Přihlásit
: [1] 2 3 ... 5
   |   
: Mandriva 2011 RC2 názory  ( 32896 )
ferri
« : July 27, 2011, 23:26:06 »

K dispozícii sú už iso obrazy Mandriva 2011 Release Candidate 2.
Tých pár minút prehliadky po nabootovaní do live režimu na mňa spravilo celkom dobrý dojem.
Vyzerá to, že Mandriva je späť.
Aksavaden
Jr. Member
**

: 90

209851763
« #1 : July 28, 2011, 11:48:15 »

K dispozícii sú už iso obrazy Mandriva 2011 Release Candidate 2.
Tých pár minút prehliadky po nabootovaní do live režimu na mňa spravilo celkom dobrý dojem.
Vyzerá to, že Mandriva je späť.
Já si myslím, že se Mandriva dostane opět nahoru. Mě osobně se líbí ta orientace na prostředí KDE aspoň je větší šance, že bude opravdu doladěné. Tak jsem zvědav jaká bude RC2 teď jedu na RC1 a nemám větší problémy. Rozhodně jsem rád, že se mi konečně daří připojit mobil C5.00 přes bluetooth takže je to celkem pohoda :-)
Aksavaden
Jr. Member
**

209851763
« #2 : July 28, 2011, 12:17:24 »

Na oficiálním blogu Mandrivy
http://blog.mandriva.com/en/2011/07/27/mandriva-2011-rc2-is-out/
se píše o nové Mandrivě RC2 velice optimisticky. Vypadá to, že udělali hodně velký kus práce.
Těší mě i LTS verze, kterou mají v plánu udělat do konce roku.
V diskusi pod článkem píše také jeden uživatel, že přechází z Mageia zpět k Mandrivě :-) doufám, že je to první vlaštovka a přibudou další :-)
ferri
« #3 : July 28, 2011, 16:02:28 »

Pri pokuse o odinštalovanie niektorých vecí z defaultnej inštalácie sa tieto nedajú odstrániť. Pridal som aj repozitáre, ale nepomohlo.

A všimol som si, že v ROSA starter menu sa zobrazuje vedľa mena prihláseného pôvodná ikona s kameňmi a nie tá, ktorú som si počas inštalácie nastavil.
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #4 : July 28, 2011, 18:54:35 »

Pri pokuse o odinštalovanie niektorých vecí z defaultnej inštalácie sa tieto nedajú odstrániť. Pridal som aj repozitáre, ale nepomohlo.
Nektere veci jsou hold systemove a neodeberes je (aspon ne jednoduse), jako napr. kernel Taky mi vadi zavislost vseho na molouchu KDE4 -- na svem pocitaci vubec KDE nepotrebuji a dost mi vadi nemoznost vybrat si pri instalaci, co ne-nainstaluju. Takze zmena pristupu je pro me dost fail.
Stejne tak, ze se cela Mandriva S.A. zamerila (prevazne) na KDE a Qt. Technologie qt je fajn, ale Mandriva pri instalaci Qt natahne i cele KDE, coz uz moc fajn neni (jde to nezavisle). Jakozto ciste GTK uzivateli me tento krok taky moc nenadchne...

A všimol som si, že v ROSA starter menu sa zobrazuje vedľa mena prihláseného pôvodná ikona s kameňmi a nie tá, ktorú som si počas inštalácie nastavil.
Samozrejme. To, ze to je LiveDVD neznamena, ze si tam muzes vytvorit profil vcetne vsech nastavovacich kravinek. Vytvaris je LiveCD modu, takze se nic dozapise nikam na disk (instalace je zcela nezavisly proces)... Takze to je jenom dobre, ze to funguje tak, jak popisujes. V prubehu instalace si delej co chces, ale nainstalovany system bude (diky bohu) nedotceny

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
ferri
« #5 : July 28, 2011, 19:52:46 »

@Peťoš
V prípade spomínaných problémov sa jedná už o nainštalovaný systém, nie live.
S linuxom som sa zoznámil ešte pri Red Hat 6.1 a Mandrake mám od verzie 9.0 a mal by som teda už približne vedieť čo je voliteľná súčasť systému.
V mojom prípade sa jednalo o odinštalovanie clementine a toho priblblého apletu power synch.

To isté platí aj pre tú ikonu v menu. Bežím na nainštalovanom RC2.

Doplnené:
Príkaz urpme funguje bez problémov.
Problematický je grafický správca balíkov rpmdrake. Tam sa dajú odstrániť len balíčky, ktoré som si doinštaloval ja.
« : July 28, 2011, 20:33:09 ferri »
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

« #6 : July 28, 2011, 20:35:29 »

V prípade spomínaných problémov sa jedná už o nainštalovaný systém, nie live.
Napsal jsi "nastaveni v prubehu instalace", nacez jsem reagoval tim, ze at si v prubehu instalace nastavis cokoli, nikde to nezustane...

V mojom prípade sa jednalo o odinštalovanie clementine a toho priblblého apletu power synch.
V mem pripade je to bohuzel cele KDE. Nejjednodussi (pro me) bylo
urpme x11 -a; urpmi $(cat install_list)
kde soubor install_list obsahuje seznam mnou pozadovanych balicku. Ano, je to celkem... brutalni, ale funguje mi to bez problemu V Mageii to bylo proste nezatrzeni KDE|GNOME pri instalace z DVD... Takze asi toliko. Ale jak jsem psal, tohle je z meho pohledu neprijemnost. Pro normalniho juzra, ktery chce KDE, je to ale asi dobre reseni...

Aksavaden
Jr. Member
**

209851763
« #7 : July 28, 2011, 22:50:49 »

V Mageii to bylo proste nezatrzeni KDE|GNOME pri instalace z DVD... Takze asi toliko.
Já jsem sice psal, že se mi líbí ta orientace na prostředí KDE, ale to jsem myslel spíš tak, že se konečně budou mít čas se na KDE zaměřit a zbavit chyb. Nemožnost vybrat si prostředí jaké chci, hned při instalaci mi také vadí. Někdy si chci zkusit něco jiného a nechce se mi pokaždé začínat s instalací KDE.
Nevíte náhodou někdo jestli ta nemožnost výběru prostředí není jen v těch vývojových verzích, ale ve finální verzi to bude s možností si vybrat jaké prostředí chci?
Ivko
Sr. Member

: 290

« #8 : July 28, 2011, 23:02:08 »

Ak si dobre pamätám, jasne povedali, že sa chcú zamerať na KDE. Ak to však chcú "dodržať" tak, ako sa chceli zamerať aj na slabšie stroje, tak bude aj iná voľba. Ale vďaka tomu, že tá voľba ZATIAĽ nie je (a mám pocit, že asi ani nebude), má Mandriva u mňa veľmi veľké mínus. A vôbec, čo sa týka samotnej inštalácie, tak pokašľali, čo sa dalo. Je to totálna tragédia. Lepšie ten inštalátor nazvať neviem.
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

« #9 : July 28, 2011, 23:28:15 »

Nevíte náhodou někdo jestli ta nemožnost výběru prostředí není jen v těch vývojových verzích, ale ve finální verzi to bude s možností si vybrat jaké prostředí chci?
Ne, tak to nebude. Oficiální ISO budou dvě: KDE32bit + KDE64bit. Mozna udělám iso s Xfce, ale to az podle casu a chuti...

ferri
« #10 : July 29, 2011, 05:32:56 »

urpme x11 -a; urpmi $(cat install_list)
Ďakujem za radu. Niekde si to poznačím.
Na teraz nainštalovanom RC2 to zrejme asi nezrealizujem, nakoľko sa jedná o vmware virtual machine a tam sa na konzolu prepnúť nedá. Neviem čo by sa stalo, keby som použil terminál v bežiacom Kde.

@Ivko, Aksaveden
Mne sa naopak páči koncept distribúcie založenej len na Kde.
Ubuntu je distribúcia založená na svojej nadstavbe Gnome.
Mandriva teda nech je distribúcia založená na svojom upravenom Kde. Lebo aspoň pre mňa vzhľad štandardného Kde nie je žiadna výhra.
Trocha bokom. Rosa menu starter je aj tak veľmi silne inšpirovaný konceptom menu z Gnome 3. 
Aksavaden
Jr. Member
**

209851763
« #11 : July 29, 2011, 08:10:35 »

Ne, tak to nebude. Oficiální ISO budou dvě: KDE32bit + KDE64bit. Mozna udělám iso s Xfce, ale to az podle casu a chuti...
Díky za odpověď.
Sice to není ideální stav, ale zase se dá předpokládat, že KDE bude opravdu kvalitní.
Tady bude muset zřejmě zapracovat komunita vývojářů atd. kteří dokáží vytvořit iso i s jiným prostředím. Jinak se ničeho nedočkáme.
Ubuntu je distribúcia založená na svojej nadstavbe Gnome.
Mandriva jde asi stejným směrem. Ubuntu taky nechává prostor ostatním a tvoří co nejlíp umí GNOME a kdo chce může distribuci doplnit o další prostředí :-)
Když se na to podívám takhle tak se mi to líbí :-)
Distribuce s opravdu vyladěným a dotaženým KDE není takže, když se to Mandrivě podaří tak má rázem většinu uživatelů prostředí KDE :-)
To by vyjít mohlo :-)
Lucie
Hero Member

: 734

« #12 : July 29, 2011, 13:57:50 »

Distribuce s opravdu vyladěným a dotaženým KDE není takže, když se to Mandrivě podaří tak má rázem většinu uživatelů prostředí KDE :-)
To by vyjít mohlo :-)

To je pravda, na druhou stranu ale Mandriva velmi pravděpodobně příjde o uživatele kteří KDE nechtějí, a nejsem si jistá jestli se jim to vyplatí.

Nikdy neudělám dnes nic, co mohu neudělat taky zítra. (Fernando Pessoa)
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #13 : July 29, 2011, 14:15:27 »

To je pravda, na druhou stranu ale Mandriva velmi pravděpodobně příjde o uživatele kteří KDE nechtějí, a nejsem si jistá jestli se jim to vyplatí.

Proč by musela? Komunita má dost sil na to, aby zvládla GNOME vydání stejně jako to dělala s XFCE. Akorát to nebude "oficiálně podporované", nic víc. Když to bude dobré, proč ne?

Hobil
Hero Member

: 4 006

« #14 : July 29, 2011, 22:45:12 »

Proč by musela? Komunita má dost sil na to, aby zvládla GNOME vydání stejně jako to dělala s XFCE. Akorát to nebude "oficiálně podporované", nic víc. Když to bude dobré, proč ne?
Je otázka, jak daleko pujde Mandriva v podpoře a integraci KDE. Znamená to, že přestane podporovat všechny GTK aplikace? Nebo jen nebude udržovat ostatní prostředí? Nebo změní "střeva" distra tak, aby optimálně podporovalo KDE a ostatní prostředí se s tím nesrovnají? Například už jen to, že se při instalaci systému nebude možné vyhnout defaultní instalaci KDE je pro mne osobne nepřijatelné. Na druhou stranu chápu, že KDE je mezi Mandriváky nejrozšířenější a zaměřit se na jedno prostředí může distru prospět. Navíc je tu konkurenční Mageia, která může mít víc práce s podporou dalších prostředí, než bude zvládat, a opustí je taky, nebo se úplně od Mandrivy oddělí.
Zatím není jasno v mnoha věcech a spekulovat nemá smysl.
Nu a uživatel má vždycky možnost vybrat si linuxové distro, které mu z aktuální nabídky vyhovuje nelépe.
H.
« : July 29, 2011, 22:50:37 Hobil »

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
: [1] 2 3 ... 5
   |   

: