Přihlásit
: [1] 2 3 ... 5
   |   
: Mandriva na notebooku Compal FL90  ( 15681 )
Dom
Full Member

: 202

253870340
« : December 02, 2008, 20:36:00 »

S ohledem na přetrvávající a zatím nevyřešené problémy s instalací Mandrivy 2009.0 na tento notebook jsem se opět po několikáté rozhodl o čistou instalaci a následné kroky ohledně nastavení a aktualizace. Vždy bych popsal co jsem dělal a co se přihodilo a nefungovalo s očekáváním rady od zkušených linuxáků popř. majitelů tohoto notebooku. Možná bych ale zvolil opačný postup a nejdříve počkal na vaše rady jak dále postupovat.
Předem bych chtěl vřele poděkovat všem, zejména Peťošovi, Aldovi81, Hobilovi a Ivanu Bíbrovi za pomoc začínající komunitě "mladých" linuxáků a vyjádřit jim nesmírný obdiv.
Vím, že po vás chci moc, ale věřte, že asi týden provádím jednu instalaci za druhou, pročítám diskuze, wiki, googlím ostošest. Přesto stále Mandriva neběží dobře a mě již nic jiného nenapadá, než zkusit tuto cestu.
FL90 se prodává pod různými značkami, já mám např. Barbone Tomahawk.
Popis na abclinuxu: http://www.abclinuxu.cz/hardware/sestavy/notebooky/vbi/compal-fl90

Předchozí diskuze kde se řešily dílčí problémy instalace a aktualizace:
http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=9573.0
http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=9579.0
http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=9615.0

Takže...
Mám jeden HDD na kterém zatím musím provozovat WinXP i Mandrivu, která využívá dva oddíly - kořenový "Ext3" a home "Ext3" (samozřejmě ještě swapovací). Začal bych čistou aktualizací MDV2009.0 32-bit. Zformátuji pouze kořenový oddíl (doufám, že to stačí, pokud by bylo nutno mohu formátovat i home).
Z dalších voleb upravuji pouze na QWERTZ a nezapínám během instalace možnost aktualizací, jelikož nabízený ovladač wifinu nezozchodí a volím prostředí KDE.
Předpokládám, že po úspěšné instalaci a restartu Mandriva nenaběhne a zablokuje se ihned po výběru systému v GRUBu a zčerná obrazovka. Nebude fungovat ani konzole (Ctrl+Alt+F1). V tom případě se pokusím spustit safeboot a tam spustit startx. Pak se podívám na ovladač grafiky, ale vím, že je tam správný 6100 and later.
Pokud by systém náhodou po rebootu naběhl normálně, tak bych v konzoli jako root nainstaloval ndiswrapper - urpmi ndiswrapper - a dále v Ovl. centru nastavil připojení na síť.

Compal FL90, MDV 2010.2, KDE 4.5.5
alda81
Hero Member

: 2 621

alda81@jabber.cz

« #1 : December 02, 2008, 21:13:48 »

jelikož, poněvadž a protože na daném notebooku chodí Mandriva 2008.1 bez problémů viz. http://multi.ic.cz/pocitace/compalFL90.html , tak bych se asi zeptal na instalační médium Mandrivy 2009.0, to bylo staženo a vypáleno v pořádku? (nejsem si jist, zda-li jsem se už na to neptal)

jinak váš postup je správný, já bych zformátoval i home adresář, bo jste používal i 64bit a může v něm být něco co by mohlo dělat problémy

na konci instalace (jak je tam ten obecný přehled co máte nastaveno) zkuste zkontrolovat grafiku přes tlačítko test, případně přenastavte grafiku na obecnou vesa viz. http://wiki.mandrivalinux.cz/navody-problemy-grafika-prvni_pomoc a správnou grafiku nastavte kdyžtak až v nabootované Mandrivě

to je zatím vše co mě napadá

edit:// jaký bios máte v noťasu? autor návodu tam má verzi 1.16
« : December 02, 2008, 21:17:04 alda81 »

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
Dom
Full Member

253870340
« #2 : December 02, 2008, 21:18:32 »

Samozřejmě jsem kontroloval CRC jak na 64-bit, tak i na 32-bit. V pořádku. A po vypálení jsem nechal zkontrolovat zapsaná data. Vše bylo OK.
Jdu na instalaci, formátuji i adresář home. Snad brzo na "viděnou" z linuxu.
Díky

Peťoš
Global Moderator
Hero Member

: 6 712

« #3 : December 02, 2008, 21:19:45 »

Nechť Tě provází Síla, Luku
(hvězdné války )
neboli proste hodně štěstí :-)

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Dom
Full Member

253870340
« #4 : December 02, 2008, 22:20:41 »

Peťoši, děkuji, ale nepomohlo.
Takže shrnutí:
1. Instalace bez chyby 15min
2. Reboot - po výběru systému Mandriva černo, žádný kurzor. Ctrl+Alt+F1 - nic.
3. Reboot - to samé, HDD - LED pracovala, ventiláto na chvíli stop, pak se rozeběhl. Chvíli jsem počkal a pak naslep
  Ctrl+Alt+F1
  root
  heslo
  reboot
- a světe div se počítač se restartoval.
4. Reboot do saveboot - zastavil se na bodě jako už mnohokrát - viz výpis http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=9615.0
5. Reboot do saveboot - hurá, nabootoval. startx nastavení (spíš jen kontrola) ovladačů grafické karty. Proprietální ovladač mi to nenabídlo a nevěděl jsem jak nabídku vyvolat. Ale dřív mi to nějak nabízelo samo.
6. Reboot do Mandrivy - nic, černo, zádná reakce na jakoukoliv klávesovou zkratku - nebo ji neznám, pokud existuje.
7. Reboot do Windows - zasekly se.
8. Panák z lednice - ulevilo se (my personal rescue system).
9. Boot z DVD, obnovení Grub.
10. Reboot do MDV - černo.
11. Reboot do Win a už vám píšu.

Chlapci kde bydlíte? Kdo to zprovozní, může mě hodinu fackovat a nadávat mi.

alda81
Hero Member

: 2 621

alda81@jabber.cz

« #5 : December 02, 2008, 22:36:48 »

ten vesa jste nezkoušel nastavit?

jakou verzi biosu máte v noťasu?

jinak okolí Přerova, takže jestli to je kousek, tak se rád stavím na to fackování

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
Dom
Full Member

253870340
« #6 : December 02, 2008, 22:46:13 »

Jihlava je daleko, to by vám asi nestálo za tu hodinku. Jedině, že bych zvýšil odměnu na dvě. 
Bios mám nejnovější 1.19, byl tam 1.12. Ale zrovna uvažuji, jestli nemám zkusit nižší - třeba 1.18
Vesa jsem nezkoušel. Momentálně stahuji znovu 32-bit DVD, ikdyž si myslím, že to tím nebude.
Taky uvažuji o nějakém bechmarku na hardware, ale nevím, zda to má smysl. S Win problémy nejsou, tak myslím, že HW problém nebude. Fakt jsem z toho jelen z vysočiny.

Dom
Full Member

253870340
« #7 : December 02, 2008, 22:47:36 »

Když jsem naposled instaloval 64-bit, tak tyto problémy se spuštěním nebyly. Tam jsem se zarazil na wifině.

Ivan Bibr
Administrator
Hero Member

: 3 298

« #8 : December 02, 2008, 23:31:28 »

5. Reboot do saveboot - hurá, nabootoval. startx nastavení (spíš jen kontrola) ovladačů grafické karty. Proprietální ovladač mi to nenabídlo a nevěděl jsem jak nabídku vyvolat. Ale dřív mi to nějak nabízelo samo.

Je nutné mít v systému přidaný zdroj softwaru Non-free, nejlépe vč. Non-free/updates. Pak to nabízí i proprietární ovladače.

Josef Jebavý
Jr. Member
**

: 80

« #9 : December 03, 2008, 17:05:17 »

....

Předpokládám, že po úspěšné instalaci a restartu Mandriva nenaběhne a zablokuje se ihned po výběru systému v GRUBu a zčerná obrazovka. Nebude fungovat ani konzole (Ctrl+Alt+F1). V tom případě se pokusím spustit safeboot a tam spustit startx. Pak se podívám na ovladač grafiky, ale vím, že je tam správný 6100 and later.
Pokud by systém náhodou po rebootu naběhl normálně, tak bych v konzoli jako root nainstaloval ndiswrapper - urpmi ndiswrapper - a dále v Ovl. centru nastavil připojení na síť.

zdar ja provazuji mandrivu 2009 na compal fl90 upgradovat jsem a testoval jsem i instalaci z miniCD

cerna obrazovka ihned po zavadeci-toto se me take stava a mel jsem nejake podezreni na HW (napr afera   s Nvidia), ale jak to vypada spis to bude problem s kernel.
Take me to hazi hlasku "bad USB" pri bootu  viz prikaz "dmesg"
S atualni kernelem me take madriva nechce nabehnout, ale s verzi kernel co byla hned povidani mandrivy 2009 to nezlobi (asi).
Zatim nemuzu moc popsat zkusenosti, protoze jsem upgradoval asi pred mesicem, moc jsem trochu zanepraznen, a to ze to nechce nabehnout jsem neresil-nakonecto nabehlo.

Jedu na poslednim MDV kernelu (patchnutej o ovladac na touchpad).

Osobne by me zajmalo jsetli ve windouzech ti to nic nedela nebo si zkousel starsi nebo jine distro?

jinak co se tyce wifi je otazka co ti tam namontovali s intelem by nemel byt problem a u broadcomu by dnes uz nemel byt potreba ndiswraperu

PS: preferuju (obvzlast na notas) souborovy sysstem JFS

Linux admin a vývojář softwaru a hardwaru.
Hobil
Hero Member

: 4 006

« #10 : December 03, 2008, 20:05:08 »

Když jsem naposled instaloval 64-bit, tak tyto problémy se spuštěním nebyly. Tam jsem se zarazil na wifině.
Jeste bych zkusil verzi One, pokud normalne pobezi, tak nainstalovat (naklonovat) na hdd, pridat zdroje a doinstalovat, co treba. Posledni dobou tenhle zpusob pouzivam u vetsiny znamych. Kdyz se nechytne one, nic nepokazim a do pripadne instalace se nehrnu.
P.S. Samozrejme je nutne vyzkouset ruzne parametry pro jadro (noacpi, nolapic,nosata,...)
H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Dom
Full Member

253870340
« #11 : December 03, 2008, 21:34:19 »

Děkuji za informace. Nechci aby to vyznělo jízlivě, ale trošku mě potěšilo, že se spuštěním nemám problémy sám.
Hobile, vyzkouším tvou radu, třeba to pomůže. Jen si nejsem s těmi parametry mo jistý - to víš začátečník. Předpokládám, že při bootování se stiskne (myslím že) F3 a na konec řádku s parametry spuštění připíšu vždy jeden z těch parametrů. Předpokládám, že pokud by něco fungovalo, tak bych musel tento parametr zapsat natrvalo do nějakého souboru. Jdu zkusit zjistit kam, ale jistě mi někdo z vás poradí dřív než to najdu.
Jinak teď jsem opět hodinu zkoušel: Nově stahnutý iso, kontrola CRC, vypálení s kontrolou dat a čistá instalace. Po reboot jako vždy - nic několikrát po sobě. Pak safeboot až na druhý pokus se chytil. Zkouška vesa - nepomohlo. Pak jsem asi náhodou nabootoval normálně, přidal správné zdroje a přesně jak psal Ivan Bíbr mi to nabídlo proprietární ovladač grafiky. Potvrdil jsem tuto volbu a nainstalo se mi 20 balíčků vč. dvou nových kernelů, aniž bych si to přál. Zkouška bootu nebyla ani u jednoho jádra úspěšná. Jako vždy, černo. už jsem přemýšlel o instalaci 2008.1 nebo další pokus 2009.0 - 64bit.
Ještě počkám a zkusím Hobila rady. Dík

Hobil
Hero Member

: 4 006

« #12 : December 03, 2008, 21:45:15 »

... Jen si nejsem s těmi parametry mo jistý - to víš začátečník. Předpokládám, že při bootování se stiskne (myslím že) F3 a na konec řádku s parametry spuštění připíšu vždy jeden z těch parametrů...
parametry pro jadro i s priklady pouziti najdete zde:
http://www.bibri.net/Mandriva/doc/manual-mdv-2008.1cz_Instalacni_a_uzivatelska_prirucka.pdf
strana 71-72
H.

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Dom
Full Member

253870340
« #13 : December 03, 2008, 21:50:45 »

Díky, už to studuji.

Dom
Full Member

253870340
« #14 : December 03, 2008, 22:25:14 »

Zdravím všechny z Mandrivy, tentokrát nejvíce Hobila.  Takže při použití parametru noacpi se nic nezměnilo, ale při dalším pokusu a parametrem noapic jsem zase po dlouhé době uviděl krásný motiv na obrazovce. Zkusil jsem druhý restart se stejným parametrem a opět ten krásný pohled na modravou obrazovku s motivem. Teď jsem zakázal APIC v Ovládacím centru a jdu dále studovat. Já mám takovou radost, že si to neumíte představit. Vím, že do hodiny mám další problém, ale to nevadí. Hlavně snad už nabootuji. Ještě asi stopadesátkrát díky.
Teď by asi stálo za pokus nainstalovat všechny aktualizace, ne? Co vy na to odborníci? Po těch jsem už vůbec nenabootoval.

: [1] 2 3 ... 5
   |   

: