Přihlásit
: [1]
   |   
: chybí ovladač - přímý tisk  ( 3477 )
hlad
Newbie
*

: 1

« : December 09, 2010, 12:14:36 »

Na počítač jsem nainstaloval Mandriva Linux 2010.1 Spring a nemohu tam správně nastavit tiskárnu.
Při výběru ovladače tiskárny mi tam chybí položka "přímý tisk (bez ovladače)", v Mandriva Linuxu 10.0 v roce 2008 tato položka byla k dispozici a tiskárna na tom tiskla bezchybně. Nyní je tam pouze podobná volba "RAW Queue", po jejíž volbě sice tiskne, ale chybně - text jde přečíst, ale české znaky, mezery aj. to mrší. V Mandrivě 10.0 byly, pokud se dobře pamatuji, dostupné obě položky - RAW Queue a Přímý_tisk a dobře to jelo jen na ten Přímý_tisk. Jak toto na nové Mandrivě nastavit?

Situace: Na PC s linuxem, které slouží jen jako prinserver je na paralelní port připojena stará jehličková tiskárna. Na tuto tiskárnu se tiskne po síti z UNIXu, na typu tiskárny v tomto případě nezáleží, ovladač tiskárny je správně nastaven na UNIXu a jel bezchybně několik let. Nyní jsem měnil ten printserver, dal jsem tam nové PC. Vše jsem nastavil správně, na linuxu mám nainstalovány a povoleny CUPS, CUPS-LPD a XINETD, Unix posílá tisk správně na Linux, ale ten to vytiskne chybně.

Potřebuji, aby linux jen přečetl to, co mu po síti přijde a beze změny to poslal na tiskárnu přes LPT port. Vypadá to, že ovladač RAW Queue v Mandrivě s tím něco provádí, není to přímý tisk tak, jak potřebuji. Bohužel, Mandriva 10.0, na které toto fungovalo, mi nejde na nový počítač nainstalovat.
Např. v SUSE Linuxu 11.3 je při volbě ovladače RAW Queue ještě volba ze třech různých typů RAW, mezi nimiž je i potřebná volba přímého tisku bez ovladače, takže z toho usuzuji, že není RAW jako RAW a jsou mezi tím rozdíly. Bohužel se mi na tom SUSE linuxu nepodařilo rozchodit síť.
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #1 : December 10, 2010, 12:25:38 »

... Nyní je tam pouze podobná volba "RAW Queue", po jejíž volbě sice tiskne, ale chybně - text jde přečíst, ale české znaky, mezery aj. to mrší. V Mandrivě 10.0 byly, pokud se dobře pamatuji, dostupné obě položky - RAW Queue a Přímý_tisk a dobře to jelo jen na ten Přímý_tisk. Jak toto na nové Mandrivě nastavit?

No, věc se má tak, že nástroj na nastavení tiskáren je v těch dvou verzích úplně jiný, stejného chování dosáhnout nepůjde. Napadá mne:
  • MDV 10.0 byla nainstalována pravděpodobně v ISO8859-2, nové verze je Unicode. Zkuste zjistit, jestli není problém v tomto  tzn. co tam posílají ostatní, ze starého UNIXu by to mohlo být ISO-2, příznaky tomu odpovídají. Asi se to dá vyřešit filtrem, ale jednodušší bude nainstalovat MDV v ISO-2, při volbě jazyka je někde dole položka "Více jazyků" a tam se dá upřesnit kódování.
  • Zkuste povolit administraci CUPS puřes http a podívat se přímo do jeho konfigurace (localhost:631), jestli tam něco není.

: [1]
   |   

: