Přihlásit
: [1]
   |   
: Ekvalizér  ( 9836 )
Lucie
Hero Member

: 734

« : April 10, 2010, 14:11:39 »

Ahojka!
Už jste si asi všimli, že i v oficiálních repo se objevují přehrávače, které nemají ekvalizér. (I když to nechápu a označila bych to bez eq. za betu, neděje se tak.) U ntb je to jedno, ale u PC, kde vede drát k zesilovači to jedno není, tam je rozdíl mezi hudbou a nádražním amplionem citelný.
Nechci ani náhodou vychvalovat win, sama je nepoužívám, ale, oni mají jednu krásnou vychytávku: Při instalaci ovladače zvukovky ve Vistě i XP se mi sama nainstaluje i utilitka "SoundMax" která má svůj vlastní ekvalizér, a ten pak funguje jako "mezičlánek" mezi jakoukoli aplikací (sound, video, z netu, ...) a výstupem, takže se dá nastavit eq. jednou a platí to pro všechny. Jak mám toto udělat v MDV? Opravdu bych chtěla nenastavovat to všude zvlášť, ale dát tomu pravidlo "jakýkoli zvukový výstup bude vždycky vypadat takhle", jak to umí win?
Díky

Nikdy neudělám dnes nic, co mohu neudělat taky zítra. (Fernando Pessoa)
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #1 : April 10, 2010, 14:19:31 »

Pokud vím, tak Colin pracuje na nějakém podobném systému pro Pulse Audio, ale nevím nic podrobnějšího...

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
karel kudrna
Hero Member

: 567

skill :: googllama jabber:patryk@jabber.cz

« #2 : April 10, 2010, 21:16:37 »

nevím jestli by to pomohlo, ale už dlouho používám audacious a kdysi jsem psal návod, jak do něj nasunout předvolby eq z winampu... + některé vlastní... to nastavení ještě mám tady http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/36315/eq.preset.7z_991B.html jen bych to musel oprášit 

prostý user
...selským rozumem...
Pavelt
Jr. Member
**

: 54

« #3 : May 12, 2010, 08:49:55 »

Ahoj Lucie. Ty potřebuješ dělat z hudby nádražní amplion? Nebo máš tak mizernou zvukovku? Nebo máš dojem, že jsou mistři zvuku, kteří tu hudbu míchali, hluší, že je potřeba to po nich ekvalizovat? Ekvalizér je již podle překladu "vyrovnávač" a co na kvalitní hudbě přes kvalitní zvukovou kartu přes dráty do kvalitního zesilovače a reprobeden vyrovnávat? Ekvalizér je ve spotřebitelském prostředí jen líbivý efekt a jak vidno, někteří výrobci softwaru to vědí. Možná bych tu "betu" označil více za Hi-End. Ale to bych musel vyzkoušet konkrétní soft, aby to nebyla opravdu nedodělávka. Pavel
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

« #4 : May 12, 2010, 09:33:51 »

Ty potřebuješ dělat z hudby nádražní amplion? Nebo máš tak mizernou zvukovku? Nebo máš dojem, že jsou mistři zvuku, kteří tu hudbu míchali, hluší, že je potřeba to po nich ekvalizovat?
Stačilo by, kdybys vlastnil notebook a čas od času si na něm něco chtěl přehrát... Nemusíš hned používat tolik sarkasmu, ale více přemýšlet nad důvody, proč to někdo chce...

Paur
Hero Member

: 1 416

http://pavel-linux.blogspot.com/

312891810
« #5 : May 12, 2010, 09:48:45 »

Ahoj Lucie. Ty potřebuješ dělat z hudby nádražní amplion? Nebo máš tak mizernou zvukovku? Nebo máš dojem, že jsou mistři zvuku, kteří tu hudbu míchali, hluší, že je potřeba to po nich ekvalizovat? ...

Je krásné, že máš puristický názor na reprodukci hudby, ovšem realita je trochu (vlastně dost) jiná. Ideálem je, když ti reproduktory vyloudí ten samý zvuk, který je zdrojem nahrávky. Už tím, že dnes se používá většina nástrojů se syntetickými (nebo digitálně upravenými) zvuky, je toto nedosažitelné. I ten zvukař, který nahrávku míchá, tak činí podle svého subjektivního vkusu. Navíc celý reprodukční řetězec, který by umožňoval zachovat aspoň přibližně původní kvalitu, by stál řádově statisíce Kč. O kvalitě běžných komponent v PC se asi nemá cenu bavit, stačí se podívat, kolik stojí solidní zvuková karta. O nějaké vyrovnané kmitočtové charakteristice v rozsahu 10 Hz – 25 kHz se vůbec nedá mluvit... Taky si myslím, že je svatým právem každého si zprznit zvuk podle svého (ne)vkusu – lepší je ekvalizér mít a nepoužívat ho, než ho nemít a potřebovat ho.

Podle mě má Pulseaudio (popř. ALSA) potenciál ekvalizaci zajistit přímo na výstupu zvukovky (jako třeba ovladače pro Realtek pro Windows) - viz Peťošův příspěvek výše. Proč tato možnost není využívaná nevím, je to ale každopádně škoda.

NTB: Acer Extensa 5220 (Celeron 1,73 GHz,2GB), Mageia 2 32bit KDE 4.8.2)
PC: Intel C2D E4300,2GB,NVidiaGF7600GS,Mageia 2 32 bit KDE 4.8.2, WinXP Pro
Tablety: SmartQ V5-II (ARM 720 MHz, 256 MB, 2 GB, Android 2.1, Ubuntu 9.10 LXDE), Archos 101G9 (OMAP 2x1 GHz , 512 MB, Android 4)
Pavelt
Jr. Member
**

: 54

« #6 : May 12, 2010, 10:37:48 »

U ntb je to jedno, ale u PC, kde vede drát k zesilovači to jedno není, tam je rozdíl mezi hudbou a nádražním amplionem citelný.
Peťoš: Jde Lucii snad o notebook?
Pokud hraje hudba ze stolního PC jako amplion, buď je chyba v hardwaru nebo to tak chtěl mistr zvuku a byl to záměr.
I ten zvukař, který nahrávku míchá, tak činí podle svého subjektivního vkusu.
Ano a činí tak i interpreti a nikoho by nenapadlo měnit kytaře v orchestru noty jen proto, že se mu to nelíbí. A nebo napadlo? Proč to vlastně ten skladatel tak složil, proč to ti interpreti právě takhle hrají a proč si se zvukařem dali tolik práce, aby to znělo tak, jak to zní? Ale samozřejmě:
si myslím, že je svatým právem každého si zprznit zvuk podle svého (ne)vkusu – lepší je ekvalizér mít a nepoužívat ho, než ho nemít a potřebovat ho.
Tak tak, svatá pravda. A protože mezi hudbou a nádražním amplionem je rozdíl, dovolil jsem si.
Paur
Hero Member

312891810
« #7 : May 12, 2010, 11:29:20 »

Peťoš: Jde Lucii snad o notebook?
Pokud hraje hudba ze stolního PC jako amplion, buď je chyba v hardwaru nebo to tak chtěl mistr zvuku a byl to záměr.  Ano a činí tak i interpreti a nikoho by nenapadlo měnit kytaře v orchestru noty jen proto, že se mu to nelíbí. A nebo napadlo? Proč to vlastně ten skladatel tak složil, proč to ti interpreti právě takhle hrají a proč si se zvukařem dali tolik práce, aby to znělo tak, jak to zní?
Neviděl bych to jako chybu, ale jako vlastnost - repro k PC (i třeba kvalitní, se subwooferem) prostě nezahraje to, co ten původní orchestr. Nehledě na degradaci záznamem na nosič (CD...), zpracováním obyčejnou zvukovkou (v PC navíc silně zarušenou) a eventuální degradací ztrátovou kompresí (mp3). Pokud mám zvukové zařízení s nevyrovnanou charakteristikou (což je v kategorii, o které se bavíme, 100%), tak právě od toho máme ten ekvalizer neboli jak jsi správně přeložil "vyrovnávač". Já osobně jsem používal zapojení přes hifi věž, ale ono je to spíš na škodu, protože pak jsou víc slyšet všechny nasčítané nedokonalosti. PC není ke kvalitní reprodukci hudby zrovna ideální přístroj...

Tablety: SmartQ V5-II (ARM 720 MHz, 256 MB, 2 GB, Android 2.1, Ubuntu 9.10 LXDE), Archos 101G9 (OMAP 2x1 GHz , 512 MB, Android 4)
Lucie
Hero Member

« #8 : May 13, 2010, 00:07:41 »

Ahoj Lucie. Ty potřebuješ dělat z hudby nádražní amplion? Nebo máš tak mizernou zvukovku? Nebo máš dojem, že jsou mistři zvuku, kteří tu hudbu míchali, hluší, že je potřeba to po nich ekvalizovat? Ekvalizér je již podle překladu "vyrovnávač" a co na kvalitní hudbě přes kvalitní zvukovou kartu přes dráty do kvalitního zesilovače a reprobeden vyrovnávat? Ekvalizér je ve spotřebitelském prostředí jen líbivý efekt a jak vidno, někteří výrobci softwaru to vědí. Možná bych tu "betu" označil více za Hi-End. Ale to bych musel vyzkoušet konkrétní soft, aby to nebyla opravdu nedodělávka. Pavel

Ty jsi to absolutně nepochopil. Na ntb s těma repráčkama co tam jsou to bude vždycky jako nádražní amplion, tam je to jedno.
Ten zesilovač je bůhvíjak starý, je to Tesla z doby bolševiků, a dá se tam upravit jen hlasitost, bass, treble a balance, takže je potřeba upravit to jinde, NEŽ to do toho zesilovače příjde, protože, i když ty bedny jsou fajn a umí hrát krásně, bez té "předúpravy" to taky zní jako nádražní amplion. Mi se prostě líbilo na Win ta utilitka, kterou se ta předúprava udělala jednou pro cokoliv, takže jsem pak nemusela nastavovat eq. v AIMPu ani v KMPlayeru a i flash z netu hrál stejně, prostě, jakýkoli zvukový výstup měl nastavení které platilo pro jakoukoli aplikaci, která nějaký zvukový výstup produkuje. Nechci se zastávat win, já už se k nim nevrátím, ale, oni toto mají, z toho vyplývá, že možné to je,  a tak jsem se jen ptala, jestli je něco podobného i v Mandrivě. Protože, proč to nastavovat stokrát pro každou věc zvlášť, když to jde nastavit jednou a platí to pro cokoli a vždycky, a už se tím nemusíš zdržovat.
L.

Kluk
Newbie
*

: 25

« #9 : May 13, 2010, 14:07:19 »

Musím se zastat Lucie.  Pokud používám PC univerzálně jako multimediální zdroj, musím konstatovat, že kvalita zvukového signálu se hodně liší a já mám jen jedny uši na rozdíl od různých zvukařů. Nejde o HIFI záznamy, ale i o poslech televize, internetová videa, záznamy z youtube, z televize, internetová rádia a podobně.
Používám SMplayer pro reprodukci z disku, což je řešení, kde je equalizér. A co ostatní aplikace, třeba flash player? Lucie má pravdu. Na některých webových stránkách musím basy ručně tlumit, na TV zase přenosy huhlají bez výšek. Z CD je vše vpořádku. Oblast 40-120Hz je silně proměnlivá, asi podle nálady zvukařů. Vůbec se nejedná o dynamiku skladby. To korekce basů a výšek na zesilovači nevyřeší. To umí jen equalizér. Podobně je na tom oblast 7-12kHz. Poslouchám na 3pásmové bedny, takže žádná ořezávátka. A je jedno zda z notebooku, nebo stolního PC. Někdy jsem prostě omezován, podobně jako na nádraží, kde to má ale význam. Takže jsem pro equalizér, třeba v kmixu.
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

« #10 : May 13, 2010, 14:11:36 »

Tohle je jedna z věcí, kterou by mělo řešit PulseAudio. Je to v ToDo... Časem to bude...

Kluk
Newbie
*

: 25

« #11 : May 13, 2010, 14:27:38 »

Ještě pro dokreslení pro oponenty Lucie. Například záznamy z TV hudebních pořadů. Stejná TV, stejný pořad, jiný zvukař a rozdíly nejen ve frekvenční charakteristice, ale i v úrovni modulace. Všichni se dušují, že modulace je stejná, ale proč jsou reklamy o poznání silnější? Jasně, je to obchodní taktika. Ale jaká taktika je pro 4 pokračování, nebo 12 pokračování stejného seriálu? Vůbec se nejedná o degradaci MP3 signálu. Jedná se o různé zvukaře v rádiích, televizích a u editací záznamů. A já si to chci poslechnout ve stejné pohodě, protože pro mne ty záznamy mají i jinou hodnotu, než jen podobu zvuku.
Lucie
Hero Member

« #12 : May 13, 2010, 21:22:02 »

Ještě pro dokreslení pro oponenty Lucie. Například záznamy z TV hudebních pořadů. Stejná TV, stejný pořad, jiný zvukař a rozdíly nejen ve frekvenční charakteristice, ale i v úrovni modulace. Všichni se dušují, že modulace je stejná, ale proč jsou reklamy o poznání silnější? Jasně, je to obchodní taktika. Ale jaká taktika je pro 4 pokračování, nebo 12 pokračování stejného seriálu? Vůbec se nejedná o degradaci MP3 signálu. Jedná se o různé zvukaře v rádiích, televizích a u editací záznamů. A já si to chci poslechnout ve stejné pohodě, protože pro mne ty záznamy mají i jinou hodnotu, než jen podobu zvuku.

Máš pravdu ve všem, a díky za zastání. Oni sice tvrdí, že je to stejně, ale opravdu není, každý to pošle trošku jinak, a někdy se k tomu dostane někdo, kdo to pošle tak, že se to nedá poslouchat.
Jinak, jako překladatelka jsem už dělala spoustu věcí pro TV nebo rádia a vím, že to, že reklamy víc křičí, je schválně, oni to mají nařízeno. Jeden kluk mi to vysvětlil takto: "Když Tě film nebaví a usneš u něho, tak ta reklama musí být hlasitější, aby Tě vzbudila a všimla sis jí, protože nás neživí ten film, ale ta reklama."
Ale to je zase of topic...

Paur
Hero Member

312891810
« #13 : May 14, 2010, 07:15:51 »

...Oni sice tvrdí, že je to stejně, ale opravdu není, každý to pošle trošku jinak, a někdy se k tomu dostane někdo, kdo to pošle tak, že se to nedá poslouchat...

Jací "oni"? Já tu vidím jenom jednoho diskutujícího, který brojí proti ekvalizéru, ostatní argumentujeme s tebou...

Lucie
Hero Member

« #14 : May 14, 2010, 20:20:48 »

Tím "oni" jsem myslela ty zvukaře z rádií a televizí, hihi...Oni se opravdu, když jim pošleš mail, dušují, že je to pořád stejné, ale není. Jako malá jsem chodila do lidušky na klavír, pak jsem hrála na kytaru, a jeden čas i v kapele s klukama na baskytaru, takže to prostě fakt poznám.
Navíc, např, film z jednoho studia je naladěný jinak než film z druhého studia, a když se navíc v té stejné TV změní i zvukař (jednomu skončí směna a druhému začne), tak ten rozdíl je pak takový, že laik se diví, odborník žasne, ale slyší to už snad každý, kdo není úplně hluchý.

: [1]
   |   

: