Přihlásit
: [1] 2
   |   
: HP mini 5101 - instalace  ( 4946 )
t.Bc

« : February 22, 2010, 22:48:31 »

Ahoj přátelé.
Pořídil jsem si nový netbook HP mini 5101 a chtěl jsem si na něj nainstalovat Mandrivu 2010_32bit.
Vytvořil jsem si bootovací USB . . . nainstaloval, spustil aktualizace . . . vše ok. vyjmul jsem USB, a nechal restartovat.
Začne nabíhat systm, (v textovém výpisu) až do řádku:
Vítá Vás Mandriva Linux 2010.0
Stiskněte I pro interaktivní spuštění.
Starting udev:

A to je vše. Vůbec netušim, kde mam hledat chybu. Budu velice rád, když mi někdo z Vás dovede konkrétně poradit, nebo nasměrovat správným směrem. MNohokrát Vám děkuju.

HW konfigurace je zde: http://www.alza.cz/hp-mini-5101-d140745.htm
hrejsik
Jr. Member
**

: 60

« #1 : February 23, 2010, 08:35:23 »

Asi před 14 dny jsem na stejný model (HP 5101 mini) nainstaloval Mandrivu 2010 One 32 bit. Jede naprosto v pohodě, takže v kompatibilitě hardware problém určitě není.
Možná to způsobila nějaká nepozornost při instalaci. "Nepovedl" se Vám systém (třeba jen grub)  náhodou nainstalovat na tu Flash USB?
t.Bc

« #2 : February 23, 2010, 19:38:14 »

Schválně jsem to přeinstaloval, a žádná změna. A zaváděcí program Grub jsem nechal dát (1. volba) na první sektor disku (MBR). Ale podle mého zavaděč systému funguje, protože jeho nabídka naběhne (nabídka s Mandriva 2010, nebo bezpečný režim, ...). Tak nevím . . . .
Jo a instalační DVD jsem nestahoval, ale je z knížky.
hrejsik
Jr. Member
**

« #3 : February 23, 2010, 19:49:51 »

Takže jediný zásadnější rozdíl mezi mojí a Vaší ninstalací je ten, že já instaloval z CD Mandriva One, Vy z DVD Mandriva Free. (respektive z obrazů na flash).Jinak mě teď nic nenapadá, ten HP mini k dispozici momentálně nemám. 
tajgr
Newbie
*

: 46

« #4 : February 23, 2010, 21:51:58 »

Ale podle mého zavaděč systému funguje

Souhlasím, v tom problém nebude... já bych to tipoval na nějakou zradu na tom USB, jináč mě nic nenapadá. Zkus jí ještě jednou přetvořit, nebo instalovat z externí mechaniky, či nějak podobně...
hrejsik
Jr. Member
**

« #5 : February 24, 2010, 09:00:43 »

Včera večer jsem si ještě uvědomil, že před instalací Mandrivy 2010 na HP 5101 mini jsem nějakou dobu "laboroval" s Windows XP. No a výsledkem snahy o úspěšné nainstalování XPéček bylo, že v BIOSu netbooku jsem přepnul System Configuration-Device Configuration-SATA Native Mode do stavu "Disable", protože při defaultní volbě "Enable" instalátor Windows vůbec nedetekoval pevný disk. A v tomto stavu to zůstalo i při instalaci Mandrivy.
Třeba to není tím, ovšem není vyloučeno že ano a za pokus by to možná stálo   
Paur
Hero Member

: 1 416

http://pavel-linux.blogspot.com/

312891810
« #6 : February 24, 2010, 10:48:38 »

Včera večer jsem si ještě uvědomil, že před instalací Mandrivy 2010 na HP 5101 mini jsem nějakou dobu "laboroval" s Windows XP. No a výsledkem snahy o úspěšné nainstalování XPéček bylo, že v BIOSu netbooku jsem přepnul System Configuration-Device Configuration-SATA Native Mode do stavu "Disable", protože při defaultní volbě "Enable" instalátor Windows vůbec nedetekoval pevný disk. A v tomto stavu to zůstalo i při instalaci Mandrivy.

WindowsXP (aspoň do SP2) neumějí při instalaci detekovat SATA-zařízení. Řešením je buď:
1. Přepnout v BIOSu řadič do módu IDE (jako jsi to udělal ty), čímž se ovšem připravíme o výhody rozhraní SATA
2. Při instalaci mít k dispozici disketovou mechaniku s ovladačem SATA-řadiče (staženým ze stránek výrobce řadiče nebo desky/NB) a pak ho nabídnout při náběhu instalace Windows (tuším klávesou F5 nebo F6)
3. Upravit instalačku xpéček doplněním ovladače SATA-řadiče, k čemuž je potřeba speciální utility
Nicméně Mandriva by měla zvládat jak SATA, tak IDE zařízení.

NTB: Acer Extensa 5220 (Celeron 1,73 GHz,2GB), Mageia 2 32bit KDE 4.8.2)
PC: Intel C2D E4300,2GB,NVidiaGF7600GS,Mageia 2 32 bit KDE 4.8.2, WinXP Pro
Tablety: SmartQ V5-II (ARM 720 MHz, 256 MB, 2 GB, Android 2.1, Ubuntu 9.10 LXDE), Archos 101G9 (OMAP 2x1 GHz , 512 MB, Android 4)
t.Bc

« #7 : February 25, 2010, 15:15:18 »

Hm . . . tak nic. Nepomohla externí mechanika, a ani když jsem přenastavil BIOS. . . . .
Zase spuštění dojede pouze do řídku "Starting udev:" a dál nic . . .

Vůbec nevim . . . .
tajgr
Newbie
*

: 46

« #8 : February 25, 2010, 17:51:42 »

Ještě by možná stálo zato stáhnout instalačku z netu. Provést oba kontrolní součty (staženého obrazu a vypáleného media) a nainstalovat (veškerý info je na zdejší wiki). Tímhle bych vyloučil chybu na DVD... i když CZ edice?? tam by snad problém být neměl, možná nějaký škrábnutí. Pokud ani tohle neklapne, tak už zbývá snad jen problém v železe. Tedy dle mě.
Ivko
Sr. Member

: 290

« #9 : March 02, 2010, 22:59:25 »

Aj keď sú to lisované média, chyba sa môže stať. Mne prišla raz 2008.0 taká, že 32-bitová verzia inštalačného DVD sa vôbec nechcela načítať. Keďže ja používam 64 bit, tak mne to nevadilo. Ale stať sa môže všetko.
Ináč tieto maličké notebooky sú stavané na linux, tak by to malo ísť. Práve som si taký objednal, tak uvidím, až to dodajú.
George111
Full Member

: 118

« #10 : March 05, 2010, 15:29:28 »

Měl jsem naprosto stejný problém s netbookem HP mini 1101. Nemohu to říci na 100%, ale mám dojem, že byl problém s jádrem 2.6.31.5-desktop586-1mnb nebo nějaké podobné označení. Prostě s tím se kterým se poprvé nainstaluje verze MND 2010 FREE. Ještě než jsem přišel na to, že se dá jádro vyměnit manuálně tak to dopadlo tak, že jsem nainstaloval MND 2009.1 a její upgrade a pak záměnou repo provedl upgrade na verzi MND 2010 FREE. Vše proběhlo korektně (podle návodu na wiki).
Včera jsem si přinesl naprosto stejný HP mini 5101 a po předchozí zkušenosti jsem nejdříve nainstaloval pouze textový režim. A s defaultně dodávaným jádrem zatím to jede v pohodě. Pak provedu aktualizaci jádra a pak teprve tam nahodím KDE. Zatím to jde všechno pomalu, protože jsem zatím takto instalaci nedělal. Momentálně zápolím jak rozběhat síťovku přes drakconect. Samotný program je easy, ale jednou je síťovka v systému přítomna a jednou ne. Asi chyba v biosu, respektive v nastavení vypínání device pro úsporu energie.
O víkendu se na to vrhnu pořádně a pak dám vědět. Zatím jsem se tomu věnoval cca 2,5 hod 
Když tak do mě kopni jak to dopadlo kdybych se neozval 

Díky, díky za odpovědi. Používám MND Free 2010.1 64bit, KDE 4.4. (desktop) a MND Free 2010.1 32b, Gnome 2.30.0 (NB).
Ivko
Sr. Member

« #11 : March 14, 2010, 03:17:45 »

Po niekoľkých dňoch skúšania SUSE s Gnome som usúdil, že Mandriva je Mandriva. Tak som na HP 5101 nainštaloval Mandrivu. Fakt, 2010.0 sa nainštalovať nedá. Teda dá, ale nedá sa spustiť. Riešenie - nainštalovať verziu 2009.1 a potom aktualizovať možno nie je najšťastnejšie, ale dá sa to takto spraviť. Počítač je veľm svižný (až prekvapivo) a niajký problém nie je.

Zdravím a vďaka za radu
George111
Full Member

: 118

« #12 : March 15, 2010, 14:24:58 »

Fakt, 2010.0 sa nainštalovať nedá. Teda dá, ale nedá sa spustiť.

Teda jak jsem již předsílal výše, tak na naprosto stejný netbook jsem MND 2010.0 zkusil nainstalovat minulý týden. Musím říci naprosto bez problémů. Prostředí KDE i Xfce (koexistence ovšem velmi problematická, proto jsem se rozhodl pro KDE a Xfce dal pryč) hodně svižné. Jenom v KDE trochu vázne přehrávání Xvid ve vysoké kvalitě, ale to je dáno procesorem Atom.
Co se mě však velmi irituje tak je padání WiFi spojení. V nepravidelných intervalech (10-20 min.) se stane, že WiFi spadne. Samozřejmě se vzápětí spojení obnovuje, ale je to velmi nepříjemné a obtěžující. Hotspotem to určitě není, protože ostatní NB s tímto fungují naprosto bezproblémově a když přebootuji do XP na tomto stroji (HP mini 5101) tak je WiFi také naprosto bez problémů. Na 100% je problém v ovladači, ale nevím jaký. Detekce proběhne naprosto v poho, wraper z Windows - ruce pryč - zahryzne se celý stroj. Zatím zkusím ještě napnout své síly, ale pak dám dotaz do fóra, protože mě i WIKI již začínají docházet nápady. Ale jinak jak říkám pohodová instalace a pohodová práce.

P.S. Jen ta klávesnice se jim trochu nepovedla. Při srovnání se starším a "horším" HP mini 1101 je to velký rozdíl. Bohužel k mínusu 

Díky, díky za odpovědi. Používám MND Free 2010.1 64bit, KDE 4.4. (desktop) a MND Free 2010.1 32b, Gnome 2.30.0 (NB).
Ivko
Sr. Member

« #13 : March 16, 2010, 00:39:49 »

No, tak s wi-fi problém nemám (zatiaľ), lebo ja mám net po kábli od komunistov (rozumej T-com). Wi-fi som nainštaloval, ale sieť nemám spustenú, lebo sa mi príliš nechce platiť za dodatočný internet.
Ináč práca veľmi svižná. Keď ho porovnávam so svojím "veľkým" počítačom - Dual2Core s 4 GB RAM,  je fakt rýchly. Žeby zato, že je taký krpec?
Ináč, znova klobuk dolu pred HP - nijaký problém s ovládačmi. Pre linux veľmi prívetivý a ľahko nastaviteľný. S inštaláciou problém nebol (no, až na to, že ja som 2010.0 nerozchodil, ale podľa vyššie uvedenej rady - okľukou cez 2009.1 to šlo v pohode). Dúfam, že životnosť bude tiež dobrá.
hrejsik
Jr. Member
**

« #14 : March 16, 2010, 11:16:34 »

S inštaláciou problém nebol (no, až na to, že ja som 2010.0 nerozchodil, ale podľa vyššie uvedenej rady - okľukou cez 2009.1 to šlo v pohode). Dúfam, že životnosť bude tiež dobrá.
Jen bych chtěl zopakovat svou informaci ze dne 23. února tohoto roku. Instalaci jsem bez problému (alespoň si na žádný nevzpomínám) provedl z Mandriva 2010 One a tu pak postupně doplnil o další aplikace. Tedy nabootoval Mandriva One, z plochy použil instalační ikonu, po rebootu doplnění zdrojů a doinstalování upgrade/update + potřebných aplikací.
"Okliku" přes M2009.1 jsem tedy nepotřeboval.
: [1] 2
   |   

: