Přihlásit
: [1]
   |   
: Mandrake Linux 10.0 - existují nějaké diagnostické prgramy?  ( 2533 )
Guest
« : July 28, 2005, 11:40:30 »

Systém se mi chová nevypočitatelně. Včera se kousal tak, že v mém oblíbeném účtu nebylo možné vůbec pracovat. Nebyl možný ani restart pomocí restart tlačítka - Systém sahá na disk tak vydatně - že ačkoli je jinak tichý - doslova chroustá. Vše se dělo bez ohledu na to, že jsem přeinstalovával (volba - aktualizace systému na CD 1). Dnes bezdůvodně - nekouše se to, ale už mi to dvakrát bez varování ukončilo Mozzilu. Jak poznám, co s tím? Kde jsou soubory ve kterých je nakonfigurováno současné nastavení účtu? Kde soubory ve kterých je zapsáno vše ohledně připojení k LAN? Nemohu si troufnout formátovat disk - protože se neumím připojit k LAN - bylo nezbytné něco nastavovat v konzoli - v Grafickém režimu se to nepřipojilo a tomu nerozumím... ??

Procesor CPU#1: Celeron (Coppermine)

disk hda:

Model: ‎20420A
Dodavatel: ‎Seagate Technology
Sběrnice: ‎ide
Kanál: ‎primární
Nové zařízení devfs: ‎/dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/disc
Starý soubor se zařízením: ‎/dev/hda
Třída médií: ‎hd

disk hdb:

Model: ‎WD300AB-00BVA0
Dodavatel: ‎Western Digital Corp.
Sběrnice: ‎ide
Kanál: ‎sekundární
Nové zařízení devfs: ‎/dev/ide/host0/bus0/target1/lun0/disc
Starý soubor se zařízením: ‎/dev/hdb
Třída médií: ‎hd
Guest
« #1 : July 28, 2005, 21:52:21 »

jak to vypadá s využitím paměti? Zkus spustit top z konzole a ozvi se.
Guest
« #2 : July 28, 2005, 22:47:58 »

Nevím, je možné že máte špatný sektor nebo poruchovou hlavičku na harddisku, a Mandrake se snaží ten sektor přečíst opakovaně (to by mohlo být to chroustání). Zkuste najít program na vyhledání špatných sektorů ,v DOSu to byl scandisk. (taky by mě to zajímalo:)

Nebo: Většina nastavení ůčtu (sezení) je ve vašem domácím adresáři ( /home/jmeno_uctu ). Můžete zkusit vytvořit nový ůčet a jako root zkopírovat obsah staré domácí složky do této nové složky. (nesmí být přihlášen ani jeden z těchto dvou uživatelů) Boužel asi i s chybami . Nebo jen některá nastavení.

Každopádně doporučuji zálohovat vaše data mimo počítač, nebo alespoň jiný disk.

Síť: příkaz ifconfig vypíše aktuální IP, masku sítě, atd. a v souboru /etc/resolv.conf je případné nastavení DNS.  Příkaz route zobrazí routovací tabulku. Těmito příkazi můžete také měnit nastavení, více v manuálových stránkách ( man nazev_příkazu ).

Detak
Guest
« #3 : July 30, 2005, 18:10:50 »

Sice tomu nerozumím - něco jsem opsal - mění se to - ale jen nepatrně:

MAM: 256100 k total, 253712 k used, 2388 k free, 1968 k buffers

Swap: 859744 k total, 21232 k used, 838512 k free, 104456 k chacked

Pokud bych v tom mohl něco vylepšit - potřebuji přesný návod...

Dík
Petr Vecera
Newbie
*

: 378

« #4 : July 31, 2005, 21:56:51 »

A co amarok...? Mas ho? Jednou sem si v nem nastavil scan hudby a chroupalo to hodne dlouho po discich v mem pc. Mozna je to blbost ale vim ze jsou situace kdy je kazda rada draha...
Guest
« #5 : August 01, 2005, 17:48:32 »

To ti říká, že máš 256MB paměti, z toho je 253 použito a 2M volné. Mimo to je použito 21M ze swapu, který máš asi na disku. Pod tím máš vypsané jednotlivé procesy, které běží, takže se koukni na sloupec COMMAND.
: [1]
   |   

: