Přihlásit
: [1]
   |   
: Hledám aplikaci pro spouštění PC v zadaném čase. Poradí někdo?  ( 6296 )
venca68
Jr. Member
**

: 84

« : August 12, 2011, 12:48:57 »

Čas od času nahrávám pořady z TV karty, které běží v dopoledních hodinách a pro tyto případy nastavuji spouštění PC v Biosu. Několikrát se mi však stalo, že bych potřeboval nahrát více pořadů za sebou když nejsem doma a nechci nechávat zapnutý počítač. Toto však již Bios neumožňuje.
Existuje nějaká aplikace, která toto nastavení pod Linuxem umožňuje?
Používám (zatím) MDV2010.2-32b.
Hobil
Hero Member

: 4 006

« #1 : August 12, 2011, 18:32:24 »

at

priklad:
echo "tady/bude/uveden/spousteny/prikaz vcetne_ruznych p a r a m e t r u" | at HHMM

moznosti urceni casů viz "man at"
« : August 12, 2011, 18:35:00 Hobil »

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
venca68
Jr. Member
**

« #2 : August 14, 2011, 23:10:02 »

Manuál k příkazu at jsem si pročetl a pochopil jsem co dělá. Mlhavě tuším co dělá příkaz Echo, ale ani v nejmenším netuším, co bych měl zadat za příkaz, aby se mi zapnul počítač (např. v 7:15) a kam to zapsat a v jakém formátu, případně do jakého souboru.
D.Palamarchuk
Sr. Member

: 377

156814113
« #3 : August 15, 2011, 08:09:21 »

Zadna aplikace neexistuje. PC je vypnuty a tutiz na nem nebezi zadny program.

To co potrebujes nastavis v BIOSu. Myslim si, ze v kazdem BIOSu jde nastavit minimalne den a cas zapnuti PC.

PC: AMD AthlonII X4 2,6GHz 4GB RAM Zotac NVidia GT240 AMP 512MB VRAM Mageia 2 64bit KDE 4.8.5
Netbook: HP Pavilion dm-1 Intel Pentium U4100 1.3GHz 3GB RAM Intel X4500MHD Mageia 2 64bit KDE 4.8.5
venca68
Jr. Member
**

« #4 : August 15, 2011, 21:20:45 »

To co potrebujes nastavis v BIOSu. Myslim si, ze v kazdem BIOSu jde nastavit minimalne den a cas zapnuti PC.
Jak jsem psal výše, o způsobu nastavení v Biosu vím.

Zadna aplikace neexistuje. PC je vypnuty a tutiz na nem nebezi zadny program.
Jen jsem sondoval, jestli neexistuje (jednoduchý a pro laika srozumitelný) způsob jak před vypnutím PC přenastavit ty hodiny v Biosu. Pokud taková možnost není, tak si budu muset vystačit s jedním nastaveným časem .
K dotazu mne inspirovalo nahrávání ze satelitu, kde po nastavení nahrávání (i několika programů v různých dnech) mohu přijímač klidně vypnout a on se ve stanovený čas aktivuje a po ukončení nahrávání se zase vypne. Otázkou je, jestli se jedná o zapnutí / vypnutí, nebo pouze o určitý stav hibernace, případně uspání?

I tak díky za odpověď.
Ivko
Sr. Member

: 290

« #5 : August 15, 2011, 22:52:14 »

Rekordér má v sebe hodiny, ktoré bežia stále. A podľa programu minimalizuje spotrebu energie. Ale počítač sa vypne úplne.
Ešte by však prichádzalo do úvahy uspanie do RAM, ale nikdy som sa tomu extra nevenoval. Možno sa to dá nastaviť. Síce pochybujem. Ale možno snáď.
Nič iné mi nenapadá.
Prajem veľa šťastia v hľadaní.
venca68
Jr. Member
**

« #6 : August 16, 2011, 09:42:09 »

Rekordér má v sebe hodiny, ktoré bežia stále. A podľa programu minimalizuje spotrebu energie. Ale počítač sa vypne úplne.

No on počítač má ty hodiny taky, na základní desce. Jde jen o to, jestli nějaký program dokáže při spuštěném OS přenastavit v Biosu třeba právě ten čas?
strublos
Sr. Member

: 336

« #7 : August 17, 2011, 18:11:10 »

Mrkni sem, me to uplne korektne nefunguje ale treba u tebe bude vetsi stesti

http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=12815.0
Ivko
Sr. Member

: 290

« #8 : August 17, 2011, 20:01:37 »

No on počítač má ty hodiny taky, na základní desce. Jde jen o to, jestli nějaký program dokáže při spuštěném OS přenastavit v Biosu třeba právě ten čas?

Ja viem, že tie hodiny tam sú. Ale počítač ako taký sa vypne. Napr. niektorí to vyťahujú aj zo zásuvky. A aj vtedy hodiny bežia - na to stačí energia z maličkej baterky. Tá udržiava aj BIOS "pri živote". Ale nie celý počítač.
Je len otázka, či je na doske systém, ktorý dokáže pri tak malom množstve energie, akú poskytuje baterka dosky, udržiavať systém, ktorý by dokázal naštartovať celý počítač.
Zariadenia typu rekordér, stále bežia - nie sú vypnuté, iba v režime spánku (alebo minimálnej spotreby energie). Keď sa vypnú, vtedy nie je možné, že by sa samé zapli a vykonávali svoje úlohy.
Preto som písal, že podľa mňa, ak to je možné, tak iba tak, že počítač je uspaný do RAM - teda v podstate BEŽÍ, ale pri minimálnej spotrebe energie. Avšak potrebný program "bdie" na to, aby ho v potrebnej chvíli spustil.

Ináč si to neviem vysvetliť mojím  laickým rozumom.
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #9 : August 20, 2011, 14:15:39 »

Ja viem, že tie hodiny tam sú. Ale počítač ako taký sa vypne. Napr. niektorí to vyťahujú aj zo zásuvky. A aj vtedy hodiny bežia - na to stačí energia z maličkej baterky. Tá udržiava aj BIOS "pri živote". Ale nie celý počítač.
Je len otázka, či je na doske systém, ktorý dokáže pri tak malom množstve energie, akú poskytuje baterka dosky, udržiavať systém, ktorý by dokázal naštartovať celý počítač.
Zariadenia typu rekordér, stále bežia - nie sú vypnuté, iba v režime spánku (alebo minimálnej spotreby energie). Keď sa vypnú, vtedy nie je možné, že by sa samé zapli a vykonávali svoje úlohy.
Preto som písal, že podľa mňa, ak to je možné, tak iba tak, že počítač je uspaný do RAM - teda v podstate BEŽÍ, ale pri minimálnej spotrebe energie. Avšak potrebný program "bdie" na to, aby ho v potrebnej chvíli spustil.

Ináč si to neviem vysvetliť mojím  laickým rozumom.

Rekordér rozhodně neběží pořád a rozhodně není v režimu spánku, stejně tak počítač se nevypne úplně. Oba dnes používají při "vypnutí" stejného principu - zařízení se vypne, ale malá část v něm běží stále (hodiny) čeká na podněty zvenčí (ovladač či hodiny - rekordér, WOL  - počítač). Stačí si změřit odběr vypnutého počítače - pár W tam vždycky je, dokud ho nevypneš natvrdo vypínačem na zdroji, je to zhruba ekvivalentní tomu rekordéru. Můžeš tomu říkat uspání, ale to se v pc-kontextu používá jako něco jiného.

Zdá se ale, že pokud to počítač (BIOS/základní deska) umí, lze nastavit alarm, který probudí počítač ze spánku (sleep režimu, nikoliv vypnutí). Nikdy jsem to nedělal, podle všeho stačí zapsat příkazem správný čas někam do /sys/, nějaké informace jsou třeba zde:

http://www.abclinuxu.cz/blog/johny/2009/1/acpi-wakeup
http://www.mythtv.org/wiki/ACPI_Wakeup

Nutné bude potom ještě zařídit, aby se po probuzení spustilo nahrávání (cron/at), pak se počítač zase uspal a zase vzbudil (v případě vícenásobného nahrávání). Nevím, jestli to bude úplně triviální a asi by se na to vyplatil nějaký lepší skript. Případně bych se podíval po netu, jestli to už někdo neřešil.

Jestli to BIOS/deska neumí, tak to je špatné - možností je WOL (to musí umět síťovka a chce to jiný počítač na síti) a nebo nějaký programovatelný vypínač proudu (spolu s nastavením v BIOSu, aby se se po vypnutí proudu počítač opět zapnul). A samozřejmě opět plánování nahrávání pomocí at...

strublos
Sr. Member

: 336

« #10 : August 24, 2011, 09:01:54 »

To o cem jsem mluvil - v PC dam vypnout. Samozrejme pocitac zustal zapojen v elektrice.
venca68
Jr. Member
**

« #11 : August 24, 2011, 21:19:56 »

Zdá se ale, že pokud to počítač (BIOS/základní deska) umí, lze nastavit alarm, který probudí počítač ze spánku (sleep režimu, nikoliv vypnutí). Nikdy jsem to nedělal, podle všeho stačí zapsat příkazem správný čas někam do /sys/, nějaké informace jsou třeba zde:

http://www.abclinuxu.cz/blog/johny/2009/1/acpi-wakeup
http://www.mythtv.org/wiki/ACPI_Wakeup

Nutné bude potom ještě zařídit, aby se po probuzení spustilo nahrávání (cron/at), pak se počítač zase uspal a zase vzbudil (v případě vícenásobného nahrávání). Nevím, jestli to bude úplně triviální a asi by se na to vyplatil nějaký lepší skript. Případně bych se podíval po netu, jestli to už někdo neřešil.

Jestli to BIOS/deska neumí, tak to je špatné - možností je WOL (to musí umět síťovka a chce to jiný počítač na síti) a nebo nějaký programovatelný vypínač proudu (spolu s nastavením v BIOSu, aby se se po vypnutí proudu počítač opět zapnul). A samozřejmě opět plánování nahrávání pomocí at...

BIOS PC nastartovat umí, to jsem psal hned v prvním příspěvku. Jde mi právě o to opakované spouštění. Měl jsem však představu, že to bude obdobně jednoduché jako u toho satelitu  .

Plánování nahrávání se vůbec "programovat" nemusí, Kaffeine se dá v pohodě nastavit i na více pořadů ve frontě. A pokud vypnu PC aniž bych Kaffeine ukončil, tak při novém spuštění PC automaticky naběhne, to mám vyzkoušené.

Mrkni sem, me to uplne korektne nefunguje ale treba u tebe bude vetsi stesti

http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=12815.0

Díky za tipy, kouknu na to... až nebude takové horko .
: [1]
   |   

: