Přihlásit
: [1]
   |   
: Dualboot Ubuntu + Mandriva, problémy s DrakBootem  ( 4231 )
norrsken
Newbie
*

: 4

« : August 30, 2010, 23:48:30 »

Zdravím a posílám pár zkušeností:
1. Mandriva 2010.1 sama nerozpozná před ní nainstalované Ubuntu. 
2. Nejefektivnější způsob doplnění Ubuntu do zavaděče Mandrivy je přímá editace souboru /boot/grub/menu.lst. Je třeba dát pozor na odchylné značení partition v grubu 2 Ubuntu. Např. oddíl sda1 je v grubu Mandrivy hd0,0, ale v Ubuntu hd0,1. Kromě této speciality se při editaci přehledného souboru menu.lst téměř nelze splést.
3. To však naprosto neplatí o grafickém nástroji DrakeBoot. Abyste v něm mohli přidat opravdu fungující zápis cesty k zaváděcímu souboru, museli byste přesně znát, jak má vlastně vypadat, tzn. jak se vytvoří po přímé editaci menu.lst. Pokus o editaci stávajícího záznamu končí chybovým hlášením. Již vytvořený záznam lze sice v DrakBootu odebrat, ale v menu.lst (a tudíž i ve spouštěcí nabídce) zůstává dál.
4. Závěr = DrakBoot je ke svému účelu dle mého soudu dokonale k ničemu.
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #1 : August 31, 2010, 11:34:22 »

DrakBoot úplně k ničemu není, přece jen detekci Win zvládne v pohodě a dají se s ním některé věci řešit.  Nicméně souhlasím s tím, že detekci jiných Linuxů ne vždy zvládá a přidat s ním jiný linuxový záznam je nemožné (protože předpokládá initrd a vmlinuz na rootovském oddíle MDV, což nejde změnit = demence). Ostatně ani zmíněné Ubuntu na tom v současnosti není o moc lépe (stav je stále stejný).

Kdyby sis dal práci a popsal chyby, případně chybové chování versus požadované chování, někdo by to přeložil hodil do Bugzilly. Pokud vládneš angličtinou, můžeš to nacpat rovnou na http://qa.mandriva.com.

norrsken
Newbie
*

: 4

« #2 : September 01, 2010, 21:10:39 »

Do BugZilly bych to bohužel obstojně zvládl jen švédsky... Laboroval jsem s DrakBootem dál. Když se mi podařilo dualboot zprovoznit pouze přímou editací /boot/grub/menu.lst, zkoušel jsem pak záznam Ubuntu upravovat v grafickém rozhraní, ale DrakBoot havaroval. Po obnovení nešlo záznam Ubuntu odstranit jinak než opět přímou editací menu.lst. Pak jsem je zkoušel znovu přidat v DrakBootu. Po zavření a novém otevření tam nebylo. Přitom se vytvořil formálně správný záznam v menu.lst, ale Ubu ve startovací nabídce není.
novas33
Jr. Member
**

: 72

645404630
« #3 : September 01, 2010, 23:51:47 »

Zdravím a posílám pár zkušeností:
1. Mandriva 2010.1 sama nerozpozná před ní nainstalované Ubuntu. 
2. Nejefektivnější způsob doplnění Ubuntu do zavaděče Mandrivy je přímá editace souboru /boot/grub/menu.lst. Je třeba dát pozor na odchylné značení partition v grubu 2 Ubuntu. Např. oddíl sda1 je v grubu Mandrivy hd0,0, ale v Ubuntu hd0,1. Kromě této speciality se při editaci přehledného souboru menu.lst téměř nelze splést.
3. To však naprosto neplatí o grafickém nástroji DrakeBoot. Abyste v něm mohli přidat opravdu fungující zápis cesty k zaváděcímu souboru, museli byste přesně znát, jak má vlastně vypadat, tzn. jak se vytvoří po přímé editaci menu.lst. Pokus o editaci stávajícího záznamu končí chybovým hlášením. Již vytvořený záznam lze sice v DrakBootu odebrat, ale v menu.lst (a tudíž i ve spouštěcí nabídce) zůstává dál.
4. Závěr = DrakBoot je ke svému účelu dle mého soudu dokonale k ničemu.

Ahoj
 mám taky na PC Ubuntu 10.04 a Mandrivu,sice 2010,ale největší problém je aspoň podle mně,že Ubuntu má Grub 2.Já jsem se s tím taky pěkně natrápil.Zkus si nainstalovat nejdřív Madrivu a potom Ubuntu.Na 100% ti ani Ubuntu po instalaci nenabídne Mandrivu nebo který koliv Linux v zavaděči.Jediné s čím není problém je Win.A já jsem to pak vyřešil tím.že jsem  v Ubuntu odinstaloval Grub2 A dal místo něj Grub1. http://operacni-systemy.eu/index.php?poradna=25 . A mám klid.Myslím,že to vůbec není problém Mandrivy.

jabber: zdenekkreml@jabbim.cz
Mandriva 2010.2 KDE 4.4.3
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #4 : September 02, 2010, 09:09:32 »

Do BugZilly bych to bohužel obstojně zvládl jen švédsky... Laboroval jsem s DrakBootem dál. Když se mi podařilo dualboot zprovoznit pouze přímou editací /boot/grub/menu.lst, zkoušel jsem pak záznam Ubuntu upravovat v grafickém rozhraní, ale DrakBoot havaroval. Po obnovení nešlo záznam Ubuntu odstranit jinak než opět přímou editací menu.lst. Pak jsem je zkoušel znovu přidat v DrakBootu. Po zavření a novém otevření tam nebylo. Přitom se vytvořil formálně správný záznam v menu.lst, ale Ubu ve startovací nabídce není.

Peťoši, zvládneš to vyzkoušet/ověřit/nahlásit?

Ahoj mám taky na PC Ubuntu 10.04 a Mandrivu,sice 2010,ale největší problém je aspoň podle mně,že Ubuntu má Grub 2. ... ... ... Myslím,že to vůbec není problém Mandrivy.

GRUB2 je sice zmetek, ale chování popsané norrskenem je chyba Drakbootu tedy Mandriva Linuxu.  GRUB2 má jiné problémy, viz můj předchozí odkaz (Mandriva Linux mi detekuje ale přiřadí mu špatný diskový oddíl, takže je taky nutná ruční oprava nastavení).

franta851
Sr. Member

: 462

« #5 : November 18, 2011, 13:27:54 »

Na primárním disku mám ubuntu a na sekundárním Mageiu. Bohužel  mi grub  ubuntu nenašel. Jak dostanu do grub ubuntu?
« : November 18, 2011, 15:05:13 franta851 »

Mandriva2010.0, Kde4.4
počítač: Dell GX 240,PIV-1.6 GHz, 512 MB Ram, grafika- NVidia FX5200 128 MB Ram
franta851@jabbim.cz, franta851@jabber.org
alda81
Hero Member

: 2 621

alda81@jabber.cz

« #6 : November 20, 2011, 18:05:02 »

Jak dostanu do grub ubuntu?

to co napsal novas33 ti nepomohlo?
Ahoj
 mám taky na PC Ubuntu 10.04 a Mandrivu,sice 2010,ale největší problém je aspoň podle mně,že Ubuntu má Grub 2.Já jsem se s tím taky pěkně natrápil.Zkus si nainstalovat nejdřív Madrivu a potom Ubuntu.Na 100% ti ani Ubuntu po instalaci nenabídne Mandrivu nebo který koliv Linux v zavaděči.Jediné s čím není problém je Win.A já jsem to pak vyřešil tím.že jsem  v Ubuntu odinstaloval Grub2 A dal místo něj Grub1. http://operacni-systemy.eu/index.php?poradna=25 . A mám klid.Myslím,že to vůbec není problém Mandrivy.

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
: [1]
   |   

: