Přihlásit
: [1]
   |   
: Ovladače pro Mandrivu a čipset Intel NM10  ( 5392 )
Jan Grill
Newbie
*

: 18

« : March 18, 2012, 20:57:30 »

Jsou v distribuci 2011 obsaženy ovladače pro čipset NM10 + Atom D525 s grafikou Intel GMA 3150? Pojede Mandriva i bez nich bez grafického rozhraní, jen v konzoli? Jde jen o prvotní instalaci, vše pak pojede po síti přes Webmin bez monitoru a klávesnice.
A k tomu se váže druhý dotaz, pokud je na základní desce (GIGABYTE GA-D525TUD) i druhý SATA řadič s obvodem JMicron JMB363 chip, je i pro něj dostupný ovladač? Mám v úmyslu trochu inovovat domácí server, trvale běžící od roku 2003 na distribuci Mandrake 9.1 respektive 9.2 a výše uvedená základní deska mi přijde jako dobře použitelná.
Výrobce Gigabyte podporu pro linux neposkytuje, Jmicron Mandrivu nezná  a Google se v tomto případě moc nechytá - čipset NM10 je občas použit v nějakém notebooku s Mandrivou, ale zda je ovladač součástí operačního systému nebo zda si ho výrobce pro ten konkrétní notebook napsal sám už nejde zjistit. A koupit základní desku a pak zjistit, že to nefunguje, je hloupé - sice se dá vrátit do 14ti dnů bez udání důvodu, ale toto řešení se mi ani trochu nelíbí, lépe je vědět předem.
D.Palamarchuk
Sr. Member

: 377

156814113
« #1 : March 19, 2012, 22:19:13 »

Myslim si, ze ovladac je. Ovladace Intel pro chipset a graficke karty jsou soucasti jadra. Pokud' jak pise, ze jste zjistil , ze ovladac funguje na notebooku, tak by mel fungovat i na vase desce. Vyrobci zakladnych desek nepisou ovladace pro Linux.
V pripade SATA radice neporadim a vetsina jich by mela fungovat bez problemu.

PC: AMD AthlonII X4 2,6GHz 4GB RAM Zotac NVidia GT240 AMP 512MB VRAM Mageia 2 64bit KDE 4.8.5
Netbook: HP Pavilion dm-1 Intel Pentium U4100 1.3GHz 3GB RAM Intel X4500MHD Mageia 2 64bit KDE 4.8.5
Jan Grill
Newbie
*

: 18

« #2 : March 27, 2012, 21:02:28 »

Děkuji, předpokládám stejný výsledek a jsem rád, že ho potvrzujete. Nicméně po porovnání několika čipsetů a spousty základních desek jsem trochu změnil názor. Atom má několik nevýhod, například všechny dostupné desky mají základním chipsetem obsluhované pouze dva porty SATA a to jen typu SATA II. V některých deskách, zejména Gigabyte, jsou další SATA porty řešeny přídavným řadičem JMicron, ale nepodařilo se mi na netu ověřit jejich funkčnost v Mandrivě. Protože moje představa nového serveru je základní systém na SSD disku a data na dvojici klasických SATA disků v RAIDu, hledal jsem chipset, který má víc SATA portů, navíc vzhledem k rychlosti SSD disku by to měly být porty SATA III. Pokud druhá (a nikoliv poslední) podmínka je pasivní chladič, moc typů na výběr nezbývá. Nakonec i kvůli dostupnosti zvítězila deska s procesorem AMD E-350 Zacate a chipsetem Hudson M1. Deska má pět SATA III portů, pasivní chlazení a  patice pro klasické DDR3 paměťové moduly - Intelské desky mají často moduly jako do notebooků SO-Dimm.
Mandriva na této desce na SSD disku 60GB SATA III a s pamětí 2GB funguje velmi pěkně. Musím tuto distribuci pochválit, jen tak pro zajímavost jsem zkoušel i několik jiných distribucí, ale jak uživatelsky přátelskou instalací tak množstvím funkcí a ovladačů Mandriva suverénně vede. Použil jsem verzi 2010.2 pro i586. Zkoušel jsem i novější 2011, ale nepodařilo se mi při instalaci cokoliv změnit, automaticky byla nainstalována desktopová verze. Možná je potřeba stiskout nějakou klávesu při bootování instalačního DVD, nevím, nabídnuto nebylo nic. Desktopová verze sice i na té miniITX desce dokonale funguje, ale já dávám pro server přednost provozu jen s command line a to právě verze 2010 při instalaci umožňuje navolit. Ono úplně stačí, že i v té nejminimálnější instalaci se nainstaluje spousta  zbytečností, které v mé konfiguraci nikdy nepoužiju a musí se postupně metodou pokus-omyl odstranit. Je to sice pracný způsob, ale na druhou stranu takto minimalizovaný server s Mandrake 9.2 mi běží bez větších změn stabilně už od roku 2003 24/7 - přesněji původní soft běží už na třetím železe, kde se mi vhodnou volbou chipsetů podařilo systém přenést prakticky beze změny. Funguje v tom router, firewall (iptables), Samba, ProFTPD, Sendmail a Apache. Plus pár doplňků jako obsluha UPS, webkamery a pošty přes web Squirrelmail. Bez klávesnice, myši a monitoru, jen obsluhováno Webminem po síti. Mandrake a nyní Mandriva mi pro tyto účely přijde jako naprosto dokonalý operační systém.
Omlouvám se za dlouhý příspěvek, snad bude alespoň něco z něj pro někoho užitečné.
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #3 : March 27, 2012, 21:28:26 »

Zkoušel jsem i novější 2011, ale nepodařilo se mi při instalaci cokoliv změnit, automaticky byla nainstalována desktopová verze. Možná je potřeba stiskout nějakou klávesu při bootování instalačního DVD, nevím, nabídnuto nebylo nic. Desktopová verze sice i na té miniITX desce dokonale funguje, ale já dávám pro server přednost provozu jen s command line a to právě verze 2010 při instalaci umožňuje navolit. Ono úplně stačí, že i v té nejminimálnější instalaci se nainstaluje spousta  zbytečností, které v mé konfiguraci nikdy nepoužiju a musí se postupně metodou pokus-omyl odstranit.
No, nova Mandriva uz se na server rozhodne nehodi. Prave proto, ze instalator absolutne nedovoluje jakekoli modifikace cehokoli, snad jen s vyjimkou rozdeleni disku.
Ja sam na serveru pouzivam CentOS (RHEL) a v KVM virtualizovane build stroje a jeden "all in one" server -- FTP, DNS, NFS/Samba a par dalsich. K serveru mam pripojenou disk storage (DS4100) pomoci fibrechannel a pres virtualni sit assignovane iSCSI disky.
Do budoucna bych pouvazoval spise o distribuci Mageia nez Mandriva. Mageia je fork prave z Mandriva 2010.2 vznikly prave proto, ze drivejsim vyvojarum Mandrivy se nelibil novy smer, ktery "Nova Ruska ROSA/Mandriva". Navic se vyviji pomerne dynamicky, zive a je celkove aktualni, na rozdil od Mandrivy -- od te vetsina vyvojaru odesla k projektu Mageia.

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
: [1]
   |   

: