Přihlásit
: [1]
   |   
: smazaný NTFS oddíl  ( 6100 )
George111
Full Member

: 118

« : August 10, 2010, 17:17:59 »

zdravím,

I mistr tesař se někdy utne. Tedy ne že bych mistr byl  Ale k věci.
Na PC mám (měl jsem) dual boot MND s XP. XP na NTFS partions. Chystal jsem se XP smáznout s tím, že si předtím z nich vytahám data. Super. Úspěšně jsem partion NTFS ve "Spravovat diskové oddíly" smáznul a v tu chvíli jsem ztuhnul. Data byla pořád ještě na oné NTFS partion. Jsem prostě jelito. Dělal jsem dvě věci najednou (paraelní instalace na druhém PC) a to vytahání dat jsem prostě nějak přeskočil    . MND mi nabootuje normálně. Od té doby jsem na smazanou NTFS partion ani nesahnul. Trochu jsem pročítal fóra a podobné problémy se tu řeší programem Testdisk. Zatím ho nechci spouštět a chci se nejdříve poradit jestli to zabere i v mém případě. V MND mám i nainstalený Gparted ten pochopitelně také vidí jen smazanou partion, ale žádné nabídky k obnovení (asi ani není k tomu určený).
"Jen"!! jsem smazal tu partion. To by mělo jít docela v poho obnovit, ale nikdy jsem to nedělal a tak se chci nejdříve poradit. Ty data bych docela rád zpět. Jinak jak říkám, místní instalace MND 2010.1 zcela nedotčena a funkční.

Díky moc všem za reply.

Díky, díky za odpovědi. Používám MND Free 2010.1 64bit, KDE 4.4. (desktop) a MND Free 2010.1 32b, Gnome 2.30.0 (NB).
Dajasu
« #1 : August 10, 2010, 18:15:07 »

Záleží jestli jsou ta data pro tebe důležitá, že by jsi kvůli jejich obnově obětoval 800Kč.
Jinými slovy mám na takový případ a několikrát jsem to dělal, z formátovaného oddílu a je jedno jak byl formátovanej (NTFS.EXT..), šlo obnovit víc jak polovinu dat do funkčního stavu. Jen už obnovená data nemají to samé pojmenování jako před obnovou ale obsah zůstane neporušen.
Program je ale pro Windows a ve Wine sice jde spustit ale už nerozumí struktuře disku.
Pro Linux tohle nenajdeš, to si dovolím tvrdit. Ani ti nepomůžou různé freewarové prográmky pro Windows, které dokáží jen obnovit soubory z vysypanýho koše, navíc tak napůl.
« : August 10, 2010, 18:19:26 Daja51 »
Aksavaden
Jr. Member
**

: 90

209851763
« #2 : August 10, 2010, 18:29:39 »

Nejjednodužší je použít nějaký program od http://www.acronis.cz/. Nejsem si jistý, ale nejspíš je to Acronis Disk Director 11 Home Vím, že nějaký takový program uměl vrátit smazané data zpět i z Linuxových oddílů, ale víc nevím.
Je to za peníze, ale jsou to kvalitní programy. Někdy se ta investice vyplatí 
Dajasu
« #3 : August 10, 2010, 19:07:33 »

Já mluvil o eData Unerase a o té samé verzi.
Sice jsem Acronis nikdy neměl vynahrazuju to ParagonSoftware ale HOME edition, těžko na to bude stačit.
Mnou zmíněný program dokázal obnovit v HOME edition, jen malé procento dat, neumožnil hloubkovou analýzu disku (sector po sectoru).

Program jsem zakoupil ještě když Windows Vista nebyla na světě, byl v té době ve verzi 2 i když teď už ho mám aktualizován.
« : August 10, 2010, 19:26:53 Daja51 »
George111
Full Member

« #4 : August 11, 2010, 12:55:57 »

To jsem si asi nerozuměli. Já tu partion pouze smazal v drakdisk. Žádné formátování ani nic podobného neproběhlo.
Nakonec jsem na to použil na fóru uvedený Testdisk a oprava smazané partion proběhla na 100% bez ztráty květinky. Tento SW má docela velké možnosti obnovy smazaných partions i co se týče následného přeformátování.

Takže mohu jen doporučit. Výborný nástroj pro linux. Příkazová řádka není problém. Je vcelku intuitivní. 

Díky, díky za odpovědi. Používám MND Free 2010.1 64bit, KDE 4.4. (desktop) a MND Free 2010.1 32b, Gnome 2.30.0 (NB).
Dajasu
« #5 : August 11, 2010, 13:44:18 »

Asi jsem blbej ale výraz "smazanej disk" si představuju buď nechtěně zformátovaný nebo přepsání tabulky oddílů.
Takže jestli můžeš mě jako BFU, ještě jednou vysvětlit co je pojem "smazaný disk" co se ti teda vlastně stalo ?
Pořád nechápu.
George111
Full Member

« #6 : August 11, 2010, 15:43:47 »

vymazání tabulky oddílů (partions) kde byl souborový systém NTFS. Byli zde nainstalované XP. Po obnovení partion již XP dokonce normálně bootují !

Dajasu
« #7 : August 11, 2010, 18:00:39 »

Něco jsem si o tom Testdisku našel, valím  že je to ještě navíc pod GPL. Máš ale štěstí že jsi tu tabulku nepřepsal, pak už by ti nepomohl ani Testdisk (Myslím tím, že jsi mohl ještě nabootovat).
Ještě kdyby byl Open Source nějaký program, který by dokázal, z už přepsané tabulky zachránit data které jsou ještě na již z formátovaném disku v neporušeném stavu (nepřepsaná byť jen částečně jinými)

Ale. díky za tip.
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #8 : August 11, 2010, 18:50:23 »

V takových případech (smazání oddílu) je základní zásada nedělat nic - oddíl je totiž smazán pouze v tabulce oddílů, na disku všechno zůstalo. Programy jako Testdisk umí vyhledat pravý začátek/konec oddílu a znovu jej do té tabulky zapsat, čímž oddíl znovu "zpřístupní".

Osobně podobným problémům "předcházím" zálohou MBR pomocí dd.

Dajasu
« #9 : August 11, 2010, 20:16:52 »

Máte asi pravdu, pak by teda znamenalo že tabulka může být přepsaná a informace o geometrii jednotlivých oddílů (začátek a konec) je uložen i ještě jinde.
A pak by znamenalo, že ten program, opravdu dokáže zkopírovat oddíl na jiný disk a nebo jen zkopírovat jednotlivé soubory.
To si dokážu představit ale jen pokud by na disku nebyla jen jedna tabulka.
Tak jak to teda je ? Je tam víc info, než je ta tabulka na začátku disku ?

Dajasu
« #10 : August 12, 2010, 17:03:17 »

Takže jsem si o tom více přečetl a čerpal jsem z knihy "Kompletní příručka administrátora - Evi Nemeth"

Proces formátování zapisuje na disk informace s adresami a časovací značky, a tím popisuje jednotlivé sectory. Také identifikuje "vadné bloky".

Tabulka rozdělení disku je uložena v záznamu, který se jmenuje štítek (label). Štítek obsahuje dostatek informací pro spuštění systému. Tabulka rozdělení disku je součástí MBR.

Každý další oddíl má svůj štítek, a pak program Testdisk tedy i když je změněn hlavní záznam rozdělení disku,
dokáže vyskenovat, pokud nejsou už změněny (přepsány), štítky ostatních oddílů.

Je to přesné ?

: [1]
   |   

: