Přihlásit
: [1]
   |   
: CPU FAN SPEED  ( 9724 )
Guest
« : December 23, 2006, 00:30:00 »

Dobrý den,
stala se mi věc, že kvůli legalizaci software v naší domácnosti jsem ženě nainstaloval místo WIN XP hned několik distribucí po sobě (suse 10.2, Ubuntu 6.10, Fedora Core 6) až poslední jsem zvolil mandrivu, ale i u ní se mi opakuje stejný problém jako u předchozích. Velmi hlučný CPU FAN, a to díky vyskokým otáčkám.

Pokud jsou na počítači nainstalovány windows xp home, nebo proffesional, procesor jede téměř neslyšně, ne tak pod linuxem. Chápu že toto má co dělat s ACPI.

Konfigurace:

Procesor: Intel CELERON D 2,8 (64bit)
Deska Gigabite s čipsetem i945GZ
512 MB DDR2

Pokud máte někdo s tímto zkušenosti, poraďte mi prosím jak snížit otáčky a tedy i hlučnost. Děkuji předem.
Jiří Hlinka
Newbie
*

: 165

« #1 : December 23, 2006, 17:17:59 »

Dobrý den,
nainstalujte si balíček lm_sensor (monitorování teplot, rychlosti větráčků,...). Jeho součástí je fancontrol, viz např. tady:
http://www.abclinuxu.cz/blog/ritchie/2006/3/4/123193
Dejte vědět jestli se podařilo.
Jirka
Guest
« #2 : January 22, 2007, 09:55:40 »

Dobry den,
ted o vikendu jsem si nainstaloval Mandrivu 2007 CZ a protoze jsem naprosta linuxova lama (je to moje prvni setkani s linuxem), zarazil jsem se uz na prvnim predpokladu, tedy "...jadro se zakompilovanou podporou (staci jako moduly)..." ) Evidentne tohle nesplnuju, protoze sensors hlasi chybu o tom, ze to mam mit zakompilovane, nebo cosi namountovane. Mohl by mi prosim nekdo napsat postup krok za krokem jak postupovat na ciste instalaci (mam 64bit krabicovou verzi)? Nainstalovani balicku s lm_senzors jsem uz zvladl )
Diky moc.
Eda
Newbie
*

: 21

« #3 : January 22, 2007, 11:01:34 »

Pěkný článek o instalaci lm_sensors, pěkně krok za krokem, je na webu
Tosofsky.info
Jiří Hlinka
Newbie
*

: 165

« #4 : January 23, 2007, 07:00:15 »

Citát:

zarazil jsem se uz na prvnim predpokladu, tedy "...jadro se zakompilovanou podporou (staci jako moduly)..." ) Evidentne tohle nesplnuju, protoze sensors hlasi chybu o tom, ze to mam mit zakompilovane, nebo cosi namountovane

Distribuční jádro toto splňuje, takže tím se nemusíte zaobírat. Problém by mohl být v tom, že nemáte namountovaný /sys. doporučuju tenhle problém vyřešit pomocí tohoto článku:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/hardware/monitorovani-stavu-pc-lm-sensors
Guest
« #5 : March 31, 2008, 12:17:06 »

Ahoj mam stejny problem s hlukem vetraku procesoru. Zkousel jsaem to podle navodu ale v Mandrive 2008 uz to je asi jinak. Newstahnou se mi ty 3 soubory ale dva z toho ma jeden odlisny  nazev.. Jak na to aktualne??
jentzek
Sr. Member

: 305

« #6 : March 31, 2008, 21:07:10 »

Balicek lm_sensors by mel byt soucasti oficialnich repozitaru,ve verzi 2.10.4-2mdv2008.0. S nim jsou tam k mani i knihovny.
Jinak pro nastaveni rychlosti slouzi prikaz pwmconfig ( pod rootem ); program zkusi fazovat rychlost vetracku ( chipset,procesor .... ), kdy cisla odpovidaji jednotlivym rychlostem,napr. 255 -> 2300 rpm atd... Staci mackat Enter.Program si vytvori vytvori konf. soubor v /etc/fancontrol, kde si muzete nastavit rychlosti a intervaly kontrol teploty. Potom je potreba spoustet prikaz pwmconfig po startu,aby to fungovalo. Jinak muzu odkazat na manual.stranky- man pwmconfig nebo http://wiki.archlinux.org/index.php/Fan_speed_control , kde lze najit par dalsich podrobnosti k tomu.
tweety
Newbie
*

: 3

« #7 : January 23, 2009, 01:49:01 »

Zdravim,
spravila som vsetko podla tychto navodov a mozem nastavovat ventilator na doske a na procaku. Pri detailnej korelacii (fan na cpu) v pwmconfig nastane v jednom momente ticho, ktore sa ale manualne neda nastavit. Nech to dam na akekolvek nizke otacky, stale to trochu huci. To znamena, aj ked nastavim nulu, tak ventilator sa nevypne, pricom teplota nestupne nad stanovenu hranicu. V com je problem?
Pod windowsom to mozem krasne stlmit.
tweety
Newbie
*

: 3

« #8 : January 23, 2009, 03:01:31 »

zrejme je niekde stanoveny max. dolny limit, ale KDE?

'sensors-detect' vypise:

Driver `w83627ehf' (should be inserted):
  Detects correctly:
  * ISA bus, address 0x290
    Chip `Winbond W83627DHG Super IO Sensors' (confidence: 9)

Driver `coretemp' (should be inserted):
  Detects correctly:
  * Chip `Intel Core family thermal sensor' (confidence: 9)

Do you want to overwrite /etc/sysconfig/lm_sensors? (YES/no): yes

a potom napise, ze starting sensord  .... OK

ale ked dam /etc/init.d/lm_sensors status
tak vyhodi sensord is stopped

.... to iste je, aj ked dam potom sensord -c /etc/sensors.conf

'sensors' vyhodi .... CPU Fan:  2481 RPM  (min = 3013 RPM, div = 32) ALARM .....

manualne som nastavila limit v sensors.conf na 900, ale huci to stale rovnako

: [1]
   |   

: