Přihlásit
: [1]
   |   
: Problém s nabootováním Mandrivy  ( 9085 )
Fringilla
Newbie
*

: 41

« : February 09, 2011, 01:45:26 »

Mám dualboot Win 7 + Mandriva. Protože mi na oddílu s Linuxem měla už málo místa, chtěla jsem si vytvořit oddíl pro /home s pomocí defaultního nástroje Mandrivy pro manipulaci s diskovými oddíly. Tento oddíl se měl nacházet na disku před oddílem s Mandrivou. Volné místo a logické oddíly jsou na extended oddílu sda3. Bohužel během této operace došlo k chybě. Oddíl se vytvořil a zřejmě i v rámci systému získal jako přípojný bod /home a podle hlášky aplikace se tím pádem posunulo číslování oddílů disků (tím myslím sda3+x := sda3+x+1 atd.).
Nedošlo ale ke zformátování nového oddílu a přesunu složky /home. Program mi napsal, že má operace způsobila nějaké potíže s konfigurací systému a nejspíš to nebude fungovat. Bohužel jsem si tu chybu neopsala, protože jsem ještě nevěděla, k čemu došlo. Ale už nebyl žádný krok zpět a aplikace mi nedodala žádné informace k nápravě nadělané škody. Po restartu mi GRUB vyhodil chybu 17, ale menu se systémy se objevilo. Windows spustit jdou, ale u Linuxu mi to píše: "kernel (hd0,5)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux root=UUID=.....dlouhé uuid číslo".
Vyzkoušela jsem opravu z instalačního dvd Mandrivy, opravu přes live cd jiného systému i Super Grub Disk. Zálohovaný i stávající seznam oddílu v /boot/grub/ jsou stejné a kontrola, obnova i reinstalace Grubu psala, že je vše v pořádku.
Narazila jsem jen na tyto nesrovnalosti. Spustila jsem Grub v konzoli a dala jsem si vypsat disky. Podle tohoto výpisu i příkazu find /boot/grub/stage1 mi vychází, že Linux se nachází na hd0,4 a ne hd0,5 jak píše chybová hláška při bootu. Všude jinde kromě této hlášky čísla odpovídají, takže nemůžu najít správný konfigurační soubor nebo něco, kde bych mohla tuto hodnotu upravit. Když v Grubu zadám root (hd0,4) a setup (hd0), hlásí se mi, že toto zařízení nelze použít.
Protože běžné postupy pro opravu Grubu nepomohly, myslím, že problém asi nebude v Grubu nebo MBR, ale spíš někde v systému Mandrivy. Asi je tam někde chybně zapsané, kde hledat /home, nebo je tam pořád posunutá tabulka oddílů (tedy z sda5 na sda6) a nesouhlasí to s Grubem. Přitom jsem ten nepovedený oddíl smazala, protože byl prázdný a nezformátovaný.
Na oddílu s Linuxem zůstalo všechno jak má být, i /home je na svém místě se vším, co jsem tam měla. Pokud je to v kernelu, jak píše ta hláška Grubu, tak jsem v koncích a potřebovala bych poradit.
lukas.v
Full Member

: 145

« #1 : February 09, 2011, 09:36:01 »

Ahoj.
Na googlu jsem našel, že chyba 17 je problém s nabootováním diskového oddílu. Nejspíš je nyní pozměněné to dlouhé číslo napsané za root=UUID= a to samé zřejmě i za resume=UUID=.
Je potřeba tyto čísla změnit nejen pro grub, ale taky v souboru /etc/fstab. Zkontroluj i ostatní oddíly, hlavně /home.
To číslo můžeš zjistit takto:
1) Nabootuj do LiVE distribuce, připoj diskové oddíly a zadej příkaz:
ls -l "/cesta k disk. oddílu se systémem MDV/dev/disk/by-uuid"
Měly by tam být odkazy, které snad mají ve jménu správné UUID.
2) Druhá možnost je nabootovat do LIVE MDV a spustit nástroj MDV pro úpravu diskových oddílů. Když na nějaký klikneš, v info se ti zobrazí UUID.
Edit: Než opravíš GRUB, stačí opravit pouze /etc/fstab a při startu komplu v GRUB stisknout F3, vybrat Výchozí a napsat správné číslo. Poté můžeš GRUB pohodlně opravit přes Ovládací centrum Mandrivy.
« : February 09, 2011, 18:06:54 lukas.v »

PC: 1.6GHz, 2GB RAM, 250GB HDD; Mageia 1 - 64bit; KDE 4.6.5
Netbook - Asus Eee 1000H: 1.6 GHz, 2GB RAM, 160 GB HDD; Debian Squeeze 32bit, KDE 4.4.5; Windows XP SP3
Hobil
Hero Member

: 4 006

« #2 : February 09, 2011, 09:47:47 »

Prvni veci, kterou je potreba udelat pred zmensovanim oddilu NTFS (WIndows) je zapotrebi provest ve Windows defragmentaci, aby se ziskalo souvisle prazdne misto! Pokud k tomu nedoslo, muze nastroj na zmenu velikosti oddilu selhat.
Vzdy je lepsi provadet velikost zmeny diskoveho oddilu v systemu, ktereho se to tyka, tedy v tomto pripade ve Win7.
Spravny postup tedy je:
1. provest ve win defragmentaci
2. provest ve win zmenseni oddilu
3. spustit mdv a volne misto pouzit pro vytvoreni oddilu
4. dat novemu oddilu pripojne misto napr. /home/user/data; tak zustane zachovan puvodni home (nutne; jsou zde soubory s nastavenim) a vse funguje OK. Na novy oddil "data" lze pak presunout co treba.

Tim se vyhnete moznemu harakiri s obnovou nastaveni v /home nebo potizim s bootem.
H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
lukas.v
Full Member

« #3 : February 09, 2011, 10:42:01 »

Vzdy je lepsi provadet velikost zmeny diskoveho oddilu v systemu, ktereho se to tyka, tedy v tomto pripade ve Win7.
Přemýšlím, jestli má Fringilla dva windowsovské diskové oddíly. To zmenšení by mělo jinde než ve Win, protože pokud zmenšuje systémový oddíl, pak to asi ve Win nepůjde. Já diskové oddíly upravuju pomocí GParted. Je na např. GParted Live nebo Parted Magic. Samozřejmě případné změny UUID je potřeba po použití tohoto programu opravit.
Ale výhoda GParted spočívá v tom, že dokáže zmenšit oddíly bez poškození (beze ztrát dat na oddílech).
Nevýhoda je, že se občas stane chyba a poškodí se tabulka oddílů. V takovém případě pomůže aplikace testdisk.

Netbook - Asus Eee 1000H: 1.6 GHz, 2GB RAM, 160 GB HDD; Debian Squeeze 32bit, KDE 4.4.5; Windows XP SP3
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #4 : February 09, 2011, 10:44:03 »

Ale výhoda GParted spočívá v tom, že dokáže zmenšit oddíly bez poškození (beze ztrát dat na oddílech).
Nevýhoda je, že se občas stane chyba a poškodí se tabulka oddílů. V takovém případě pomůže aplikace testdisk.
Trochu protimluv, ne?

Změna winckových oddílů je lepší, když se dělá winckovými nástroji. Myslím, že to byl Partition Magic, který k tomu byl určen...

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
lukas.v
Full Member

« #5 : February 09, 2011, 10:56:40 »

1) Tím jsem myslel, že není potřeba defragmentace a jen doufat, že se nějaká data neztratí.
2) Ano upsal jsem se. Je to Partition Magic.
Edit: Moje myšlenka byla vysvětlena v závorce. Ale asi ne dost jasně.
V případě editace oddílů s win programy je taky nutné mít LiveCD. Určitě nějaké je. Znáte název?
« : February 09, 2011, 11:01:44 lukas.v »

Peťoš
Global Moderator
Hero Member

« #6 : February 09, 2011, 11:24:04 »

Ne, GParted jsi napsal dobře -- je to LiveCD. Ale není to Wincky-Native. Naproti tomu Partition Magic není LiveCD -- mění oddíly při bootu, než wincky najedou. Pro práci s winckovými oddíly doporučuji spíše Partition Magic...

lukas.v
Full Member

« #7 : February 09, 2011, 18:02:53 »

Tak díky tip.
Pokud se jedná o Parted Magic, je to podobnost názvů. Poprvé jsem se nespletl. Parted Magic je popsaný zde:
http://www.linuxexpres.cz/distro/distribuce-parted-magic-zachrana-nejen-vasich-disku
Jsem zvyklí na GParted Live, proto mě upozornění na špatný název Parted Magic vyvedlo z míry a nenapadlo mě ověřit si jeho název.

Fringilla
Newbie
*

« #8 : February 09, 2011, 22:09:28 »

Zdravím,
jen pro upřesnění: o Windows tu vůbec nejde, protože jsem jejich oddíl neukrajovala. Šlo o normální oddíl s daty bez OS. Data jsem si uložila jinam, oddíl jsem smazala, takže jsem měla nealokované místo, které jsem použila.
Ještě jsem si všimla jedné chybové hlášky Grubu, kterou píše při pokusu o nabootování, a to že na (hd0,5)/boot/grub chybí soubor gfxmenu. Takže se podívám, jestli někde nemám jeho zálohu, zagooglím a zkusím, co radil Lukáš. Fstab je v pořádku, dělala jsem výpis i pomocí něj a tam vše souhlasilo.
Fringilla
Newbie
*

« #9 : February 10, 2011, 19:48:35 »

Takže po podrobnějším zkoumání jsem pochopila problém asi takto:
Chyba bude asi v MBR, i když si tím nejsem jistá.

• Ve Win7 se mi v Partition Magicu objevuje rozložení oddílů na disku tak, jak má (tj. ve správném pořadí se správnými velikostmi).
  • V mmc ve Win7 nejsou linuxové oddíly vůbec detekovány, jako by tam byl souvislý prázdný prostor.
  • Gparted píše, že celý disk  je nealokovaný.
  • Disk Utilitiy na libovolné Live CD píše, že disk je asi o 50GB větší než doopravdy, oddíly jsou přeházené, špatně označené a u Linuxového oddílu nedetekují žádný filesystem. Tato utilita píše, že bere údaje z MBR.
  • Kýžený sda5 ale můžu namountovat z /dev/sda5, jako by se nic nestalo.
  • Fsck z Super Grub Disku identifikuje všechny oddíly správně, včeetně sda5, kde mám Linux.
  • I po reinstalaci Grubu ze Super Grub Disku se Grub stále dožaduje (hd0,5) místo (hd0,4), i když (hd0,4) detekuje jako stage1 a ručně jsem ho nastavila root (hd0,4)
  • (hd0,5) požadované Grubem má stejné UUID jako (hd0,4), což je oddíl, který by měl Grub používat. Podle výše zmiňované chybové hlášky je prý chyba v kernelu (ale spíš v kernelu Grubu než v kernelu OS). V tom bych se ale vrtala dost nerada.
Další možnosti, co mě napadly, jsou: nějakým způsobem někde přejmenovat sda5 na sda6 (Grub má oddíly číslované od nuly) nebo provést windowsáckou opravu MBR. Nevím ale, jestli bych tím nenadělala víc škody než užitku. Už to pomalu začínám vzdávat a tuším, že přece jen nakonec dojde na reinstalaci Linuxu  , takže bych byla vděčná za radu.

P.S.: Opravila jsem MBR z Windows z Partition Magicu - výsledek se projevil pouze ve windowsovém diskovém správci, který už akceptuje existenci Linuxových oddílů. Musela jsem znovu instalovat Grub, protože po úpravě MBR bootovaly rovnou Windows, ale nic se nezměnilo: Grub si pořád žádá (hd0,5) a Disk Utility pořád vypisuje ty zpřeházené oddíly.
« : February 10, 2011, 21:39:04 Fringilla »
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

« #10 : February 10, 2011, 22:03:51 »

• V mmc ve Win7 nejsou linuxové oddíly vůbec detekovány, jako by tam byl souvislý prázdný prostor.
    MCC ve Win7? MCC = Mandriva Control Center! [/list]

Fringilla
    Newbie
    *

« #11 : February 10, 2011, 23:01:03 »

Asi jsem se upsala: MMC = Microsoft Management Console (případně rovnou diskmgmt).
    Fringilla
    Newbie
    *

« #12 : February 11, 2011, 02:11:12 »

Takže, toto už píšu opět z Mandrivy. Z live CD jsem přepsala /boot/grub/menu.lst, což pomohlo. Mám teď ale jiný problém - různé diskové managery mi píšou, že nemám validní partition table, ale když ji chci obnovit, dostanu varování, že by se smazala všechna data na disku.

P.S.: Stačilo provést nějakou jednoduchou operaci v Partition Magicu (jako vytvořit a zase smazat oddíl), aby se partition table obnovila. Teď už je doufám vše v pořádku.
    « : February 11, 2011, 02:44:49 Fringilla »
    Hobil
    Hero Member

: 4 006

« #13 : February 11, 2011, 18:30:24 »

Tak to bylo docela harakiri 
    Osobne linuxove oddily nikdy nezvetsuju. Kdyz mi nekde zacne dochazet misto, vytvorim novy oddil, pripravim mu adresar a ten promountuju nekam do /home/user a presunu na nej prebyvajici soubory.
    Takze muzu mit na jinem oddile /home/user/dokumenty/foto, na jinem ../video, na dalsim ../prace atd atd.

Cas od casu pri instalaci nove verze nektere sousedici oddily zazalohuju, oba zrusim a vytvorim novy spojity...

Neriskuju.

H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
    teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
    : [1]
       |   

: