Přihlásit
: [1]
   |   
: SSD disk, Linux a TRIM  ( 6970 )
lprivate
Jr. Member
**

: 88

« : June 03, 2011, 18:12:53 »

Zdar,
mam takovy to dotaz:
Je jasne, ze od verse jadra 2.6.33.xx je podporovan TRIM, to potrebuji SSD disky s radicem SandForce (neumi nativne TRIM), ale co v pripade SSD disku s radicem Marwell, ktery nativne podporuje TRIM a nepotrebuje k tomu nejaky soft pro TRIM? Da se funkce TRIM nejak vypnout (myslim v jadre)?

Lada
jentzek
Sr. Member

: 305

« #1 : June 04, 2011, 09:42:51 »

Predpokladam, ze pred kompilaci jadra to pujde vypnout. Soft netreba.
Proc to chces proboha vypinat, snad nejsi šťára ?
lprivate
Jr. Member
**

« #2 : June 04, 2011, 10:09:00 »

no napadlo me, ze jadro se bude snazit provadet TRIM tam kde to neni treba a bude se to provadet 2x, jednou radic a po druhe jadro. jak pozna jadro, ze se na SSD nema provadet TRIM?
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #3 : June 10, 2011, 08:12:15 »

TRIM je záležitost spolupráce jádra + OS, pokud se nemýlím. OS musí podle mne říct "tyto bloky již nepotřebuji, smaž je" - to ví jen on, protože to záleží na struktuře souborového systému..

Pro ext4 oddíly na SSD disku je proto nutné přidat v /etc/fstab parametr discard, já to mám takto:

:
UUID=098ae51b-a913-4f67-8519-6c92d85eddd1     /         ext4    noatime,discard,defaults     1 1
UUID=20e5c93e-57b9-4dac-9cc6-3dc6fb78ec41     /home     ext4    noatime,discard,defaults     1 2

Jak to dělají jiné souborové systémy, to zatím nevím.

lprivate
Jr. Member
**

« #4 : June 10, 2011, 08:37:58 »

diky za info, ja mam ve fstab po instalaci Mandrivy 2010.2 na SSD disk (Crucial M4 s Marwellem) toto
Jsou to jine parametry, nez mas ty, takze myslis, ze tam mam doplnit parametr discard?.

UUID=49dc5c77-9894-4d1c-96de-5c9f5d2de50d / ext4 acl,relatime 1 1
UUID=d64900d3-2a74-4141-9ec9-490e3aced036 /home ext4 acl,relatime 1 2
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

« #5 : June 10, 2011, 10:25:56 »

... myslis, ze tam mam doplnit parametr discard?. ...

Zcela jistě. http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/

lprivate
Jr. Member
**

« #6 : June 10, 2011, 11:59:03 »

No ted jsem trochu zmaten.
Pokud jsem spravne informovan, tak radic Marwel (pouzit v mem ssd disku Crucial M4) dela nativne TRIM sam o sobe, bez ohledu na OS. Takze me spise jde o to, aby linux naopak TRIM vypnul/neaktivoval.
O TRIM by se mel starat radic Marwell v disku. Radice SandForce TRIM nativne nepodporuji, tak pak chapu, ze je potreba zprovoznit TRIM na urovni OS.
Rozumim tomu spravne?
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

« #7 : June 12, 2011, 11:34:59 »

No ted jsem trochu zmaten.
Pokud jsem spravne informovan, tak radic Marwel (pouzit v mem ssd disku Crucial M4) dela nativne TRIM sam o sobe, bez ohledu na OS. Takze me spise jde o to, aby linux naopak TRIM vypnul/neaktivoval.
O TRIM by se mel starat radic Marwell v disku. Radice SandForce TRIM nativne nepodporuji, tak pak chapu, ze je potreba zprovoznit TRIM na urovni OS.
Rozumim tomu spravne?

Ne.

TRIM je technologie, jejímž smyslem je mazání volných bloků na SSD hned po smazání souboru, nikoliv před zápisem dalšího souboru. SSD tohle kdysi neměl jak rozeznat a proto byl zápis pomalý - bloky se nejdřív musely smazat (což je právě pomalé) a teprve potom zapsat. Klasické disky tohle neřeší, protože tam lze data jednoduše přepsat (starý záznam se nemusí mazat).

S TRIMEM se bloky na SSD začnou mazat ihned po smazání souboru na souborovém systému aby byly co nejrychleji připraveny k dalšímu použití. Které bloky jsou určeny ke smazání, to musí disku říct operační systém. Disk to neumí poznat - musel by rozumět všem souborovým systémům, všech operačních systémů a to zcela jistě nerozumí.

Uvedeným "nativním TRIMem" je v nějakém PR-speaku myšleno zřejmě to, že disk TRIM podporuje a protože ho podporují i majoritní operační systémy, dělá se "sám". U starších SSD byla podpora TRIMu různá - často to nešlo, nebo se to dělalo manuálně nějakým softwarovým nástrojem. Dneska se snad SSD bez TRIMu už ani neprodávají, ale přesto se tohle dementní vyjádření o "nativní podpoře" objevuje...

Více informací je v odkazovaném článku.

lprivate
Jr. Member
**

« #8 : June 12, 2011, 13:00:32 »

Vase zprava ma svoji logiku v tom, ze sam radic ssd disku bez spoluprace s OS vlastne nevi, ktere pametove bunky jsou nevyuzite filesystemem a je mozno je prepsat do vychoziho stavu pro zapis.
Diky za objasneni problematiky TRIM.
: [1]
   |   

: