Přihlásit
: [1]
   |   
: asi zlobí disk  ( 1942 )
Guest
« : January 20, 2007, 16:46:00 »

Před časem jsem na jiném fóru popsal své trampoty, dostal jsem doporučení po paměti (která se ukázala být v pořádku) otestovat i disk; po zadání fsck mne varoval, že si kontrolou připojeného disku mohu vážně poničit data, tak jsem se na to vykašlal, tím spíš, že počítač se nějak umoudřil. Teď se zase zbláznil, přestávaly fungovat programy jeden po druhém, po restartu se rozjela kontrola disku, přerušila se sama s tím, že to mám dělat manuálně; cosi se mi povedlo, ale moc svým schopnostem nevěřím, a tak bych rád zkontroloval, neprovedl-li jsem nějaký nesmysl. Sice teď na první pohled normálně funguju, ale byl bych nerad, aby se mi něco podobného stávalo častěji. Akorát nevím, jak se do nějakého kontrolování pořádně pustit...
Hobil
Hero Member

: 4 006

« #1 : January 20, 2007, 17:04:13 »

pokud chceš zkontrolovat disk, je asi rozumný postup tento:
1. spustíš program badblock:
badblocks /dev/hda1 > vadne_bloky.txt #zapiše seznam vadných bloků do uvedeného souboru.txt
2. spustíš kontrolu integrity:
fsck -t ext2 -l vadne_bloky.txt /dev/hda1 #je-li v seznamu vadných bloků nějaký soubor (nebo jeho část), fsck se ho pokusí přesunout jinam. Po týhle kontrole přestane počítač vadné bloky používat.
Je to možné udělat i v grafice: v rootovském terminálu spustíš drakdisk, příslušný disk odpojíš a necháš zkontrolovat (spusť si rozšířený či expertní režim, teď nevím přesně, jak se to jmenuje). H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Martin Veselý
Newbie
*

: 532

« #2 : January 21, 2007, 17:36:50 »

jeste doplnim ze nejlepsi je si stahnout diagnostckou utilitku od vyrobce ze stranek (mam zkusenost ze tyhle utilitky odhalily zkutecny stav disku oproti scandisku nebo badblocks)
: [1]
   |   

: