Přihlásit
: [1]
   |   
: Přechod z Windows  ( 3619 )
Guest
« : October 13, 2005, 08:15:25 »

Rád bych Vám LINUX znalým položil pár "LAMA dotazů". V poslední době mě čím dál tím víc se*ou Wokna a tak velmi přemýšlím o "jiné orientaci"... Ptám se tedy:
1. Jak je to s Linuxem jako stanicí pod Win2003server - mám tam AD a přesměrované uživ. složky s daty?
2. Jak je to s viry pod Linuxem - používám síťový Symantec Client Security s centrální správou?
3. Jak je to s komunikací v síti Linux x Windows (sdílení, tisk, ...)?
4. Jak je to s možnosí nainstalovat na PC s Linuxem další systém (wokna atd..)?
5. Jak je to s aktualizacemi systému, probíhájí "automaticky" jako u Windows?
D.K.
Newbie
*

: 21

« #1 : October 13, 2005, 09:26:52 »

Co se týče používání dvou a více systémů, tak je nejdříve potřeba rozdělit disk na několik partition. Já jsem to udělal tak, že jsem nejdřív nainstaloval windows a při instalci jsem si disk rozdělil na dvě partition. Po doinstalování windows jsem vyzkoušel, jesltli běhají a pak jem zrestartoval počítač a nechal jsem z cd nabootovat linux. Chvíli po začátku se mě instalátor zeptal, do které partition chci linux naistalovat. Tady jsem zvolil tu prázdnou bez systému. Ještě pak bylo potřeba rozdělit tuto partition na jednotlivé linuxovské disky (/swap, /usr, /home atd.), a to už byla hračka. Linux při dokončení instalace nainstaloval ještě tzv. LILO zavadeč, který je součástí všech distribucí. Tento program nastartuje hned po spuštění počítače a zeptá se, který operační systém se má spustit. Dá se taky nakonfigurovat, a to přímo v linuxu v "ovládacích panelech" (teď si nevzpomínám na přesný název).
D.K.
Newbie
*

: 21

« #2 : October 13, 2005, 09:29:22 »

Ještě doufám, že jsem tam teď nenapsal nějakou blbost.. S Linuxem taky začínám..
Guest
« #3 : October 13, 2005, 13:26:31 »

Prechazet na Linux protoze nekoho neco stve neni idelani, protoze zdaleka nemusi dostat co hleda ani tam.

ad 1. Nechapu co je stanice pod W2k3 - chcete ho prozovat ve virtualnim stroji na W2k3 serveru? Nebo ze serveru chcete pouzivat ActiveDirectory? To neni tema pro zacatecnika s Linuxem, ale jde to.
http://www.netadmintools.com/art172.html
ad 2. Viry vas zatim na Linuxu trapit nemusi. Neexistuje v podstate zadny aktivne se sirici virus.
ad 3. odpoved je samba a cifs
ad 4. jde to - existuje mnoho funkcnich virtualnich stroju pro linux a daji se pouzivat legalne.
ad 5. probihaji presne tak jak si to vyberete/nastavite.
Guest
« #4 : October 13, 2005, 15:41:27 »

Ano, ad 1) přesně tak jsem to myslel... mám tam AD...
GeBu
Newbie
*

: 22

« #5 : October 13, 2005, 18:16:41 »

Doporučuju taky toto: http://proc.linux.cz/
Jestli jsi z Olomouce nebo blízkého okolí, tak přijď na začátku listopadu: http://www.linuxchange.org/
Guest
« #6 : November 02, 2005, 09:49:54 »

K těm virům - antivir se na linux serveru používá zejména v případě, že jsou v síti i stanice s Windows.
Istalace Windows na stroj s Linuxem - není problém, ale je to trošku více práce v případě, kdy starší windows (95,98,ME) přepíší zavaděč svým. A když ne, je třeba stejně zavaděč (např. LILO) ručně upravit - přidat do něj ty nově nainstalované Winy. Ale není to nic složitého, je to dobře popsáno např. v novějších manuálech pro Mandrake/Mandrivu (od 10.0 určitě).
: [1]
   |   

: