Přihlásit
: [1]
   |   
: Re: Instalace nového software  ( 3153 )
Jan Zahrádka
Newbie
*

: 0

« : April 22, 2005, 09:07:55 »

Pěkný den,

mám dotaz hodný naprostého začátečníka. Nainstaloval jsem si Mandriva LE 2005RC2 a stáhl jsem si software (jiný než je na CD) ve dvou podobách: RPM a TAR.GZ. Teď si chci tento software nainstalovat a naprosto netuším jak. Díval jsem se do manuálu, ale nepochopil jsem to. Prosím o radu. kde najdu nějaký "blbuvzdorný" popis jak toto provést. Něco typu: 1) udělej toto, 2) udělej ono, 3) klepni sem... Něco pro uživatele Windoze.

Předem děkuji

Garden
Guest
« #1 : April 22, 2005, 17:25:36 »

Protože jsem taky začátečník a takové dotazy jsem taky ze samého začátku měl tak ti to trochu osvětlím, ale základem je číst ... moc číst (třeba příručku pro MDK 10.1).

Jinak RPM balíček nainstaluješ pomocí ovládacího centra.

Nejprve si adresář ve kterém tento balíček máš musíš přidat jako nový zdroj software a pak když vybereš instalaci sw. tak se ti tam příslušný sw načte. Zaškrtneš si že ho chceš instalovat a kliknech na tlačítko Instalovat.

Co se týče toho druhého případu tak je to zakomprimovaný tvar programu (jako ve win RAR nebo ZIP), ale je otázka co je vevnitř .... musíš si tam přečíst soubor README nebo něco podobného a tam bude instalace podrobně popsána.

Buď se to nemusí instalovat a je tam jen spouštěcí skript, a nebo se to musí nejprve zkompilovat a pak teprve instalovat - z příkazového řádku.

Lukáš
Guest
« #2 : April 22, 2005, 17:30:59 »

Přes přidání zdroje je to nejelegantnější. Ale jinak si oevři konzoli (ALT+F2 a napiš konsole), v ní se nastav do adresáře, kde máš ten RPM balíček (pomocí cd ) a v tom adresáři napiš

rpm -ivh ./nazev_balicku.rpm

Pokud jdeš přes to přidání zdroje, tak až tam do toho adresáře zase někdy něco přidáš, aby sis to nainstalil, nezapomeň ve Správci zdrojů nejdřív ten příslušný zdroj (co ukazuje na ten adresář) zaktulizovat, aby si těch nových balíčků všimnul.
Peter Bernath
Newbie
*

: 0

« #3 : May 12, 2005, 20:03:50 »

Mam problem s instaovanim software na Linux. Balicky, ktore som stiahol maju koncovku RUN a za ten svet neviem ako na ne.

Vie to niekto???
Guest
« #4 : July 02, 2005, 19:28:37 »

tak na RUN to snad ví jen programator
Guest
« #5 : July 03, 2005, 18:01:26 »

myslim, ze staci dat tomu *.run souboru pravo na spousteni
martin
Slavomir Istvan
Newbie
*

: 39

« #6 : July 03, 2005, 22:19:41 »

Na zaciatok sa skuste vyvarovat instalacie takych programov, ktore su zvycajne ako zdrojove kody.Evidentne ste zaciatocnik a instalacia programov z tychto zdroj.kodov by vam priniesla necakany zazitok, ktory dokaze odradit novozacinajucich linuxakov.
Drviva vacsina programov sa nachadza v balickoch rpm, to je ten spravny format pre Mandrivu. Staci si spravne nainstalovat zdroje balickov, odkial sa budu stahovat dane programy.
Na zaciatok by som vam poradil si precitat prirucku od Ivana Bibra:
http://mandrake.contactel.cz/people/bibri/doc/cz/manual-mdv-2005le(aka_mdk_10.2).pdf
Potom zajst na stranku: http://easyurpmi.zarb.org/
tam sa daju velmi lahko vygenerovat prikazy, ktorymi si pridate zdroje software.
Tak len tolko :-)
: [1]
   |   

: