Přihlásit
: [1]
   |   
: Dual monitor v MDV 2008.1  ( 4009 )
Juraj
Newbie
*

: 24

353636758
« : June 19, 2008, 17:25:11 »

Ahoj,

mam otazku ohladom nastavenia externeho monitoru v MDV2008.1. pripojeneho k notebooku. S pouzitim KRandR sice ext. monitor funguje, zobrazuje vsak rovnake rozlisenie ako notebook (1024x768, hoci ma max 1280x1024). Navyse obrazovku len kopiruje, takze na oboch obrazovkach vidim to iste, na oboch je kurzor mysi.

Ma niekto skusenosti s tym, ako ho nastavit tak, aby pouzival svoje optimalne rozlisenie, nezavisle na notebooku, a zobrazoval nieco ako extended desktop, tak aby som si tam mohol okna z obrazovky 1 volne presuvat. Pripadne vyuzit virtualne desktopy, jednicku na notebooku a dvojku na externom monitore? Dakujem

Juraj
Guest
« #1 : June 20, 2008, 01:32:46 »

Po několikadenním úsilí a hledání jsem dosáhl toho, že se druhý monitor zapínal jednoduchým skriptíkem, spouštěným např.automaticky při startu KDE. Xrandr je třeba naučit požadovaný grafický mód, bohužel vždycky to zapomněl, takže právě k tomu jsem měl ten skrip, kde se vše znovu nastavilo. Když jsem to celé odladil a vyzkoušel, zjstil jsem že grafický výkon je o dost slabší než např. v Mandrivě 2007 za použití xineramy, na obou obrazovkách jsem měl problém s obrázkem v pozadí a celé mi to šlo na nervy (i spolu s některými dalšími vymoženostmi nové Mandrivy). Instalaci jsem nakonec smazal. Takže Vám  bohužel s detaily neporadím, fungující konfigurace už je ztracená, jen si pamatuju, že frontend z KDE mi byl na nic. Jde to, ale chce to vygooglit, jak naučit xrandr požadovaný grafický mód, jak nastavit vzájemnou polohu obrazovek a hlavně druhou obrazovku zapnout.
Pavel Bařina
Newbie
*

: 9

« #2 : June 20, 2008, 11:22:03 »

Nepíšete jakou máte grafickou kartu v notebooku takže těžko radit.

V případě ATI a nvidie použijte jejich ovladače a k nastavení programy s nimi dodávané.

V případě nvidie se jedná o prográmek nvidia-setings. V němi si pohodlně naklikáte co potřebujete.

Juraj
Newbie
*

353636758
« #3 : June 20, 2008, 14:25:29 »

no mam Intel 810, integrovana v notebooku DELL Latitude D610.

Uprimne, trosku ma prekvapuje to, ze Mandriva toto neumoznuje priamo nastavit, teda pouzivat ine rozlisenie na dvoch monitoroch, a mat to ako extended desktop ak to mal uz Win98, samozrejme nechcem prudit.
Myslim vsak, ze bude viac uzivatelov, ktori v praci k notebooku pouzivaju externe LCD.

Juraj
Guest
« #4 : June 20, 2008, 15:42:47 »

Máte pocit, že o tom něco víte, když jste dal tuhle skvělou radu?
Juraj
Newbie
*

353636758
« #5 : June 20, 2008, 16:23:36 »

Nie som programator, ale mozno je to namet pre tvorcov Mandrivy, pripadne pre p. Bíbra, ako vytvorit nieco podobne tomu, co je vo windows, kde si jednoducho nastavim rozsirenie desktopu, nastavim rozlisenia ake chcem.
Doma, na PC, to neriesim, tam je to v pohode. Chcem vsak na Mandrivu prejst aj v praci, kde som si u WinXP zvykol na obe obrazovky (predsa len pracovat na notebooku pri 1024x768 nie je to prave orechove).

p. Bibr, mozno by sa hodilo vramci knihy niekam do FAQ pridat navod ako to nastavit.

Juraj
Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #6 : June 20, 2008, 16:29:42 »

Posli mu to jako namet mailem, tady se to utopi... (taky myslim, ze to je zajimave tema)

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Guest
« #7 : June 21, 2008, 20:14:18 »

Jestli  se nepletu jedná se o starší notebook. Myslím že na starém TravelMate 220 jsem tuto grafiku měl. Už si moc přesně nepamatuji jak jsem ji nastavoval. Tenkrát to myslím zvládal ještě Mandrake v Ovládacím centru. Pak jsem ji nastavoval ručně.To bylo někdy kolem verze 9.  Ohledně externího monitoru se nastavovali parametry i v BIOSu.

Nevím bohužel o tom, že by Intel nabízel nějakou utilitu pro jednoduché nastavení grafiky. Asi se nevyhnete ruční editaci xorg.conf. Na internetu najdete spoustu příkládů nebo mrkněte do dokumentace vaši grafiky.
Pavel Bařina
Newbie
*

: 9

« #8 : June 21, 2008, 20:27:12 »

Ano, notebook s linuxem a externím monitorem používám již dlouhé roky. Jako grafiku bych doporučil nvidii. Nejhorší zkušenosti mám s ati. Tu raději nebrat.

Pomocí nvidia-setings lze v grafice velmi pohodlně nastavit vše. Funguje mi takhle i výstup na televizi přes S-video.
Guest
« #9 : June 22, 2008, 00:20:09 »

Dívám se, že pod ovladačem i810 se skrývají i novejší grafické karty takže záleží jak jste to myslel, že máte Intel 810.

Každopádně mé zkušenosti s Intelovskými grafikami na notebooku jsou staršího data.
: [1]
   |   

: