Přihlásit
: [1]
   |   
: Mandriva nejde načíst z flashdisku  ( 3668 )
brambadur
Newbie
*

: 8

« : December 07, 2009, 01:59:39 »

Dobrý den,
doufám, že tu již podobné téma není, zběžným pohledem jsem však žádné podobné nenašel.
Na notebooku Asus Eee PC (bez mechaniky) najednou zacal blbnout zapis windows xp do registru a tudiz nejdou spustit. Rozhodl jsem se tedy k dlouho odkladanemu kroku a to prejit na linux. Vybral jsem si mandrivu, protoze jsem si mimo jine vsiml, ze ji lze jednoduse dostat na flash disk a bootovat z nej...

ISO image jsem si tedy stahl a programem mandriva-seed jsem ho zkopiroval na prazdny falsh disk. V biosu notebooku jsem nastavil aby system pridelil flash disku prioritu v bootovani. Kdyz vsak flash disk pripojim a restartuji notebook, nic se nestane (resp. na me opet vyskoci hlaska, ze system windows nelze spustit).

Mohl by prosim nekdo poradit, co by se s tim dalo delat? jsem v tomhle trochu lame...
Dekuji predem.
jentzek
Sr. Member

: 305

« #1 : December 07, 2009, 09:16:45 »

Zkus jeste promyslet to nastaveni v BIOSu, u eee-cek me to chvili trvalo, nez jsem na to prisel. Je mozny u tvojeho typu zvolit poradi bootovani bez vstupu do BIOSu?(Boot Sequence, Selection... - vetsinou klavesa F8).
Zkus taky, pokud mas moznost, bootovat z flashky na jinym stroji, zjistit, jestli je opravdu bootovaci
brambadur
Newbie
*

« #2 : December 07, 2009, 15:26:12 »

Nastaveni v BIOSu bylo opravdu spatne, takze po prenastaveni se mi instalace Mandrivy rozbehne.
Nicmene se mi nejde dostat z uvodni obrazovky, kde mi to nabizi vyber mezi "Boot mandriva linux 2010" a "Boot from hard disk". At kliknu na to prvni, ci na druhy, vzdycky dojde k restartu notebooku, kterej me dostane zas na zacatek...
alda81
Hero Member

: 2 621

alda81@jabber.cz

« #3 : December 07, 2009, 17:30:47 »

ISO je staženo v pořádku? md5sum sedí?

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
grapefr
Full Member

: 182

« #4 : December 07, 2009, 18:52:02 »

Nastaveni v BIOSu bylo opravdu spatne, takze po prenastaveni se mi instalace Mandrivy rozbehne.
Nicmene se mi nejde dostat z uvodni obrazovky, kde mi to nabizi vyber mezi "Boot mandriva linux 2010" a "Boot from hard disk". At kliknu na to prvni, ci na druhy, vzdycky dojde k restartu notebooku, kterej me dostane zas na zacatek...

nejak tomu nerozumim..pises, ze se instalace rozebehne?!? ... a dokonci se? ... v pripade , ze ano, mel by se boot flash vyjmout a teprve pote najet system klasicky s bootovanim z HDD. Jestlize je instalacni Flash disk vlozen a v biosu mas bootovani z flash disku prednostne pred bootovanim z HDD, tak vzdy probehne pri vlozenem flash disku bootovani z nej...

a jake to iso jsi na flash disk nahral? ... verzi inst. DVD, verzi One ci jine?
a jaky souborovy sytem toho flash disku?
« : December 07, 2009, 18:57:48 grapefr »
brambadur
Newbie
*

« #5 : December 07, 2009, 21:58:30 »

MD5 sedi, kontroloval jsem ho hned ze zacatku.

Blbe jsem se vyjadril, instlace se nerozbehne. Pouze se mi nacte uvodni obrazovka mandrivy, na ktere mam dve moznosti: "Boot mandriva linux 2010" a "Boot from hard disk". Klikem na jakoukoli z nich vsak vyvolam restart notebooku, takze se nic nespusti...

Flashdisk je naformatovany jako FAT32 a verze Mandrivy je tato: mandriva-linux-one-2010.0-KDE4-europe2-cdrom-i586.iso
alda81
Hero Member

: 2 621

alda81@jabber.cz

« #6 : December 07, 2009, 22:15:09 »

abych pravdu řekl s mandriva-seed jsem neměl zatím tu čest, ale tohle bylo vyzkoušené?
Zkus taky, pokud mas moznost, bootovat z flashky na jinym stroji, zjistit, jestli je opravdu bootovaci
spustí se instalace na jiném stroji než na eečku?

doporučuju vydržet, někdo další se zkušenostma se určitě ozve

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
Paur
Hero Member

: 1 416

http://pavel-linux.blogspot.com/

312891810
« #7 : December 07, 2009, 22:42:52 »

Jenom pro zajímavost jsem tuto možnost vyzkoušel - mdv2010.0 KDE One, pomocí mandriva-seed jsem vytvořil bootovací USB s FAT32 a systém šel spustit (z USB, na NTB Toshiba). Instalaci jsem nezkoušel.

NTB: Acer Extensa 5220 (Celeron 1,73 GHz,2GB), Mageia 2 32bit KDE 4.8.2)
PC: Intel C2D E4300,2GB,NVidiaGF7600GS,Mageia 2 32 bit KDE 4.8.2, WinXP Pro
Tablety: SmartQ V5-II (ARM 720 MHz, 256 MB, 2 GB, Android 2.1, Ubuntu 9.10 LXDE), Archos 101G9 (OMAP 2x1 GHz , 512 MB, Android 4)
Pierun2

« #8 : December 07, 2009, 23:26:59 »

Tak to já na acer one skoušel i instalaci nějake one verze také připravené mandrivou-seedem. A nepodařilo se mně to nainstalovat. Jelikož jsem se při rozdělovaní disku dostal do začarovaného kruhu. Instalačka chtěla po přehazeni(vytvořeni) oddilu či připojení již vytvořených oddílu restartovat z důvodu zapisu nové tabulky oddilu či jak se to jmenuje a po restartu se znova připojovalo a znova se restartovalo a tak furt dokola (zřejmě jsem někde dělal chybu).

Až jsem se na ONE verze vykašlal  stahl jsem Mini verzi mandrivy (pro 32/64bitovou architekturu) na flešku jsem to nacpal pod windows (linux jsem v té době neměl) unebotinem  (z http://unetbootin.sourceforge.net/). A pak se mi již instalace zdařila jelikož tato verze nechce při každé zmeně oddílu restartovat PC, ale poradí si se změnou oddílu i bez restartu.
Při hodně velké flešce je možné pomoci unebotinu narvat na tu flešku i DVD Mandrivy a instalovat z toho.
jentzek
Sr. Member

: 305

« #9 : December 08, 2009, 00:49:30 »

...
 Až jsem se na ONE verze vykašlal  stahl jsem Mini verzi mandrivy (pro 32/64bitovou architekturu) na flešku jsem to nacpal pod windows (linux jsem v té době neměl) unebotinem  (z http://unetbootin.sourceforge.net/)....
Ano, muzes to  zkusit i pres tento sikovny programek.
brambadur
Newbie
*

« #10 : December 08, 2009, 05:46:40 »

Tak jsem prave zkousel Unetbootin a zminenou Mini verzi mandrivy, nicmene vysledek je stale stejny. Nabehne mi uvodni obrazovka k instalaci, ale kdyz kliknu na jakoukoli vec, notebook se restartuje.

Boot z flashdisku jsem zkousel i na starickem PC, ale tam mi nenabehla ani uvodni obrazovka a hned se spoustel windows...
grapefr
Full Member

: 182

« #11 : December 08, 2009, 20:26:53 »

... verze Mandrivy je tato: mandriva-linux-one-2010.0-KDE4-europe2-cdrom-i586.iso

mozna bych se - spis nez k ONE verzi - priklanel ke klasickemu DVD iso jestli to dovoli velikost flashdisku ... ftp://ftp.u-strasbg.fr/pub/linux/distributions/Mandriva/official/iso/2010/mandriva-linux-free-2010.0-i586.iso

+ zde ty programy na makebootflashdisk
pro windows ftp://ftp.u-strasbg.fr/pub/linux/distributions/Mandriva/official/iso/2010/mandriva-seed-windows.zip
pro linux ftp://ftp.u-strasbg.fr/pub/linux/distributions/Mandriva/official/iso/2010/mandriva-seed.sh

... jako nouzove reseni pouzit externi DVD mechaniku.
Nevite nekdo...kdysi davno jsem zkousel instalovat mdv primo ze site ... pouze jsem stahl par cca 8 MB iso, vypalil ho a po bootu jsem vyplnil par veci ohledne site a pote to jiz komplet frcelo z internetu...existuje jeste dnes neco takoveho?
« : December 08, 2009, 20:33:58 grapefr »
brambadur
Newbie
*

« #12 : December 09, 2009, 23:18:32 »

Bohuzel, z usb flash disku to nefunguje ani s DVD verzi...
opet je to to same (alespon jsem to natocil na fotak: http://uloz.to/3282122/instalace-mandrivy.avi)

vypada to, ze si nejakou externi mechaniku budu muset chte nechte poridit...
Pierun2

« #13 : December 09, 2009, 23:49:03 »

stahni si iso DVD mandrivy ulož si jej na disk v notbooku nejlepe přimo na diskový oddíl (C, či jiný neschovavej si ho do žádne složky). A nějak hezky si stahnute iso přejmenuj (třeba madriva.iso). Jelikož původní název neni pro pozdější práci nic moc.

Otevři si stažené iso tak aby jsi v něm mohl procházet složky (we windows nějaká virtualní mechanika připadně winrar, linux přikaz mount) přejdi do složky \i586\install\images a tam je ukryt soubor "boot.iso" (snim se dají dělat zajimavé věci) ma cca něco kolem 33MB ten si někde vyextrahuj a zněj za pomoci unebotinu udělej bootovaci flesku.

Pak nastartuješ z flesky a naskočí ti uplně jiné menu než v předchozích případech.Zvoliš položku linux. Pak to pokračuje postupně volbou metody instalace (bohužel anglicky). Zvol "harddisk. Nasleduje volba disku zvolíš disk z iso obrazem. Dále volba diskových oddílu pokud je jich na zvoleném disku v přechozím případě vice jak jeden. Opět voliš oddíl z ISO souborem. Poslední krok na řádek jenž ti skoči napíšeš pokud jsi si uloži ISO jak jsem ti nahoře radil přímo na oddíl, a přejmenoval mandriva.iso. A od tohoto okamžiku se ti spustí instalace z místa vyběru jazyka myslim.(Tedy pokud je s tvým netbookem vše v pořádku)

Ja již instaluji jen tímto způsobem. dokonce i na veliký desktop jsem posledně instaloval z hardisku jelikož je instalace rychlejší než z DVD mechaniky
Pierun2

« #14 : December 10, 2009, 00:10:22 »

Jen dodám, pokud nemužeš pracovat s netbookem jak jsem pochopil v tematu udělej nejdříve bootovaci flesku za použití onoho souboru boot.iso jak jsem uváděl nahoře. (budeš ji muset naformátovat na NTFS či jiný souborový system jenž zvladné 4gb soubor) a pak tam nacpi to ISO. Mandrivy jde to v poho ja stou fleško dělám psi kusy, ale instalaci si spustím za pomoci ni kdy chci.
: [1]
   |   

: