Přihlásit
: [1]
   |   
: Nahradím Windows GNU/Linuxem?  ( 3318 )
Guest
« : November 07, 2006, 22:31:16 »

Hned zkraje se pro jistotu omlouvám za možná nesprávné umístění tohoto tématu a trošku větší rozsáhlost. Nějakou dobu mi hlavou vrtá následující problém:
Pracuji v jedné významné muzejní instituci jako archivář. Několik měsíců doma spokojeně používám Mandrivu 2006 a stal jsem se nadšeným příznivcem otevřeného softwaru. V naší firmě (možná se to zdá být zvláštním označením pro státní instituci) jsou správci sítě, myslím, open source vcelku vřele nakloněni - již více než před rokem jsme plošně přešli na kombinaci Mozilla Firefox + Mozilla Thunderbird, postupně je zaměstnancům doporučován kancelářský balík OpenOffice.org, kterým nahrazujeme staré MSO 97.
Na PC, který používám v muzejním archivu mám Windows 98, často je to opravdu nervy drásající, když se bez varování a milosti hroutí s neuloženými daty (navíc po zkušenosti s Mandrivou ten kontrast pociťuji ještě více :-) ). Přeci jen lepší WXP nedostanu, neb muzeum nemá dost licencí a stálý boj o každou korunu nedovoluje stejně nakoupit další. Konečně se dostávám k jádru problému. Pracuji s archivním programem od firmy Bach Systems (jedná se v podstatě o databázi založenou na MS Acces 97), který existuje pouze ve verzi pro MS Windows (a alternativa určitě pro Linux neexistuje), jak však zmiňuji výše W98 mě sužuje značnou nestabilitou. Má otázka je takováto: Lze nějak spouštět programy pro Windows zcela bez systému Windows, nebo je možné (nebo lepší) takovýto program (Bach) úspěšně používat z Linuxu pomocí Wine, za přítomnosti Windows na jiném diskovém oddílu? Nebo je to úplná hloupost a s nasazením Linuxu se v tomto případě mám raději rozloučit? Předem velmi děkuji za trpělivost, při čtení tohoto dotazu a rovněž děkuji za každou radu, tip či zkušenost.
Zdraví Honza
ern
Newbie
*

Karma: 0
: 59


« #1 : November 07, 2006, 22:43:06 »

A ještě drobná doplňující otázka - je OO.o schopen pracovat se soubory MS Access (vím, to bych se měl spíše ptát na stránkách OO.o, ale myslím, že to souvisí s oním nasazením Linuxu).
Díky, Honza
Hobil
Hero Member
*****

Karma: 58
: 4 006


« #2 : November 07, 2006, 22:52:11 »

Pokud máte (plnou, ne free) verzi Mandrivy, pak víte, jaké programy lze provozovat a nic vám nebrání ve spolupráci se správci Vaší sítě vyzkoušet v ní Bach na různých emulátorech - ať již jde o emulaci OS, nebo třeba o emulaci procesoru či celého PC (např. WmWare), kam si nainstalujete alternativní OS (licence nutná). Ten pak běží i se svými aplikacemi v normálním okně, jako každý jiný program.
Pokud se Vám systém (W98) z ničeho nic zhroutí, aniž by byl zavirovaný, není to samo sebou, ale možná je v pozadí nějaká hardwarová příčina (napájení, zdroj, kolísání sítě, paměť... W98 nejsou sice vzhledem ke správě hardware pravý OS, ale jsou natolik jednoduché, že pokud na nich provozujete jednu dvě firemní aplikace, neměly by padat. Pokud bude závada na železe, neustojí to žádný OS. Nejprve bych asi pátral tímto směrem. H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Hobil
Hero Member
*****

Karma: 58
: 4 006


« #3 : November 07, 2006, 23:01:05 »

Doplnění info k wine. Ve wine je zapotřebí program nejprve nainstalovat, pak teprve spouštět. Je samozřejmě řada programů, které se ani ve Woknech neinstalují, ty se pak spouští přímo z libovolného místa na disku.
Musel by jste ve wine nainstalovat Acces, Bach, doplnit chybějící knihovny dll z Windows a pohrát si s nastavením wine a snad budete mít úspěch. Spíše  ale nikoli. MS často používá nedokumentované funkce OS i programů, tekže jejich spouštění pod wine je problém.
OO obsahuje vedle writeru a calcu také modul oobase, která slouží pro práci s databázemi. Acces určitě umí, ale s ovládáním to myslím není ještě úplně ideální. Je to třeba vyzkoušet na toml, co potřebujete. H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
ern
Newbie
*

Karma: 0
: 59


« #4 : November 07, 2006, 23:21:45 »

Díky za cenné informace a tipy. Obávám se, že máte pravdu s odhadem problému s HW ve vztahu k provozu W98. Taky docela pochybuji, že správce sítě přesvědčím k takovým instalačním experimentům. Rozhodně to však vyzkouším dle Vašich rad sám. Případně pak uvedu svoji zkušenost na fóru, třeba to někdo využije.
Honza
: [1]
   |   
 
: