Přihlásit
: [1]
   |   
: Neustále se roztáčí dvd mechanika  ( 3401 )
Fringilla
Newbie
*

: 41

« : February 03, 2010, 21:14:50 »

Mám notebook Toshiba SatellitePro U500 a tento problém: Když mám v mechanice strčené dvd, tak se pořád znovu a znovu roztáčí a zastavuje, i když ho zrovna vůbec nepoužívám. Nestává se to při každém naběhnutí KDE, ale většinou ano. Podobný problém jsem ještě nikde neviděla, tak je to pro mě záhada. Ví někdo, v čem je asi chyba?
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #1 : February 03, 2010, 21:23:13 »

nainstaluj si program iotop (z repozitářů). Pak spusť terminál a napiš iotop -o a potvrď enterem. Uvidíš, tkerý proces přistupuje na mechaniku. Bacha, vypisuje to i ty procesy, co přistupují na pevný disk!

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Fringilla
Newbie
*

« #2 : February 08, 2010, 19:02:01 »

iotop -o vypisuje jen kjournald2, ale to ani není při každém roztočení. Jinak se nevypisuje nic. Kjournald dělá hodně lidem potíže s ext3, což je logické, když jde o žurnálování - s cd/dvd  mechanikou by to nemělo mít nic společného.
Nevím, jestli nejde o nějaký komplexnější problém. Při neustálém roztáčení média se notebook značně zahřívá a větráček ani nefoukne (i když pak dvd vytáhnu). Modul thermal je přitom naloadovaný. Myslím, že to nějak souvisí, protože když nabootuji s prázdnou mechanikou, tak cítím z větráčku mírný tah, jak má být.
« : February 08, 2010, 21:14:39 Fringilla »
Hobil
Hero Member

: 4 006

« #3 : February 09, 2010, 19:30:56 »

zkus vypnout msec.
H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Fringilla
Newbie
*

« #4 : February 10, 2010, 18:04:21 »

To pomohlo jen na ten větráček, mechanika jede pořád dokola. Asi si msec zase zapnu, protože když zrovna nemám problém s mechanikou, nemám problém ani s větráčkem. Poslouchat točení dvd mi vadí, takže mi to vlastně nic nepřináší. Nakonec si budu muset dvd pokaždé vyndávat, to není zase tak strašné.
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #5 : February 11, 2010, 15:14:20 »

Ještě bych zkusil parkrát v momentě kdy se to začne točit příkaz lsof | grep cdrom (jako root). Mělo by to vyhodit procesy, které přistupují někam na /media/cdrom. Pak bychom našli viníka...

Fringilla
Newbie
*

« #6 : February 16, 2010, 19:00:41 »

No, nejsem z toho moc moudrá, lsof | grep cdrom vypisuje:

lsof: WARNING: can't stat() fuse.gvfs-fuse-daemon file system /home/janakf/.gvfs
      Output information may be incomplete.

Dívala jsem se do příslušné složky a je prázdná. Balíčky pro gvfs mám komě iPhovových, Windows Mobilových a vývojařských nainstalované všechny.
Fringilla
Newbie
*

« #7 : February 19, 2010, 20:12:37 »

Je to sice asi trochu od věci, ale msec jsem nakonec stejně musela vypnout - nejel mi s ním pořádně větráček, bůhvi proč...
Dajasu
« #8 : May 05, 2010, 16:46:26 »

Jaký výrobce a model mechaniky ? Mohlo by pomoci nahrát novější firmware. Tohle asi nebude chyba v Linuxu.
: [1]
   |   

: