Přihlásit
: [1] 2
   |   
: 2011 - Automatické přihlášení do systému  ( 6972 )
Pepep
Sr. Member

: 409

« : January 11, 2012, 01:01:09 »

Vážení přátelé,

nainstaloval jsem zkusmo MDV2011 kolegovi, který se rozhodl ve svých téměř 50letech stát počítačově a internetově gramotným a on mě kapku dostal požadavkem na automatické přihlášení do systému po startu compu. Ve 2010 (ať už 1. nebo 2.) to šlo, v mcc "Zavedení systému" tam bylo jako první položka "Nastavení automatického přihlášení do systému", kde si člověk klikl na usera a bylo to. Takhle ho nenapadlo nic jiného (nechtěl psát heslo), než mít přihlášení bez hesla    grr... Nedokázal jsem ho přesvědčit o nebezpečnosti takové blbosti.

Tohle jsem ale v MDV2011 nikde ani nic podobného nenašel.
Máte někdo tip ?

Nebo to je zas pouze pro drakněconěco --expert-něco ?

Dík
Pep
« : January 11, 2012, 01:02:50 Pepep »

Křížením kanibalů a parazitů nám vznikají buď úředníci (tedy i policajti, soudci či politikové) nebo manageři. Komunisti a fašounci. A exekutoři.
Tomix
Newbie
*

: 29

« #1 : January 11, 2012, 09:13:02 »

v MDV2011 mám nainstalované i GNOME, tedy i možnost přihlášení přes GDM, které mám zvolené.
A pak kupodivu jde v MCC nastavit automatické přihlášení uživatele po startu Mandrivy, třeba do KDE nebo GNOME aj.

Automatické přihlášení neznamená, že uživatel nepoužívá heslo. Účet uživatele je nadále chráněn heslem.

Přihlašovat se bez použití hesla je taky možné nastavit (v MCC v Bezpečnost), ale právě toto se nedoporučuje.

- chce to nainstalovat možnost přihlášení přes GDM (určitě existuje i jiné elegantnější řešení)
« : January 11, 2012, 09:15:53 Tomix »
Ivko
Sr. Member

: 290

« #2 : January 11, 2012, 09:27:08 »

KDM to vie tiež. A myslím, že aj XDM - neskúšal som.
A používanie hesla sa fakt dá vypnúť v MCC v Bezpečnosti alebo (ak používa KDE) pohodlnejšie v nastavení KDE - Prihlasovacia obrazovka/Pohodlie. Ale treba si dať pozor na to, čo je tam napísané červeným písmom.
Tomix
Newbie
*

: 29

« #3 : January 11, 2012, 11:03:10 »

no to je právě ten problém, že po instalaci MDV2011 to KDM z důvodu nějaké chyby neumí. (nevzpomínám si, jak to bylo po provedení první aktualizace, ale myslím, že ani po ní se problém nevyřešil)
Ivko
Sr. Member

« #4 : January 11, 2012, 11:09:43 »

Nikdy som s tým problém nemal.
Ale keď nefunguje KDM, tak skús XDM alebo GDM.
Pepep
Sr. Member

« #5 : January 11, 2012, 14:49:43 »

Asi jsem zapomněl napsat, že šlo o KDE, ale jak je vidět, bylo pochopeno.

To znamená domastit meta balíček, který se bude jmenovat asi task-gnome-minimal a pak se mi v mcc objeví možnost automatického přihlášení ? A když pak budu chtít udělat na už tak malé patrišně se systémem pro budoucí využití víc místa a milý task-gnome-minimal odinstaluju, v mcc automatické přihlášení zůstane ?
GDM je Gnome, XDM je Xfce - pochopil jsem to správně ? Asi by tedy stačilo to Xfce, protože je tutově menší a to bych tam snad i nechal.

Pep

P.S.: je mi jasný, že uživatel bez hesla je průs.r, ale on na to sám časem taky přijde, až bude v nějakém maléru.

Křížením kanibalů a parazitů nám vznikají buď úředníci (tedy i policajti, soudci či politikové) nebo manageři. Komunisti a fašounci. A exekutoři.
Ivko
Sr. Member

« #6 : January 11, 2012, 15:01:30 »

No, XDM som neinštaloval. Ak idem v MCC do položky ŠTART (tá úplne dole), mám možnosť si vybrať display managera. A tam XDM mám. Skús najprv to.
Vitek
Full Member

: 108

« #7 : January 11, 2012, 22:02:17 »

V KDE se nastavuje automatické přihlášení v Nastavení systému (systemsettings). Je nutné spustit jako root.
Sekce Administrace systému -> přihlašovací obrazovka -> záložka Pohodlí
Tam povolíte automatické přihlášení a vyberete uživatele, který bude přihlášen.
Ivko
Sr. Member

« #8 : January 11, 2012, 22:28:59 »

Šak som mu to písal. Povedal, že mu to nefunguje.
Pepep
Sr. Member

« #9 : January 15, 2012, 11:01:11 »

V KDE se nastavuje automatické přihlášení v Nastavení systému (systemsettings). Je nutné spustit jako root.
Sekce Administrace systému -> přihlašovací obrazovka -> záložka Pohodlí
Tam povolíte automatické přihlášení a vyberete uživatele, který bude přihlášen.

Milý Vítku,
nemám to teď jak vyzkoušet, protože u té mašiny budu až někdy... Zkouším to na MDV 2010.2, KDE. Nicméně systensetings po mě v žádném stadiu heslo root-a nechce, takže jak se jako root pro tento účel přihlásit, nevím. (Snad ne při přihlášení do X-ek, to je takové ... no ...no). Když jdu přes konsoli -> "su" -> heslo -> "systemsettings, tak to nadává:

[joe@localhost ~]$ su
Heslo:
[root@localhost joe]# systemsettings
systemsettings(22692): KUniqueApplication: Cannot find the D-Bus session server:  "Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken."

systemsettings(22691): KUniqueApplication: Pipe closed unexpectedly.

[root@localhost joe]#

Opakuji -tohle je pod MDV2010.2
Pep

Ivko
Sr. Member

« #10 : January 15, 2012, 16:59:30 »

Zaujímavé.
Momentálne 2010.2 nemám k dispozícii, ale systemsettings pri zmenách v "Prihlasovacej obrazovke" sám požiada o heslo roota. Aspoň tak robí 2011 a aj Mageia. Nakoľko si dobre pamätám, tak to takto je aj v 2010.2, ale môžem sa mýliť.

Ak by si sa chcel do systemsettings prihlásiť ako root, tak použi príkaz (po zadaní Alt + F2) kdesu systemsettings.
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #11 : January 15, 2012, 17:27:31 »

Když jdu přes konsoli -> "su" -> heslo -> "systemsettings, tak to nadává:

:
[joe@localhost ~]$ su
Heslo:
[root@localhost joe]# systemsettings
Pouzij ne
:
su
ale
:
su -
(su minus!!!). Proc viz man su

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Vitek
Full Member

: 108

« #12 : January 15, 2012, 21:18:58 »

Momentálne 2010.2 nemám k dispozícii, ale systemsettings pri zmenách v "Prihlasovacej obrazovke" sám požiada o heslo roota.

Já teď používám Mageiu  a na heslo roota se mně to nezeptá. Stejný problém jsem měl i v MDV 2010.2.

Když jdu přes konsoli -> "su" -> heslo -> "systemsettings, tak to nadává:

Když potřebuji pomocí systemsettings něco přenastavit v KDM a musím ho spustit jako root, tak ho spouštím tak, že pomocí Alt+F2 vyvolám dialog pro rychlé spouštění a zadám příkaz:
kdesu systemsettings

To je nejjednodušší a nejrychlejší řešení.
Obecně pro spouštění grafických aplikací pod rootem používám kdesu místo spouštění v terminálu. Vyhnu se tím možným výšeuvedeným problémům,

Pepep
Sr. Member

« #13 : January 16, 2012, 21:24:43 »

Milí přátelé,

vyzkoušel jsem obojí, ale v systemsettings - jako root (jak říkám, ať už Alt+F2 kdesu systemsettings anebo v konsoli su - -> heslo roota ->systemsettings)
je nahoře tučný nápis "Není vám dovoleno ukládat nastavení". Jako root. Nápovědu v angličtině vzdávám.

Díky, kolega bude muset zatím žít i s tímto omezením (že se jako uživatel přihlašuje bez hesla)

Pep

Ivko
Sr. Member

« #14 : January 16, 2012, 22:40:53 »

A čo tak nový užívateľ s úplne novým nastavením???
: [1] 2
   |   

: