Přihlásit
: 1 [2] 3 4 5
   |   
: Mandriva 2011 RC2 názory  ( 31246 )
Ivko
Sr. Member

: 290

« #15 : July 29, 2011, 22:52:12 »

Podľa mňa to bude obdobné ako v prípade Ubuntu - všetko zamerané na jedno graf. prostredie a hoci sú ľudia, ktorí sa snažia "rozhodiť" aj iné prostredia, je to ako päsť na oko. NEJAK to ide, ale nie je to žiadna výhra. Tým pádom iné prostredia pomaly ale isto budú tratiť na kvalite a ľudia budú vo veľkom od Mandrivy odchádzať.
Ja osobne toto smerovanie vidím bledo. Preto už iba sledujem vývoj novej Mandrivy, ale na pracovných strojoch používam Mageiu.

Kto vie, možno sa časom ukáže, že moje obavy boli zbytočné a Mandriva sa ukáže pre mňa tá najlepšia voľba. Čas ukáže, čo s tým spravia vývojári.
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #16 : July 29, 2011, 23:01:36 »

Jak napsal Hobil -- na tyto věci je zatím poměrně brzy a uvidíme, jestli a jak to bude.

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Hobil
Hero Member

: 4 006

« #17 : July 29, 2011, 23:04:24 »

Jak píšu - může se to ukázat pro distribuci prospěšné.
Mandriva se nikdy nezaměřovala na linuxáky. Ti už obvykle mají své preference a zvyky a není možné vyhovět všem. Pokud v Mandrivě věří, že nadchází věk linuxového desktopu, pak KDE velmi pravděpodobně bude pro přeběhlíky z Windows nejpřitažlivější řešení. Pár rozcapených linuxáků, kteří just chtějí Xfce nebo něco jiného je ani nevytrhne ani neoslabí. Cílem nemůže být nic jiného, než získat dav nových příznivců dobře vyladěným komfortním prostředím KDE doplněné o jednoduše použitelné mandrivácké nástroje z rodiny "drak". Podle mého jde právě o to a takový směr je pochopitelný a logický a dost možná nutný pro další existenci Mandrivy.
H.
« : July 29, 2011, 23:06:32 Hobil »

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
ferri
« #18 : July 30, 2011, 08:43:52 »

Nu a uživatel má vždycky možnost vybrat si linuxové distro, které mu z aktuální nabídky vyhovuje nelépe.
Nuž a teraz popíšem svoju zatiaľ dvojmesačnú výpravu za hľadaním vyhovujúcej distribúcie.
Mám 3 základné podmienky:
1. Musí mi fungovať mobilný internet (problematický huawei modem), lebo iný internet nemám.
2. Musí mi fungovať VMware Player.
3. Musia byť bez zložitého hľadania prítomné multimediálne kodeky.

Príbeh začína.
V pohode som frčal na MDV 2010 CZ (kniha+dvd+dostupné aktualizácie) dokedy som si z mladíckej nerozvážnosti neobjednal mobilný internet a s ním som dostal aj problematický modem huawei 1750. V MDV som ho napriek všetkej mojej snahe a fóram nerozbehal.
Keďže som mal doma aj set Ubuntu 10.10 CZ (kniha+dvd) vyskúšal som. Všetky 3 podmienky splnené. Hovorím si "Paráda". Po týždni som mal ubuntu plné zuby. Za tie roky som proste zvyknutý na menu v spodnej časti a prestavovať a prispôsobovať gnome sa mi už vonkoncom nechcelo.
Začal som teda zľavovať zo svojich podmienok. Bod 3. som teda uznal za riešiteľný aj dodatočne pridaním dodatočných repozitárov.
Nebudem to naťahovať a už len v skratke.
Fedora KDE spin. Podmienka 1 splnená, 2 nesplnená (zasa potrebná pomoc a hľadanie cez fóra).
open SUSE KDE Podmienka 1 splnená s problémami, 2 nesplnená (zasa potrebná pomoc a hľadanie cez fóra).
open SUSE Gnome (defaultne upravené podľa mojich predstáv) Podmienka 1 splnená, 2 nesplnená (zasa potrebná pomoc a hľadanie cez fóra).
LinuxMint Gnome (defaultne upravené podľa mojich predstáv) Podmienka 1 splnená, 2 splnená 3. splnená
Teraz bežím na tejto distribúcií. Lenže časom človek príde na to, že mu chýba kontrolné centrum Mandriva Linuxu napr. s jednoduchým nastevením skenera, prepracovaná správa softvéru, lepší grafický powermanagement atď..

A týmto som chcel povedať, že Mandriva je proste Mandriva.
Aminux
Full Member

: 128

« #19 : July 31, 2011, 18:05:00 »

ferri:
A co Kubuntu? To jsi nezkoušel? Tam bys měl KDE i když jsem četl, že Mandriva to má lepší odladěné.

Když kradeš, kraď tak, aby to nikdo nepoznal.
Vždycky se kradlo. Všichni si nakradli. A kde jsou dneska? Jsou za vodou.
ferri
« #20 : August 01, 2011, 13:47:15 »

Lenže časom človek príde na to, že mu chýba kontrolné centrum Mandriva Linuxu napr. s jednoduchým nastevením skenera, prepracovaná správa softvéru

Aj Kubuntu som skúsil, ale Mandriva má Kde prostredie vyladené. Kubuntu ho používa len v neupravenej pôvodnej forme.
Ivko
Sr. Member

: 290

« #21 : August 05, 2011, 23:33:57 »

Ináč, vrátim sa k Mandrive 2011 RC2.
Uvedomil  som si, že ROSA je už použiteľná. Doteraz som ju vyhadzoval. Ale pri úplne čistej inštalácii (format aj /home) som sa opäť dostal k východzím nastaveniam. A ono to vôbec nie je zlé.
No, Mandriva sa konečne dostáva k použiteľnej verzii. Asi to fakt bude dobré.
ferri
« #22 : August 06, 2011, 16:40:53 »

Ja som predtým rosa (panel, menu) nevyhadzoval a celkom sa mi to páčilo.
Teraz som na skúšku rosa menu a panel zamenil za normálny panel, doplnil som klasické menu a prepínač plôch.
Je to omnoho príjemnejšie ako tie rosa veci.
Ale inak, komu čo sa páči.
Aksavaden
Jr. Member
**

: 90

209851763
« #23 : August 06, 2011, 17:53:48 »

Ja som predtým rosa (panel, menu) nevyhadzoval a celkom sa mi to páčilo.
Teraz som na skúšku rosa menu a panel zamenil za normálny panel, doplnil som klasické menu a prepínač plôch.
Je to omnoho príjemnejšie ako tie rosa veci.
Ale inak, komu čo sa páči.
Mě to funguje dobře jen jsem si změnil "A ROSA starter" nějak mi nesedí. Místo něj jsem si tam dal klasické menu.
Jinak se mi líbí "A ROSA task" ten se dá doinstalovat i v Mandrivě 2010 jen se jmenuje jinak. Nevím přesně jak se jmenuje ten balíček, ale je to něco jako "Smooth task" myslím, že z něj vychází právě "A ROSA task", ale nevím to jistě teď nemůžu najít kde jsem to četl :-)
ferri
« #24 : August 07, 2011, 20:29:08 »

K dispozícií je po ťažkej výmene názorov pre a proti Mandriva 2011 RC2 s jadrom radu 3.0.
Obraz je k dispozícií na
http://downloads.rosalab.ru/iso/ROSA.Desktop/Mandriva.RC2.kernel3.0.test/
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #25 : August 08, 2011, 11:05:26 »

K dispozícií je po ťažkej výmene názorov pre a proti Mandriva 2011 RC2 s jadrom radu 3.0.
Obraz je k dispozícií na

Hmm, tak tohle asi zkusím

altosch
Newbie
*

: 2

« #26 : August 08, 2011, 13:20:12 »

Konečně jsem se dostal k instalaci Mandriva Linux 2011 RC2, tak nějaké postřehy:

Instalace:
  • Instalátor hlásí nulové místo na discích, ale pokračovat se dá a instalace proběhne.
  • Dlouhá prodleva před začátkem kopírování souborů - počítá místo, člověk si už myslí, že se kousnul.
  • Instalace nic nevypisuje na žádnou konzolu a není vidět ani žádný jiný pohyb kromě toho, že progressbar občas popoleze - člověk si už kolikrát myslí, že se kousnul.

Nastavení po instalaci:
  • Chtělo by to lepší instalaci proprietárních ovladačů grafiky. Když máte např. nVidii, musíte: nejdřív zapnout zdroje nonfree, jít do ovládacího centra/hardware, tam jakoby znovu vybrat stejnou kartnu a teprve potom se milostivě zeptá, jestli chcete proprietární.
  • Nevím, proč mi při nastavení grafiky tvrdí, že musím restartovat počítač, když se stačí odhlásit (restartnout X) - to je jak ve windows.

Provoz:
Nová mandriva podle mě vypadá moc dobře. Rozhodně vítám specializaci na KDE - dává to naději, že bude řádně vyladěné.
  • Tlačítka restartovat a vypnout na přihlašovací obrazovce provedou akci bez ptaní - klik a už se restartuje, to mě překvapilo.
  • Na hlavním panelu chybí přepínač virtuálních ploch, dá se jednoduše doplnit.
  • Překlad do češtiny ještě není úplný. Zvlášť Application Launcher, součást všech těch ROSA věcí, česky nemluví.
  • Application Launcher (ROSA starter):
    • jeho velikost se nedá změnit, při téhle hromské velikosti by si zasloužil v prvém horním rohu křížek pro zavření
    • nepřišel jsem na to, jak přetáhnout ikonu na plochu
    • ikona uživatele nerespektuje nastavení - je pořád stejná - kameny
    • mám raději Lancelot, který se musí doinstalovat zvlášť (a vytvářet ikony na ploše taky neumí, to umí jen klasické menu, že by to už nikdo nedělal?)
  • Když programu (např. Firefox), který má stálou ikonu na panelu nepovolíte seskupování oken (což mi leze na nervy), a spustíte třeba 3 instance, ikony se začnou zobrazovat přes sebe a vypadá to hrozně.
  • Trvalo mi, než jsem přišel na to jak vypnout průhlednost spouštěče aplikací (ROSA starter i Lancelot). Nedá se to nijak nastavit - musíte prostě vybrat jiný motiv, např. Oxygen.

Vyzkoušel jsem Ubuntu 11.04 a Mageia 1 a tato Mandriva mi připadá s přehledem jako nejlepší z nich a proti 2010.2 rozhodně značný posun pozitivním směrem.
« : August 08, 2011, 13:44:42 altosch »
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #27 : August 08, 2011, 14:00:03 »

• Instalátor hlásí nulové místo na discích, ale pokračovat se dá a instalace proběhne.
S tímto jsem se nesetkal, ale instaloval jsem do LVM. Mrkni do bugzilly, jestli tam nenajdes totez.

• Dlouhá prodleva před začátkem kopírování souborů - počítá místo, člověk si už myslí, že se kousnul.
  • Instalace nic nevypisuje na žádnou konzolu a není vidět ani žádný jiný pohyb kromě toho, že progressbar občas popoleze - člověk si už kolikrát myslí, že se kousnul.
Toto je pravda. Dříve to umělo i "ukecaný" výstup, ale protože to (údajně) mátlo lamer-users, tak to bylo odstraněno.

• Chtělo by to lepší instalaci proprietárních ovladačů grafiky. Když máte např. nVidii, musíte: nejdřív zapnout zdroje nonfree, jít do ovládacího centra/hardware, tam jakoby znovu vybrat stejnou kartnu a teprve potom se milostivě zeptá, jestli chcete proprietární.
Nikoli. Povolení non-free zdrojů přímo uživatelem je nutné, aby byla Mandriva opravdu založená JEN na otevřeném softwaru, pokud uživatel PŘÍMO neurčí jinak. Jo, je to ne zcela příjemné pro normálního uživatele (kterému je to celkem jedno), ale taková je politika firmy -- mají čistě Free distro.

• Nevím, proč mi při nastavení grafiky tvrdí, že musím restartovat počítač, když se stačí odhlásit (restartnout X) - to je jak ve windows.
Toto je nezbytnost, protože ne vždy se při restartu Xů načítají nové moduly do jádra a je nutné odstranit modul starý (tj. není možné načíst proprietarni modul, dokud je v jádře modul noveau).

• Tlačítka restartovat a vypnout na přihlašovací obrazovce provedou akci bez ptaní - klik a už se restartuje, to mě překvapilo.
Dá se změnit, ostatní uživatele to obtěžovalo.

• Na hlavním panelu chybí přepínač virtuálních ploch, dá se jednoduše doplnit.
Jak sám píšeš, dá se doplnit poměrně jednoduše.

• Application Launcher (ROSA starter):
    • jeho velikost se nedá změnit, při téhle hromské velikosti by si zasloužil v prvém horním rohu křížek pro zavření
    • nepřišel jsem na to, jak přetáhnout ikonu na plochu
    • ikona uživatele nerespektuje nastavení - je pořád stejná - kameny
    • mám raději Lancelot, který se musí doinstalovat zvlášť (a vytvářet ikony na ploše taky neumí, to umí jen klasické menu, že by to už nikdo nedělal?)
To je prostě ROSA Launcher. Takový prostě je. Mandriva (a ROSAlabs) se rozhodly jít touto cestou, Lancelot je možné doinstalovat. A přetáhnutí ikony na plochu -- zkus prvně odemknout plasmu. Pak to půjde. Nová ROSA je nejvíce kontroverzní (spolu s novým instalátorem) prvek nového Mandriva Linuxu. Dá se to naštěstí jednoduše změnit, netřeba to tedy hrotit

• Když programu (např. Firefox), který má stálou ikonu na panelu nepovolíte seskupování oken (což mi leze na nervy), a spustíte třeba 3 instance, ikony se začnou zobrazovat přes sebe a vypadá to hrozně.
Viz další bod. je to vlastnost KDE4, resp. použitého vzhledu.

• Trvalo mi, než jsem přišel na to jak vypnout průhlednost spouštěče aplikací (ROSA starter i Lancelot). Nedá se to nijak nastavit - musíte prostě vybrat jiný motiv, např. Oxygen.
not a bug, it's a feature. Právě jsi se seznámil s KDE4. Toto platí pro celé KDE4 již od verze 4.0...

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
joelp
Full Member

: 180

« #28 : August 11, 2011, 12:56:05 »

Mám ten samý "problém" na všech strojích. Navíc se mi nepodařilo nainstalovat ať jsem dělal co jsem dělal. Vždy se to kouslo po nějaké době co se uspal monitor (tak dlouho nedokážu sedět u PC abych hýmal myškou ). Jediné funkční instalace byla spustit Live a až pak instalátor. Je to zdlouhavé, otravné a strašně nepohodlné.

Taky jsem nepochopil, pro za každou cenu měnily ikonky. Pidgin jsem po instalaci musel hledat a Thunderbirdu se změní ikona na jeho vlastní (v rosa panelu) až po jeho spuštění. Po vypnutí se zase změní
joelp
Full Member

: 180

« #29 : August 11, 2011, 13:19:05 »

Obraz je k dispozícií na

Jen se od nich nesmí stahovat moc rychle, jinak to stahování utnou. Srazil jsem stahování na 1Mbps a zatím jede.

edit: tak ani při rychlosti 1Mbps to nejde stahnout. Stahl jsem sice dvojnásobek (127MB) než na plnou rychlost, ale to je dost málo když DVD má 1,9GB
« : August 11, 2011, 15:21:17 joelp »
: 1 [2] 3 4 5
   |   

: