Přihlásit
: [1]
   |   
: Instalace linuxu 2  ( 3196 )
Guest
« : June 29, 2005, 19:09:48 »

Zdar
S instalaci linuxu nemam problem protože jsem ji nezkoušel ale kamoš jo a dopadlo to neslavně.Použival wokna XP .Restartoval a začal instalovat linux.Vše běželo perfektně až do doby , kdy chtěl  přepnout na wokna .Bohužel zjistil že  na disku žádný už nemá ) .Jak tomu mam předejít ? Druhej kamoš ma linux wokna XP a ještě nějakej šuntskej OS a při startu kompu mu naběhne jakej OS chce používat.Vypne a zapne a zas si vybere při každym startu PC.Ja bych chtěl použivat wokna i mndrivu linux ale bojim se toho formátovaní disku a že bych neměl cestu se k oknum vratit.Pls poraďte mi jak mam tento vyběr při startu PC vyřešit a jak mam předejit nechtěnemu formatu disku.Díky moc .
Guest
« #1 : June 30, 2005, 07:17:27 »

ja tomu sice nerozumim ale myslim si ze prvni bych upravil rozdeleni HDD linuxem .. a pak nahodil linux aa pak vokna a melo by to jit ne ? ja osobne abych se vyvaroval tohoto problemu mam vokna na 30Gb HDD a mandrake sjem anhodil na starickyho maxtora 4,3 GB coz me vyhovuje ale pokud mas jeden HDD jde o to mit sikovne rozdeleny HDD ... sef dela spravce serveru a ten an voknech to mel naozene bez problemu .. ale kdyz chtel opravit poskozene liny spadl HDD a uz se na nem nevzpamatovala datova sekce kde byly liny takze ja osobne bych to asi do jednoho HDD uz necpal
Guest
« #2 : July 01, 2005, 21:20:28 »

Zálohovat! Zálohovat MBR masterbootrecord, systémová disketa. Winy (install první) kromě XP, jej (mbr) přepisují, pokud install win potom zmizí Lin (LILO). Obnova mbr. Nyní mám (nb 60G) na disku  XP (40G) a LE 2005, při install XP ntfs uvolněn oddíl pro Lin neformátován 20G. Při install Lin na něj "ukázat". Jinak jsem příznivcem samostatné disky (PC). Win - Lin zůstane volba LILO. Ještě byvala možnost zavádění Lin s diskety, ale už ji nepoužívám, nevím jesli LE2005 umí.
Guest
« #3 : July 01, 2005, 21:55:29 »

1) Bezpečnější postup: vytvořit si volné místo pomocí Partition Magic. Doporučuji NTFS ponechat na začátku disku. Pří instalaci MD nabídne "použít volné místo" takže zaškrtnout.
2) Přímo instalovat MD v módu Expert. Vlastní rozdělení disku. Použít resize disku. (volba se objeví v rozšířeném módu.) A vytvořit si linuxový oddíl. (přípojný bod /) Zkušenější si vytvářejí více přípojných bodů.
V obou případech lilo rozezná a připojí volbu startování Win..(zavaděč do MBR)
3) Nejdříve se seznámit s linuxem pomocí "živé distribuce" (Mandriva Move, Knopix a další) Neinstalují se na disk a poslouží výborně k pochopení linuxového systému souborů a samozřejmě práce v linuxu.
Guest
« #4 : July 06, 2005, 22:23:57 »

No ja mam na disku winXP a i Mandrake 10.1. Disk mam rozdeleny na 3 casti. Na 1.casti mam win (NTFS), druha cast je "odkladaci" - filmy, mp3, atd, a treti oddil mam na Linux. Instaloval jsem hodne distribuci a o data jsem prisel jen ve chvili, kdy jsem necetl, na co se me instalator pta. Vetsina instalatoru je v cestine!!! Takze doporucuju hlavne cist, na co se me pta!! Pokud mam pred sebou hlasku, ze bude formatovan cely disk a data budou ztracena, tak urcite nebudu pokracovat!!!
  Jinak doporucuji nasledujici postup. WinXP je nainstalovan a je vytvoren i oddil, kam budou Lin umisteny. Jakmile prijde na vec, tak si dat rucni vytvoreni oddilu. Vybrat oddil, na ktery Lin ma byt, dat Smazet, pak automaticky rozmistit, instalator sam vytvori /home, /swap a /boot, vse PREKONTROLOVAT, jestli win oddily zustaly a jestli se mi takoveto rozdeleni libi a teprve ted kliknout na tlacitko Dalsi. Instalator se znova zepta jestli to tak ma byt, dame OK a uz se formatuje. Pak se pokracuje v instalaci.
 Ale jak jsem psal drive CIST, na co me instalator upozornuje!!!!!!
Guest
« #5 : July 08, 2005, 18:50:57 »

a co tak pouzit nejakou jinou moznost a to treba nejakou virtual machine treba VMware 5 a nainstalovat to pres nej  a linux si spoustet ve windows nastavite vnam uplne all
Miroslav Náprava
Newbie
*

: 33

« #6 : July 09, 2005, 00:14:39 »

no, já na to mám jiný názor, pokud jsi zkušenější uživatel widlí tak se osvědčí tento způsob(trošku zdlouhavější ale pak vše funguje):
1) záloha dat ve woknech
2)nová instalace woken (při výběru kam to nainstaluješ odstraníš všchny oddíly a vytvoříš jeden či více nových.) Na ten jeden oddíl nainstaluješ wokna. Všechno unich nastavíš aby fungovaly
3) spustíš instalaci MDK a vesele pokračuješ do okamžiku kde se to ptá KAM nainstalovat. Dej použít volné místo (když dáš ruční rozdělení tak tam uvidíš ty wokna) a MDK ti samy zaplní volné místo.
4) při instalaci zavaděče bezobav zvol zapsání do MBR nebo jak se to jmenuje, prostě vyber to doporučené.
5) gratuluju, při zapnutí pc se ti zobrazí výběr na 10 sekund a poté se ti samy  spustí MDK.

Za tento návod jakž takž ručím protože jsem ho porrvé zkusil asi před týdnem a za ten týden jsem ho mimo bodu 1) a 2) praktikoval skoro obden jak jsem zkoušel jednotlivé distribuce, jen jsem se přitom naučil pracovat s programy na vytváření oddílů pro linux. Musím také podotknout že po tomto způsobu wokna přežili asi 6xinstalaci zavaděčů (střídal se GRUB a LILO) a přežili MDK10.1 MDK10.0 FedoraCore4  Debian Sarge, a to některé z nich vícekrát.
: [1]
   |   

: