Přihlásit
: [1]
   |   
: Přejít z Mandrivy na Ubuntu?  ( 4785 )
t.Bc
Newbie
*

: 5

« : April 03, 2012, 13:24:18 »

Dobrý den,
mam dilema. Asi 2 roky používám Mandrivu a poslední dobou na ní vidím čím dál více nedostatků.
- některé programy jsou připraveny jako *.deb , ale chybí *.rpm
- na podporu  na fóru si nemohu stěžovat
- nyní mě naštvalo, že po aktualizaci nenabíhal systém (do týdne bylo na fóru řešení)
- líbí se mi že ubuntu má i lehčí verzi Xubuntu, to Mandriva nemá (možná o tom jen nevím)

Zkrátka mi jde o to, že chci z dlouhodobého hlediska používat stabilní distribuci, s dostupností široké nabídky programů (jsem strojař), aby fungoval na mini notebooku i PC, abych mohl uplně opustit Windowsy A až začnu podnikat, abych se nezdržoval řešením problémů.

Vůbec se neumim rozhodnout, jestli mám opustit Mandrivu nebo ne. Proto Vás chci požádat o Vaše názory, náměty, obhajoby.
Předem děkuji.
alda81
Hero Member

: 2 621

alda81@jabber.cz

« #1 : April 03, 2012, 17:22:23 »

Mandrivu mám na PC momentálně jen z nostalgie, pouštím ji pouze vyjímečně, utekl jsem od ní k Mageii (www.mageia.cz)

podle deklarované politiky Mandrivy se tato měla zaměřit výhradně na prostředí KDE (to mě nevadilo, jedu většinou v KDE), ostatní prostředí, které by sis mohl do Mandrivy nahrát, by tedy neměly oficiální podporu vývojářů Mandrivy, ale pouze komunity, uvádíš Xubuntu, to je vlastně Ubuntu s prostředím Xfce, to si můžeš nahrát i do Mandrivy, Mageii (u poslední verze Mandrivy 2011 si tím nejsem stoprocentně jistý, nechce se mi přebootovávat) - nainstaluješ to přes Ovládací centrum Mandrivy/Mageiau za pomocí metabalíčku task-xfce

Mageia 1, na které momentálně jedu, vypadá a chová se jako stará dobrá Mandriva 2012.2, za necelý měsíc vyjde novější verze Mageia 2, já být tebou tak vyzkouším Mageiu, kolega v práci má Bubuntu, když k němu občas zaskočím, tak co mi tam hodně chybí je něco jako je Ovládací centrum v Mandrivě, je pravda, že nabídka programů tam je větší, ale to už záleží na prioritách každého soudruha

možná by stálo za to uvést, které konkrétní programy ti chybí, aby jsme si mohli udělat obrázek o tom, co vlastně potřebuješ

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
Pepep
Sr. Member

: 409

« #2 : April 03, 2012, 19:05:53 »

Vážení přátelé,

mám na jedné mašině MDV2010.1, na NTB MDV2010.2 a na dalším PC Edubuntu (před tím Kubuntu a to nebylo nic moc). Samozřejmě Ubuntu obecně má tu fatální výhodu, že má v zádech Debian, tudíž nejširší možnou nabídku *.deb balíčků, tedy programů.
Ubuntu doporučuji; jediné, co musím uvést je, že jsem měl k ruce Ivanovu knihu http://sdruzeni.ubuntu.cz/?q=ubuntu-prirucka
Bez ní bych to dával dohromady o dost dýl, poněvadž Ivan je učitel, mluvící (píšící) lidštinou, pochopitelnou na první dobrou.
Ano, Ubuntu nemá MCC (Ovl. centrum), což mi taky někdy dost chybělo, ale vždycky to nějak lze (a to jsem opravdu lama). Když si umíš poskládat MDV do ruky (počínajíc přidáním zdrojů sw, konče nainstalováním nějakého *tar.gz), tak se s Ubuntu skamarádíš taky. Co bych ale hodně doporučil je mít mašinu, na které si to nazkoušíš, protože mít někde ostrá data a pak se vztekat, že je musíš nějak obnovovat, přesunovat a co já vím, co ještě, to pak čas jen teče a do práce taky občas musíš, že... Anebo když zrovna přeinstalováváš a nemáš jak se dostat na fungující mašině na net, tak to je pak ničím neředěné peklo. Ale wiki mají lépe udržovanou (no když nám vlastně Peťoš tak trošku odešel k Mageie, tak se není co divit    ) a tam najdeš fakt všechno; nemáš se čeho bát. Rozhodně přechod z MDV na Ubuntu (či nějaký jeho derivát/klon/...) není takový jako přechod z widlí na Linux. A navíc mandrivácí a ubunťácí spolu chlastaj, tak co  

Nicméně když vidím, jak Peťoš Šafařík máknul na situ české Mageiy, tak jsem se hned zaregistroval a asi do toho jdu, poněvadž je to vlastně pokračování MDV (prý se tomu říká "fork"). A když se tam člověk potká s Aldou, a dalšími, tak to je vlastně všechno jak má být

Držím palce
Pep
« : April 03, 2012, 19:14:19 Pepep »

Křížením kanibalů a parazitů nám vznikají buď úředníci (tedy i policajti, soudci či politikové) nebo manageři. Komunisti a fašounci. A exekutoři.
D.Palamarchuk
Sr. Member

: 377

156814113
« #3 : April 03, 2012, 20:11:06 »

Mam na PC MDV 2011 a na NTB MDV 2010.2. A slape mi to bezproblemu a s nabidnkou aplikaci jsem spokojeny.
MDV 2011 ma XFCE. Lze ho naistalovat do systemu pres vyber baliku task-xfce. XFCE jako samo o sobe sice je lehci nez KDE nebo GNOME, ale zas tam budete pouzivat asi stejne aplikace, jako i v KDE. A ten rozdil v odezve asi ani ne poznate. Jedine usetrite RAM, a ta dnes neni problem ani na miniNTB.
Ubuntu nikdy mne nejak nezaujalo, a nespis tim, ze nikdy nemelo poradne udelane KDE (ani nebude, Cannonical uz nepodporuje KUBUNTU) . Take Ovladaci centrum Mandriva Linux hodne usnadnuje praci, napriklad v pripade nutnosti nastaveni nejakych parametru hardware, ktery v Ubuntu proste neni.
Je pravda,ze Ubuntu ma vice deb baliku, ale to jen diky Debianu. Ale i pro Mandrivu je jich dost, a take lze pouzit balik z OpenSUSE nebo Fedore, a v 90 % tyto baliky se naistaluji bez problemu. Nebo z komunitniho projektu MIB.
Prechod na jinou distribuci pro zbehleho v Linuxu uzivatele nebude nejaky obtizny. Lze na zacatku, napriklad vyzkouset distribuci blizkou nebo vychazejci z Mandrivy: Mageia, PCLinuxOS (derivaty) nebo OpenSUSE (ma obdobu MCC YAST2). A kazdou distribuci lze predem vyzkouset v virtualnim stroji VirtualBOX.
Jinak muj nazor je,ze predni Linuxove distribuce  co se tyce moznosti jsou srovnatelne, a nabizeji skoro stejny software. I s hardware je to podobne, na cem bezi Mandriva na tom pobezi i Ubuntu i OpenSUSE.

PC: AMD AthlonII X4 2,6GHz 4GB RAM Zotac NVidia GT240 AMP 512MB VRAM Mageia 2 64bit KDE 4.8.5
Netbook: HP Pavilion dm-1 Intel Pentium U4100 1.3GHz 3GB RAM Intel X4500MHD Mageia 2 64bit KDE 4.8.5
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #4 : April 03, 2012, 21:16:33 »

S Mandriva Linuxem jsem zil pomerne dlouho (dele nez s mou pritelkyni, se kterou uz jsme fakt dlouho). To asi vetsina lidi zde vi. Od doby, co vznikl projekt Mageia, jsem mu fandil, ale zustaval u Mandriva LInuxu. Mandriva LInux 2011 a Mageia 1 byly vydany takrka soucasne. Vzhledem k tomu, ze nova Mandriva reprezentovala vsechno, co se mi nelibilo, presel jsem k projektu Mageia a presunul tam taky vetsinu svych aktivit -- RPM balicky, preklady atd.
Mandriva pomalu, ale jiste umira. Rusove udelali to, co bylo logicke -- koupili distribuci a zacali ji ohybat tak, aby jim sedela do jejich narodniho planu pro kompletni presun celeho skolstvi do OpenSource -- maji operacni system (ROSA/Mandriva), maji i dalsi hromadu aplikaci (ROSA). Ono to ROSA znamena neco jako "narodni institut pro rozvoj OSS" -- ted to nikde samozrejme nemuzu najit. No a distribuce "pro lidi" hold byla az na druhem miste. Pozor, nerikam, ze se ROSA zachovala nemoralne nebo neco takoveho -- koupili krachujici firmu pro sve zajmy, dali do toho sve penize a naji sve cile a pozadavky. Ja jen rikam, ze bych radeji distribuci mene blbovzdornou (proboha, vzdyt to nemelo ani normalni instalator!!!). Navic ve chvili, kdy jsem instaloval tuto vec do virtualniho prostredi s 4MB graficke pameti, tak jsem zazil peklo (abych mohl udrzovat oba sve repozitare, tj. i pro MDV!!!), kdy instalace nekolikrat zatuhla proste proto, ze to KDE nezvladalo. Navic nasledne odebrani vsech nepotrebnych knihoven a pracne dostavani stavu tak, aby byl buildsystem opravdu pouzitelny, mi zabral mnoho hodin, namisto asi hodiny pro obe bitove architektury v pripade Mageii.
OK, to je trochu odbocka. Tim vsim jsem chtel rict, ze me po mnoha letech verne stravenych s distribuci Mandriva Linux dosla trpelivost a definitivne jsem presel na Mageiu. Rozjel jsem cesky web (http://mageia.cz) spolu s forem (http://forum.mageia.cz) a wiki (http://wiki.mageia.cz). O forum se staram spolu s Joelpem, wiki ma vice mene sam na povel Yullaw, ktery udelal poradny facelift i zdejsi wiki -- dostal jen instrukce o strukture a myslim, ze jsme se plne pochopili a uz je to plne v jeho rezii.

Mageia vychazi ze "stareho" Mandriva Linuxu 2010.2. Prvni verze Mageia 1 byla pojata prakticky dle motta "musime vytvorit funkcni distro". Ivanovi pripadala nudna a bez stavy -- ale to ani nebylo cilem. Cilem Mageia 1 bylo udelat strukturu rizeni projektu, build-infrastrukturu, a konecne vlastni distribuci, kterou bude mozne nainstalovat a pouzivat. Zadne novinky, zadne revolucni myslenky. Hlavne, aby to fungovalo.

Mageia 2 je uz pevnejsi a zatim zadne velke novinky necekejte. Usadily se teamy, vylepsily vyvojarske nastroje (s vyjimkou prekladatelu, kteri prisli o jeden z mala rozumnych Zatim pracujeme usilovne na stabilizaci a novinky jsou predevsim "na pozadi". Nastesti furt ale zustavame u GRUBu 1 Ovsem nedavno i Ivan otocil a oznacil to jako "celkem dobre". A to uz neco znamena

Abych odpovedel na otazku: Pokud Ti nevyhovuje Mandriva 2011, ale byl jsi spokojen s 2010.2 (a starsi), neni duvod neprejit k projektu Mageia. Komunita je tam, jak pise Pepep, dost podobna. Co se tyce problemu s nedostatkem baliku, tak na tom pracuji (http://petos.cz/rpms), casto staci napsat a balicek udelam... Mageia ma dle meho potencial a vypada to na stabilni projekt zalozeny na komunite, ne na firme a jejich manyrech...

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
aslivins
Full Member

: 207

« #5 : April 04, 2012, 14:15:43 »

Jak jsem psal v jinem vlakne - nevedel jsem kam to dat - presel jsem k Mageie 1 pro duvody ktere uvadi Petos. Je to stabilny system instalace bez problemu. Akorat pri instalaci VCL musel jsem pridat zdroje tainted jinak to nehralo mpeg4. Jsem s Mageiou spokojen a zde na foru jsem nasel znami z MDV. MDV 2011 se mi nelibila a cekam co prinese Mageia 2 stablilni... Dekuji vsem, hlavne Petosovi za praci na Mageii. K ubuntu bych nepresel, nelibi se mi odvtedy kdy jsem se rozhodol prejit od widli k linuxu. Odvtedy jsem propagoval MDV mezi pratele a ted to udelam s Mageii.

Vas Alain
z.pepa
Jr. Member
**

: 78

« #6 : April 08, 2012, 20:19:11 »

Vyzkoušel jsem mnoho dister, Mandriva, Mageia, PCLinuxOS, Opensuse, Fedora, Debian a samozřejmě Ubuntu a Kubuntu.
Se všemi distry se mi povedlo vše rozběhat, tak jak jsem potřeboval až na klony *buntu, tam vždy něco nefungovalo, jednou to byla WIFI, potom zase grafika a nakonec zvuk (zkoušel jsem více verzí). Takže za sebe buntu nedoporučuju.
Pro upřesnění jsem BFU, ale umím číst, takže zas tak nepolíbený Linuxem nejsem.
Bohužel komunita kolem buntu je ta nejarogantnější skvadra, která nemá obdoby u žádného distra.
Kdybych měl seřadit mnou odzkoušená vypadalo by to takto.

1) Mageia, PCLinuxOS
2)Opensuse, Fedora, Debian
3) Mandriva (od verze 2011)
4)*buntu

Zatím jsem nainstaloval Linux na cca 25 netbooků, nebo notebooků.
Zjistil jsem, že každá ditribuce je jinak kompatibilní s různým železem.
Píšu to jako postřeh, protože toto může být pro případný přechod docela zásadní.
: [1]
   |   

: