Přihlásit
: [1]
   |   
: Grub - nespustí správně druhý linux systém  ( 3618 )
daton1
Newbie
*

: 43

« : June 15, 2012, 07:20:25 »

Dobrý den
Mám problém s grubem. Měl jsem na disku funkční distro Lubuntu a rozhodl jsem se dát si na disk ještě Mandrivu. Při instalaci ale nebyl nalezen další systém automaticky tak jako se to stává třeba s Windows. Proto jsem ho tam musel přidat, naštěstí mi roletky nabízely možnosti. Po restartu se jsem chtěl přejít z grubu mandrivy do lubuntu a zde je problém, Lubuntu sice nastartovalo ale nefunguje u něj myš ani klávesnice přičmž před instalací mandrivy vše fungovalo. Předpokládám že nebyly dodorženy všechny parametry spouštění a lubuntu se spustilo nekorektně.

Zkusil jsem i opačný postup tedy přeinstalovat Lubuntu na funkční mandrivu. Zde je to ještě horší zatím co mandriva nabízí alespoň částečnou konfiguraci zavaděče, ubuntu obecně má s tímto neskonalé problémy a editovat nový grub2 se mi zatím nedaří. Tento pokus skončil tím, že se mi Mandriva vubec nerozjede. Nevím jaký má mandriva v grubu mít připojovací parametry aby se rozjela.
Pokud by jste někdo měl nápad prosím sděltel mi ho děkuji.
alda81
Hero Member

: 2 621

alda81@jabber.cz

« #1 : June 15, 2012, 12:24:47 »

distro s grubem 2 a grubem 1 kvůli jistým bugům nebude bez složité konfigurace premávat (přesný postup jak to zprovoznit neznám, musel bys to někde vygooglit)

nejjednodušší řešení vidím v nainstalování bubuntu, které se ti nainstaluje s grubem 2, potom v něm doinstaluj grub 1 (jmenuje se tam nějak jako grub legacy, nejsem si 100% jistý, jestli to ještě je v poslední verzi bubuntu) a odinstaluj 2ku, zkus to restartovat, pokud ti to najede, tak si nainstaluj Mandrivu/Mageiu, která zatím defaultně využívá grub 1

po tomto by to už mělo jít spustit bez problému a bubuntu by se ti mělo přidat automaticky do grubu Mandrivy/Mageii
« : June 15, 2012, 14:38:10 alda81 »

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
daton1
Newbie
*

« #2 : June 15, 2012, 21:12:29 »

Moc děkuji za radu, na vikend jsem mimo PC, kde to instaluji, ale hned jak se vratím tuto radu vyzkouším a dám vědět.
daton1
Newbie
*

« #3 : June 18, 2012, 13:56:45 »

Tak po dalším experimentování jsem to vyřešil problém ale v rubu Lubuntu2. Ručně jsem zeditoval v soubor v boot/grub/grub.cfg , ač zde není editace doporučována!!!
Jde o to že vývojáři si nevšimli, že se v poslední řádce daneho spouštěcího příkazu vloudila chyba.
Já tam mělo toto:
1řádek    Linux (on /dev/sda6) -- ...... (myslí se tím Mageia nebo Mandriva - on to nepozná)
4řádek     set root=(hdo,msdos6)
7řádek     intrid (hdo,5)/boot/intrid.img

No a v tom posledním řádku je chyba musí tam být (hd0,6)  nikoliv 5 no a pak vše nastartuje jak má, jen mě zaráží že je to taková banalita a neopraví se to.
: [1]
   |   

: