Přihlásit | Registrovat
: [1] 2
   |   
: Mandriva vs. Mageia  ( 10593 )
vallonew
Hero Member

: 801

« : December 14, 2011, 21:31:38 »

Prosím o info od uživatelů, kteří mají odzkoušený OS Mandriva a Mageia. Jedná se mi jen o stabilitu a chyby, jinak oba systémy docela znám. Kamarád chce přeinstalovat Mandrivu a teď nejsem v obraze, jak to v tomto ohledu vypadá.
Moc děkuji Tonda
« : December 14, 2011, 21:35:26 vallonew »
Ivko
Sr. Member

: 290

« #1 : December 14, 2011, 21:39:06 »

Ja osobne viac používam Mageiu ako Mandrivu. Síce na stabilite som nič negatívne nevidel ani u jedného systému. Len Mageia sa mi zdá byť viac "k ruke".
vallonew
Hero Member

: 801

« #2 : December 14, 2011, 21:43:31 »

OK díky. Asi mu ji tedy zkusím nainstalit.   
starsi
Full Member

: 174

« #3 : December 15, 2011, 04:57:03 »

Používal som Mandrivu ale prešiel som na Mageiu. Pri povyšovaní Mandrivy 2010.2 na Mandrivu 2011 som zistil, že je v prostredi KDE čo skoro vôbec nepoznám (mne chýba Gnome) . Ďalej sa mi podarilo v Magei nainštalovať všetko čo som potreboval okrem skeneru, ktorý nie je podporovaný v linuxe. V Mandrive som mal problémy, ale je to spôsobené určite mnou samým, pretože aj keď používam linux už 2 roky stále som lama. Zatiaľ je stabilná a bezproblémová.
Bez pomoci z fóra by som asi "neprežil"  .

Mne už bolo niekoľkokrát odporučené aby som do funkčného systému nevŕtal. Je to pravda, mohol som si ušetriť veľa času a "nervov", keď mi nešla tlačiareň. Teraz si však už pískam, kým ma nenapadne nejaká ďalšia šialenosť..
« : December 15, 2011, 05:33:46 starsi »

Magea 2 x86_64, KDE, Intel Celeron Dual Core 2GHz, vyrovnávacia pamäť 512 KB, Ram DDR 2GB, matičná doska ASUS PP5B-VM (Green), grafická karta Intel 810 later (82G965 Integrated Graphis Controler), zvukovka integrovaná na karte Intel 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controler, HD
Tomix
Newbie
*

: 29

« #4 : January 16, 2012, 21:21:20 »

Mageia jsem zatím nezkoušel. MDV 2011 mi dělá permanentně potíže - od instalace, přes firewall ...... Zatím jsem spokojený s openSuse. Protože se mi některé balíčky nepodařily sehnat pro Mandrivu a openSuse, tak jsem na disk nainstaloval i Ubuntu.
Jak to s Mandrivou dopadne, tak na to jsem hodně  zvědavý, dnes se mělo rozhodnout o jejím dalším financování nebo bankrotu.
ferri
« #5 : January 24, 2012, 22:10:23 »

Môj postup za posledné mesiace.
Veľmi som bol nadšený z nového Mandriva Linuxu 2011. Po asi troch týždňoch som to však vzdal. Proste to bol nepoužiteľný moloch.
Bol som nútený prejsť na distribúciu, ktorá dokázala pracovať s mojim mobilným internetom. Keďže Mageia 1 to nezvládala a nezvláda doteraz, bol som nútený prejsť na Ubuntu, resp. ubuntu založené distribúcie. Voľba padla na Linux Mint. Veľká spokojnosť, všetko bežalo hneď okamžite, vrátane exotickej wifi broadcom. Lenže stále som to bral len ako prechodný stav.
Od minulého týždňa však už mám zavedené aj iné pripojenie na internet, takže okamžite som nahodil Mageia 1. Prechodný stav pominul. Spokojnosť.
Som KDE užívateľ. Ale jedine pri Mageia má užívateľ prostredie nastavené tak, že sú hneď po inštalácii odstavené zbytočné služby prostredia a zbytočné grafické efekty (napr. priesvitnosť). Iné distribúcie vrátane openSuse na to kašlú.
Paur
Hero Member

: 1 416

http://pavel-linux.blogspot.com/

312891810
« #6 : January 24, 2012, 22:37:16 »

Mandriva 2011 mě naštvala hned při instalaci (na záložní mašinu). Minimální možnosti voleb (použití diskových oddílů atd.), oproti předchozím verzím nefunguje aktualizace na novou verzi z instalačního DVD (bez formátování oddílů), což jsem používal několik verzí zpět. Systém po instalaci nebootoval do grafického režimu. Pak jsem se na to vyprdnul. Na pracovním notebooku jedu Mandrivu 2010.2 k plné spokojenosti. Co bude dál, ještě nejsem rozhodnutý, ale i vzhledem k situaci Mandriva S.A. to vypadá na přechod k Mageia, pravděpodobně s příchodem verze 2.

NTB: Acer Extensa 5220 (Celeron 1,73 GHz,2GB), Mageia 2 32bit KDE 4.8.2)
PC: Intel C2D E4300,2GB,NVidiaGF7600GS,Mageia 2 32 bit KDE 4.8.2, WinXP Pro
Tablety: SmartQ V5-II (ARM 720 MHz, 256 MB, 2 GB, Android 2.1, Ubuntu 9.10 LXDE), Archos 101G9 (OMAP 2x1 GHz , 512 MB, Android 4)
Ivko
Sr. Member

« #7 : January 24, 2012, 23:38:49 »

Už teraz môžem povedať, že Mageia 2 bude super. Síce ešte len alpha, ale je pomerne stabilná. Pribudlo obrovské množstvo balíčkov. Nové KDE je ešte lepšie, doladili detaily, ktoré mi v Magei 1 začínajú chýbať. Sú to drobnosti, ale potešia a zrýchlia prácu.
Myslím, že ak sa Mandriva RADIKÁLNE nepozbiera, Mageia ju úplne nahradí (a to nielen u mňa).
ferri
« #8 : January 25, 2012, 11:57:10 »

Myslím, že ak sa Mandriva RADIKÁLNE nepozbiera, Mageia ju úplne nahradí (a to nielen u mňa).

Podľa mňa sa Mandriva už nepozbiera a všetko nasvedčuje tomu, že pomaly končí.
Na rozdiel od Mageia neexistuje plán vývoja alebo len oficiálny prísľub/oznámenie o budúcej verzii Mandriva napr. 2012.

Kde ostali slová od Eugeni Dodonova z jeho rozhovoru pre mandrivalinux.cz (http://www.mandrivalinux.cz/prvni-cast-rozhovoru-s-eugeni-dodonovem-sefem-vyvojaru-mandriva-linuxu/):
Jaká je strategie Mandrivy, resp. cookeru?

S přípravou vydání Mandriva Linuxu 2011 se změnil způsob vývoje. Namísto práce na cookeru po několik měsíců a poté jeho zmražení, následně vydání nové verze Mandriva Linuxu a poté znovu-otevření cookeru, jsme se rozhodli vzít si to nejlepší z obou světů – stabilního vydávání a rolling-up distribucí.

Takže počínaje Mandriva Linuxem 2011 bude mít Mandriva Cooker jako rolling-up distribuci, ze které se periodicky vytvoří nová větev, ta se zmrazí, stabilizuje a vydá se nová verze.

Pokud vezmu Mandriva Linux 2011 jako příklad, tak teď vyjde Mandriva Linux 2011, za šest měsíců bude vydána Mandriva Linux 2011.1 s aktualizacemi, poté 2011.2 a tak dále. Souběžně s tím bude cooker jako rolling-update distribuce.

Toto nepotrebuje žiaden komentár pri porovnaní s realitou.
martas38
Newbie
*

: 37

« #9 : January 25, 2012, 18:49:14 »

U mně definitivně zvítězila Mageia, která funguje tak jak jsem byl zvyklý z dřívější Mandrivy (do vydání 2010.2).
Na Mandrivě 2011 mně odradil naprosto nekonfigurovatelný instalátor, navíc plný bugů (rozdělení disku atd). Špatný chod aplikací Kontact - Kmail padal a způsoboval tuhnutí systému (jsem poměrně konzervativní a nerad si zvykám na alternativní aplikace). Dále mě celkem odradil vzhled a "zuubuntění" systému (ROSA atd). A především mě vadí neustálá nejistota kolem společnosti Mandriva a rozháranost koncepce Mandrivy poslední dobou.
Ivko
Sr. Member

« #10 : January 25, 2012, 23:30:06 »

Nezatracujme starú dobrú Mandrivu. Oni teraz bojujú o prežitie a nie o to, či a kedy vydajú novú verziu. Podľa mňa filozofia bola dobre navrhnutá. Problém sú peniaze. Nemajú dobrý menežment. Tam musia najprv zapracovať. Ináč to budú musieť zabaliť. To je nevýhoda viazanosti na firmu. Stále dúfam, že sa pozbierajú.
martas38
Newbie
*

: 37

« #11 : January 26, 2012, 02:00:25 »

No právě Ivko. Oni bojují o přežití posledních pět let a je to stále dokola.
Paur
Hero Member

: 1 416

http://pavel-linux.blogspot.com/

312891810
« #12 : January 26, 2012, 09:15:03 »

No právě Ivko. Oni bojují o přežití posledních pět let a je to stále dokola.
Kdyby pět - spíš deset... 

NTB: Acer Extensa 5220 (Celeron 1,73 GHz,2GB), Mageia 2 32bit KDE 4.8.2)
PC: Intel C2D E4300,2GB,NVidiaGF7600GS,Mageia 2 32 bit KDE 4.8.2, WinXP Pro
Tablety: SmartQ V5-II (ARM 720 MHz, 256 MB, 2 GB, Android 2.1, Ubuntu 9.10 LXDE), Archos 101G9 (OMAP 2x1 GHz , 512 MB, Android 4)
Ivko
Sr. Member

« #13 : January 26, 2012, 10:26:49 »

No, ale čo sa týka kritickosti, tak teraz sú na tom vari najhoršie. Teda nielen teraz, ale posledné skoro dva roky. Mám pocit, že teraz sa rozhoduje, či bude "žiť" alebo už nie.
A práve táto nejasná situácia vyvoláva to, že projekty sa príliš dopredu neposúvajú. 
Uvidíme.
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #14 : January 26, 2012, 16:00:17 »

Ono je to všechno složitější, můj pohled na věc je následující:

Mandriva:
  • Dlouhodobě nefunkční business model, nedaří se jim prodávat "masově". Ve speciálních nasazeních nebo zakázkách to celkem jde (Brazilíe, Afrika atd), ale jinak nic moc. Oproti zavedeným značkám RedHat a SUSE mají velmi těžkou pozici.
  • Vztahy s komunitou - problémové jsou podle toho, jaká je finanční situace a kdo tomu šéfuje. Podle bordelu, který mívali občas ve Francii bych řekl, že pravá ruka velmi často neví co dělá levá. V globálních firmách po celém světě obvyklý problém.
  • ROSA - mnozí prskají, podle mne přinesli zajímavé nápady a hlavně peníze + ruský trh. Navíc ukazují, že chtějí jít jinou cestou. To vše považuji za nesmírně důležité, především pak peníze + ten trh . "Zubuntění" bych se nebál, komunita si v Contribu může dělat jako vždy co chce a ROSA panel se dá odstranit několika kliknutími.
  • Současné finanční  problémy mají na svědomí spekulanti, kteří koupili menšinový podíl. Zájmem takových lidí je jen a pouze vydělat peníze, Podle mne usoudili, že teď přišel správný čas a dělají problémy (blokují rozhodnutí) především proto, aby od nich ROSA koupila jejich akcie. Nic jiného nedává smysl.
  • S 2011 jsem nebyl moc spokojen - dementní instalátor, chyby, pomalost. Nyní mám nasazen Cooker a také nejsem příliš spokojen (jako rolling update distro je to dost nepoužitelné). Nicméně je to pořád klasická Mandriva - dost softu v repozitářích a taky spousta nedodělávek.

Mageia:

• Komunitní distro se všemi výhodami i nevýhodami - otázka je, koho zaujme, když jsou tady dlouhodobě zavedená komunitní distra. Nemá totiž žádnou "killer feature". Bez aktivní komunity tohle distro žít nebude a nebudou-li přibývat noví lidé dostatečným tempem, bude se vývojářská základna zmenšovat. O tomto trendu zatím nic nevím, možná doplní Peťoš.
  • Je fajn mít výhody typu "nezávislost na firmě", ale co to přináší v praxi? Možnost dělat si věci tak, jak chce většina (čili průměrně) a rozhodovat o tom nechat většinu (opět průměr). Neříkám, že je to špatně, je to tak.
  • Hlavní nevýhoda komunitního distra je tvorba release plánu. V praxi jsou totiž možné jen dva způsoby plánování. Když se distro vydává až je odladěné nebo "až je čas", tak je obvykle staré a spoustě lidí nevyhovuje nebo jej nemohou provozovat (nový hardware). Viz staré release cykly Debianu. No a když máme release termín a nemáme peníze, tak se může stát, že se chyby neopraví nebo se release posune. Firma může víc zaplatit a přitlačit, u dobrovolníků to jde jen velmi ztuha - prakticky jen v případě, kdy se s Mageiou zcela "ztotožní" a budou mít čas. Stačí se podívat, jak to funguje jinde. Mezi těmito krajními polohami se laborovat dá, ovšem výsledek je podle mne +/- stejný.
  • Téměř nulová přidaná hodnota oproti Mandrivě (platí i naopak). Distra si zatím výrazně konkurují.
  • Značná závislost na Mandrivě - nevím, jak je to teď, ale v době Mageia 1 to bylo viditelné. Pokud se položí Mandriva a s ní i její repozitáře, bude to dost velký problém - stačí se podívat, jak (dlouho) tohle řešili okolo PCLinuxOS.
  • Zkoušel jsem Mageia 1 a byla to dost nuda (starý soft, předělaná stará Mandriva). Zkoušel jsem i Mageia 2 v Alpha verzi - to už bylo lepší, ale jako rolling update opět nepoužitelné, zdechlo to po nějakém updatu. Alpha 3 se ani nenainstaluje.

Osobně zatím čekám, jak se vyvrbí situace okolo Mandrivy a testuji nové verze, co je lepší. Jasný výherce zatím neexistuje, proto zůstávám tam, kde jsem byl deset let - u Mandrivy.

Tož tolik, jestli chcete, tak diskutujte ...

: [1] 2
   |   

: