Přihlásit
: [1] 2 3
   |   
: NTFS  ( 10586 )
Guest
« : October 26, 2007, 12:16:32 »

Ahoj, jsem linuxový začátečník a chtěl bych se zepta jestli Mengriva podporuje NTFS, diky za odpovědi
Michal Jiráček
Full Member

: 116

« #1 : October 26, 2007, 12:29:38 »

Cteni i zapis, pokud myslite Mandrivu
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #2 : October 26, 2007, 12:34:56 »

Jen doplním, že přímo ve standardní  instalaci je to až od verze 2008 a musí se to explicitně povolit.

Předtím se to muselo řešit ručně, ale šlo to taky...

Guest
« #3 : October 26, 2007, 13:37:05 »

Možná to zní divně, ale co znamená explicitně? děkuji
alda81
Hero Member

: 2 621

alda81@jabber.cz

« #4 : October 26, 2007, 14:11:50 »

:-D

a co takhle zkusit strýčka googla?
http://www.google.cz/search?hl=cs&q=explicitn%C3%AD&btnG=Hledat&lr=

explicitní = opak implicitní
explicitně povolit - výslovně povolit

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
Guest
« #5 : October 26, 2007, 14:31:49 »

No, já jsem spíš myslel, kde se to dá povolit, než přesně , co ten název znamená:
alda81
Hero Member

alda81@jabber.cz

« #6 : October 26, 2007, 15:18:57 »

opět strýček google našel  - asi šestý odkaz po zadání spojení ntfs mandriva 2008

http://wiki.mandriva.com/en/Releases/Mandriva/2008.0/Notes#NTFS_write_support

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
Guest
« #7 : October 26, 2007, 15:32:56 »

Děkuji za pomoc, pochopil jsem. Příště budu víc hledat.
Guest
« #8 : November 08, 2007, 21:28:55 »

OK, takze pri spusteni ./configure posledniho ntfs-3g to pise
configure:3057: error: no acceptable C compiler found in $PATH

Docetl sem se na strankach ntfs-3g, ze to potrebuje jeste nejake FUSE tools, ty pri instalaci to same? Wo co go??

Jaxe da dostat disk do stejneho stavu nez sem naistaloval Man2008One? Opravdu nevim jestli mam nervy tam doinstalovavat kazdou ptakovinu.. Pokud to nema v zakladu zapis na NTFS a treba i JAVA runtime environment, k cemu je to dobre? Jak me chce Mandriva nalakat, kdyz v tom v podstate nic nejede? Pokud by umela v zakladu psat na disk, prehravat DVD, spustit java programy, Wine kvuli ucto programu, editovat veci z MSOffice a dostat se na net (posledni 2 nastesti jedou) tak neni duvod na ne z Widli neprejit? Na co chce Mandriva ty lidi zacatecniky nalakat?? Nebo to opravdu chci tak moc?
KubaS
alda81
Hero Member

alda81@jabber.cz

« #9 : November 08, 2007, 22:20:52 »

přečtěte si dokumentaci - jak instalovat software, potom si nainstalujte balíček, který máte v tom návodu, nic jako ./configure se nemusí dělat

pravděpodobně vám uniká, že ntfs formát není tradiční linuxový formát, ale je to formát widloidní

psát na disk Mandriva světe div se umí, přehrávat DVD taky, java programy zde jdou taky spustit, pokud nejede účetní program pod wine, tak si stáhněte jiný účetní program pod linux

a co takhle si přečíst dokumentaci? to je moc práce, že?

a nakonec - slova typu "wo co go" si nechte někde do hospody nebo mezi partu zhulenců

Michal Jiráček
Full Member

: 116

« #10 : November 08, 2007, 23:14:02 »

Prosím Vás, umí snad Windows zapisovat třeba na ext3 v základní instalaci? JAVA runtime environment je v základní instalaci? S DVD si určitě Mandriva poradí lépe než Windows. Prosím Vás o co se tu snažíte? K dispozici máte dostupnou dokumentaci, kterou jste evidentně nečetl. Jinak by jste věděl, že nainstalovat Javu nebo nějaký dvd přehrávač (který by měl být i v základní instalaci ...) je mnohem jednodušší nainstalovat, než v těch vidlích.

A ten ntfs-3g chcete kompilovat??? Proč? Ani k tomu nemáte nainstalovaný překladač. Balíček ntfs-3g je ve zdroji main. Když budete hledat, tak tady určitě najdete, jak ty zdroje jednodušše nastavit. Pak ten balíček jednodušše nainstalujte přes správce software. Jak povolit zápis je opravdu zde http://wiki.mandriva.com/en/Releases/Mandriva/2008.0/Notes#NTFS_write_support
a nevím jak jste přišel na stažení posledních zdrojáků a jejich kompilaci ...  

A česky to máte od bibriho zde http://www.mandrivalinux.cz/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=7619&forum=9#forumpost39215
Guest
« #11 : November 09, 2007, 10:36:14 »

Chci se omluvit za vcerejsi ostrejsi prispevek. Zrejme sem se potreboval ventilovat, protoze mam pocit ze mi to klade neustale klacky pod nohy.
Ve zdroji Main sem dal vyhledavat ntfs-3g a jelikoz mi nic nevypadlo, objevil jsem stranku www.ntfs-3g.org, kde byl ke stazeni. ./configure jsem si nevymyslel, je to vyslovne napsano v navodu jak balicek instalovat. To se mi nepodarilo.
Muzete mi, prosim, tedy poradit jak nainstalovat ten balicek, stazeny z oficialnich stranek ntfs-3g?
KubaS
alda81
Hero Member

alda81@jabber.cz

« #12 : November 09, 2007, 11:59:33 »

nemáte s největší pravděpodobností nastavené zdroje softwaru, jak na to viz. třeba tady http://www.mandrivalinux.cz/modules/dokuwiki/doku.php?id=nastavenizdrojusoftwaru
jakmile si takto nastavíte zdroje, tak si přes ovládací centrum nainstalujte potřebný balíček, nijak jinak to neinstalujte - postup jak instalovat přes ovládací centrum je v dokumentaci zde http://www.mandrivalinux.cz/dokumentace je volně přístupná dokumentace pro Mandrivu 2007.1 v pdf - str. 265 kapitola Správa softwaru

oficiální balíček stažený ze stránek ntfs-3g neinstalujte je to zbytečná práce, když už máte ten balíček připravený ve zdrojích přímo pro Mandrivu

Stanislav Pešek
Jr. Member
**

: 55

« #13 : November 09, 2007, 12:28:56 »

Nevím, jestli neblbnu, ale nevzpomínám si, že bych ntfs-3g stahoval. Myslím, že se nainstaluje při instalaci (mám Mandrivu 2008 free). Opravdu ho nemáte? Zkuste se přihlásit do konsole jako root a napište
urpmi ntfs-3g
a dejte Enter.
Potom sem dejte, co Vám to napsalo.
Guest
« #14 : November 09, 2007, 13:03:29 »

Pise to:
Zadny balicek s nazvem ntfs-3g

JInak diky za tipy, na firemni sit se ale s NB nepripojim, takze prozatim nemuzu nainstalovat podle navodu ze zdroju na netu.. az doma se s tim zase zkusim poprat.
V cem je ta komplikace pri instalaci balicku stazeneho od vyrobce?
: [1] 2 3
   |   

: