Přihlásit
: [1] 2 3 4
   |   
: inštlácia Linuxu  ( 10934 )
astra
Newbie
*

: 6

« : December 21, 2005, 17:19:57 »

už som postahoval čo som našiel ale nijako neviem nainštalovať linux poradťe čo a kde mám stiahnuť aby som ho nainštaloval povedzme tak že si ho napálim na cd to čo som stiahol iso nijako sa mi nedí spustiť doteraz som robil s Windowsom
Luděk Sladký
Hero Member

: 1 358

« #1 : December 21, 2005, 18:18:56 »

Z CD jednoduše nabootuješ žádná změna oproti win98 az xp nebo mohu doporucit knihu od Ivana Bibra je sqela instalaci Mandriva s ni zvladnou i analfabeti odkaz:ftp://ftp.mandrake.cz/pub/linux/people/mandrake/bibri/doc/cz/
Guest
« #2 : December 21, 2005, 18:50:24 »

no ano ale vypalil som Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition-Download-CD.x86_64.iso ako botovacie a nič neviem či to je ten správny linux neviem či ho rozbaliť alebo ako s tým keď ho otvorim sú tam rôzne príklady ale nič na inštalovanie ako vo windowse ak píšem blbosti majte strpenie vlastne sa len učím stým všetkým narábať ďakujem
Luděk Sladký
Hero Member

« #3 : December 21, 2005, 19:16:08 »

Nejprve ze vseho je treba se naucit cist. Precist si nektere tutorialy pricurky clanky. Pak je mozne zacit stahovat.
Napriklad: Limited Edition 2005 je stara verze, aktualni je 2006.
x86_64 je platforma. V tomhle se moc nevyznam, ale i586 je pentium a vys (32bit), x86_64 je 64bit, PPC je PowerPC. Jestli melu, tak me nekdo opravte.
Ty sis vypalil 64bit takze tvuj komp je 64bitovy. Pokud ne, nejede to.
Jan Habernal
Newbie
*

: 153

« #4 : December 21, 2005, 20:47:55 »

Zjisti si, jestli mas 32 bitovy, nebo 64 bitovy procesor.
Kazdopadne jistota je instalovat 32 bit verzi (ma v nazvu i586),pokud nevis presne

Stahni si ISO obrazy pro tvou verzi napr tady (je to nejrychlejsi): ftp://mandrivauser.cz/Mandrivalinux/official/iso/i586/2006.0

Stahni si bud soubory
Mandriva-Linux-Free-2006-CD1.i586.iso
Mandriva-Linux-Free-2006-CD2.i586.iso   
Mandriva-Linux-Free-2006-CD3.i586.iso
pokud mas jen CD vypalovacku, nebo

Mandriva-Linux-Free-2006-DVD.i586.iso,
pokud mas DVD vypalovacku

Pokud mas 64 bit procesor, stahuj odtud:
ftp://mandrivauser.cz/Mandrivalinux/official/iso/x86_64/2006.0/

- totez, akorat tam neni verze na DVD

V Neru das Vypalit ISO obraz (nebo tak nejak zni ta nabidka)
Vypalis si takto vsechna 3 instalacni cedecka (1 iso soubor=1 CD), nebo 1 DVD

Restartujes comp

V BiOSU nastavis jako 1. bootovaci jednotku CDROM (jako pri instalaci Windows - pokud to tak neni nastaveno)

Ulozis nastaveni BIOSU, vypnes BIOS

Restart compu, vlozis 1. bootovaci CD (tzn. vypaleny ISO obraz Mandriva-Linux-Free-2006-CD1.i586.iso), nebo DVD

Krasne ti nabehne uvodni instalacni obrazovka Mandrivy  

Das Enter

A dale postupujes podle instrukci a taky podle Bibriho manualu, ktery ti doporucuju si prostudovat. Stahnout si ho muzes zde: ftp://mandrivauser.cz/people/bibri/doc/manual-mdv-2006cz_1_Pouzivame_Mandriva_Linux.pdf

A kdyz necemu nebudes rozumet,tak napis
Guest
« #5 : December 21, 2005, 20:56:01 »

len teraz som sa dostal k počítaču tak idem stiahnuť i586 ale čo stým tak ako ho stiahnem mám ho napáliť mňa velmi mýli že tam nie je žiadne setup.exe
Luděk Sladký
Hero Member

« #6 : December 21, 2005, 21:08:29 »

Boze. V tom prispevku nad to mas jasne popsane co mas delat. Ja to vidim tak, ze bys na nejaky linux mel radeji zapomenout, neb neprojdes ani k rozdeleni disku.
Druha varianta je opet se naucit cist. Linux totiz neni program pod Windows, ale operacni system, tudiz se neinstaluje poklikanim na setup.exe, ale nabootovanim z CD.
Guest
« #7 : December 21, 2005, 21:12:59 »

no teraz  som prečítal všetko ja vám srdečne ďakujem keď ho natiahnem tak sa ozvem
Guest
« #8 : December 21, 2005, 21:18:54 »

proste som laik a začiatočník majte so mňov strpenie pokial sa vo všetkom zorientum chvílu mi to trvá ale ďakujem za všetko a všetkým ktorý sa mi ozvali mám 54 rokov tak mňe to už tak nejde desať omylov pokial na to prídem
Guest
« #9 : December 22, 2005, 11:34:59 »

takže už to ide v podstate chybu som mal na CD-RW čo som si uvedomil až pri ďalšom prepalovaní dúfam že ďalej si už poradím i keď dal som linux na druhý hardisk D: a bol som v koncoch hardisk C: som nenašiel proste WIN XP mi nenabiehalo stým sa budem musieť pohrať, alebo ak mi viete ešte poradiť a velmi by vás to neobťažovalo napísať mi že v čom som spravil chybu nakolko som musel dať na HD d: tu mávam, znovu Win 98 aby som vedel spustiť obidva Hardisky terza píšem z XP až píšem blbosti okolo toho proste som samouk laik a chcem vyskúšať všetko mám to ako hračku tak to aj tak vypadá ešte raz vám vopred ďakujem uvedomujem si že  sa dá inštalovať rôzne ale asi som zase zle čítal strašne ma rozptylovalí tie balíčky a tak tam som asi urobil chybu sedel som pri tom do am 2.30   to budem takto potom robiť celý týždeň
astra
Newbie
*

: 6

« #10 : December 22, 2005, 12:49:37 »

stačí na Mandriva-Linux-Free-2006 hard disk 1.5 GB?
Jan Habernal
Newbie
*

« #11 : December 22, 2005, 13:31:32 »

Kdyz zapnes pocitac,mel by ti najet zavadec (takova modra obrazovka s nabidkou operacnich systemu.
Tam by mely byt polozky linux, failsafe a windows - - instalacni program by to mel automaticky detekovat sam.
Podivej se jestli to tak je.
Zvolenim windows pri startu pocitace by mela normalne najet windows.
Jestli tam windows nejsou,neni nic ztraceno,staci par kliku mysi.
Na oddily z windows (z tveho disku C) se normalne dostanes pres slozku  /mnt

V teto slozce mas CDROMky, flashdisky, windousacke oddily, proste vsechny diskove oddily.

Takze do win oddilu se dostanes nejpravdepodobneji pres slozku /mnt/windows, nebo /mnt/win_c -  to uz uvidis

A fakt ti doporucuju precist si manual od Bibriho, odkaz je v teto diskuzi. Tam je vsechno, proste vsechno, co zacatecnik muze potrebovat a vysvetleno tak, ze to pochopi i moje 80 leta babicka.

Kazda kapitola je jasne a vecne nadepsana, zvlaste doporucuji (krome sekce instalace)   sekci Nejcastejsi otazky uzivatelu Windows.

Takze prvne se podivej do te knihy (kdyz uz je zadarmo)  a teprve kdyz nebudes necemu rozumet,tak se tady ptej.Radi ti odpovime
Jan Habernal
Newbie
*

« #12 : December 22, 2005, 13:35:21 »

Teoreticky ano, ale budes mit problemy. Jestli mas rychly pocitac a nainstalujes gragicke prostredi KDE, budes mit disk zaplnen, mozna se ti to tam ani vsechno nevejde.
Kdyz nebudes instalovat KDE nebo GNOME, tak se ti to tam vejde, ale myslim, ze jako zacatecnikovi ti to bude pak pripadat velmi strohe a o nicem.
Jestli mas moznost, vyhrad si vice mista,jestli ne, tak i v tomto pripade jde neco delat:-)
Guest
« #13 : December 22, 2005, 14:24:49 »

tak dobre a ďakujem idem stiahnuť ten manual dúfam že ma ten linux nesklame po tolkýchto perepetíciach, z Windowsom som takéto problémy nemal tam mi to ide všetko vcelku hladko ale nevzdám sa a vyskúšam aj linux len na to už dnes nebudem mať čas píšem to len preto aby som nebol nezdvorilí za tú ochotu ktorú mi venujete velmi pekne ďakujem keby som sa už neozval tak už teraz vám prajem veselé vianoce
Jan Habernal
Newbie
*

« #14 : December 22, 2005, 14:48:52 »

Ono to slozitejsi fakt neni, je to jenom trosku jina filozofie a kdyz ji pochopis, tak se ti otevre uplne jiny svet. Manual od Bibriho bude dobra cetba na Vanoce:-)
Taky preji hezke svatky

Honza
: [1] 2 3 4
   |   

: