Přihlásit
: [1] 2
   |   
: MD5SUM blbě funguje  ( 11002 )
debil DVD
Full Member

: 198

_________

« : December 20, 2010, 16:44:01 »

Když vypálím ISO obraz na CD nebo DVD, zkontroluji ho příkazem
:
md5sum /dev/hdb
, vypsaná řetěz si zapíšu, potom zadám příkaz
:
md5sum uložený_obraz_ze_kterého_pálil
a vypsaný řetěz si zapíšu. Oba řetězy potom porovnám a jestli jsou stejné, mám to vypálené dobře. Vždycky mi to tak fungovalo. Jenomže teď se mi ty řetězy liší, ikdyž to mám vypálené dobře, to znamená i u těch CD, DVD, u kterých K3b hlásilo, že jsou vypálené dobře a že i kontrola je v pořádku. Jakto? Abych se přesvědčil, že jsou opravdu vypálené dobře, dal jsem v K3b vypálit několik kopií a ještě k tomu ověřit zapsané data. Hlásilo se, že vypálení i kontrola je v pořádku. Když jsem potom udělal kontrolu pomoci md5sum, tak řetězy všech pálených DVD se lišily od uloženého ISO, ze kterého pálil, ale řetězy jednotlivých DVD se mezi sebou shodovaly. Přitom dříve, jak jsem pálil z ISO obrazu, a potom použil md5sum, tak se mi shodoval řetěz páleného taky s řetězem toho uloženého ISO, ze kterého jsem pálil.
« : December 20, 2010, 19:21:13 DVD »

Jsem kretén, který má nulové znalosti o Linuchu a počítačích vůbec.
alda81
Hero Member

: 2 621

alda81@jabber.cz

« #1 : December 20, 2010, 18:33:32 »

když porovnáváš hrušky s jabkama, tak se nediv, že ti vyjdou dva různý výsledky
Když vypálím ISO obraz na CD nebo DVD, zkontroluji ho příkazem
:
md5sum /dev/hdb
v prvním kroku počítáš kontrolní součet hardisku

potom zadám příkaz
:
v druhém příkazu počítáš kontrolní součet iso souboru

co kdyby ses pro příště obtěžoval podívat se na wiki?
http://wiki.mandrivalinux.cz/kontrola-iso-md5-dvd
http://wiki.mandrivalinux.cz/kontrola-iso-md5

takže md5sum nefunguje blbě, problém je u tebe mezi židlí a klávesnicí

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
debil DVD
Full Member

_________

« #2 : December 20, 2010, 19:20:44 »

Podle těch článků na Wiki se řídím už od samého začátku. Příkazem
:
md5sum /dev/hdb
nepočítám kontrolní součet harddisku, ale opravdu tím kontroluji medium. Kontroluji to jak v článku, akorát nemůžu používat v příkazech /dev/sr0, ani dev/sr1, protože to mi příkaz odpoví, že takové zařízení nebo adresa neexistuje. Místo /dev/sr* musím napsat /dev/hda (pro vypalovačku) a /dev/hdb/ (pro druhou mechaniku), protože to odpovídá uzlu připojení, který jsem vyčetl z kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu strčeného media v Konqueroru a položky vlastnosti. Dříve se mi u správně vypálených CD, DVD, oba řetězy (řetěz od vypáleného media proti řetězu uloženého ISO obrazu na pevném disku, ze kterého pálil) opravdu shodovaly, a teď se neshodují ani při správně vypáleném mediu. Teď jsem si všiml, že dokonce i příkaz,
:
dd if=/dev/hdb | md5sum
se mi chová stejně. Taky se jeho vypsaný řetěz liší od řetězu
:
, ikdyž je CD, DVD, správně vypálené, zatímco dříve se shodoval, pokud bylo vypálené správně.
V článku na Wiki se sice píše
Jsou-li všechna čísla z daného výstupu shodná s MD5 kontrolním součtem uvedeným v souboru s koncovkou .md5, tak máte jistotu, že vypalování proběhlo opravdu korektně.
Soubor s koncovkou .md5 je vlastně textový soubor, který si stáhuji na internetu někde vedle toho ISO obrazu, který stahuji,  a v tom souboru s koncovkou .md5 je vypsaný řetěz, který bych měl porovnat s vypsaným řetězem od příkazu
:
md5sum uložený_obraz_který_jsem_stáhnul
. Ani když řetěz
:
md5sum /dev/hdb
porovnám s tím souborem s koncovkou .md5, tak se to i u správně vypáleného media liší. A vlastně je jedno, jestli to porovnávám s řetězem obsaženým v souboru *.md5 nebo s řetězem vypsaným příkazem
:
ze md5sum uložený_obraz_ze_kterého_pálil
, protože oba by měly být (pokud dobře stahoval) stejné.
« : December 21, 2010, 14:38:07 DVD »

alda81
Hero Member

alda81@jabber.cz

« #3 : December 20, 2010, 21:35:05 »

co ti to vypíše?
:
dmesg | grep -i cd | grep -i rom

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
debil DVD
Full Member

_________

« #4 : December 21, 2010, 14:28:04 »

To se mi píše:
[david@localhost ~]$  dmesg | grep -i cd | grep -i rom
hda: HL-DT-STDVD-RAM GH22NP20, ATAPI CD/DVD-ROM drive
hdb: HL-DT-STDVD-ROM GDR8164B, ATAPI CD/DVD-ROM drive
hda: ATAPI 48X DVD-ROM DVD-R-RAM CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(66)
Uniform CD-ROM driver Revision: 3.20
[david@localhost ~]$

alda81
Hero Member

alda81@jabber.cz

« #5 : December 21, 2010, 21:40:56 »

jediné logické vysvětlení pro mě je to, že porovnáváš vypočítaný kontrolní součet s kontrolním součtem, který je určený k jinému souboru - případně ti mechanika špatně čte, má zasranou čočku ...

debil DVD
Full Member

_________

« #6 : December 22, 2010, 18:13:14 »

Mechanika mi nemůže blbě číst, protože jsem to DVD zkontroloval potom ještě v druhé mechanice - mám dvě. A zase se součet lišil od součtu na uloženém ISO. A obě mechaniky dávaly stejné součty. To by musely číst obě blbě a ještě stejně blbě a to by musela být náhoda. A to, že bych při kontrolování popletl DVD nebo ISO obraz nebo kontrolní součty, není možné, protože jsem celou zkoušku opakoval několikrát a výsledky pořád stejné.
« : December 22, 2010, 18:16:13 DVD »

Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #7 : December 22, 2010, 21:06:13 »

Nejsem si teď jist, jak je to s dd, jestli je výsledek po zkopírování opravdu ISO soubor. Zkusil bych buď ripnout ISO pomocí K3b, nebo nechal provést kontrolu média přímo při vypalování - každý vypalovací soft to umí. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše?

Jinak chybně vypálená DVD nejsou žádná rarita - špatná média nebo špatné mechaniky dělají "zázraky". Když testujeme DVD mastery na lisování, kontrolujeme to na několika mechanikách,

Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #8 : December 22, 2010, 22:09:28 »

ISO soubor není totéž, co binární data nahraná na vlastním CD/DVD. Je to formát, který tato data zachovává, ale pomocí dd není možné vytvořit ISO funkční soubor.
Jak píše Ivan -- je nutné vytvářet ISO soubory nástroji, k tomu určenými...

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

« #9 : December 22, 2010, 23:46:57 »

ISO soubor není totéž, co binární data nahraná na vlastním CD/DVD. Je to formát, který tato data zachovává, ale pomocí dd není možné vytvořit ISO funkční soubor.

V tom případě je blbě návod na wiki - http://wiki.mandrivalinux.cz/kontrola-iso-md5-dvd.

debil DVD
Full Member

_________

« #10 : December 23, 2010, 18:08:34 »

---Někdy mi nezbyde nic jiného, než vypálené CD, DVD, zkontrolovat dodatečně, mimo vypalovací program, protože: Občas zapomenu při vypalování dát ověřit, a jindy mi zase při kontrole vypalovací program někdy odmítne medium zkontrolovat a nahlásí chybu. Například jsem někdy vypaloval DVD s ověřením a vypalovací program nejdříve hlásil úspěch při vypálení ale dále mi odmítl kontrolovat a napsal mi "chyba, no track to verify found". Vypálil jsem několik stejných kopii a u těch dalších se to už dobře skontrolovalo a napsalo úspěch při vypalování i úspěch při kontrole. Potom jsem všechny ty DVD, i to, co se nechtělo v K3b zkontrolovat, dal spočítat pomoci md5sum a úplně všechny DVD, včetně toho, co se v K3b nechtělo zkontrolovat, měly řetězy navzájem stejné.
---Jinak, nevím, v čem je chyba, že teď mi už md5sum blbě ukazuje (dříve ukazovalo dobře, ikdyž postupuji pořád stejně), dokonce to md5sum jsem schválně začal zkoušet i u těch CD, DVD, které vypálím v K3b s ověřením, a u kterých vypálení a ověření v K3b dopadlo dobře. Přesto, že ve vypalovacím programu dopadlo dobře i vypálení, i kontrola, tak podle md5sum vychází, že dopadla blbě. A u několika vypálených stejných kopií md5sum dokonce "tvrdí", že jsou vypálené stejně blbě - řetězy jednotlivých kopií se navzájem shodují, ale od ISO obrazu se liší. To už je divné.

Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

« #11 : December 26, 2010, 10:57:17 »

---Jinak, nevím, v čem je chyba, že teď mi už md5sum blbě ukazuje (dříve ukazovalo dobře, ikdyž postupuji pořád stejně), dokonce to md5sum jsem schválně začal zkoušet i u těch CD, DVD, které vypálím v K3b s ověřením, a u kterých vypálení a ověření v K3b dopadlo dobře. Přesto, že ve vypalovacím programu dopadlo dobře i vypálení, i kontrola, tak podle md5sum vychází, že dopadla blbě. A u několika vypálených stejných kopií md5sum dokonce "tvrdí", že jsou vypálené stejně blbě - řetězy jednotlivých kopií se navzájem shodují, ale od ISO obrazu se liší. To už je divné.

Hmm, něco se muselo změnit, resp. asi se změnil přístup k mechanikám, takže dd poskytne něco jiného, než původně poskytoval. Mohu potvrdit, že dd nedává jako výsledek ISO (nicméně kdysi dával).
« : December 26, 2010, 11:44:09 Ivan Bibr »

Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #12 : December 26, 2010, 11:10:48 »

že by přechod pod libata a jiný přístup k datům? Protože md5sum jako takový funguje dobře, tam se nemá co pokazit
« : December 26, 2010, 11:18:34 Peťoš »

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

« #13 : December 26, 2010, 11:45:33 »

že by přechod pod libata a jiný přístup k datům? Protože md5sum jako takový funguje dobře, tam se nemá co pokazit

Jistěže není chyba v md5sum, stejně tak není ani v dd. Libata to nebude, tím se myslím mění jen drivery. Zkouším si s tím hrát, ale na nic jsem nepřišel - a navíc všude na netu píší, že dd dává ISO soubor, dokonce i na Wikipedii. Smrdí to.

LenardoIV
Newbie
*

: 6

« #14 : December 26, 2010, 11:49:04 »

Zkus tohle: http://cfv.sourceforge.net/. Není to zrovna košer, ale možná to bude fungovat lépe.
: [1] 2
   |   

: