Přihlásit
: [1]
   |   
: průser, nedostatek místa na /  ( 2944 )
Sonic X
Sr. Member
****

Karma: -8
: 374


276224191
« : November 02, 2011, 00:00:12 »

Zdravím, dnes jsem sedl jako obvykle k pc. Při logování mi vyskočila hláška že zřejmě nemám dostatek místa na disku. Vlezu do shellu a dle příkazu df opravdu je disk / plný. Myslel jsem že vlezu do mc a prostě něco ze systému vyházím. Ale omyl netušil jsem co tak nějak zahodit, nenalezl jsem v tomto systémovém oddílu žádný soubor, který by měl razantí velikost největší soubor mohl mít pár MB. Něco málo jsem odebral o čem jsem si myslel že nebude třeba. Tak že soubory, které nesly názvy her, javu.. Uvolnil jsem pár desítek MB k tomu jsem dal urpme -a xfce o němž jsem se domníval že nebude třeba (nedošlo mi že je součástí gnome), konečně jsem se mohl přihlásit, ale ejhle. Zmizelo gnome, přihlásil jsem se tedy pod IceWM (to zůstalo), doinstaloval drakconf který taky zmizel, přes něj legálně odinstaloval programy které jsem v životě nepoužil a uvolnil dalších 150MB místa. Já se chtěl vlastně jen zeptat co z oddílu / odstranit legálně abych uvolnil více místa? Ten oddíl má 12GB a naplnil se. :-( Další záhadou pro mě je, že ovládací centrum ukazuje 798MB volných a příkaz df jen 212MB.

MNV Linux 2009.1 Spring
AMD Athlon XP2800+
1GB RAM

Nejčastější chyba na Linuxu je chyba 909 - selhání mezi klávesnicí a židlí..
Peťoš
Global Moderator
Hero Member
*****

Karma: 188
: 6 712« #1 : November 02, 2011, 00:05:15 »

jak máš řešený /tmp ? Co v nem je? Dale nemuzes proste "soubory, které nesly názvy her, javu". K tomu slouzi nastroje RPM.  Ted mas nejspise system v semi-funkcnim stavu.
Otazka je, co kde jak mas rozdistribuovano, co sis kam nahral atd. Muzes zkusit
du -xms /* | sort -n
Tenhle prikaz ti v MB ukaze nejvetsi adresare na /. A pak muzes pokracovat dal a niz.
Urcite by pomohlo, kdyby jsi sem dal vypis z df.

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Sonic X
Sr. Member
****

Karma: -8
: 374


276224191
« #2 : November 02, 2011, 23:22:01 »

Ha, tak jsem odstranil asi něco co jsem neměl. Systém jsem evidentně úplně usmrtil, když dám v grubu načíst systém tak se načítá a pak se najednou spustí sekvence vypínání a systém se vypne. Není to ironie to dnešní datum? Bohužel instalační DVD je neznámo kde.. :-( Nu zapínám live CD Ubuntu a začnu pomalu zachraňovat co se dá.. :-( Každopádně jsem zvědavý zda se systém v takovém stavu dá ještě zachránit..

Nejčastější chyba na Linuxu je chyba 909 - selhání mezi klávesnicí a židlí..
: [1]
   |   
 
: