Přihlásit
: [1]
   |   
: Formatovani z instalacniho DVD  ( 4627 )
Jiri Nedavaska
« : August 15, 2007, 21:05:12 »

Zdravim, prosim o radu, da se formatovat disk instalacnim DVD Mandriva 2007.1 ? Myslim jen nabootovat a zformatovat vybrany oddil bez instalace systemu?
Zalohuju se System Rescue CD a ted jsem zjistil ze se da obnovovat zaloha instalacnim DVD programem partimage a rad bych pred obnovenim zalohy zformatoval partition s DVD distribuce kterou jsem zalohoval.
DIky
Luděk Sladký
Hero Member

: 1 358

« #1 : August 16, 2007, 07:19:12 »

Myslím, že by se dalo. Dojdete při instalaci k bodu: rozdělění disku, dáte vlastní rozdělení disku a myslím, že tam v nějakém expertním módu bude i volba na formátování oddílu.
Jiri Nedavaska
« #2 : August 16, 2007, 07:28:36 »

Diky vyzkousim to ozvu se jak to dopadlo bylo by to vyborne mit instalacni DVD a rovnou super nastroj na zalohovani -))
Luděk Sladký
Hero Member

« #3 : August 16, 2007, 08:15:01 »

Já osobně zálohuji jen data pomocí rsyncu. Zálohuje jen rozdíly, takže mám prakticky jen kopii důležitých souborů (/home, /usr/local, /etc). Systém jako takový nezálohuji, ten se dá znova nainstalovat z instalačních médií a pak vrátit data. Obnova pak trvá delší dobu, ale zatím jsem jí nedělal, rozdíly na datech mám zazálohováno během cca 2 minut (bez restartu, přímo z běžícího systému).
Jiri Nedavaska
« #4 : August 16, 2007, 08:16:00 »

Vyzkouseno -)) funguje to!! normalne jsem spustil instalaci zadal rucni rozdeleni disku presel do expertniho modu a tam zformatoval oddil po zformatovani jsem skoncil instalaci klavesovou zkratkou alt+b+PrtScr a potom jsem tam dal live CD s Mandrivou a prohlidl jsem si co je na disku byl tam jen soubor lost+found coz je myslim dobre. Jedina vec ve ktere si nejsem jisty je ze jak jsem to zformatoval tak jsem nepokracoval dal v instalaci a tak jsem nepotvrdil zapsani zmen do tabulky oddilu ale zda se ze je to ok. Zajimal by me vas nazor co si o tom myslite a jestli je to v poradku.
Jestli je, tak jsem maximalne spokojeny protoze si myslim ze partimage je vyborny zalohovac. Taky je dobre ze ma Mandriva zavadec Grub protoze ho nemusim obnovovat neprepise se pri obnovovani zalohy. Zatim co Lilo se prepise. Tak si myslim ze to je dalsi plus pro Mandrivu
Jiri Nedavaska
« #5 : August 16, 2007, 08:30:15 »

to ja mam radsi kdyz obnovim cely system vsechno stejne ukladam na jiny oddil a taky nejsem zrovna expert na Linux hrabu se v tom zkousim programy nebo neco nastavim pak se to nekdy nejak zamota -)) no a abych nemusel znovu nastavovat internet a pripojovat zdroje z DVD a nebo z netu (mam pomale pripojeni) tak se mi vyplati obnovit to vse do zazalohovaneho stavu a zase jet od zacatku -))
Jiri Nedavaska
« #6 : August 16, 2007, 08:34:16 »

Jo a ted po tom co je moznost delat to z jednoho media tak zformatovani a obnova mi trva tak 10 min jinak to bylo kolem 20 min. Formatoval jsem z live CD a obnovoval z SystemRescueCD a nez se to vsechno nacetlo tak to byla doba -))
Luděk Sladký
Hero Member

« #7 : August 16, 2007, 09:53:22 »

Je to podle mě v pořádku. Jinak partimage je skvělý nástroj, to je pravda, ve spojení se servrem je možné zálohovat na vzdálený stroj atd.
Preston
Newbie
*

: 16

« #8 : August 19, 2007, 20:13:53 »

Navíc pokud Vám odejde harddisk, tak v Mandrivě Live CD získáte docela dobrou "zbraň". Kdyby Vám systém nechtěl nabootovat z harddisku, tak v normálním případě byste se nedostali vůbec do systému. S Live CD sice nezískáte data z harddisku, ale budete se moct alespoň připojit na internet, s pomocí Kopete na ICQ, napsat nějaký ten dopis, kouknout na fotky, pustit si muziku... Alespoň nezůstanete úplně odříznuti od systému a budete moct si po internetu vyřídit co potřebujete, popř. udělat nějaké ty méně náročné kancelářské práce, i když nebudete moci nic stahovat.
Sice je to takové nepohodlné, ale když odejde harddisk tak než si seženete novej, nebo se něco pořeší s tím stávajícím, tak máte alespoň "něco".
: [1]
   |   

: