Přihlásit
: [1] 2 3
   |   
: Jaký Linux nainstalovat? Nováček v Linuxu?  ( 21185 )
Guest
« : March 24, 2006, 19:42:21 »

Zdravím,

Chtěl bych si nainstalovat LInux. Slyšel jsem o něm mnoho dobrého. Avšak když jsem otevřel nějaké stránky o Linuxu, vybafla jich na mně spousta. Jsem na rozpacích, který si vyzkoušet a nainstalovat. Samozřejmě i nějaký balík podobný Office, intrnet, hry, Total Comander. Vše ale v češtině!
Linux však chci mít na CD, abych ho mohl kdykoliv nainstalovat znovu.
PC sestava:
Intel 1,3 Gh, 500 mb RAM, CD-Rom, DVD combo, Grafická karta GForce 64 mb, monitor LG Flatron. Tiskárna barevná Canon BJC 2000.
PC je rozděleno na čtyři uživatele (každý z rodiny má jeden účet). Já jsem správce.

Počitač využívám hlavně k:
Internet
Psaní SF povídek
Stříhání domácího videa
Uprava a prohlížení fotek
Hry - hlavně strategické
Vypalování

Několik otázek na konec, na které jsem nenašel odpvědi:
Může Linux běžet na druhém disku? Tedy když ho budu zkoušet?
Je nápověda v češtině?
Budou běžet i původní aplikace Windows pod Linuxem? Tedy AVG (i jiný), Infrawiew, Acrobat Rieder aj..
V balíku Linux "Ofiice" je i kontrola gramatiky?
Bude mít každý z uživatelů na jednom PC svůj textový editr, tbulkový, internet atd.?

Odpovědět můžete i na marcelacivcbox.cz

Děkuji za odpovědi
Marcel
Luděk Sladký
Hero Member

: 1 358

« #1 : March 24, 2006, 20:03:53 »

Ahoj Marcel.
Mohu doporučit Mandriva Linux 2006 DVD. Někde k tomu je i přičurka jako pdf. Na tvém počítači linux pojede svižně.
Všechno, co jsi psal, že chceš používat půjde, ale ty hry asi ne. Existuje sousty her pro linux, ale rozhodně ne takové množství jako pro Windows.
Odpovědi:
Může bežet na druhém disku. Na první disk se zapíše akorát startovací záznam. Lze obnovit původní.
Nápověda v češtině je, ale ne kompletně.
Původní aplikace pod linuxem nativně neběží, některé mohou běžet v emulátoru API rozhraní, ale opravdu jen některé.
V OpenOffice nějaká kontrola určitě je. To je stejný jako ve verzi pro Win.
Každý uživatel bude mít svůj profil.

A ještě: pod Linuxem nepotřebuješ antivir.
wamba
Newbie
*

: 19

« #2 : March 24, 2006, 20:16:59 »

Dobrý d.

Můžete vyzkoušet víc Linuxů a pak se rozhodnout pro ten, který vám bude vyhovovat, ale začít s Mandrivou určitě není Špatný nápad.  
Může Linux běžet na druhém disku?
Ano, bez nejmenších problémů.
Je nápověda v češtině?
Jak u čeho, ale například u Firefox, OpenOffice je.
Budou běžet i původní aplikace Windows pod Linuxem?
Tedy AVG (i jiný), Infrawiew, Acrobat Rieder aj..
Spíše ne, můžete zkusit spustit přes wine. U výše zmíněných existují  balíky i pro Linux a nebo můžete použít nějakou alternativu.
V balíku Linux "Office" je i kontrola gramatiky?
Office nepoužívám, ale mám dojem, že není.
Bude mít každý z uživatelů na jednom PC svůj textový editor, tabulkový, internet atd.?
Nevím co tím myslíte, ale jestli prostor pro ukládání dat (každý vlastní účet), tak to se v Linuxu přímo předpokládá.

Internet - Firefox, Opera, Galeon, Links, ...
Psaní SF povídek - TeX, LaTeX, OpenOffice, Abiword, Scribus, ...
Stříhání domácího videa(nepoužívám) - kino,...
Úprava a prohlížení fotek - ImageMagic, Gqview,Gimp,...
Hry - hlavně strategické - Battle for wesnoth, Freeciv, simutrans,...
Vypalování- K3b, eroaster, cd bakeoven, cdrecord,...
Guest
« #3 : March 24, 2006, 20:42:37 »

mandrake alias mandriva neni od veci .pokud si pan precte neco od I.Bíbra tak semu to zalíbí/luxus/. dal bych doporucil suse /je malinko pomalejší, ale kam se hrabe dedian/ubuntu/knopix/sragorkyyyy/aj.
jinak k dotazu:
internet :firefox
antivir: AVG asi neni potreba?
psani:OOo napoveda v cj+kontrola pravopisu
uprava fotek: digikam
hry:strategie a adventutury běhaj pod wine/hodně jich/
všechen dos pod dosboxem
vypalovaní a kopírování:
K3B ,K9copy/takovej dvdshrink/,VideoDVDRip
Guest
« #4 : March 24, 2006, 21:29:23 »

Dík za odpověď.
Napadla mne však další. Mám internet, připojení přes WiFi. Dost často mi padá, střídavý signál. Půjde mi v Linuxu?
Jo s tou kontrolou pravopisu v Office. Potřeboval bych gramatiku, stavbu věty, styl, překlepy jsou snad samozřejmostí.
 Dost píšu. Něco vyšlo i na netu.

Dík Marcel
Guest
« #5 : March 24, 2006, 21:48:05 »

Dík za odpověď,
Moc nerozumím. Nejsem softwerák. Trochu polopaticky, prosím.
Mandrake alias mandriva - jsou rozdíly? Jaké.
Neco od I.Bíbra - ??
dedian/ubuntu/knopix/ - ??
A co tisk?
Nainstaluje si Linux moji tiskárnu BJC 2000 sám automaticky?
Nebude se hádat s dodaným software?  XP win si ji našel a nainstaloval sám, i kdž tiskárna je stavěna do win 98.
Jan Jaroš
Newbie
*

: 278

« #6 : March 24, 2006, 22:24:27 »

Nejak se mi to nechce cely proita tak odpovim na ty posl. otazky :-)
Mandrake se kvuli problemum s ochranou znamkou zmenil na Mandrivu.
I. Bibr napsal knizky a manualy k Mandrive.
debian/ubuntu/knopix
debian- jedna z mala poslednich cistych GNU Linux distribuci. Pouziva vlastni balickovaci system a patri i k nejrozsirenejsim linuxum.Neni prilis vhodny pro zacatecniky.
ubuntu vychazi z debianu. Pouziva i jeho balicky a i styl vydavani- nekolik ruznych vetvi.
knopix- patri k nejstarsim a nejrozsahlejsim live distribucim tedy distribucim ktere nabehnou pouze s cd nebo dvd.
Tato tiskarna by nemela delat zadny problem.
Pro vas asi bude nejvyhodnejsi opravdu Mandriva. Pomuze vam hlavne ovladaci centrum kde nastavite snad vse. Pokud vam Mandriva nesedne muzete zkusit jeste Fedoru, Aurox, Suse nebo OpenSuse.
Guest
« #7 : March 25, 2006, 10:42:37 »

Dík,

Mám ještě několik otázek:
Doporučujete mi Mandrivu, ok. Ale kterou mám na svoje PC nainstalovat (1,3 GH). Na stránkách http://mandrivalinux.cz  je jich plno. Hlavně mne mate Mandrakelinux 10.1 Official ISO obrazy (pouze i586) a podobné označení. Chtěl bych něco konkrétnějšího.
Když si začnu stahovat, uloží se mi na disk (tam kde budu chtít?) a pak jej začnu instalovat nebo při stahování se automaticky instaluje.
Jak si Mandrivu vypálím na CD jako instalační, když ji ještě nemám nainstalovanou, (mám jen CD-ROM).

Jak budu přepínat mezi win a Linux, když je více účtu na jednom počítači. Linux prozatím chci jen na D, než si ho vyzkouším.
Milan Gažo
Newbie
*

: 10

« #8 : March 25, 2006, 11:52:36 »

Ahoj.
Myslím,že by sis měl nejdřív stáhnout manuál z této adresy a než začneš něco instalovat  pořádně si to přečíst.
ftp://mandrake.contactel.cz/people/bibri/doc/

Pak si stáhni obrazy CD1,CD2,CD3 nebo DVD
ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrakelinux/official/iso/2006.0/i586/

Ale můžeš si Linux jen vyzkoušet aniž bys ho musel instalovat na harddisk.Existují takzvané Live verze. Stáhneš,vypálíš na CD.
V BIOSu nastavíš bootování s cd,vložíš CD a celý systém bude pracovat z tohoto CD bez jakéhokoli zásahu do harddisku.Takže nemúžeš nic pokazit.Když něco spleteš,tak jednoduše nabootuješ znova.
Mandriva také existuje v Live verzi,ale zatím není myslím volně ke stažení.Ale nic nebrání vyzkoušet jinou.Pro inspiraci můžeš vyzkoušet třeba DANIX.Je v češtině a můžeš testovat a když poznáš,že ti Linux vyhovuje,tak pak třeba Mandrivu nainstalovat na HDD.
Ten DANIX je tady ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/danix/.

Guest
« #9 : March 25, 2006, 12:29:11 »

Chcete-li mít Mandrivu na CD a nechce-li se Vám ji stahovat z netu je možno ji zakoupit buď jako v krabicové verzi ne na www.linuxsoft.cz (asi do 2OOKč ji vypálej), ale pokud jste začátečník doporučuji zakoupit knihu od Bibra, ktrerá má jako přílohu CD verze systému (stojí kolem 4OOKč). Najdete to na adrese http://shop.qcm.cz/catalog/product_info.php?products_id=297 pokud si to zakoupíte přispějejete zároveň na vývoj softwaru. A navíc cena za kompletní systém je víc neý přívětivá. Navíc můžete systém komukoliv vypálit nebo nainstalovat na jakékoliv množství počítačů.
Guest
« #10 : March 25, 2006, 14:21:01 »

Ahoj,
Klikl jsem na ten Danix. Je tam plno složek: danix.ico,danix_sarge-0.14.iso,DaNiX-2003.07.03_03.iso atd. Který si mám stáhnout a vypálit.
Zkoušel jsem si také stáhnout manuál v PDF a napsalo mi to u jedné složky, že se bude stahovat 20 hodin!!
 Klikl jsem na tento odkaz:ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrakelinux/official/iso/2006.0/i586/ složka se otvírala snad 5 min, nevydržel jsem to a složku uzavřel.
Je na stahování nějaký program, který zkrátí čas?
díky.
Guest
« #11 : March 25, 2006, 17:01:24 »

Ještě jednou Ahoj,
Instaloval jsem si manažera na stahování, ten mi však stále píše, že mám špatné heslo nebo byl odepřen přístup.
Stahoval jsem z ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrakelinux/official/iso/2006.0/i586/
Mimochodem, které složky stáhnout. Jen ty co nesou označení CD1,CD2,CD3?
Netušil jsem, že s instalováním Linuxu budou takové problémy. Trochu mne to odrazuje z jeho nainstalování.
Guest
« #12 : March 25, 2006, 18:28:28 »

Ahoj
buď můžeš stáhnout CD nebo DVD iso obrazy (*.iso označené "Mandriva-Linux-Free-2006-x.i586.iso" kde x je CD1-3, nebo DVD) a poté vypálit na CD, resp. DVD.
Pokud máš dostatečně rychlé připojení, můžeš si stáhnout bootovací cd "boot.iso" z adresy: ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrakelinux/official/2006.0/i586/install/images/
balíčky, které si vybereš při instalaci se stáhnou z mirroru.
Milan Gažo
Newbie
*

: 10

« #13 : March 25, 2006, 19:22:44 »

A jak rychlé máš připojení k internetu? Pokud jsi přes modem,tak zapomen na stahování z netu a bud nekomu rekni nebo se dá Linux koupit.Většinou za pár stovek. A máš vše i z dokumentací.
Hlavně se připrav na to,že se budeš muset spoustu nových věcí naučit.
A musím se opravit,protože i Mandriva je k dispozici jako LiveCD
a je to přesně tady.Jen klikni na odkaz a stahuj.

ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrakelinux/official/iso/2006.0/i586/Mandriva-Linux-Free-Live-2006-CD.i586.iso
Jan Jaroš
Newbie
*

: 278

« #14 : March 25, 2006, 22:10:58 »

Zakladatel auditoria: Odkud jsi???, Jestli si z budejc asi bude jednodusi prima pomoc
: [1] 2 3
   |   

: