Přihlásit
: 1 2 [3] 4
   |   
: Mandriva Linux 2009 CZ.. KNIHA?  ( 10794 )
Jakub Šenk
Hero Member
*****

Karma: 16
: 1 254« #30 : February 28, 2009, 23:17:32 »

Jestli mohu, rád bych přidal svůj názor.

Osobně si myslím, že je zbytečné vydávat co půl roku novou verzi distribuce, bohatě by stačilo, aby se vydávala nová verze Mandrivy co tři roky, tak jak je tomu u MS a u Applu myslím.

Proč tří roční cyklus:

1) Odladí se systém.
2) Nebudeme muset co půl roku provádět aktualizace z jedné verze na druhou, odpadnou tak problémy s tímto.
3) Vyladí se přechod na novější verzi, nebudou tak vznikat problémy, jako u přechodu z 2008.1 na 2009.0 a podobně.

Samozřejmě za těchto předpokladů:

1) Mandriva by pravidelně vytvářela balíčky pro KDE, GNOME a XFCE a nečekala tak na to, až vydá novou verzi Mandrivy nebo až někdo balíčky udělá neoficiálně.

2) Přidávala by některé nové funkce OS(v M2009.1 to bude např. účet Hosta, podpora EXT4....) i do stávající verze a nečekala by na novou verzi distribuce. Samozřejmě za předpokladu, že to bude technicky možné.

Osobně by odpadlo hodně práce "zbytečné" - nemusely by se co půl roku dělat nové instalátory, ISO soubory, udržovat tolik různých verzí, podporovány by byly jen aktuální + předešlá, teď jich je myslím více, pokud se nepletu, nejsem si jist, taky by bylo více času na dělání překladů jak OS, tak dokumentace, systém by byl daleko vyladěnější ...

Pokud je nějaký důležitý důvod, proč vydávat nové verze distribucí tak často, rád si jej poslechnu, osobně se na to koukám, jako bývalý uživatel okýnek ;-)

EDIT:

Proč by to bylo výhodné pro Mandrivu:

1) Lepší tvorba balíčků - 2 verze(aktuální, předešlá) x 2 platformy(32. bit, 64. bit) = 4 různé verze balíčků

2) Méně spěchu

3) Lepší stabilita = lepší jméno ve světě

...
« : February 28, 2009, 23:41:30 Jakub Šenk »

PC: AMD AthlonXP 2000+, 1,5 GB RAM, GF 4 MMX 64 MB VRAM.

WWW: http://senkjakub.blogspot.com
Hobil
Hero Member
*****

Karma: 58
: 4 006


« #31 : March 01, 2009, 10:58:45 »

Pokud je nějaký důležitý důvod, proč vydávat nové verze distribucí tak často, rád si jej poslechnu...
duvod je, a to ten nejzavaznejsi: many.
Pri triletem cyklu prodej 1x za tri roky. Naklady ale stale a vyvoj taky. Vsechny vetsi (komercni) distra maji pokusy s rocni nebo delsi obratkou verzi za sebou a vsechny od toho utekly... Kdyz se podivate na fin. vysledky mandrivy s.a., tak ani dnes nevydelava, ale ztraty jsou mensi.
« : March 07, 2009, 11:05:10 Hobil »

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Jakub Šenk
Hero Member
*****

Karma: 16
: 1 254« #32 : March 01, 2009, 12:20:34 »

No tak třeba Debian - ten začínal s půl ročním cyklem, pak přešel na delší, jednou dokonce na tří roční, teď vydává novou stabilní verzi co dva roky a neslyšel jsem, že by byl v problémech nějakých zásadních, navíc u každého je Debian puncem kvality, alespoň si to myslím dle toho, co o něm čtu na Internetu (ale Mandriva je prostě lepší pro mě )...

Taky má jednoznačně nejvíce balíčků pro svou distribuci a Debian Lenny je asi první distribucí vůbec, která je vydávána i ve verzi Blue-ray s kompletně všemi balíčky, co mají ve zdrojích...

Taky je zdarma, stejně jako Mandriva, taky se používá na desktopu, stejně jako Mandriva, ale je zase na velké většině serverů, kde běží linux, čili má asi i hodně platících zákazníků, kteří si objednali placenou podporu....a proč? Protože lidé nechtějí co půl roku instalovat novou verzi distribuce na server(a dle mého názoru ani na desktop), potřebují stabilitu a vyladěnost(+ nové verze některých zásadních aplikací, debian je myslím má v testovacím zdroji) a to se prostě nedá zajistit ani při nejlepší vůli s půl ročním cyklem...

Problémy Mandrivy jsou právě jednak v nedodělání jednotlivých verzí a dravost Ubuntu. Taky je dle mého názoru chybou i to, že v každé verzi se používá jako výchozí přehrávač něco jiného, mě osobně to je jedno, to přenastavím snadno vždycky na SMPlayer, ale začátečníci mohou býti vylekáni...tak tomu není jen u videa...

Podle mého by bylo nejlepší, kdyby se pokusili o dvou roční cyklus, stejně jako Debian s tím, že by pořádně vyladily novou verzi a podobně.

Ale jak jsem již napsal, opravdu do toho moc nevidím a neberte to tak, že bych Mandrivu nějak kritizoval, jsou to jen mé úvahy, co by se dalo třeba vylepšit, ale asi jsou za současných podmínek nerealizovatelné...
« : March 01, 2009, 12:22:09 Jakub Šenk »

PC: AMD AthlonXP 2000+, 1,5 GB RAM, GF 4 MMX 64 MB VRAM.

WWW: http://senkjakub.blogspot.com
Peťoš
Global Moderator
Hero Member
*****

Karma: 188
: 6 712« #33 : March 01, 2009, 12:53:43 »

Milý Jakube, ono to neni tak zcela presne. Debian je zdarma, Mandriva nikoli. Debian je predevsim serverova distribuce, mandriva predevsim desktopova. Vyvoj Debianu je komunitni, Mandriva je vyvyjena placenymi vyvojari.

Taky nejsem nadsen z toho, ze si kazdych 6 mesicu musim instalovat novy system, ale fakt nemuzes srovnavat Debian a Mandrivu

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Hobil
Hero Member
*****

Karma: 58
: 4 006


« #34 : March 01, 2009, 15:43:15 »

duvod je, a to ten nejzavaznejsi: many.
... Vsechny vetsi (komercni) distra...
Takze je zapotrebi srovnavat srovnatelne.
xbuntu, suse, fedora, ...
H.
« : March 01, 2009, 15:46:14 Hobil »

Benzínem se nemá hasit ohniště
teď už je to jedno, ale pro příště... (K.P.)
Ivan Bibr
Administrator
Hero Member
*****

Karma: 52
: 3 298« #35 : March 03, 2009, 09:14:07 »

Jestli mohu, rád bych přidal svůj názor.

Osobně si myslím, že je zbytečné vydávat co půl roku novou verzi distribuce, bohatě by stačilo, aby se vydávala nová verze Mandrivy co tři roky, tak jak je tomu u MS a u Applu myslím...

No jo, to by chtěli všichni. Zkusme se nad tím trochu zamyslet.

Problém je v tom, že k tomu byste chtěl také nový OpenOffice 10.11.12.13, nové KDE 55.33.22.1.2.3, nové jádro 5.6.7.8.9 kvůli podpoře hardwaru, nové Xy 777.111 kvůli podpoře 3D efektů, nové přehrávače i s kodeky, d-bus notifikace, Firefox, hry... To je v praxi asi tak milión dalších věcí, protože každý z nás chce něco. To jsou dost protichůdné požadavky, bohužel to chce většina komunity (normálním lidem - nepočítačovým - je to zcela jedno). Takže komunita sama těmito požadavky vytváří tlak na půlroční vydávání "bleeding edge distra" - stačí se podívat na věty typu "sice s mírným (týden) zpožděním, ale máme tu balíčky KDE 4.2", že jo .

Tohle by si komunita měla uvědomit! A nejen komunita, ale i ti ostatní... Dle mého názoru je totiž stejně složité dodělávat toto do 3 roky starého distra jako vyvíjet distro co půl roku. Kvůli závislostem možná v něčem složitější, ale možná taky ne, každopádně ten druhý způsob má navíc docela dost výhod, že jo...

Prodloužení vývojového cyklu za takových okolností prostě nikdy nemůže dopadnout dobře - a taky to nedopadlo dobře! Stačí se podívat na to, co se dělo okolo verze 2006, kdy byl roční vývojový cyklus - musel se zrušit, lidi řvali, přineslo to obrovský odliv komunity. 2007.1 byl pokus to změnit - oficiálně byla "upgradem" verze 2007 se stejným základem. Jenže tam byl stejný problém - lidi řvali kvůli podpoře hardwaru, protože to mělo staré jádro a staré Xy. No a v momentě, kdy chystáte upgradované ISO, tak už je skoro jedno, co tam všechno upgradnete. Alternativou je rolling update distro, ale to Mandriva není, to už jsme řešili (taky to má své mouchy, že jo, kdo to zkusil tak ví svoje).

Komunita (opravdová komunita, tzn. lidé, kteří něco dělají) je v tomto případě velmi důležitá. Dělá totiž druhou stranu lidem, kteří by toto všechno výše uvedené chtěli hned a zadarmo. Komunita jsou lidé, kteří pracují/testují/překládají zadarmo a dělají tak určitou protiváhu lidem, kteří to zadarmo používají a nic do toho nedávají. Za to může rozhodovat o věcech "uvnitř". Další detaily ohledně tohoto jsou např. na http://www.bibri.net/2007/10/03/linuxove-myty-a-omyly-bezplatna-mandriva/.

Toto všechno je přímý důsledek open-source - toho, jak se ten kontinuálně software vyvíjí a vydává, že má kompatibilitu na úrovni zdrojů (ne binární), jaké má licence apod. Není možné na to nadávat, jediné, co se s tím dá dělat, je připojit se a pokusit se to zlepšit. Mně trvalo pět let, než jsem na to přišel, od té doby se celkem snažím.

Jestli to chce někdo z vás změnit, má možnost. Tuto možnost jinde nemáte. Důležité je ale něco dělat.

Milý Jakube, ono to neni tak zcela presne. Debian je zdarma, Mandriva nikoli. Debian je predevsim serverova distribuce, mandriva predevsim desktopova. Vyvoj Debianu je komunitni, Mandriva je vyvyjena placenymi vyvojari.

Ale, ale, ale, i ty, Brute? Mandriva může být stejně jako Debian zdarma - že bys tu stránku neznal ? A určitě se najde někdo, kdo prodává Debian. Vývoj Mandrivy je hodně komunitně zaměřen, stačí se podívat do Cookera, kolik lidí není z mandriva.com (ano, je těžké se tam dostat, ale jde to a toto se mi vždycky líbilo). Stejně tak na vývoji Debianu určitě pracují lidé placení za vývoj Debianu (jen je neplatí "Debian"). Toto škatulkování je HOLÝ NESMYSL.

Rozdíl je v tom, že Debian o všem rozhoduje "parlamentním" způsobem mezi vybranou nezávislou skupinou lidí z komunity. Mandriva je firma a řídí se vlastní strategií, ale i ona při tom s komunitou dost spolupracuje a musí dávat pozor na to, co chce (je to dokonce móóóc důležité, viz odkaz výše).

Další rozdíl je v tom, jaké mají obě skupiny cíle - různé. Debian chce být stabilní (proto všichni debianisti používají unstable) a Mandriva chce být bleeding edge - proto všichni mandriváci nadávají, že v novém releasu zas frantíci něco  podělali... To bych viděl jako největší rozdíl mezi těma distrama .
« : March 03, 2009, 11:23:18 Ivan Bibr »

Peťoš
Global Moderator
Hero Member
*****

Karma: 188
: 6 712« #36 : March 03, 2009, 11:11:57 »

Ale, ale, ale, i ty, Brute?
Brute? Tak to jsem si snad nezasloužil...   

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Lucie
Hero Member
*****

Karma: 2
: 734« #37 : March 04, 2009, 17:30:39 »

Pane Jakube, souhlasím s Vámi, taky bych byla radši kdyby něco vydali a pak se rok věnovali kompilování novějších věcí do starého systému, než aby co půl roku vydali nedodělek který pak celá komunita musí pomáhat opravovat.
To Peťoš: Sorry, ale všechny Mandrivy jsem vždycky měla zadarmo, a nevím o tom, že za stažení Free verze by něco někdy chtěli.

Nikdy neudělám dnes nic, co mohu neudělat taky zítra. (Fernando Pessoa)
Jakub Šenk
Hero Member
*****

Karma: 16
: 1 254« #38 : March 04, 2009, 19:53:06 »

Lucie, nemusíš mi vykat, pokud ti nevadí, že ti budu tykat taky

Už jsem se lekl, že jsem se svým postojem osamocen

PS: Chyba opravena

« : March 04, 2009, 21:47:41 Jakub Šenk »

PC: AMD AthlonXP 2000+, 1,5 GB RAM, GF 4 MMX 64 MB VRAM.

WWW: http://senkjakub.blogspot.com
alda81
Hero Member
*****

Karma: 43
: 2 621


alda81@jabber.cz


« #39 : March 04, 2009, 20:27:10 »

Lucie, nemusíš mi tykat, pokud ti nevadí, že ti budu tykat taky

trošku hokej v tom tykání a vykání 

Na zmrdy, wohnouty a ichtyly nereaguju - někdy se ale neudržím a udělám vyjímku.

Na každé prase se vaří voda a čím větší prase, tím větší kotel. (lidová moudrost)
Paur
Hero Member
*****

Karma: 31
: 1 416


http://pavel-linux.blogspot.com/

312891810
« #40 : March 04, 2009, 20:32:25 »

A já si myslel, že si tady tykáme všichni!?  (aspoň já to tak dělám, a pokud tím někoho irituju, tak se omlouvám...)
Abych nebyl úplně off topic - počkám si na knížku MDV2009.1, současnou verzi prostě přeskočím. Takže jsem vlastně přešel na roční cyklus sám! 
Ve virtualboxu už mám nainstalovanou betaverzi 2009.1.

NTB: Acer Extensa 5220 (Celeron 1,73 GHz,2GB), Mageia 2 32bit KDE 4.8.2)
PC: Intel C2D E4300,2GB,NVidiaGF7600GS,Mageia 2 32 bit KDE 4.8.2, WinXP Pro
Tablety: SmartQ V5-II (ARM 720 MHz, 256 MB, 2 GB, Android 2.1, Ubuntu 9.10 LXDE), Archos 101G9 (OMAP 2x1 GHz , 512 MB, Android 4)
Jakub Šenk
Hero Member
*****

Karma: 16
: 1 254« #41 : March 04, 2009, 21:49:56 »

Opravil jsem ten nesmysl, co jsem prve napsal Omlouvám se všem zúčastněným za nedorozumění, samozřejmě, že mi tykání nevadí

PC: AMD AthlonXP 2000+, 1,5 GB RAM, GF 4 MMX 64 MB VRAM.

WWW: http://senkjakub.blogspot.com
Lucie
Hero Member
*****

Karma: 2
: 734« #42 : March 04, 2009, 22:33:48 »

Klidně mi tykejte všichni, a nezlobte se, že já každému vykám, dokud mi on sám nedovolí opak.

A já si myslel, že si tady tykáme všichni!?  (aspoň já to tak dělám, a pokud tím někoho irituju, tak se omlouvám...)
Abych nebyl úplně off topic - počkám si na knížku MDV2009.1, současnou verzi prostě přeskočím. Takže jsem vlastně přešel na roční cyklus sám! 


Já jsem si současnou verzi (2009) nejdřív stáhla, pak i koupila knížku, a nakonec z ntb odinstalovala, a až vyjde 2009.1 tak si ji asi ani nestáhnu ani nekoupím, myslím, že na PC nechám 2008.1 do konce jeho životnosti a totéž na ntb kde je Fedora 10 (po trápení s MDV 2009). Doufám, že na srazu mě za to neukamenujete...

Nikdy neudělám dnes nic, co mohu neudělat taky zítra. (Fernando Pessoa)
Peťoš
Global Moderator
Hero Member
*****

Karma: 188
: 6 712« #43 : March 04, 2009, 22:37:54 »

myslím, že na PC nechám 2008.1 do konce jeho životnosti a totéž na ntb kde je Fedora 10 (po trápení s MDV 2009).
rekl bych to tak, ze pokud cloveku staci distribuce/program/verze X, neni treba se hnat za novou. Pokud Ti tedy jedou vsechny drivery a mas-li vsechny programy, neni co resit :-)

Doufám, že na srazu mě za to neukamenujete...
Skoro bych se vsadil, ze pokud prijdes, budes nejvice uctivanou osobnosti :-D

Do it or do not. There is no "try".

Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky
Lucie
Hero Member
*****

Karma: 2
: 734« #44 : March 04, 2009, 23:13:57 »

Omlouvám se, že jsem to smazala, připadalo mi to že nechat to tam je základ dalšího flame.
Ty a pan Hobil jste se bavili o tom, že uděláte přednášky na určitá témata, na to bych já jako lamka neměla. Snad jedině o snášení se Visty a MDV něco vím, ale to je asi tak všechno.

Nikdy neudělám dnes nic, co mohu neudělat taky zítra. (Fernando Pessoa)
: 1 2 [3] 4
   |   
 
: