Přihlásit
: [1] 2
   |   
: Jak ste žačali s linuxem???  ( 7670 )
venom
Newbie
*

: 1

« : August 01, 2010, 12:50:27 »

Zdravím.Jak ste se dostali k linuxu?Já osobně sem se kněmu dostal tak že sem si stáhnul DVD na jedné nejmenované stránce i s knížkou,ale ted sem se stím tak zžil že mi to nedalo a dokonce týdne mi dojde knížka  s dvdckem
Lucie
Hero Member

: 734

« #1 : August 02, 2010, 13:01:14 »

Já tak, že mi Windows přestaly fungovat, a z Live CD jsem dodělala co jsem musela, a pak to nainstalovala. De facto ze vzteku na Win, ale pak jsem zjistila že to funguje mnooohem líp a hlavně logičtěj.

Nikdy neudělám dnes nic, co mohu neudělat taky zítra. (Fernando Pessoa)
trmacl
Newbie
*

: 11

« #2 : August 03, 2010, 06:54:03 »

Ahoj
Já začal s Linuxem, že jsem četl nějaký článek na netu o tom "Linuxu" a tak jsem začal pátrat o co jde. Možná taky protože mě naštval "Mrkvosoft" se svojí reklamou o multimediální tmě - to byl asi poslední kamínek v rozhodnutí odpotat se od "Billa" :-). Začal jsem s Mandrivou a postupně vyzkoušel SUSE,UBUNTU,CENTOS a pak jsem se znovu vrátil do lůna Mandrivy.
Důvodem bylo to že podle mě má Madriva nejlepší komunitu a taky "guru" Peťoše a Bibriho.
Tak jen houšť :-))
Aksavaden
Jr. Member
**

: 90

209851763
« #3 : August 03, 2010, 08:26:44 »

Já jsem se občas někde doslechl něco o nějakém Linuxu. Pořád jsem nevěděl o co jde, až jsem se v práci bavil s kamarádem na téma počítače. Přišla řeč na Windows a Linux. Kamarád Linux, už nějakou dobu používal. Nabídl se, že mi pomůže s instalací. Byla to Mandriva 2006 a asi po měsíci jsem si objednal knihy "MandrivaLinux 2006 CZ" (název píšu z hlavy). A už jsem v tom byl až po uši. Linux mě zaujal tak, že dnes už Windows nepoužívám vůbec. Není to tím, že by mi nefungoval. Linux mi prostě sedí víc. 
Paur
Hero Member

: 1 416

http://pavel-linux.blogspot.com/

312891810
« #4 : August 03, 2010, 08:27:14 »

Nebudu to psát znovu: http://pavel-linux.blogspot.com/2009/12/jak-to-zacalo-ja-linux.html

NTB: Acer Extensa 5220 (Celeron 1,73 GHz,2GB), Mageia 2 32bit KDE 4.8.2)
PC: Intel C2D E4300,2GB,NVidiaGF7600GS,Mageia 2 32 bit KDE 4.8.2, WinXP Pro
Tablety: SmartQ V5-II (ARM 720 MHz, 256 MB, 2 GB, Android 2.1, Ubuntu 9.10 LXDE), Archos 101G9 (OMAP 2x1 GHz , 512 MB, Android 4)
Dajasu
« #5 : August 03, 2010, 10:25:24 »

Dobrej a stručnej popis...
Mě prodal prodavač XPoem(2900kč) za pět prazdných DVD Verbatim. A mohl jsem je hodit do koše po 30 reinstalacích, bavilo mě se hrabat v registrech Mezi tím je stačil nainstalit strýcovi, registrace jsem dělal přes telefon, až to došlo tak daleko že se mě pak ptali na kolika PC to používám. Vždy jsem řekl že na jednom ale vyměnil jsem tam nějaký hardware
První knížku o Linuxu jsem viděl v knihovně (od Marka G. Sobella) jen v českém vydání to jsem neměl ještě žádný PC.

Mark G. Sobell je americký Ivan Bíbr
« : August 04, 2010, 14:54:29 Daja51 »
Jakub Šenk
Hero Member

: 1 254

« #6 : August 03, 2010, 10:55:47 »

No, psal se rok 2003 a já se aktuálně nacházel ve třetím ročníku střední školy, kde jsme měli jeden předmět, ve kterém se učil linux, přesněji Mandrivu. Učitel nám nabídl, že nám instalační média půjčí a můžeme si to klidně přepálit, nainstalovat atd. Toho jsem využil mezi prvními, nejhorší bylo nainstalovat ovládače pro grafiku, tehdy jsem avšak neměl Internet, bez kterého se moc GNU/Linux nedá používat.

Moje první distribuce byl Mandrake 10, při Mandrivě jsem zůstal dodnes - modní Ubuntu mě nezaujalo vůbec a ani další distribuce ne.

PS: Poprosil bych o změnu tématu, resp. opravu pravopisné chyby - Jak ste žačali s linuxem??? -> Jak jste žačali s linuxem??? Je to fakt do očí bijící

PC: AMD AthlonXP 2000+, 1,5 GB RAM, GF 4 MMX 64 MB VRAM.

WWW: http://senkjakub.blogspot.com
D.Palamarchuk
Sr. Member

: 377

156814113
« #7 : August 03, 2010, 22:31:58 »

S Linuxem jsem zacal v roce 2003 nebo 2004, nepamatuji presne kdy. Na pocitaci jsem mel WinNT 4.0, ktery pry pro MS$ navrhoval nejaky Unixak a uvidel jsem u  kolegy na pocitaci zahadny cerveny klobouk. A pak uz byl i u mne RedHat Linux 7.3. Instalace nebyla nejaka tezka, zrovna muj PC nebyl nejaky moderni stroj. Vsechny ovladace byly k dispozici.

K Mandrive jsem prisel asi o rok pozdej a to diky kolegovi v praci, ktery mi pak i zapujcil CDcka s Mandrivou 10.0. Chyvili na to jsem zkousel jeste SUSE Linux 9.0, ale nejak mi nezaujal a dodet' jsem zustal u Mandrivy.

Prubezne sem tam zkousim v VirtualBoxu nejake jine distro, ani nejolibinejsi distro dnesni doby Ubuntu mne nenabidlo neco navic nez Mandriva. Spise mene. Posledni dobou se priklanim k nazoru, ze Ubuntu spise parazituje na Linuxu nez neco jemu dava (muj sujektivni nazor).

PC: AMD AthlonII X4 2,6GHz 4GB RAM Zotac NVidia GT240 AMP 512MB VRAM Mageia 2 64bit KDE 4.8.5
Netbook: HP Pavilion dm-1 Intel Pentium U4100 1.3GHz 3GB RAM Intel X4500MHD Mageia 2 64bit KDE 4.8.5
Dajasu
« #8 : August 04, 2010, 15:02:47 »

K Mandrive jsem prisel asi o rok pozdej a to diky kolegovi v praci, ktery mi pak i zapujcil CDcka s Mandrivou 10.0. Chyvili na to jsem zkousel jeste SUSE Linux 9.0, ale nejak mi nezaujal a dodet' jsem zustal u Mandrivy.
Nebylo to tím, že Mandrake 10 obsahoval na CD víc softwaru než Suse9 ? Nebo to bylo barvou ?
Zkoušel jsem obojí a jiný rozdíl jsem u nich nezaznamenal.

Posledni dobou se priklanim k nazoru, ze Ubuntu spise parazituje na Linuxu nez neco jemu dava
A co mu bere ? Licence je GPL (možnost kopírování, upravování,povinnost dát k dispozici změny zdroj.kódu)
Ubuntu porušuje Licenci ?
« : August 04, 2010, 15:10:48 Daja51 »
D.Palamarchuk
Sr. Member

: 377

156814113
« #9 : August 04, 2010, 20:30:48 »

Nebylo to tím, že Mandrake 10 obsahoval na CD víc softwaru než Suse9 ? Nebo to bylo barvou ?
Zkoušel jsem obojí a jiný rozdíl jsem u nich nezaznamenal.

Mas pravdu velky rozdil v tom nebyl. Software stejny a YAST Suseho a Ovladaci centrum Mandrivy skoro stejny.

PC: AMD AthlonII X4 2,6GHz 4GB RAM Zotac NVidia GT240 AMP 512MB VRAM Mageia 2 64bit KDE 4.8.5
Netbook: HP Pavilion dm-1 Intel Pentium U4100 1.3GHz 3GB RAM Intel X4500MHD Mageia 2 64bit KDE 4.8.5
Hobil
Hero Member

: 4 006

« #10 : August 04, 2010, 21:47:40 »

Vetsina distribucnich nastroju (v mandrive typicky drak*, napr. drakconf/mmc aj., v suse yastX) jsou povetsinou pod GNU licenci - tedy volne siritelne, volne upravitelne atd. Nastroje z mdv kuprikladu vyuziva napr. PC Linux.
Distribuce tedy od sebe mohou volne "opisovat". Soutez mezi nimi neni v programovycich rutinach, ale spis ve filozofii distribuce. Zamereni na nejakou konkretni skupinu uzivatelu. Nekdo se snazi dat k dispozici distribuci s cistymi konfiguraky (slackware), jiny distribuci na miru hardwaru (gentoo), dalsi soutezi o uzivatelskou pritulnost (mdv, suse a par dalsich), jine jsou specializovanejsi (spravcovske nastroje pro udrzbu a servis, napr. srcd), dalsi pak odlehcene a minimalisticke (puppy, dsl) a tak podobne.
Jak rikam, rozdil je (a musi) byt v pristupu, ne v jednotlivych konkretnich nastrojich. Ty lze vetsinou diky licenci prenaset mezi distry. Diky tomu si uzivatel muze vybrat distribuci/e podle svych konkretnich potreb.
H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Vitek
Full Member

: 108

« #11 : August 04, 2010, 23:32:13 »

Můj první kontakt s Linuxem byl někdy v roce 2001-2002, kdy se mi do ruky dostaly CD s nějakou verzí distribuce RedHat (myslím, že to byl RedHat 5). Systém se my docela líbil, ale hodně jsem bojoval s HW a tak to moc velký úspěch nemělo.
Potom jsem Linux čas od času několikrát zkoušel, ale vždy jsem toho po nějaké době nechal. Hlavní problém byl, že jsem měl Windows příliš zalezlé pod nehty a některé postupy a návyky z nich jsem se stále snažil aplikovat i do Linuxu, což pochopitelně moc nefungovala. Po čase jsem si vždy totálně zničil instalaci a tím můj pokus skončil.
Zlom přišel v roce 2006, kdy jsem se od některých nejhorších zlozvyků oprostil a začal jsem myslet vice „linuxově“. Tehdy jsem vyzkoušel několik distribucí a nakonec se mi v počítači usídlila Mandriva 2006 a té jsem zůstal věrný až doteď.
Zpočátku jsem ani neplánoval, že Linux budu používat jako hlavní systém. Zkoušel jsem ho spíše ze zvědavosti, abych se naučil něco nového. Ale postupem času se mi jeho filozofie zalíbila tak, až se stal mým primárním systémem. Teď je naopak pro mne práce ve Windows a jejich údržba utrpením.
Důvodů proč u mne Linux v roce 2006 uspěl bylo několik.
- zlepšující se podpora HW. Teprve tehdy se mi podařilo bez větších problémů rozchodit všechen mnou používaný HW
- více informací na internetu a lepší možnost dopátrat se řešení případného problému
- zlepšující se kvalita programů, takže jsem našel uspokojující náhrady toho co jsem používal ve Windows
- čím dál tím větší naštvanost z Windows a z praktik Microsoftu. Nechtěl jsem být závislý jen na systému od jednoho dodavatele. Mám rád volnost a nezávislost a tu mi Linux poskytuje v dostatečné míře. To byla taky ta největší motivace k překonání počátečních problémů. A teď jsem moc rád, že jsem tomu ten čas a úsilí věnoval.
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #12 : August 05, 2010, 10:24:20 »

V roce 97 jsem zkoušel RedHat na radu kamaráda (nebyly prachy na software). Na novém počítači jsem měl w95+NT4.0 a RH 4.2 - RedHat vydržel nejdéle a zůstal.

K Linuxu mne (a pár dalších na Šmeralkách) přikovala herní klasika Xkobo.

Aminux
Full Member

: 128

« #13 : August 31, 2010, 15:40:06 »

V roce 97 jsem zkoušel RedHat na radu kamaráda (nebyly prachy na software). Na novém počítači jsem měl w95+NT4.0 a RH 4.2 - RedHat vydržel nejdéle a zůstal.

K Linuxu mne (a pár dalších na Šmeralkách) přikovala herní klasika Xkobo.

Díky za tip na hru.
Když už jsme u těch her, tak Jets 'n' Guns je taky parádní. Jen nevim, jestli je pro Linux.
http://www.youtube.com/watch?v=V5xwlCZiaWk
Promiňte menší OT.

Když kradeš, kraď tak, aby to nikdo nepoznal.
Vždycky se kradlo. Všichni si nakradli. A kde jsou dneska? Jsou za vodou.
Rellik - Dušan
Sr. Member

: 270

« #14 : September 04, 2010, 17:56:41 »

Já linux skoušel někdy v době MANDRAKE 9 od té doby sem vždycky zkusil ONE CD co je nového a jak to funguje. Trvale sem k němu přešel v době Mandrivalinuxu 2008.1 (koupil sem si knížku s DVD) z důvodu stoupající nespokojenosti s WinXP jednou mě Win naštval natolik že sem dal do mechaniky instalační DVD s linuxem a zmáčkl tvrdý restart, data-nedata... A od té doby sem se k win nevrátil... Bohužel ho musím mít ve virtualboxu, kvůli navigaci GARMIN protože její obslužná program pod vine nechce fungovat. :-(  Jinak je tu všechno co k práci potřebuju: Bluefish, Netbeans, Gimp, RAWrhwrapee, K3B, DEVEDE, TVtime... A dokonce od verze 2010.1 mi funguje i skener na mém multifunkčím canonu MP550.. Tak už mi brání v odebrání win jen ta navigačka... Ale snad i to se jednou prolomí...

PC: INTEL DUAL CORE 2800, 4Gb ram, 1x 160Gb hdd, 1x 120Gb hdd, Grafika X4500 / 256Mb - Mandriva 2010 KDE / Mageia 1 KDE
Notebook: ACER Aspire ONE - INTEL Atom 1600, 1Gb ram, 16Gb SSD - Mandriva 2010 KDE
: [1] 2
   |   

: