zarizeni 
skhoty
Newbie
*

« #5 : December 08, 2009, 21:00:04 »

tak vypadá to takto   # lsof /dev/sdb1
lsof: WARNING: can't stat() fuse.gvfs-fuse-daemon file system /home/skhoty/.gvfs
      Output information may be incomplete.
Ale trošku jsem s tím zase pokročil v ovládacím centru jsem povolil připojit obyčejnému uživateli souborový systém a teď ten foťák můžu připojit ručně v konzoli.Dolphin nějak spolupracovat nechce.
Rellik - Dušan
Sr. Member

: 270

« #6 : December 19, 2009, 08:24:52 »

'Volume (vfat)',systém odpověděl: org.freedesktop.Hal.Device.Volume.UnknownFailure: IsCallerPrivileged() failed.
Právě mi notebook napsal to samé když sem mu chtěl znovu vnutit SD kartu. Přitom předtím šla v pohodě. Takže sem ji vytáhl restartoval systém (2010) a karta opět jede. Takže s toho plyne jediná věc: Při startu systému všechny karty a flasky odpojit úplně pryč...  Ono je to nejspíš nějaká chyba MNDV2010 Odpol to ještě zkusím na stolním PC, kde mi to samé dělala fleška, ale myslím že to bude na chlup stejný problém...

PC: INTEL DUAL CORE 2800, 4Gb ram, 1x 160Gb hdd, 1x 120Gb hdd, Grafika X4500 / 256Mb - Mandriva 2010 KDE / Mageia 1 KDE
Notebook: ACER Aspire ONE - INTEL Atom 1600, 1Gb ram, 16Gb SSD - Mandriva 2010 KDE
David Šindelář
Full Member

: 155

316500139
« #7 : December 20, 2009, 00:51:13 »

To opravdu nikdo tohle nečte
http://wiki.mandrivalinux.cz/2010.0_errata#vyjimatelna_ulozna_usb_zarizeni_a_oddily_internich_pevnych_disku_nelze_pripojit_v_programech_dolphin_nebo_nautilus

Marek7

« #8 : December 28, 2009, 10:15:00 »

Zkoušel jsem podle Wiki změnit speedboot z "auto" na "no", ale tento postup nefunguje. Po restartu zůstane položka změněná (zkontroloval jsem), ale USB se nepřipojí.

Jako další jsem zkusil restartovat haldaemon - toto mi funguje.
Bohužel, nevím proč, mi to strašně vytěžuje CPU. Obě jádra Intel jsou zatížené na 100% po celou dobu kopírování. Zvláštní je, že se soubory kopírují neskutečně pomalu. Ve staré Mandrivě 2008.1 byl 1GB soubor překopírovaný v řádu minut (USB 2.0), podobně jako ve Windows. Nyní se kopíruje zhruba 1 hodinu každý gigabyte a to při stoprocentním vytížení CPU. Pokud dám iotop, tak jednou za nějakou dobu, tam vidím přenos asi 3MB/s a pak zase nějakou dobu nic. A tak se to střídá po celou dobu kopírování.
Nejde to nějak zrychlit, aby to netrvalo tak tak neskutečně dlouho?
Případně, jak odstranit tu zátěž CPU?

Můj známý má 16GB flash disk. Nedokážu si představit, že bych mu tam něco kopíroval 16 hodin se 100% vytížením obou jader.

Hobil
Hero Member

: 4 006

« #9 : December 28, 2009, 11:58:44 »

Znamy si koupil novy notes a k nemu flasku 16G pro prenos souboru ze stolniho kompu.
Kopirovani cca 2G trvalo ve WXP na stolnim kompu priblizne 6 hodin  
Ale k tvemu problemu:
po pripojeni flasky si spust drakdisk
prepni se do rozsireneho modu (tusim ze "expert")
stiskni "volby" a zaskrtni "user" a "sync" a pri ukonceni povol ulozeni do fstab.
Flasku znovu pripoj a odpoj a vyzkousej, zda je to lepsi.

Mimochodem, co je na ni za souborovy system? Nekdy nepomuze nic jineho, nez format flasky.
H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Marek7

« #10 : January 03, 2010, 15:26:53 »

Tak jsem to zkusil. Zaškrtl jsem user a sync. Bohužel automount mi již potom nepřipojí USB neboť na to nemám root právo. (Chce to po mě root heslo). Koukal jsem do fstab, je tam řádek navíc:
UUID=B15C-3A3F /mnt/windows vfat umask=000,user,sync,noatime 0 0
Pokud jej připojím pomocí hesla root (které to po mě začalo vyžadovat), pak obsah USB flashky nemám právo číst. Vůbec se na něj jako uživatel nedostanu. Zapisovat a číst mohu pouze jako root.
Odpojit jej také nemůžu, pouze zase jako root.
Zkusil jsem do něj něco zapsat (jako root). Napíše to, že je to OK. Ale soubor tam není. Začne se tam kopírovat až když udělám umount (přitom to vypíše, že zařízení je používano). Po cca 1 hodině už jde skutečně odpojit. (Takže je to zhruba stejně pomalé jako předtím). Po následném připojení jako root tam teprve soubor skutečně je. Dříve tam není! Jenom se tak tváří (asi je v nějaké cache). Smazání udělá hned.

Tato pitomá funkce se mi nepovedla žádným způsobem zrušit.
Nakonec jsem to udělal natvrdo ručním smazáním v fstab jako root v programu mc.
Potom začal automount fungovat, ale stejně pomalu, jako předtím.

Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #11 : January 03, 2010, 15:29:50 »

Tak jsem to zkusil. Zaškrtl jsem user a sync. Bohužel automount mi již potom nepřipojí USB neboť na to nemám root právo. (Chce to po mě root heslo). Koukal jsem do fstab, je tam řádek navíc:
UUID=B15C-3A3F /mnt/windows vfat umask=000,user,sync,noatime 0 0
Pokud jej připojím pomocí hesla root (které to po mě začalo vyžadovat), pak obsah USB flashky nemám právo číst. Vůbec se na něj jako uživatel nedostanu. Zapisovat a číst mohu pouze jako root.
Odpojit jej také nemůžu, pouze zase jako root.

Postupuj jako předtím, jen ještě uprav práva pro adresář /mnt/windows na rwxrwxrwx. A je to.

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Marek7

« #12 : January 03, 2010, 15:38:46 »

Ty práva /mnt/windows jsem měl a mám rwxrwxrwx.
Marek7

« #13 : January 03, 2010, 15:41:20 »

Taky jsem změnil uživatele /mnt/windows z root na sebe (user), a taky nic.
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #14 : January 03, 2010, 15:42:20 »

To je divné. Zkus ještě doplnit k user volbu users (jsou to dvě jiné volby!), takže to tam dopiš, ne přepiš

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
: [1] 2
   |   

: